Go to content

Od niego nie usłyszysz „kocham” tak często jak byś chciała. Związek z introwertykiem może być pięknym wyzwaniem, jeśli na to pozwolisz

fot. IStock

Jeśli twój partner jest introwertykiem, musisz wiedzieć, że jego mózg pracuje inaczej. Właśnie dlatego relacje uczuciowe, jakie introwertycy mają z innymi są na ogół delikatniejsze. Introwertycy mówią o emocjach mniej, ale ich „kocham cię” jest bardziej szczere i głębsze. Są to ludzie, którzy mogą połączyć się z ukochaną osobą w znacznie bardziej intensywny, niemal magiczny sposób.

W sferze miłości, w wielu przypadkach ”introwertyczni” muszą zmierzyć się z charakterystycznymi trudnościami, jakie niosą te cechy osobowości. W wieku dojrzewania lub wczesnej młodości, zaczynają wierzyć, że nie mogą konkurować z ekstrawertykami. Przez pewien czas są spychani na bok, skąd mogą obserwować świat w spokoju i dyskrecji. Jednak, stopniowo, osoba introwertyczna się „budzi”. Również do miłości.

Kiedy potrzeba samotności staje się problemem

Mówi się, że prostota ma pomijać to, co oczywiste, aby zachować tylko to, co ważne. Takie podejście charakteryzuje introwertyków: nie lubią sztuczek, mówią to, co myślą, nie poświęcają czasu i energii na aspekty, które nie dostrajają się do ich prawdziwej istoty, ich duszy, osobowości.

Być może jest to powód, dla którego nie jest łatwo introwertycznym ludziom flirtować lub chodzić na imprezy towarzyskie i próbować dotrzeć do kogoś, kto im się podoba. Nie zapominajmy, że, jak mówią nam neurolodzy, osoby introwertyczne cierpią z powodu większego zmęczenia podczas komunikowania się z innymi i spotkań towarzyskich. Potrzebują zatem dłuższych chwil samotności, aby „naładować swoje baterie”. Ale biorąc pod uwagę te cechy … w jaki sposób stworzyć udany związek?

Introwertycy i miłość

Ludzie introwertyczni nie mają nic przeciwko socjalizacji i nie brakuje im umiejętności społecznych. Przeciwnie, są ludźmi, którzy zdobyli własną wolność. W tym nadpobudliwym społeczeństwie, które zmusza nas do bycia zależnym od tego, co na zewnątrz, ludzie introwertyczni znaleźli schronienie w sobie samych. Są nierzadko bardziej kreatywni, bardziej wrażliwi i lepiej zarządzają swoimi emocjami, wiedząc bardzo dobrze, jak budować relacje z innymi.

Osoba introwertyczna odnosi korzyści, dzieląc chwile samotności z partnerem: skupia całą swoją uwagę i energię na tej osobie. Introwertycy, jeśli im na to pozwolisz, mogą być magikami, którzy łączą się z ukochaną osobą głębszymi emocjami, budując mocne i autentyczne zaangażowanie.

Z drugiej strony, i to jest równie ważne, musisz wiedzieć, że introwertyczni ludzie wiedzą, jak zostawić przestrzeń dla osoby, którą kochają (dlatego, że potrzebują chwil samotności dla samych siebie).

Istotne jest zrozumienie, że nigdy nie należy zmuszać introwertyka do bycia kimś innym lub robienia czegoś, co mu nie odpowiada: on nie chce zmieniać swoich nawyków lub sprzeciwiać się swoim wartościom. Jego milczenie nie oznacza, że stracił zainteresowanie tobą. Bycie w związku z introwertyczną osobą oznacza czasami dzielenie się chwilami ciszy. Nie oznacza to, że jesteśmy znudzeni, że nie wiemy, co powiedzieć lub że czujemy się nieswojo. Nie bombarduj introwertycznej osoby klasycznym: „o czym teraz myślisz?” Pozwól temu związkowi rozwijać się bez presji doceniając autentyczną prostotę, łączącą wasze wewnętrzne światy.


Na podstawie: nospensees.fr