Go to content

Myślisz, że nie jesteś szczęśliwa? Na pewno? Sprawdź listę 10 rzeczy, których potrzebujesz do szczęścia

Fot. iStock/Georgijevic

Czego zazdrościmy innym? Bywa, że szczęścia. Bo ktoś ma szczęśliwe życie – fajnego faceta, super dzieci, świetne mieszkanie, całkiem dobrą pracę. A ja? Czy ja kiedykolwiek będę szczęśliwa? Czy moje życie odwróci się od pasma ciągnących się negatywów?

No dobra. Rozumiem, że można mieć słabszy dzień. No nawet tydzień. Dobra – jestem w stanie zrozumieć nawet miesiąc dołujących i mało pozytywnych myśli. W końcu mamy listopad, miesiąc, w którym trudno odbić się od własnych czarnych myśli.

Ale gdyby tak poświęcić chwilę. Zastanowić się trochę dłużej, wyłuskać te rzeczy, które czynią nas nieszczęśliwymi, może wcale nie będzie ich tak dużo? A może będą to te, na które kompletnie nie mamy wpływu: pogoda, redukcja etatów w pracy, podwyżka cen paliw, program telewizyjny na weekend, w którym nie ma nic ciekawego?

A przecież do szczęścia tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, zaledwie kilku drobiazgów, żeby patrzeć na świat przez choć trochę różowe okulary.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy chcesz być szczęśliwa. I do dzieła. Sprawdź, czy są w twoim życiu te elementy, które czynią cię naprawdę szczęśliwą.

Ktoś, kto kocha cię bezwarunkowo

Potrzeba miłości jest najważniejszą w naszym życiu. Mimo, iż głośno mówimy: najpierw pokochaj siebie, to nieustannie rozglądamy się wokół, czy jest ktoś, kto kocha nas. I wcale nie musi to być partner. Popatrz, ile jest osób, które kochają cię bezwarunkowo – rodzice, dzieci, przyjaciele. Na pewno ktoś taki w twoim życiu jest. Doceń to, ciesz się tą miłością!

Praca, która daje ci satysfakcję

Swojemu zawodowemu życiu poświęcamy masę czasu, większą część naszego życia. Jak być szczęśliwym, gdy praca, którą wykonujemy nie daje nam satysfakcji, nie jest tym, co lubimy robić? Jeśli kochasz swoją pracę, to nawet kwaśna mina szefa nie zaburzy twojego spokoju. Jeśli zaś na pytanie: co czyni mnie nieszczęśliwą, odpowiadasz, że praca – już wiesz, co powinnaś zrobić. Nie skazuj siebie na niebycie szczęśliwą przez pracę, pomyśl, jak to zmienić.

Kilku prawdziwych przyjaciół

A nawet jeden. Bo do szczęścia nie potrzebujemy wianuszka ludzi, którymi będziemy się otaczać. Wystarczy kilku sprawdzonych przyjaciół, by być szczęśliwym, kiedy wiesz, że jest ktoś, kto wysłucha cię w nocy choćby przez telefon, kto przyjedzie, gdy potrzebujesz pomocy, kto będzie z tobą szczery czasami do bólu i przytuli, kiedy naprawdę ci źle. Przyjaźń to jeden z najważniejszych składników naszego szczęścia.

Hobby/pasja

Jeśli masz w życiu coś, co sprawia ci wiele satysfakcji i radości – nie rezygnuj z tego. Dla jednych może to być gotowanie, dla innych bieganie, a jeszcze dla kogoś wspinaczka, czy robienie na drutach. Nieważne, co jest twoją pasją, ważne, że jest ona twoja, a jej oddanie się jej to dla ciebie czysta przyjemność. Nie rezygnuj z niej nigdy.

Dobry sen

Banał? Tak by się mogło wydawać, ale żeby być szczęśliwym potrzebujemy snu, podczas którego zregenerujemy nasze siły, nasz organizm odpocznie. Bardzo często nie doceniamy siły snu, a jest on w naszym życiu niezwykle ważny. Pomyśl, jak się czujesz po dobrze przespanej nocy, po siedmiu, czy ośmiu godzinach snu, a jak po czterech? Prosta odpowiedź, prawda?

Przygoda

Tak, przygoda. I nie mówię tu o jakieś wielkie wyprawie, czy długich wakacjach i szalonym wyjeździe w nieznane. Przygodą może być wyjazd za miasto, wyjście do lasu, odwiedzenie miejsca, na które nigdy nie miało się czasu. Przecież każda podróż musi zacząć się od jednego kroku. Więc wyjdź z domu, chociaż raz w tygodniu doświadcz czegoś nowego.

Cel

Bez wyznaczonego celu nasze życie jest jałowe, możemy wtedy sobie powtarzać, że kompletnie pozbawione sensu. Chcesz to zmienić? Wyznacz sobie cel, którego osiąganie będzie czynić cię szczęśliwą. Tak osiąganie, proces dojścia do tego celu musi być także satysfakcją, musi być małymi kroczkami, z których każdy będzie twoim sukcesem i przełamywanie jakiś swoich słabości i lęków. Napisz na kartce czego chcesz i stwórz plan, jak do tego powoli dotrzeć.

Pozytywne myśli

To już powinnaś wiedzieć, że nad swoimi myślami można zapanować, można je ukierunkować w pozytywną stronę. Myśl o sobie dobrze, myśl dobrze o swoim życiu, szukaj choćby najmniejszych pozytywów i powtarzaj je w swojej głowie. Zmiana nastawienia, zmienia twoje życie na lepsze.

Chwila na zatrzymanie się

Aby być szczęśliwym, trzeba to szczęście dostrzec. A żeby je dostrzec potrzeba chwili na to, by się zatrzymać i rozejrzeć się wokół siebie. Docenić to, co się ma, to co nas otacza. Otworzyć szeroko oczy i uśmiechnąć się do siebie zauważając swoje drobne sukcesy, swój własny rozwój. Jeśli będziesz tylko się spieszyć, nie zauważysz, jak twoje życie jest piękne i wartościowe.

Wspomnienia

Znajduj czas na wspomnienia. Pomyśl sobie o trzech dobrych rzeczach, które cię spotkały w ostatnim miesiącu. Pielęgnuj te myśli. Jeśli nie potrafisz sięgnąć do swoich dobrych wspomnień, może jesteś za bardzo pochłonięta planowaniem przyszłości? A przecież to co tu i teraz powinno nas cieszyć, o tym powinno się pamiętać, bo te dobre wspomnienia dają nam siłę do dalszego działania.