Psychologia

Efekt „kaczuszki”, czyli dlaczego niektóre inteligentne kobiety udają idiotki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 listopada 2016
Efekt "kaczuszki", czyli dlaczego niektóre inteligentne kobiety udają idiotki
Fot. iStock/PeopleImages
 

Taka jestem, mała, słaba nieporadna… i zupełnie nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi… Zauważyliście, że wiele kobiet „gra” w towarzystwie mężczyzn głupsze i słabsze niż są w rzeczywistości? Znajoma, którą zawsze uważaliście za inteligentną i zaradną, nagle nie może poradzić sobie z obsługą prostego programu komputerowego, a przyjaciółka prosi kolegę z pracy o pomoc w jakieś „bardzo trudnej technicznie” sprawie, którą przy was opanowała w pięć minut… O co w tym wszystkim chodzi?

Dlaczego niektóre inteligentne kobiety udają idiotki?

Psychologia ma na ten „fenomen” kilka odpowiedzi. Po pierwsze – czysto biologiczną. Słaba (również na umyśle), nieporadna kobieta budzi w większości mężczyzn uczucia opiekuńcze, chęć zapewnienia tego, czego jej brakuje i … zapłodnienia. Tak, niestety!  Udawanie jest tutaj kobiecą taktyką manipulacji mającą na celu wywołanie określonego skutku – zdobycie samca, ojca dla swoich dzieci.

Po drugie, uwarunkowania środowiskowe, rodzinne. Kobiety, które od małego wychowywano w poczuciu, że to mężczyzna jest tym silniejszym intelektualnie ogniwem w związku, że jedynie on potrafi podjąć słuszne, rozsądne decyzje, będą udawały głupsze, żeby się płci „brzydkiej” przypodobać. Nauczyły się, że jest to sposób, by ON poczuł się przy nich kimś lepszym, że tak zdobywa się męskie zainteresowanie i sympatię. Przy nich łatwo być Supermanem. Upokarzające, ale bardzo częste.

Po trzecie wreszcie, kobieca intuicja wyczuwa to, co potwierdzają ostatnie badania. Kobiety z wysokim ilorazem inteligencji w związkach heteroseksualnych są postrzegane jako „problematyczne”. Oczywiście, te same cechy u mężczyzn są postrzegane jako pożądane (czyżby podwójne standardy?).

Zjawisko przyjmuje jednak niebezpieczny obrót. Naukowcy zaobserwowali, że już w szkole podstawowej, dziewczynki udają mniej inteligentne niż są, żeby nie zawstydzać chłopców i nie wprawiać ich w kompleksy. Czternastoletni chłopcy  z kolei, uważają wręcz, że dziewczęta w ich wieku powinny być mniej inteligentne.

Naukowcy uważają, że wszystko to wynika, z silnej społecznej presji, która ciągle jeszcze dyktuje nam, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną, a co – prawdziwą kobietą. Jednym z przekonań, w które wierzymy jest to, że dla mężczyzny związek z kobietą o wyższej inteligencji jest czymś, co podważa, a nawet kwestionuje jego męskość.

Zanim znowu udasz małą, głupiutką i bezbronną, zastanów się, czy chcesz by traktowano cię jako równorzędną partnerkę – i w miłości  i w zwykłej rozmowie, czy może wolisz jedynie łechtać męskie ego. I to  tych niekoniecznie udanych męskich egzemplarzy.


Źródło: sciencedaily.com


Psychologia

Siła podświadomości. Jak uwolnić się od stresu w 15 minut

Karolina Krause
Karolina Krause
24 listopada 2016
Siła podświadomości. Jak uwolnić się od stresu w 15 minut
Fot. iStock/BraunS
 

Co skrywa nasza podświadomość? Jaki ma to na nas wpływ? Zdaniem wielu psychologów jej udział widoczny jest w większości naszych zachowań. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dopiero po jakimś czasie zachodzimy w głowę, dlaczego w danym momencie postąpiliśmy w taki, a nie inny sposób lub też powiedzieliśmy coś, czego dzisiaj żałujemy. Może to być powodem stłumionych emocji, które zostały zepchnięte do naszej podświadomości. Najczęściej są to lęki, z którymi nie potrafimy sobie poradzić albo wkradający się dziś do wszystkich obszarów naszego życia – stres.

Najskuteczniejszą terapią na uwolnienie się od obciążeń naszej podświadomości jest hipnoza. Choć kojarzyć się to może z kozetką u terapeuty i magicznym amuletem, jej prawdziwe oblicze może nieco cię zaskoczyć. Hipnoza to bowiem nic innego, niż właściwa relaksacja i koncentracja, dzięki której możesz zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć co jest powodem twojego stresu. Pomoże ci się to od niego uwolnić i zrelaksować. Od czego zatem powinnaś zacząć? Od tych 5 kroków autohipnozy.

5 kroków do autohipnozy – ich wykonanie zajmie ci nie więcej niż 15 minut:

1. Oddychaj głęboko

Usiądź wygodnie i skup się na swoim oddechu. Oddychaj spokojnie i głęboko. Pozwól, aby świeże powietrze wypełniło twoje płuca i nowa dawka tlenu wypełniła twój umysł. Zrelaksuj się.

