Psychologia Zdrowie

Chorobliwa zazdrość, paranoje? Poznaj 16 zaburzeń, w wyniku których człowiek traci kontakt z rzeczywistością

Redakcja
Redakcja
17 marca 2017
Fot. iStock/PeopleImages
 

Zdrowie psychiczne to sprawa, którą często zajmujemy się dopiero wtedy, gdy zauważalne są konkretne zmiany w zachowaniu innych osób. Zaniepokojeni, przyglądamy się odmiennemu zachowaniu, zastanawiając się, czy to nie początki utraty kontaktu z rzeczywistością. 

Bo jeśli komuś „urywa się łączność z ziemią”, od razu kojarzymy dziwne zachowanie ze schizofrenią, obawiamy się niezrozumiałych dla nas reakcji. Bo rzeczywiście, objawy mogą być bardzo niepokojące.

Urojenia łączą się nie tylko ze schizofrenią 

Obawiamy się tego, czego nie rozumiemy. Urojenia, czyli nieprawidłowe, chorobliwe przekonania dotyczące siebie i otoczenia, wyjątkowo negatywnie wpływają na funkcjonowanie chorego. A warto wiedzieć, że ich pojawienie się pod różną postacią, np. chorobliwej zazdrości, manii prześladowczej czy erotomanii, może wynikać z kilku innych przyczyn. Niekiedy pojawiają się w przypadku uszkodzenia mózgu, przy chorobie Alzheimera, delirium, padaczki, ciężkich depresjach, maniach. Chory zachowuje się irracjonalnie, odczuwa niepokój, podejrzewa, że otoczenie staje się mu wrogie, niebezpieczne, czyhające na niego. Bodźce, które odbiera w sposób wyolbrzymiony, powodują nieuzasadnione przerażenie, chaotyczną reakcję na nie. Splot zwykłych okoliczności przeradza się w spisek nadprzyrodzonych sił czy wyimaginowanych wrogów. Zwykły czarny kot, który przebiegnie przez ulicę, może zostać zinterpretowany jako sygnał, że coś złego zaczyna się dziać.

Próba obrony przez nieistniejącym wrogiem

Osoba, którą dotyka tzw. zespół urojeniowy, czyli różne zachowania, które odbiegają od ogólnie przyjętej normy, próbuje się bronić przed domniemanym zagrożeniem. Unika pewnych miejsc, osób, pozbywa się rzeczy, które postrzega jako niebezpieczne. Może uciekać, gdy w rzeczywistości nikt za nim nie idzie, przystawać i chować się przed nieistniejącym zagrożeniem. Czasem pojawiają się agresywne zachowania, a także próby samobójcze, pod naporem urojeń.

Zestawienie 16 zaburzeń, na które cierpią osoby „oderwane od rzeczywistości” 

1. Dysmorfobia urojeniowa

To inaczej urojenia zniekształcenia ciała, w których choremu wydaje się, że inni postrzegą go przez pryzmat cielesnej ułomności. Może to być w mniemaniu chorego zbyt duża głowa, niekształtny nos czy nadmiernie przerzedzona czupryna, na które w rzeczywistości mało kto zwróci uwagę. W efekcie tacy ludzie trafiają w ręce chirurga plastycznego.

2. Paranoja pieniacza

Powoduje ciągłe składanie skarg, wniosków, zażaleń np. na sąsiada za jakieś przewinienie, które w mniemaniu chorego, zasługuje na karę. Chory uparcie obstaje przy stawianych przez siebie zarzutach, dochodząc sprawiedliwości w sądzie, aż do wyczerpania ostatniej możliwości.

3. Urojenia hipochondryczne

Hipochondryk uważa, że cierpi na często śmiertelną chorobę, a najgorsze jest tylko kwestią czasu. Wyszukuje bez ustanku nowe objawy i zadręcza tym lekarzy, oczekując potwierdzenia swoich podejrzeń. Urojenia hipohondryczne nasilają się wraz z wiekiem.

4. Zespół Otella

To inaczej chorobliwa zazdrość, która w negatywny sposób wpływa na funkcjonowanie związku z taką osobą. Przekonanie o zdradzie partnera oraz chorobliwa zazdrość, której towarzyszą próby udowodnienia nieuczciwości partnera, niszczą relacje, prowadząc czasem do prześladowania drugiej osoby.

5. Sensytywny zespół urojeń odnoszących

Chory wszelkie negatywne uwagi, nawet jeśli nie są one kierowane do niego, traktuje wyłącznie personalnie. Oglądając np. wiadomości, chorzy „odbierają” zakodowany przekaz, kierowany specjalnie do nich.

6. Urojenia o treści religijnej

To przekonanie o nadaniu specjalnej mocy i misji człowiekowi, przez istotę boską. Chory uważa, że potrafi uzdrawiać, jet bliżej Boga, co czyni go wyjątkowym. To podnosi bardzo poczucie własnej wartości.

