Psychologia

8 powodów, dla których wrażliwe osoby są silniejsze, niż myślisz

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 grudnia 2016
Fot. iStock / yulkapopkova
 

To, jaki mamy charakter, nie zależy od naszej woli. Rodzimy się z przypisanym temperamentem i charakterem, na który mamy niewielki wpływ. Kształtuje nas po trosze życie, doświadczenia i osoby będące w naszym otoczeniu. Jedni wyrastają na ludzi o mocnym charakterze, innych postrzega się przez pryzmat osobowości mimozy, bardzo delikatnej i wrażliwej. Czy to może mieć znaczenie?

Okazuje się, że wbrew schematycznemu podejściu do oceny osób wrażliwych, jako, łatwych do skrzywdzenia i często wycofanych w wielu kwestiach, prawda wygląda inaczej. Bo owszem, można być wrażliwcem wzruszającym się ze względu na wiele rzeczy, ale to nie oznacza, że jest się słabym człowiekiem. Pozory mylą!

8 przykładów dla prawdziwej siły ludzi wrażliwych

1. Odczuwają głębiej

Nie chodzi tu o niezwykłą metafizykę i filozofię życia, ale fakt, że dobre emocje i kierowanie się sercem pozwala im żyć dobrze i zgodnie ze sobą. Potrafią otwarcie okazywać uczucia, są autentyczni w tym, co zachwyca i co boli. To czułość, a nie ego napędza je do działania, nie tylko na własną korzyść.

2. Serce otwierają na innych

Mimo zranień, jakich doświadczyli, wrażliwcy nadal potrafią kochać i dawać dobrą energię. Mają gen empatii, są otwarci na miłość i potrzeby innych. Wiedzą, że nawet jeśli ktoś zrani ich ponownie, na pewno to przezwyciężą i postawią krok do przodu.

3. Walczą o to w co wierzą 

Osoby wrażliwe pokonują różne przeszkody, nie zatracając swej wnikliwości i wrażliwości. Znajdują siły i energię, by zrobić coś więcej dla ludzi oraz zwierząt, bardzo tej uwagi potrzebujących. Ta empatia pozwala im osiągać wielkie sukcesy, których nie można przełożyć na żadne pieniądze.

Fot. iStock / JANIFEST

Fot. iStock / JANIFEST

4. Podejmują ryzyko

Jeśli tylko czują wewnętrznie, że warto ryzykować, zrobią to na pewno. Trafiając na zamknięte drzwi w sprawie, która ich interesuje, znajdą sposób, by wejść tam oknem. Poświęcą wiele dla własnych przekonań, bo to jest zgodne z ich wrażliwością i poczuciem sprawiedliwości.

5. Są wyjątkowo twórczy

Wrażliwe osoby mają niezwykłe predyspozycje do zajęć artystycznych. Bogate emocjonalnie wnętrze, pozwala im w sposób ekspresyjny i twórczy pokazywać swoje pomysły dzięki sztuce. Mogą tym samym zachwycać i inspirować innych, którym zabrakło tej bożej iskry, ale pozostają otwarci na tę sferę życia. Często bywa, że sztukę potrafią zamieniać z dochodowe przedsięwzięcia, łącząc pasję z życiem codziennym.

6. Są kreatywni

I często uparci. Wierzą w swoją wizję podjętych działań i jeśli jeden sposób osiągnięcia celu nie udaje się, z marszu obmyślają kilka innych możliwości do wyjścia z sytuacji. Wychodzą z założenia, że wszystko ma jakieś rozwiązanie, tylko potrzeba uporu i czasu, by krok po kroku osiągnąć upragniony cel.

7. Są spostrzegawczy

Na jeden problem potrafią spojrzeć w wielu perspektyw, zauważają wiele na pozór mało istotnych detali. To buduje ich siłę, ponieważ są oni świadomi sytuacji, jaka się wokół nich wytworzyła. To często czyni ich perfekcjonistami.

