Go to content

Bezduszna, egocentryczna manipulantka. 6 mrocznych cech kobiety-socjopatki

fot. FilippoBacci/iStock

Osobowości socjopatyczne i narcystyczne są niebezpieczne właśnie dlatego, że ich manipulacja często umyka naszej uwadze. Chociaż wciąż trwa debata na temat różnic w definicji „socjopaty” i „narcyza”, można śmiało powiedzieć, że oba typy charakteryzują się następującymi cechami: bezdusznym brakiem empatii, skłonnością do manipulowania i oszukiwania innych dla własnych korzyści oraz egocentryzmem i rażącym lekceważeniem praw, potrzeb i uczuć innych.

Socjopaci i narcyzi „z górnej półki” idą o krok dalej. Ci, którzy spełniają kryteria Mrocznej Triady (narcyzm, psychopatia i makiawelizm) często nie mają oporów i wyrzutów sumienia. Używają empatii poznawczej do oceny podatności celu, ale brakuje im empatii afektywnej, aby naprawdę dbać o dobro innych. Często są sadystyczni w prowokowaniu i oszukiwaniu innych, odczuwając przyjemność na widok cudzego bólu. Badania pokazują, że te toksyczne typy doświadczają pozytywnych uczuć, gdy widzą czyjeś cierpienie.

Urok socjopatki, choć powierzchowny i bezczelny, może być równie, a nawet bardziej przekonujący niż u socjopatycznego mężczyzny. Dzieje się tak, ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy uwarunkowani postrzeganiem kobiet jako płci łagodniejszej, niezdolnej do przemocy. Jednak przemoc, jaką może wyrządzić socjopatka, może być równie destrukcyjna i niebezpieczna psychicznie, jak ta w wykonaniu jej męskiego odpowiednika.

Może kłamać, manipulować i oszukiwać, dość łatwo zamydlać oczy, jednocześnie realizując swój własny plan. Jednak kiedy już z tobą skończy i przestaniesz być użyteczna, nie obdarzy cię szacunkiem lub sympatią, do której przywykłaś. Odrzuci cię bez mrugnięcia okiem. Dla niej jesteś tylko przedmiotem, potrzebnym do osiągnięcia celu.

Oto sześć oznak, że masz do czynienia z kobietą socjopatką lub narcyzem na wyższym końcu spektrum:

Socjopatka bombarduje cię miłością, aby uzyskać informacje i potem je wykorzystać do własnych celów

Kiedy socjopatka spotyka cię po raz pierwszy, ma misję zebrania jak największej ilości informacji na twój temat. Kobieta socjopatka ocenia, czy byłabyś dobrym celem. Jako jej niczego niepodejrzewająca ofiara, nie widzisz, że skupia się na tobie z nadmierną uwagą. Na zewnątrz jest przyjazna i zachęcająca, ale wewnątrz jest mściwa, bezwzględna i przebiegła. Jednak na początku będzie się wydawać, że macie ze sobą wiele wspólnego.

Na początkowym etapie zbuduje dla ciebie piękny piedestał. Gdy już wystarczająco zainwestujesz w tę znajomość, nie będzie miała problemu z wykorzystaniem cię dla własnych korzyści.

Socjopatka jest powierzchowna i nieautentyczna

Uśmiecha się, dużo mówi, wymachuje rękami – ale to tylko pozory pozytywnego nastawienia. Kiedy spojrzysz jej w oczy, od razu będziesz wiedziała, że coś jest nie tak. Widać w nich brak życzliwości, zazdrość, gniew, chciwość. Ukrywa to starannie pod maską „uroczej dziewczyny”, ale czasem każda maska się lekko zsuwa. W przesadzie, którą prezentuje na co dzień, może się zagalopować i potknąć, a wtedy jej ton niespodziewanie staje się protekcjonalny i pogardliwy, a jej intencje wychodzą na jaw.

