Go to content

8 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować, bez względu na to, co mówią inni

Fot. iStock/gruizza

Przeszłość i przyszłość nie są istotne Ważne co tu i teraz. Zwolennicy tej teorii powtarzają, że najważniejszy dzień twojego życia to dziś, że tak naprawdę nie jest ważne, co się działo wczoraj, co się wydarzy jutro. Bo na to wpływu kompletnie nie mamy. Możemy jedynie decydować o tym, co dzieje się w danej chwili, być uważnym na każdy moment, by nie przegapić żadnej okazji, którą podsuwa nam życie.

A są rzeczy, za którymi gonimy. Ba – czytamy, słyszymy, że tak właśnie powinniśmy. I najczęściej w to wierzymy i działamy zgodnie z tymi wskazówkami. A gdyby tak jednak inaczej?

8 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować i być szczęśliwą

Przestań gonić za marzeniami

Dziwne? Wcale nie, bo najczęściej gonimy nie za swoimi marzeniami. Spełniamy oczekiwania innych, innych ambicje. Jak często podążamy marzeniami swoich rodziców. Bo to oni ułożyli scenariusz naszego życia, który w ogóle nie jest tożsamy z naszymi pragnieniami i pasjami. Najpierw rodzice, później partner, później ktoś znajomy, bo wydaje nam się, że ktoś wie lepiej, co my powinniśmy robić, co jest naszym cele. Więc nim zaczniesz gonić za marzeniami, upewnij się, że te marzenia są naprawdę twoje. Że gonisz a tym, co naprawdę chcesz w życiu osiągnąć, co uczyni cię szczęśliwą i co będziesz robić z pasją. Nie kupuj dużego domu, bo tak wypada, bo to ważne dla statusu społecznego, jeśli chcesz podróżować i wolisz tę kasę wydać na poznawanie świata! Pomyśl o tym!

Przestań gonić za poczuciem bezpieczeństwa

Benjamin Franklin mówił, że na świecie tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. I taka jest prawda. W życiu niczego nie możemy być pewnie, choćbyśmy bardzo chcieli. Chcemy być w stałym związku, bo to nam daje poczucie bezpieczeństwa. Chcemy mieć dobrze płatną pracę – bo to dla bezpieczne. Tyle tylko, że to wszystko możemy stracić z dnia na dzień. I co wtedy? Zamiast myśleć o poczucie bezpieczeństwa, zacznij oswajać strach przed zmianami, wyjdź ze swojej bezpiecznej strefy komfortu. Rozglądaj się i chwytaj szansę. Podejmij ryzyko. Tylko tak będziesz z życia czerpać garściami i dowiesz się, co czyni cię szczęśliwą.

Przestań gonić za pieniędzmi

Ktoś powiedział, że jeśli zaczniesz gonić swoją pasję, to pieniądze same przyjdą. Jeśli natomiast będziesz gonić za pieniędzmi, możesz nigdy nie znaleźć swojej pasji. Jasne, że bez pieniędzy nie da się żyć i że one są potrzebne. Ale paradoksalnie prawda jest taka, że im więcej mamy, tym więcej potrzebujemy. A gdyby tak uprościć swoje życie, chcieć mniej. I zamiast skupić się na zarabianiu kasy, część uwagi przenieść na to, co kochamy robić i spróbować. Gdy kochasz to co robisz, z pewnością prędzej czy później przyniesie ci to dużo pieniędzy.

Co jeszcze ważne? Badania wskazują, że jesteśmy szczęśliwsi, gdy wydajemy pieniądze, nie na rzeczy materialne, ale na pozytywne doświadczenia – jak podróż, wakacje, wycieczkę. Więc może następnym razem myśląc, jak zebrać kasę na nową kuchnię, kup sobie bilet lotniczy w miejsce, w które zawsze chciałaś pojechać.

Przestań gonić za atrakcyjnym wyglądem

Żyjemy w wariackich czasach, kiedy nieustannie ulegamy presji bycia pięknym. Chodzimy na siłownię, fitness, stosujemy diety, maseczki, farbujemy włosy. Korzystamy z zabiegów medycyny estetycznej. Tyle tylko, że czego byśmy nie robili, ta zewnętrzna atrakcyjność w sposób naturalny z czasem będzie się zmieniać.

