Go to content

A może zostać swoim najlepszym przyjacielem i pokochać siebie?! Jak egoizm może być pozytywny

A może zostać swoim najlepszym przyjacielem i pokochać siebie?! Jak egoizm może być pozytywny
Fot. Pixabay / marusya21111999 / CC0 Public Domain

Maszerujemy razem od kilku tygodni, aby poznać siebie. Droga nie jest łatwa. Przestałaś oglądać się za siebie, w przeszłość, pozbyłaś się części zbędnego bagażu, przebaczając. Pomimo zmęczenia, kontynuujemy nasza podróż. Pamiętasz? To twoje wątpliwości i ciągłe pytania są twoim motorem napędowym. Jestem z ciebie dumna, podziwiam cię za twoją determinację i pokonywanie kolejnych przeszkód. Ty jednak cały czas krytykujesz siebie, jesteś z siebie wiecznie niezadowolona. Słyszę, że można było zrobić to lepiej, inaczej, że nikt cię nie lubi i nikt cię nie kocha! No, bo jak cię można lubić i kochać, kiedy masz tyle wad?! Kiedy nie jesteś tak wspaniała jak inni?!

Czy ty siebie lubisz?  

 No…nie! Jeżeli ty siebie nie lubisz taką jaka jesteś ,to jak inni mogą ciebie polubić czy pokochać?!  Nawet, jeżeli tak jest, jeżeli ktoś chce się z tobą zaprzyjaźnić lub cię już pokochał, to ty mu nie wierzysz. Uważasz, że może śmieje się z ciebie lub knuje jakiś podstęp, aby wykorzystać kolejny raz twoją naiwność?!Cierpisz, bo chciałabyś, aby ktoś cię polubił czy pokochał.

A może zostać swoim najlepszym przyjacielem i pokochać siebie?! Jak egoizm może być pozytywny

Adina Voicu/pixabay.com

A może najpierw pokochaj siebie taką, jaką jesteś i zostań twoją najlepszą przyjaciółką?! 

Jesteś przecież najbliższą siebie osobą, zasługujesz na szacunek, przyjaźń i miłość! Zacznij od siebie, zacznij traktować siebie jak przyjaciela. Wyobraź sobie , że to ty jesteś twoja przyjaciółką. Jak zachowasz się wobec takiej dziewczyny jak ty? Przyjaciel to osoba ,która nas akceptuje takim jakim jestem, rozumie nas, współczuje , pociesza ,wspiera w trudnych chwilach , broni, dodaje odwagi. Jak trzeba to wytrze nam łzy i zasmarkany nos, przytuli. Ufa nam, a my jej, potrafi wybaczyć. Potrafisz być takim przyjacielem dla siebie? Potrafisz siebie tak traktować? Jakie masz wątpliwości? Co ci w tym przeszkadza? Zapisz to na kartce, w jednej kolumnie. Obok napisz co ci pomaga ,aby zostać twoja najlepsza przyjaciółką. Porównaj teraz te dwie kolumny. Których cech jest więcej, negatywnych czy pozytywnych? Wyobraź sobie, widząc listę przeszkód, co mogłabyś powiedzieć twojej przyjaciółce, aby przekonać ja do twojej przyjaźni, o tym, że akceptujesz ja taką, jaka jest, że taką właśnie ją kochasz.

Flachovatereza/pixabay.com

Flachovatereza/pixabay.com

Lustro …

Stan przed lustrem, spójrz na siebie i powiedz do siebie głośno, jako twoja najlepsza przyjaciółka (na początku zdania dodaj twoje imię): „ …..kocham cię dokładnie taką, jaka jesteś! ”Staraj się być przekonywująca.  Co czujesz? Jeżeli czujesz wewnętrzny opór , wydaje ci się ,że to strasznie głupie, że nie dasz rady .Może masz ochotę płakać , może nie chcą ci te słowa przejść przez gardło, bo nie wierzysz w to ?To znaczy ,że coś cię blokuje. Nie poddawaj się jednak, powtarzaj to pozytywne zdanie ( afirmację ) wiele razy dziennie ,aż do momentu ,kiedy będzie to dla ciebie zupełnie naturalne. Z powtarzaniem takiej afirmacji jest tak samo jak z reklama w telewizji. Uważamy ,że jest głupia ,ale słysząc ją wiele razy ,zapada w nasza pamięć. Potem, idąc do sklepu i mając wątpliwości ,który produkt wybrać ,sięgamy właśnie po ten reklamowany.

Wiem ,że nie jestem idealna i dobrze mi z tym !

Pokochać siebie ,to także zaakceptować siebie taką, jaką jesteś, to że nie jesteś idealna! Trudno ci to zrobić? A czy znasz idealnych ludzi?! Nie, bo tacy nie istnieją! To, dlaczego ty chcesz być kimś, kto nie istnieje?! Kimś, kto po prostu nie może istnieć?! To nie jest realne , wiec nie ma sensu , abyś komplikowała swoje życie ! W tej akceptacji ,kogoś kto naprawdę istnieje ,czyli ciebie prawdziwej ,autentycznej , tkwi klucz do pozytywnej zmiany ! W naszej kulturze „pokochanie siebie” jest odbierane negatywnie ,jako przejaw egoizmu ?Natomiast my to robimy po to ,aby dobrze poczuć się w „swojej skórze”, zacząć żyć w zgodzie z sobą .Jeżeli ja będę czuła się dobrze ze sobą samą ,to moje otoczenie także będzie czuło się dobrze w moim towarzystwie. I to nazwa się egoizmem pozytywnym, bo skupiam się na sobie, ale będą z tego korzystać także inni.

Maria Borucka-Bayon
Psycholog na walizkach