Go to content

Jak przezwyciężyć samotność? Co zrobić, gdy czujesz się zdana tylko na siebie?

fot. MarioGuti/iStock

Samotność to złożony stan umysłu, który sprawia, że nawet pośród ludzi czujemy się odizolowane i niechciane. Zrozumienie tego, czym naprawdę jest samotność, jest pierwszym krokiem do nawiązania znaczących relacji i odnalezienia poczucia przynależności.

Trzy rodzaje samotności

Wyróżniamy trzy główne formy samotności: emocjonalną, społeczną i egzystencjalną.

Samotność emocjonalna – ma miejsce wtedy, gdy w twoim życiu nie ma znaczących relacji. Czujesz się samotna, bo nie masz przyjaciół czy partnera. W obliczu emocjonalnej samotności stajesz wówczas, gdy nie masz z kim podzielić się swoimi przemyśleniami lub doświadczeniami. Tęsknisz za towarzystwem i jesteś zdana sama na siebie.

Samotność społeczna – polega na braku przynależności do grupy społecznej. Możesz czuć się samotna nawet wtedy, gdy jesteś w romantycznym związku z kochającym partnerem. Typowym przykładem samotności społecznej jest sytuacja, w której bierzesz udział w jakiejś imprezie, ale nikogo nie znasz i czujesz się niekomfortowo.

Samotność egzystencjalna – w przeciwieństwie do samotności emocjonalnej i społecznej, samotność egzystencjalna wiąże się z głębokim poczuciem odłączenia od natury istnienia i brakiem celu w życiu. Ten rodzaj samotności sprawia, że masz wrażenie jakbyś była na tym świecie sama. Sama przechodzisz przez wszystkie życiowe wydarzenia i sama umierasz.

Główne przyczyny samotności

Przyczyny prowadzące do samotności mogą się różnić w zależności od osoby, która ich doświadcza. Jednak najczęściej ludzie czują się samotni, gdy przechodzą poważną życiową zmianę lub wybierają styl życia, który zmniejsza ich emocjonalne i fizyczne więzi z innymi.

Oto najczęstsze przyczyny samotności:

  • Przeprowadzka do innego miasta
  • Utrata przyjaciela
  • Izolacja społeczna
  • Problemy ze zdrowiem psychicznym
  • Nieśmiałość i słabe umiejętności społeczne
  • Nowoczesne technologie i media społecznościowe
  • Niepokojące wydarzenia na świecie.

Jak przezwyciężyć samotność?

Samotność to głęboka i bardzo osobista „emocja”. Nie ma uniwersalnego sposobu jej rozwiązania, przezwyciężania. Istnieją jednak różne strategie, które złagodzą problem i pomogą w budowaniu satysfakcjonujących relacji.

Znajdź sieć wsparcia

Podziel się tym, co czujesz ze swoim partnerem, rodziną lub przyjaciółmi. Twoi bliscy prawdopodobnie będą chcieli cię wesprzeć, jeśli dowiedzą się, przez co przechodzisz. Możesz dołączyć do forów internetowych czy grup, w których są osoby zmagające się z podobnymi trudnościami emocjonalnymi.

Zobacz także: Jak pokonać strach przed samotnością

Skoncentruj się na swoim życiu

Może to dość kontrowersyjne, ale samotność możesz wykorzystać do rozwoju osobistego i samodoskonalenia. Popraw swoje umiejętności, zapisz się na kursy, szkolenia, zacznij czytać fascynujące książki.  Zajmij się sobą i tym, byś czuła się ze sobą dobrze.

Zaangażuj się w zajęcia, które lubisz

Wykonując czynności, które przynoszą ci radość i spełnienie, możesz znaleźć poczucie celu i stłumić negatywne uczucia związane z samotnością. Możesz zająć się tańcem, ogrodnictwem, malowaniem, pisaniem, a nawet robieniem na drutach.

Przezwyciężenie samotności wymaga czasu i wysiłku. Ważne, by uzbroić się w cierpliwość i być otwartym na nowe możliwości. Jeśli czujesz, że utknęłaś w martwym punkcie i nie możesz ruszyć z miejsca, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Źródło: providr.com