7. Urojenia nihilistyczne

Inaczej zwane zespołem Cotarda, towarzyszą ciężkim depresjom psychotycznym. Chory jest przekonany, że tak naprawdę nie istnieje, pozbawiony ciała i wewnętrznych organów. Jego „śmierć” ma być karą za popełnione grzechy.

8. Urojenia winy i grzeszności

Osoby cierpiące na to zaburzenie są przekonani, że ich błędy i grzechy są przyczyną tragedii innych ludzi. Obwiniają się za klęski, wypadki czy pożary, które dotykają innych ludzi.

9. Urojenia prześladowcze

Są najczęstszą formą urojeń, towarzyszącą często schizofrenii paranoidalnej. Chory podejrzewa bliskich i obce osoby o planowanie zamachu na niego, doszukuje się w niewinnych, nieistotnych rzeczach utajonego planu, który ma go skrzywdzić. Chory nikomu nie ufa i nigdzie nie czuje się bezpieczny.

10. Urojenia wielkościowe

Inaczej megalomania, cechuje się przekonaniem o wyjątkowości chorego, który rzuci cały świat do swoich stóp. Osoba cierpiąca na to zaburzenie uważa się za lepszą, często posiadającą specjalną misję. Przecenia swoje możliwości oraz znaczenie dla świata.

11. Urojenia pochodzenia

Oznaczają przekonania o wyjątkowym pochodzeniu chorego. Najczęściej chorzy uważają się za lepszych od innych, twierdząc, że w ich żyłach płynie błękitna krew, zachowują się inaczej.

12. Zespół błędnego rozpoznawania

W przypadku tego urojenia, osoba cierpiąca na nie uważa obcych ludzi za kogoś bliskiego, na podstawie podobieństwa np. koloru oczu czy barwy głosu. Chory uważa, że faktycznego członka rodziny zastąpił sobowtór, a prawdziwa osoba żyje gdzieś indziej.

13. Urojenia zubożenia

Często towarzyszy depresji i charakteryzuje się przekonaniem nieuchronnej klęski finansowej, takiej jak utracie domu, pracy, oszczędności w najbliższej przyszłości.

14. Zespół paranoidalny

Najczęściej dotyka osoby starsze, którym wydaje się, że ktoś celowo robi im na złość, chcąc zrobić z nich osobę chorą psychicznie. Ludzie z zespołem paranoidalnym obawiają się, że inni ludzie skupiają na nich uwagę tylko po to, by ich wyśmiać, obrazić czy prześladować.

15. Zespół fantomowego lokatora

Zespół ten pojawia się, gdy chory nie rozpoznaje już samego siebie i własne odbicie w lustrze uznaje za odbicie obcego człowieka. Mogą towarzyszyć temu halucynacje i przekonanie, że poza chorym, ktoś jeszcze mieszka w jego domu.

16. Likantropia

To tzw. „wilczy obłęd” który powoduje u chorego przekonanie, że jest psem, wilkiem, kotem itp. Wykonuje on ruchy wzorowane na ruchach tych zwierząt, np. chodzi na czterech łapach, szczeka, wyje, powiela ich inne zachowania. Likantropia może towarzyszyć depresji i schizofrenii.

Bywa, że chorzy funkcjonują w społeczeństwie bez większych problemów, będąc akceptowanymi ze swoimi „małymi dziwactwami”. Oczywiście dzieje się tak, z powodu nieszkodliwych zachowań oraz braku diagnozy ich występowania. Do lekarza należy się zwrócić jak najszybciej, kiedy urojeniom towarzyszy poczucie silnego lęku, braku celu i sensu życia czy myśli samobójcze, choć akurat przekonanie osoby chorej po zwrócenie się po pomoc, bywa najtrudniejsze.


 

źródło: charaktery.eupsychiatria.mp.pl

 


Psychologia Zdrowie

Manicure. Trendy i inspiracje na nadchodzący sezon

Redakcja
Redakcja
17 marca 2017
Fot. iStock/Persians
 

Efektowny manicure to zdecydowany must-have i uzupełnienie stylizacji równie istotne jak biżuteria czy akcesoria. Ciągle poszukujemy więc nowych inspiracji i pomysłów na oryginalne zestawienia kolorystyczne oraz zdobienia, które podbiją salony kosmetyczne.

Tym razem wybieramy się w podróż do słonecznego Miami, wraz z Indigo Nails i nową kolekcją lakierów hybrydowych Natalii Siwiec. Skoncentrowany klimat wybrzeża Florydy to aż 15 wakacyjnych odcieni, idealnie wpisujących się w trendy na wiosnę i lato 2017. W tym sezonie stawiamy na różnorodność, więc wśród inspiracji każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Pojawią się oczywiście klasyczne odcienie nude i pastele, ale także przygaszone róże, szarości i brązy. Z pewnością sprawdzą się zarówno w stylizacjach biznesowych, jak i tych bardziej romantycznych. Paznokcie w takich barwach są ponadczasowe, bardzo kobiece i pasują do wszystkiego.

Strawberry Milk – delikatny odcień różu, który idealnie podkreśli opaleniznę. Doskonały dla osób ceniących sobie naturalność.