8. Żyją w zgodzie z naturą

Natura jest dla nich stymulująca i znakomicie odnajdują się na jej łonie, czerpiąc z niej siłę. Cieszą ich te chwile, a naładowane w ten sposób wrażliwością akumulatory, wykorzystują, by czynić dobro i wysyłać innym pozytywną energię.


źródło: www.powerofpositivity.com


Psychologia

Madonna: „Nazywano mnie dziwką, wiedźmą. Dzisiaj dziękuję wątpiącym i hejterom”. Szczere i wzruszające wyznanie artystki

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
15 grudnia 2016
Madonna: "Nazywano mnie dziwką, wiedźmą. Dzisiaj dziękuję wątpiącym i hejterom". Szczere i wzruszające wyznanie artystki
Fot. Screen/MadonnaNewEra - PL
 

Madonna wygłosiła szczere i pełne wzruszenia przemówienie odbierając nagrodę Kobiety Roku – nagrodę dla kobiet za szczególne osiągnięcia w branży muzycznej… Przeczytajcie, bo to ważne przesłanie!

„Dziękuję za docenienie mojej umiejętności kontynuowania kariery przez 34 lata w obliczu jawnej mizoginii, seksizmu, ciągłemu poniżaniu i nieustających obelg. Kiedy zaczynałam nie było internetu, więc ludzie musieli mówić wszystko prosto w oczy. Było niewiele osób, które musiałam w poklepać po plecach, bo życie było wtedy łatwiejsze.

Gdy przeprowadziłam się po raz pierwszy do Nowego Jorku, byłam nastolatką, był rok 1979, a Nowy Jork był przerażającym miejscem. W pierwszym roku mierzono do mnie z broni, zostałam zgwałcona na dachu budynku mając przystawiony nóż do szyi, włamano się do mojego mieszkania tak wiele razy, że przestałam zamykać drzwi.

W kolejnych latach straciłam prawie wszystkich przyjaciół z powodu AIDS, narkotyków lub strzelaniny. Możecie sobie wyobrazić, że te wszystkie niespodziewane zdarzenia nie tylko pomogły mi stać się  odważna kobietą, która właśnie stoi przed wami, ale uzmysłowiły mi także, że jestem wrażliwa. I że w życiu nie ma prawdziwego bezpieczeństwa poza wiarą w samego siebie. Zrozumiałam, że mój talent nie jest moją własnością, że nic nie jest moją własnością bo wszystko co mam, jest darem od boga. I nawet te wszystkie ku*ewskie wydarzenia, które mi się przytrafiają, też są darami, bo dają mi lekcje i sprawiają, że jestem silniejsza.

Otrzymuję nagrodę Kobiety Roku, więc pomyślałam, co mogę powiedzieć o byciu kobietą w przemyśle muzycznym. Co mogę powiedzieć o byciu kobietą w ogóle. Gdy zaczynałam pisać piosenki nigdy nie myślałam w kategoriach płci. Nie myślałam o feminizmie, chciałam być po prostu artystką.  Oczywiście inspirowały mnie Debbie Harry, Chrissie Hynde, Aretha Franklin, ale moją prawdziwą muzą był David Bowie. Uosabiał ducha mężczyzny i kobiety i to mi bardzo odpowiadało.

Dzięki niemu pomyślałam, że nie ma zasad. Ale myliłam się. Owszem, nie ma zasad… jeśli jesteś chłopakiem. Jeśli jesteś dziewczyną, musisz prowadzić grę.

Na czym polega ta gra? Musisz być ładna, słodka i seksowna. Ale nie bądź zbyt mądra, nie miej własnego zdania.  A przynajmniej takiego, który narusza obecny stan rzeczy. Możesz być uprzedmiotowiona przez mężczyzn i możesz ubierać się jak dziwka, ale nie ty podejmujesz decyzje. I nigdy, powtarzam, nigdy  nie dziel się ze światem swoimi erotycznymi fantazjami. Bądź taka, jak chcą tego mężczyźni. A przede wszystkim bądź taka, żeby się podobać się kobietom, gdy stoisz u boku mężczyzny. I wreszcie nie starzej się, Bo to grzech. Będziesz krytykowana, będziesz szkalowana i na pewno nie będą cię grali w stacjach radiowych.