Socjopatka jest potajemną sabotażystką

Agresja socjopatki jest bezprecedensowa i starannie ukryta pod wieloma warstwami cech, które można pomylić ze szczerością. Pamiętaj, że narcyzi i socjopaci są kameleonami, dostosowującymi się do sytuacji społecznych w oparciu o to, co podejrzewają, że dobrze wróży i najlepiej nadaje się do polowania na ofiary. Prezentują bardzo pociągający i charyzmatyczny wizerunek, szczególnie dla tych, którzy mogą z nich skorzystać. Jednak tym, dla których nie mają pożytku lub tym, którzy wywołują narcystyczną wściekłość i zazdrość, ujawniają więcej swojego prawdziwego ja. Większość manipulacji socjopatką jest kierowana przez agresję relacyjną, która polega na niszczeniu czyichś relacji społecznych lub reputacji w celu zniszczenia poczucia siebie. W sferze kobiecych przyjaźni szczególnie kobiety narcystyczne zawsze starają się chronić przed zewnętrznymi zagrożeniami, które mogą prześcignąć ich status „królowej pszczół” w tworzonych przez nie klikach. Dlatego podstępnie znęcają się nad wybranymi ofiarami (najczęściej tymi, w których postrzegają to, że mają coś, czego pożądają), wykluczając je z grup społecznych, nawołując ludzi przeciwko nim, oskarżając ich o to, czego nie zrobili, rozsiewając plotki lub plotki, oczerniając je lub oczerniając a także tworzenie rywalizacji między ludźmi. W ten sposób ich ofiary nie są w stanie uzyskać potwierdzenia ani wsparcia dla nadużyć, których doświadczają.

Nie ma wyrzutów sumienia. Krzywdzi, aby uzyskać to, czego chce

Fot. iStock / a-wrangler

Socjopatka uważa, że ma prawo do wszystkich i wszystkiego. Szczególnie zagrożone są kobiety, które posiadają to, czego ona nie ma, a chce to mieć. Kobiety narcystyczne i socjopatki przejawiają zinternalizowaną mizoginię: gardzą innymi kobietami, które wysuwają się do przodu lub stanowią zagrożenie dla ich ego. Kiedy widzą inną kobietę, zdobywającą stanowiska, mężczyzn, uwagę innych – cokolwiek, natychmiast robią z niej wroga nr 1. Socjopatki znane są z umniejszania swoich bardziej udanych lub atrakcyjnych przyjaciółek, potajemnego sabotowania i zastraszania tych, o które są zazdrosne. Ich życiowe motto brzmi: po trupach do celu, jestem najważniejsza.

Są sadystkami i lubią zadawać ból

Socjopatki lubią patrzeć, jak ludzie cierpią. Nie ma nic, co kochają bardziej niż zranienie niewinnej, dobrodusznej osoby, która była na tyle naiwna, by w im uwierzyć. Dlatego składają wzniosłe, fałszywe obietnice, których nie dotrzymują, tylko po to, by rozkoszować się poczuciem rozczarowania u innych. Dlatego tworzą scenariusze, w których wiedzą, że ich ofiary skazane są na porażkę. Dlatego produkują chaos, aby stworzyć mieszankę szaleństwa i bombardowania miłością, które wprowadzają dezorientację i zdenerwowanie.

Używają seksu jako broni

Socjopatki lubią być w centrum uwagi, ponieważ daje im to władzę, z której mogą czerpać nieskończone ilości pochwał i satysfakcji. Nie mają problemu z wykorzystywaniem swoich ciał, aby uzyskać to, czego chcą; nie mają skrupułów, jeśli chcą wspinać się po drabinie korporacyjnej, wykorzystać kochającego chłopaka lub uwieść nieznajomego, o ile jest to dla nich korzystne. Odbierają władzę i kontrolę – a ich pragnienie nowych ofiar jest nienasycone. Są znane z pozamałżeńskich romansów, angażowania się w liczne flirty i niedyskrecji oraz ciągłego otaczania się wielbicielami.

Żródło: https://psychcentral.com/