Pijama Party – połączenie subtelnego różu i beżu. Piękny kolor dla pań, które stawiają na prostotę.

Coconut Milk – idealna równowaga między elegancką szarością i bielą, sprawdzi się w stylizacjach profesjonalnych.

Too Many Colours – delikatny beż dla miłośniczek neutralnych, naturalnie wyglądających kolorów.

Miami Nude – ciemniejszy odcień beżu, który podkreśli letnie stylizacje, ale ich nie zdominuje.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Śmiało będziemy też sięgać po soczyste barwy oraz tropikalne błękity i zielenie.

Miss America – kwintesencja różu, dla wszystkich kobiet, które cenią sobie wyrazisty styl.

Is It Pamela? – intensywny, neonowy odcień czerwieni. Pokochają go panie odważne i dynamiczne.

Los Flamingos – jasny, neonowy róż , bardzo intensywny oraz przyciągający uwagę.

Sugarmama – letni, intensywny pomarańcz, który lekko wpada w róż, od razu wprowadza w wakacyjny nastrój.

My Summer Melons – lekko pastelowy, pomarańczowo-brzoskwiniowy kolor. Latem sprawdzi się na każdą okazję.

Chiquita Banana – bananowa żółć , która dodaje pewności siebie. Hit sezonu wiosna/lato 2017- kolor pełen radości i optymizmu.

Don’t Worry Beach Happy – turkus doskonały, dla osób, które cenią sobie wewnętrzny spokój i relaks nad brzegiem oceanu.

See U Later Alligator – świeży, orzeźwiający kolor, odzwierciedlający tendencje sezonu wiosna/lato. Pięknie podkreśli wakacyjną opaleniznę.

Florida Dreams – pastelowy błękit wpadający lekko w turkus. Doskonale uzupełni zwiewne, kobiece stylizacje.

Call Me a Unicorn –  jeden z chłodniejszych odcieni w kolekcji. Idealny na letnie wieczory.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mamy też świetne wiadomości dla miłośniczek odważniejszego i bardziej zdecydowanego wizerunku. W tym roku wracamy do klimatów disco i przebojowych lat 90′, więc będziemy rzucać się w oczy. Nie ma na to prostszego sposobu niż najmodniejszy efekt syrenki na paznokciach, zwłaszcza w połączeniu z elektryzującymi kolorami. W ofercie 5 nowych neonowych propozycji, obok których nie da się przejść obojętnie.

Neon Pink – odważna fuksja, nawiązująca do stylu disco

Neon Green – odświeżający i ożywczy odcień zieleni

Neon Orange – intensywny kolor świeżych pomarańczy lub dojrzałej papai

Neon Yellow – soczysty, energetyczny żółty z nutą zieleni, cytrynowo- limonkowy koktajl

Neon Lila – wyrazisty fiolet, idealnie przełamie stylizacje w jasnych, letnich barwach

W wieczorowych stylizacjach nadal królować będzie wszystko, co błyszczy. Oprócz dobrze już wszystkim znanych efektów Holo, Metal Manix, Chameleon i Cat Eye, w ofercie pojawił się także Pixel Effect – Efekt Kopciuszka. Każda z was zakocha się w jego blasku.

Efekt Kopciuszka

Kolory lata


Psychologia Zdrowie

Co szkoła robi z mózgami dzieci? Ten wykład punktuje największe grzechy systemu oświaty

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 marca 2017
Fot. Screen YouTube / TEDx Talks

Podczas konferencji TEDx, która odbyła się w ubiegłym roku, mówiła o tym Angelika M. Talaga, edukatorka i założycielka firmy Godmother, która dba o rozwój intelektualny dzieci i edukację rodziców, promując jednocześnie niekonwencjonalne rozwiązania w tych dziedzinach. Pewnie wielu z was narzeka na szkoły, do których uczęszczają wasze dzieci, wytyka błędy wychowawcze nauczycielom. Ale Angelika Talaga celnie punktuje te grzechy współczesnej szkoły, które przesądzają o tym, że uczniowie opuszczają je, jak sama mówi „upośledzeni życiowo”.

Nie może być inaczej, skoro uczymy wciąż tymi samymi, starymi metodami i nie szukamy nowych metod i narzędzi, które pomogłyby nam wychować dzieci na bardziej samodzielne i samodzielnie… myślące. Szkoła uczy schematów i kucia na pamięć encyklopedycznej wiedzy. W rezultacie mamy ogromny problem: świat się rozwija, pędzi do przodu, nasze dzieci tkwią w owych schematach, zapamiętując to, czego nawet nie rozumieją. Współczesny świat to i współczesne wymagania, potrzeba selekcji, analizy, umiejętności szukania rozwiązań i informacji. Tego szkoła nie uczy.

Koniecznie obejrzyjcie nagranie z wykładem Angeliki M. Talagi.


Zobacz także

Botoks nie tylko wygładza zmarszczki. Zobacz, co jeszcze potrafi

Rak płuc - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak płuc – nowotwór, który atakuje po cichu. Co należy o nim wiedzieć?

Może warto czasem wyjść z siebie i stanąć obok?