Psychologia

Dlaczego jestem nieszczęśliwa? Może warto poszukać w końcu odpowiedzi na to pytanie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 kwietnia 2019
Smutne cytaty o miłości, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz
Fot. iStock
 

W naszym zróżnicowanym świecie, w którym każdy chce się wyróżnić i mieć własne zdanie na temat wszystkiego, istnieje jedna rzecz, która łączy nas wszystkich. Otóż wszyscy chcemy być szczęśliwi.

Chcemy czuć, że jesteśmy ważni, kochani, doceniani, mieć poczucie bezpieczeństwa. Odnoszę wrażenie, że bycie szczęśliwym stało się jednym z najbardziej obsesyjnych zadań naszego społeczeństwa i to za wszelką cenę.

I choć coraz częściej pojawiają się ci, którzy mówią nam jak osiągnąć szczęście, to jednak nikt ma uniwersalnego przepisu, magicznej mikstury, która uczyni nas wszystkich zadowolonymi.

Oczywiście, że zdajemy sobie sprawę, że nie ma uniwersalnego rozwiązania, że na szczęście składa się wiele komponentów naszych indywidualnych potrzeb i pragnień i rzeczy, które każdego dnia powinniśmy robić, by zbliżyć się do tego zaczarowanego miejsca, w którym wszystko jest jasne i optymistyczne.

Drugi problem ze szczęściem polega na tym, że wszyscy jesteśmy tak uzależnieni od samego celu – tej krainy szczęśliwości, którą chcemy osiągnąć „pewnego dnia”.

I jasne, że można spędzić całe życie, czekając na szczęście, które w końcu być może zapuka do twoich drzwi, tyle, że ta chwila może nigdy nie nadejść. A potem, patrząc wstecz, możesz zadać sobie pytanie: czy naprawdę byłam tak nieszczęśliwa, czy padłam ofiarą szaleństwa osiągnięcia szczęścia? Bo skąd możesz wiedzieć, czy jesteś naprawdę nieszczęśliwa, jeśli szczęście dla każdego oznacza zupełnie coś innego?

Zadaj sobie najpierw pytanie, czy jesteś nieszczęśliwa. Niektóre z objawów nieszczęścia to:

  • Poczucie, że nie jesteś tak dobra jak inni ludzie
  • Czujesz się jak ofiara okoliczności, na które nie masz wpływu
  • Poczucie, że twoje codzienne życie jest bezsensowne i sterowane zadaniami
  • Czujesz się bezradna, beznadziejna
  • Próbujesz dopasować się do innych, ale nie masz poczucia przynależności
  • Czujesz się pokonana przez wyzwania, przed którymi stajesz
  • Nosisz w sobie uczucie przygnębienia, lęku lub chronicznego zmartwienia
  • Czujesz, że nie jesteś wystarczająco doceniana

Jeśli przytakujesz przy każdym z tych punktów, to znaczy, że nie jesteś szczęśliwym człowiekiem. Jak się z tego wyrwać? Znalezienie i nazwanie przyczyny twoich nieszczęść jest niezbędne do tego, by inaczej pokierować swoim życiem.

Przyczyny nieszczęścia

Brak znaczenia

Mogłoby się wydawać, że masz wszystko – pracę, dom, rodzinę, ale nie widzisz w tym większego sensu, to wszystko, co posiadasz, dla ciebie nie ma za bardzo znaczenia.

Zakłócacze szczęścia

Wszelkie osobiste, finansowe, zawodowe i fizyczne komplikacje mogą spowodować, że twoje aspiracje do szczęścia gwałtownie spadają. Konstelacja wszystkich problemów lub murów, na które się natykasz, może być duża. Na przykład, nie podoba ci się, jak wyglądasz, nie zarabiasz wystarczająco dużo, nie masz przyjaciół ani innych znaczących relacji, twoje zdrowie jest kruche. Tak naprawdę wszystko to może być poważną przeszkodą do poczucia szczęścia.

Brak poczucia własnej wartości i szacunku dla samego siebie

Już jakiś czas temu specjaliści dowiedli, że im wyższa samoocena, tym większe poczucie szczęścia. Głównym powodem, dla którego ludzie są nieszczęśliwi, jest brak szacunku dla samego siebie. Jak jest z tobą?

Osobowość

Czasami tacy się po prostu rodzimy. Jedni widzą szklankę do połowy pełną, inni pustą. Trudno to przeskoczyć, ale można nad postrzeganiem siebie i świata pracować.

Nieuzasadnione wysokie oczekiwania

Według badań, wysokie oczekiwania wobec siebie mogą być korzystne, bo prowadzą do wyższej wydajności – zjawiska zwanego efektem Pigmaliona. Jednak zbyt wygórowane oczekiwania mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Możesz natknąć się na całą masę problemów związaną zdrowiem psychicznym – depresję, samosabotaż, samookaleczenie, itp. Może to rozlać się na wszystkie obszary twojego życia.

