Go to content

Jeżeli coś może się nie udać, to się nie uda. 10 praw Murphy’ego, które powtarzasz, nawet nieświadomie

Fot. istock/yuryRumovsky

Doświadczony stażem inżynier, Edward Murphy, znalazł w ważnym projekcie błąd techniczny jednego z młodszych współpracowników. Skwitował tę sytuację bezlitośnie: „Jeśli jest jakiś sposób, żeby zrobić coś jeszcze gorzej, on go znajdzie”. Wśród znajomych Murphy’ego zdanie to szybko stało się popularne jako „Prawo Murphy’ego”. Od słowa do słowa, rodziły się inne, podobne, wynikające z tej samej, spójnej, filozofii życiowej. Dziś prawa Murphy’ego stosujemy bezwiednie. Dla was, podstawowa dziesiątka.

1 Jeśli coś może się nie udać, to się nie uda

Jest to oryginalne i klasyczne Prawo Murphy’ego. Mówi o nieuchronności pewnych zdarzeń, ale powinniśmy je traktować jako ostrzeżenie. Nie akceptujmy przeciętności i zwracajmy uwagę na jakość. Nawet małe potknięcie może spowodować ogromną katastrofę…

2. To, co zgubiłeś znajdziesz dopiero wtedy, gdy użyjesz zamiennika

Kto z nas nie doświadczył podobnej sytuacji? Może chodziło o ważny dokument, może o klucze, albo okulary… Zazwyczaj znajdują się dopiero wtedy, gdy zrezygnowani przestajemy ich szukać, gdy już sięgamy bo te „zapasowe” przedmioty.

3. Zawsze kiedy masz właśnie coś zrobić, okazuje się, że najpierw musisz zrobić coś innego

Następny klasyk. Trzeba przyznać, że wynika trochę z naszej niefrasobliwej tendencji do odkładania ważnych rzeczy na ostatnią chwilę. Z reguły w takim właśnie ostatnim momencie, zawsze wypadnie nam coś „dodatkowego” i pilnego.

4. Rzeczy ulegają zniszczeniu wprost proporcjonalnie do swej wartości

Zauważyliście, że najbardziej wartościowe przedmioty zazwyczaj ulegają nieodwracalnym uszkodzeniom, a rzeczy, o które specjalnie nie dbamy mogą trwać wiecznie? Więc nawet chuchanie i dmuchanie na wszystko to, co cenicie sobie najbardziej, może tutaj niewiele wskórać. Chrońmy naszą rodzinę, nasze relacje, nasze przyjaźnie, prawdziwą miłość. Są kruche i nie do zastąpienia.

5. Uśmiechnij się. Jutro będzie gorzej

Zawsze wierzysz w lepsze jutro? Nie rób tego. Zgodnie z prawem Murphy’ego, nigdy nie można mieć pewności, że przyszłość będzie bardziej korzystna niż to, co jest teraz. Wykorzystaj czas, który masz w tej chwili. Życie jest zbyt krótkie, aby cieszyć na to, co nastąpi później.

6. Sprawy pozostawione samym sobie mają tendencję do przemiany ze złych w jeszcze gorsze

To dość powszechne zjawisko, prawda? Problemy pozostawione jako nierozwiązane mogą się tylko jeszcze bardziej skomplikować. Jeśli nie uporządkować i nie wyjaśnisz trudnych sytuacji z partnerem, wasze relacje będą się pogorszać. Ważną lekcją do zapamiętania jest ta, że nie można ignorować problemów. Lepiej je rozwiązywać, zanim wymkną się nam spod kontroli.

7. Osoba stojąca przed Tobą w kolejce do kasy będzie płacić kartą, a w jej transakcji wyskoczy błąd

Nie ma tu się nad czym rozwodzić. Na pewno nie raz byliście w takiej sytuacji. Najczęściej wtedy, kiedy właśnie się gdzieś spieszyliście…

8.  Doświadczenie jest czymś, co zdobywasz wtedy, gdy przestajesz go już potrzebować

A wtedy, gdy go potrzebujesz, jeszcze go nie masz… Jeden z absurdów życia.

9. Powiedz człowiekowi, że istnieje 300 miliardów gwiazd we wszechświecie, a on ci uwierzy. Powiedz mu, że ławka jest świeżo malowana, będzie musiał dotknąć, żeby mieć pewność

Gdy fakt jest trudny do zakwestionowania, ludzie przyjmują go z góry za pewnik. Kiedy można go łatwo zweryfikować, chcą mieć pewność. Zawsze mamy tendencję do przyjmowania do świadomości tych skomplikowanych informacji z większą łatwością.

10. Pierwsze 90% projektu zajmuje 90% czasu, ostatnie 10% projektu zajmuje kolejne… 90% czasu

Umiejętne zarządzanie czasem to podstawa naszych sukcesów, na każdym polu, nie tylko tym zawodowym.


Źródło: quotations.about.com