2. Wyobraź sobie siebie unosząca się w obłokach

Wyobraź sobie, że leżysz na chmurze. Otacza cię jej lekka puszystość. Jest ci ciepło i przyjemnie. Pozwól jej przejąć od siebie cały twój stres. Jesteś bezpieczna. Zapamiętaj to uczucie.

3. O czym myślisz?

Podczas gdy będziesz czuła się bezpieczna i zrelaksowana, mogą docierać do ciebie różne nieprzyjemne myśli i uczucia. Pozwól sobie na to. Nie staraj się z nimi walczyć. Skup się na tym jakie myśli do ciebie przychodzą, spróbuj zrozumieć o je powoduje.

4. Pozwól im odejść

Kiedy już udało ci się zrozumieć co jest powodem danej myśli, czy uczucia pozwól jej odejść. Nie poświęcaj jej zbyt dużo czasu. Pozwól, by przejęła je od ciebie twoja chmura. Postępuj tak z każdą następną myślą, aż do momentu kiedy uda ci się osiągnąć wewnętrzny spokój.

5. Naładuj się pozytywną energią

Jeśli udało ci się już wyciszyć i pozbyć się wszelkich negatywnych emocji, postaraj się teraz skupić na czym pozytywnym np. „Jestem przyjemnie zrelaksowana” lub „Jestem panią własnego losu, moje myśli tworzą to, kim jestem”. Poświeć chwilę na to by nacieszyć się tą chwilą. Za moment możesz już nie mieć na to czasu.

Stosując autohipnozę każdego dnia, możesz znacznie zredukować negatywne skutki stresu w twoim i wreszcie przerwać to błędne koło. Daj sobie te 15 minut dziennie. Niech to będzie czas tylko dla ciebie. Najwyższa pora pozbyć się tego kamienia, który ciągnie ci w dół. Weźcie sobie do serca te kilka kroków, które pomogą ci na nowo cieszyć się życiem.


Źródło: powerofpositivity.com


Psychologia

Czekolada „przeciwbólowa” na okres… Skusisz się na szwajcarską czekoladę do zadań specjalnych?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 listopada 2016
Fot. Screen z FacebookaLas Noticias Televisa Monterrey

Tak, kochamy czekoladę pod różnymi postaciami. Miłośnicy tej słodkości mogą wykłócać się między sobą o wyższość mlecznej nad gorzką, nadziewanej nad zwykłą, w oryginalnych smakach nad klasyczną. A fakt pozostanie niewzruszony, najzdrowsza jest gorzka czekolada, i … ”księżycowa”.

Pomysł naczekoladę zawdzięczamy mieszkańcom Ameryki Południowej, którzy nauczyli się wykorzystywać owoc kakaowca właściwego, do pozyskiwania cennego surowca. Pozyskiwane z niego kakao i masło kakaowe, są głównymi składnikami prawdziwej czekolady. A w niej, znajdziemy witaminy A, B1, B2, B3, E i PP minerały inne składniki cenne dla naszego zdrowia. Czekolada wzmacnia serce i układ krwionośny, działa przeciwzakrzepowo, zmniejsza ryzyko zawału serca, chorób nowotworowych oraz pobudza pracę nerek.

Chcesz być piękna? Sięgaj po czekoladę

Ale jeśli nie chcesz przytyć, nie jedz jej zbyt dużo. Pocieszające jest to, że czekolada zastosowana w kosmetyce znakomicie wpływa na oczyszczanie skóry z toksyn, wykazuje działanie wyszczuplające i antycellulitowe. Tabliczka szlachetnej czekolady zawiera również flawonoidy, które opóźniają procesy starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników. Gdy dopada cię złość, sięgnij po kilka kostek czekolady, która podnosi poziom serotoniny i endorfin. Po chwili poczujesz się odprężona, zrelaksowana i ukoisz zszargane nerwy, oszczędzając swoją urodę (wszak złość urodzie szkodzi!).

Czekolada „przeciwbólowa” na okres

Zamiast od razu sięgać po tabletki, łykniesz kilka kostek specjalnej, szwajcarskiej czekolady. Brzmi dziwnie? A to prawda. Naukowcy postanowili przyjść kobietom z pomocą podczas miesiączki, opracowując patent na czekoladę do zadań specjalnych.

Producent „czekolady z sercem” — Chocolate mit Herz, ogłosił, że opracował mieszankę posiadającą zbawienne dla kobiet właściwości przeciwbólowe. W pomysłowej czekoladzie nazwanej Frauenmond, oprócz 60% czekolady, znajduje się 17 różnych alpejskich ziół. Ma ona smakować, uspokajać, harmonizować kobietę, podczas trudnego czasu. Producent zapewnia, że raczej nie wyprze ona tradycyjnych pigułek na ból brzucha, czy głowy, ale na pewno nie zaszkodzi, a nawet pomoże. Spróbujecie?


źródło: www.wprost.pl, www.polskatimes.pl


Zobacz także

Kiedy dowiedziałam się o zdradzie, mój świat się zawalił. A później było jeszcze gorzej

Za co kocham mieć dzieci

Za co kocham bycie mamą dzieci

Oszukać przeznaczenie

Skąd masz wiedzieć, że najwyższa pora na zmiany