Uzależnienie od nieszczęścia

Oczywiście, że można rozwinąć w sobie uzależnienie od nieszczęścia. Niektórzy lubią negatywne uczucia i są szczęśliwi przez to, że są nieszczęśliwi. Oczywiście jest to niepokojące zjawisko.

Czasami bycie nieszczęśliwym nie ma racjonalnych powodów. Ot tak, po prostu czujemy się źle, wydaje nam się, że całe nasze życie to jeden wielki bałagan. Czy jednak mamy pozostać na pełnym negatywów dnie, czy może jednak zawalczyć o swoje szczęście?

Cztery kroki, które możesz podjąć, aby zrozumieć dlaczego czujesz się nieszczęśliwa

1. Zastanów się, co dla ciebie oznacza szczęście

Szczęście może przybierać różne kształty – hedonistyczna przyjemność, zadowolenie z życia, pragnienie spełnienia. Wszystkie – osobno lub razem – mogą dostarczyć nam radość. A ponieważ nasze życie jest tak różnorodne, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na przykład moje szczęście weekendowe oznacza czytanie książki lub pisanie, podczas gdy dla kogoś innego – towarzyskie, spacery lub zakupy w centrum handlowym.

Albo, moje zadowolenie z życia może polegać na posiadaniu dużej rodziny. Dla innych może to być sława i fortuna. Tak czy inaczej, nie daj się nabrać na „pułapki narracyjne” społeczeństwa – że większa kontrola, dom, określona praca, osoba itp. zapewnią ci niekończący się strumień szczęścia.

Kiedy ujrzysz swoją wizję szczęścia, będziesz mieć lepsze pojęcie o tym, czego brakuje w twoim życiu.

2. Ponownie przyjrzyj się swoim oczekiwaniom

Nasz aspiracje często są przestarzałe. To, co chciałaś dziesięć czy pięć lat temu (lub nawet sześć miesięcy temu), może nie mieć zupełnie związku z twoją obecną sytuacją. Inną kwestią jest to, że nasza kultura wywiera presję, byśmy działali coraz lepiej, próbowali rozciągać dobę nawet do 30 godzin, dawali z siebie jak najwięcej. W rezultacie niepokój, depresja i wszyscy ich mroczni przyjaciele zaczynają wkradać się do naszych umysłów i zabarwiać wszystko, co może dawać nam radość i satysfakcję na czarno.

Tak więc, podejmowanie okresowych kontroli własnych oczekiwań – ich ważności na liście szczęścia, ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania nieszczęścia rozprzestrzeniającego się w twoim życiu.

3. Zbadaj swój sposób myślenia

W centrum tak zwanej teorii racjonalnego zachowania emocjonalnego, która została ustanowiona przez amerykańskiego psychologa Alberta Ellisa w 1956 r., pojawia się idea, że nigdy nie zdarza się to, co nas denerwuje. Emocje, to jedynie nasza interpretacja i przemyślenia na dany temat.

O co chodzi? Otóż pozytywne (nie urojeniowe) myślenie od dawna jest uznawane za zwycięzcę w walce o nasze zdrowie psychiczne. Jeśli znajdziesz się w spirali negatywnego wewnętrznego dialogu, musisz się natychmiast zatrzymać. To pułapka nieszczęścia. Oczywiście nie jest łatwo działać nieustannie na takim poziomie samoświadomości, ale ten sposób myślenia i postępowania może stać się naszym nawykiem. Możemy nauczyć tłumić w sobie negatywne spojrzenie na świat.

I nie zapomnij być wdzięcznym. To najlepsza droga do szczęścia.

4. Dobre stare plusy i minusy

Chociaż może się wydawać, że jest to mniej fascynujący sposób na ustalenie, czy jesteś niezadowolona, czy nie, lista zalet i wad istnieje już od dawna – i nadal jest doskonałym narzędziem, które pozwala nam uważnie analizować rzeczy, oceniać alternatywy i uzyskiwać satysfakcjonujące odpowiedzi. Co ciekawe, jak mówi historia, wynalazek ten został przypisany Benjaminowi Franklinowi w XVIII wieku. Znany ze swojej produktywności, zastosował ćwiczenia plus-minus do prawie wszystkich aspektów swojego życia.

Piękno tej metody polega także na jej prostocie. Weź więc kartkę i długopis i zacznij z jednej strony wypisywać rzeczy, które lubisz, a z drugiej te, których nie lubisz, które sprawiają, że jesteś nieszczęśliwa, pomyśl, jak możesz je zmienić. Uwaga – możesz być zaskoczona odkryciem, że masz dużo większy wpływ na budowanie własnego szczęścia niż przypadek, okoliczności lub inni ludzie.


