Go to content

Mężczyźni, którzy mają mądre żony, żyją dłużej. To już udowodnione naukowo

Mężczyźni, którzy mają mądre żony, żyją dłużej. To już udowodnione naukowo
Fot. iStock/shironosov

Choć inteligencja nie jest może cechą najczęściej poszukiwaną przez mężczyzn w ich partnerkach, to właśnie ona stanowi ważny element wśród zalet idealnej żony. Nowe badania pokazują, że panowie, którzy mają inteligentne żony, żyją dłużej i lepiej.

Jest to dość logiczne: obecność osoby stymulującej intelektualnie, ciągłe przebywanie w jej towarzystwie, ma duży wpływ na możliwości naszego umysłu. A najwięcej czasu spędzamy przecież właśnie z naszymi partnerami.

Naukowcy ustalili, że mężczyźni, którzy poślubiają inteligentne kobiety nie tylko żyją dłużej, ale są też  bardziej szczęśliwi i rzadziej cierpią z powodu chorób, takich jak Alzheimer lub starcza demencja.

Pozostałe wnioski z badań również są zaskakujące: nawet niezbyt bystrzy mężowie bardzo inteligentnych kobiet, z reguły nie zapadają na żadne choroby psychiczne. Poza tym, odznaczają się dużą pewnością siebie i przekonaniem o swoich zdolnościach umysłowych oraz licznych kompetencjach 🙂 .

Lawrence Whalley, emerytowany profesor zdrowia psychicznego z Wydziału Medycyny i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Aberdeen, mówi wprost: „To, co mężczyzna musi zrobić, jeśli chce żyć dłużej i zdrowiej, to poślubić inteligentną kobietę. Nie ma lepszego buforu (dla demencji), niż inteligencja.”

Warto jeszcze dodać, że dziewczynki, które odczuwają dumę ze swojej inteligencji, kiedy dorastają są bardziej odpowiedzialne i niezależne. Chłopcy, którzy posiadają tę cechę, w dorosłym życiu mają zdrowe relacje z kobietami i potrafią stworzyć bardziej rodzinną atmosferę swoim żonom i dzieciom.

Czekamy jeszcze na wyniki badań dotyczących wpływu głupoty mężów na jakość i długość życia ich żon. Choć wnioski mogłybyśmy przedstawić już teraz… :).


Źródło: brightside.me