Jasne, dbaj o siebie, o swój wygląd i zdrowie, ale pamiętaj też by być pięknym wewnętrznie, by czynić świat lepszym choćby pomagając tym, którzy są w potrzebie. Poza tym nie bez powodu mówi się, że kobieta, która kocha i akceptuje siebie, odnajduje swoje pasje i realizuje marzenia – ona błyszczy blaskiem wewnętrznym na zewnątrz. Oczywiście dotyczy to również mężczyzn.

Przestań gonić za młodością

C.s. Lewis – autor moich ukochanych „Opowieści z Narni” mówił, że nigdy nie jesteś za stary, żeby ustawić sobie inny cel lub mieć nowe marzenia. I to jest ważne. Przestańmy panikować patrząc w lustro, widząc zmarszczki, opadające kąciki ust, skórę, która nie jest już tak jędrna. Z wiekiem zyskujemy więcej, niż tracimy. Bo zyskujemy mądrość, uczymy się na własnych błędach, wyciągamy wnioski. Nie młodość świadczy o tym, co jeszcze możemy zrobić, ale nasze serce i dusza. Zastanów się, co byś zrobiła, gdybyś miała odwagę dowiedzieć się, co możesz zrealizować bez względy na swój wiek?

Przestań gonić za miłością

Kiedy gonimy za miłością często kochamy ludzi, którzy nas nie cenią, którzy naszej miłości nie szanują. Goniąc za miłością często wiążemy się z narcyzami, jesteśmy w związku, w którym nieustannie musimy walczyć o czyjąś uwagę. Co to za miłość… I naprawdę tak jest, że prawdziwa miłość przyjdzie, gdy jej nie szukasz. Zaakceptuj siebie, a nie szukaj akceptacji w oczach tego, który ma cię pokochać. Zamiast gonić za miłością, rozwijaj swoje pasje. Chcesz się wspinać, rysować, śpiewać – zapisz się na zajęcia. Pokaż kim naprawdę jesteś. A wtedy ktoś na pewno cię pokocha.

Fot. iStock/Massonstock

Fot. iStock/Massonstock

Przestań gonić za ludźmi

Jedną z rzeczy, której żałują ludzie umierający jest to, że byli zbyt zajęci, by skupić się na prawdziwych przyjaźniach. Jeśli musisz ciężko pracować nad tym, by utrzymać z kimś dobre relacje, to lepiej pozwól tej osobie odejść. Nie wszystkie związki, znajomości, przyjaźnie da się podtrzymywać, zwłaszcza, gdy wymagają one ogromu naszej energii. Skup się na tych przyjaźniach, których nie musisz gonić, przesadnie się o nie starać, bo one po prostu są. Lepiej mieć kilku sprawdzonych przyjaciół, niż całą masę tych, o których przyjaźń musisz nieustannie walczyć i ją udowadniać.

Przestań gonić za szczęściem

Jest jeszcze jedna z rzeczy, którą mówią ludzie na krańcu życia: żałują, że nie potrafili być szczęśliwi. Pomyślisz: „Jak to. Miał dom, żonę, dzieci, świetną pracę, super samochód”. Tyle tylko, że nie skupił się na tym, co może mu dać prawdziwe szczęście. Szczęście to nie jest życie według utartych wzorców, powielając schematy: dom, rodzina, samochód, pies na podwórku. Czasami nasze szczęście jest ukryte w czymś zupełnie innym. Warto się temu przyjrzeć, warto być uczciwym wobec siebie i każdego dnia robić rzeczy, które kochasz, które tobie, a nie innym, pasują i czynią cię prawdziwie szczęśliwą.

Skupiaj się na tym, co dziś. Nie planuj, co będziesz robić za rok, gdzie będziesz za pięć lat. Myśl o tym, co teraz sprawia ci przyjemność, co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Bądź uważna, słuchaj siebie. I podążaj za tym, zamiast gonić za czymś, o czym inni mówią, że warto.

Powodzenia!

P.S. I pamiętaj – nie ma rzeczy niemożliwych, nie patrz na to, co mówią inni. I nie goń tego, co jutro wydaje ci się możliwe, sięgaj po więcej! Porzuć swoje własne ograniczenia!


inspiracja: lifehack.com