Psychologia

Nawyki „łóżkowe” szkodliwe dla twojej skóry

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2019
Fot. iStock/GeorgeRudy
 

Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen. Jak dobroczynnie wpływa na naszą umiejętność skupienia uwagi, pozytywnego myślenia, na odporność i ogólnie – zdrowie. Dlatego wielu z nas wypracowuje sobie pewne nawyki „na dobranoc”, które pomagają nam zasnąć lub sprawiają, że czujemy się spokojniejsi, bardziej wyciszeni przed snem. Są jednak takie przyzwyczajenia, które wpływają niekorzystnie na stan naszej skóry.

Rzadko zmieniasz pościel 

Nie jest ważne jak czyste wydają ci się twoje prześcieradła. Należy je zmieniać regularnie, bo brud nagromadzony w naszych włosach, pot i niezmyte bakterie łatwo przenoszą się na naszą twarz. Dermatolodzy radzą, by zmieniać pościel raz w tygodniu.

Masz w sypialni złą temperaturę

Odpowiednia temperatura jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym nam zdrowy sen. Nieprawidłowa temperatura może znacząco negatywnie wpływać na skórę, a nawet wpływać na ogólną jakość snu. Jeśli jest zbyt ciepło, będziesz się pocić. Pocenie uwalnia bakterie, brud, złuszczanie martwego naskórka. Zimne pomieszczenie może prowadzić do wysuszenia skóry.

Kładziesz się spać nie zmywając uprzednio makijażu

To jedna z najgorszych zbrodni przeciwko naszej skórze. Ona rozpaczliwie potrzebuje oczyszczenia. Podczas snu skóra odbudowuje się i regeneruje – jeśli nie zmyjesz podkładu nie oddycha swobodnie.

Masz poszewkę na poduszkę z nieodpowiedniego materiału

Czysta bawełna może być zbyt szorstka i powodować tarcie na skórze twarzy podczas snu, to z kolei do złamania kolagenu, powstawania zmarszczek, a nawet trądziku. Najlepszym wyborem na poszewki na poduszki są jedwabne lub satynowe. Te gładkie materiały gwarantują bezpieczeństwo i ochronę skóry twarzy


Na podstawie: powerofpositivity.com


Psychologia

Co może zrujnować twój związek? To zależy od znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2019
Fot. iStock/LittleBee80

Są takie rzeczy, których wybaczyć nie można… Sęk w tym, że dla każdego to „coś” jest nieco inne. Czego nie wybaczy Strzelec, a czego Baran? 

Co może zrujnować twój związek? To zależy od znaku zodiaku

Baran

Zdrada to prawdziwy dynamit, który rozsadzi każdy związek z Baranem. Te znaki zdrady nie wybaczają. Cechuje je duża wojowniczość i chętnie walczą o trudno dostępnych partnerów. Jednak, jeśli dojdzie do zdrady, nie potrafią wybaczyć. Zwłaszcza, że relacje wkładają ogrom swoich starań.

Wojownik zdrady nie wybacza.

Byk

Byki są wytrwałe i silne, wydają się być ostoją każdej poważnej relacji. Jednak ten znak zodiaku nie radzi sobie z utratą zaufania. Są bardzo cierpliwe w związkach, wiele mogą unieść, ale zaufanie jest dla nich niezbędne do utrzymania satysfakcjonującej relacji.

Prawdopodobnie dlatego, że Byki nie są z natury wylewne i otworzenie się przed partnerem jest dla nich naprawdę bardzo znaczące. Gdy taki gest zostanie podeptany, nie są w stanie odbudować tego po raz drugi.

Bliźnięta

To bardzo żywiołowy znak zodiaku. Są pełne pasji i wręcz stworzone do kochania. Partner Bliźniąt może liczyć na wielkie zaangażowanie i uwielbienie. Ukochana osoba staje się dla tego znaku prawdziwą pasją. Mimo to, bliźnięta nie wchodzą w relacje toksyczne. Już od początku pilnują, by obie strony zachowały swoją osobistą przestrzeń. Jeśli partner spróbuje im odebrać wolność – będzie to oznaczało koniec.

Bliźnięta są szczere i bardzo oddane – ale nigdy nie pozwolą się zamknąć w złotej klatce.

Rak

Raki to niezwykle wrażliwe i emocjonalne osoby. Cechuje je również duża wytrwałość. Wierzą w miłość wieczną i doskonałą. Są gotowe wiele wybaczyć i ratować swój związek pomimo, nawet najbardziej raniących wpadek.

Jednak oczekują tego samego od partnera. Jeśli ich druga połówka nie podziela tego zaangażowania i nie zamierza tyle wkładać w związek lub odpuszcza – dla raka to sygnał do odwrotu. Jeśli ktoś zbyt łatwo z nich rezygnuje, rak pójdzie swoją drogą.

Lew

Lew to majestat. Kiedy wchodzą w związek, uważają, że ich partner jest zjawiskowy i bardzo wyjątkowy – w końcu z jakiegoś powodu musiał skraść uczucia jakże wyjątkowego Lwa. Więc jeśli Lew zostanie umniejszony lub znieważony przez partnera – zazwyczaj żywi głęboką urazę. Do tego stopnia, że trudno mu kontynuować związek.

Lwy znają swoje słabe strony, ale wcale nie zamierzają o nich słuchać! Niedoceniony Lew odejdzie, mimo miłości.

Panna

Szczerość i zasadniczość – te dwa słowa najlepiej opisują silnie uporządkowane Panny. W ich związkach nie ma miejsca na kłamstwo.

Bez szczerości – nici z miłości.

Waga

Wagi cenią sobie harmonię i równowagę. Osoby urodzone pod tym znakiem to dyplomacja w czystej postaci. I nie są to puste slogany –  Wagi takie są, ot co.

Ich życiowy partner nie może odstawać od wyznawanych wartości. Nie są w stanie wiązać się z osobą uwikłaną w plotki i intrygi. Gardzą takim postępowaniem. Jeśli partner będzie próbował manipulować uczuciami Wagi – Waga obróci się na pięcie.

Skorpion

Skorpion to przede wszystkim stanowcze i mocne charaktery. Aby rozkochać w sobie Skorpiona trzeba wiele trudu – ten znak tak łatwo się nie otworzy przed potencjalnym partnerem. Jednak wysiłek się opłaci. Gdy Skorpion zaufa, odwdzięczy się całkowita akceptacją.

To niezwykłe, ale Skorpiony nie oceniają i nie próbują zmieniać swoich ukochanych. Dlatego nie tolerują wręcz kłamstwa czy sekretów.

Kłamstwo prosto w oczy jest dla Skorpiona niewybaczalne.

Strzelec

Optymizm to jego drugie imię. Strzelec jest kochliwy i chętnie poświęca się w związku – bo w niego wierzy. Jego serce fruwa wysoko. Najgorsze, co można Strzelcowi zrobić – to podcinać mu, kawałek po kawałeczku, skrzydła.

Świat to możliwości, życie to okazja do szczęścia… Jeśli partner będzie nieustannie marudził i niszczył marzenia Strzelca, ten szybko stanie się nieszczęśliwy i gderliwy. Kiedy miłość uwiąże Strzelca na ziemi, samotny i niezrozumiany Strzelec szybko zda sobie z tego sprawę. I odleci – byle wyżej, tam, gdzie jeszcze świeci słońce.

Koziorożec

Niepozorne i nieco nieśmiałe Koziorożce to prawdziwa miłosna niespodzianka. Choć cechuje ich pewne wycofanie, w miłości kipią dobrą energią. Są pełne podziwu dla swoich partnerów i uwielbiają ich nad życie.

Kiedy przestają kochać? Kiedy partner przestaje się starać i przestają trzepota Motule w brzuchu.

Koziorożcom najtrudniej jest pogodzić się ze zwykłością i brakiem starań ze strony partnera.

Wodnik

Wodniki są żadne emocji i przygody. Ciekawi świata i ludzi. To wszystko sprawia, że Wodnik najbardziej ceni sobie indywidualizm. Podobnie jest z jego relacjami.

Przyciąga go wyjątkowość, unikatowość danej osoby. Jeśli partner Wodnika okaże się mdły i bez swojego zdania, ten związek długo nie potrawa.

Wodniki nie cierpią nadmiernego wyjadania sobie z dzióbków.

Ryby

Wrażliwe i marzycielskie ryby lubią myśleć o niebieskich migdałach. Ich ukochany musi ich przyciągać pewną niezrozumiałą siłą i tajemniczością. Ryby to romantycy z prawdziwego zdarzenia!

Przyziemność, zmęczenie i brak fantazji to dla nich zbyt wiele. Jasne, można zachowywać się odpowiedzialnie, ale uwiązanie się do szarej rzeczywistości i  nadmierna zapobiegliwość, to dla nich zbyt wiele!

Jeśli partner celebruje swoje zmęczenie i nie znajduje dla nich czasu – to pierwszy krok do zakończenia relacji.


Na podstawie: magia.onet.pl


Zobacz także

„Nie lubię żony mojego męża i co mi zrobisz? Ale jestem jej wdzięczna”. O trudnych emocjach po rozpadzie rodziny

Wciąż niewiele wiemy o tych, których kochamy. Ta i inne, niewygodne prawdy o naszych związkach

3 sposoby narcyzów, aby cię wykorzystać