Gdy stałam się sławna, w Playboyu i Penthausie pojawiły się moje nagie zdjęcia. Zdjęcia ze szkoły artystycznej, w której kiedyś pozowałam, żeby coś zarobić.  Nie były zbyt seksowne, właściwie to wyglądam na nich na znudzoną. Bo byłam znudzona. Ale oczekiwano, że te zdjęcia mnie zawstydzą. A nie zawstydziły i ludzi zaczęło to zastanawiać…

W końcu zostawiono mnie w spokoju, bo poślubiłam Seana Penna. Nie dosyć, że on skopałby wam tyłki to jeszcze ja zniknęłam z rynku.  Więc przez chwilę przestano mnie uważać za zagrożenie.

Kilka lat później, jako singielka i rozwódka, przepraszam Sean, nagrałam album Erotica i wydano moją książkę SEX. Pamiętam, że pisano o mnie na pierwszych stronach wszystkich gazet i magazynów. I potępiano mnie w każdym tekście na mój temat.  Nazywano mnie dziwką i wiedźmą. W jednym z nagłówków porównano mnie do szatana.  I pomyślałam sobie: „Momencik. Czy to nie Prince biega w obcasach, w kabaretkach, uszminkowany z tyłkiem na wierzchu?”. Tak, tak właśnie było, ale on był mężczyzną.

To wtedy po raz pierwszy zrozumiałam tak naprawdę, że kobiety nie są tak samo wolne, jak mężczyźni.  To mnie sparaliżowało. Potrzebowałam chwili, żeby się pozbierać. I żeby dalej twórczo pracować. I żeby dalej żyć.  Odnalazłam pocieszenie w poezji Maya Angelou, tekstach Jamesa Baldwina i muzyce Niny Simone. Pamiętam, jak bardzo pragnęłam mieć wówczas przyjaciółkę, do której mogłabym się zwrócić z prośbą o wsparcie.

Camille Pagila, słynna feministka, stwierdziła, że poprzez uprzedmiotowienie mojej seksualności, cofam ruch kobiecy. „O!” – pomyślałam:  „Zatem jeśli jesteś feministką, nie masz seksualności. Wypierasz się jej”. Więc stwierdziłam, że to pieprzę. Jestem inną feministką. Jestem niedobrą feministką.

Ludzie uważają, że jestem kontrowersyjna, a ja myślę, że najbardziej kontrowersyjne, co kiedykolwiek zrobiłam to, że wciąż jestem na scenie.

Chciałabym powiedzieć jedno wszystkim zgromadzonym tu kobietom. Kobiety były uciskane przez bardzo długi czas, przez to, że wierzą w to co mężczyźni mają do powiedzenia na ich temat. I wierzą, że muszą wspierać mężczyzn, żeby coś zostało załatwione. I są mężczyźni warci takiego wsparcia. Ale nie dlatego, że są mężczyznami, tylko dlatego, że są tego warci.

Jako kobiety musimy zacząć doceniać naszą wartość.  I wartość każdej z nas z osobna. Poszukajcie silnych kobiet, aby się z nimi zaprzyjaźnić, stanąć po ich stronie, uczyć się od nich, inspirować się nimi, współpracować, wspierać się, dać się oświecić.

Jak mówiłam już wcześniej, nie tyle chodzi o nagrodę, co o możliwość stanięcia przed wami i podziękowania wam. Jako kobieta. Jako artystka. Jako człowiek. Nie tylko ludziom, którzy mnie kochali, wspierali cały czas. Nie macie pojęcia, jak wiele znaczy wasz wsparcie. Ale podziękować wszystkim wątpiącym, hejterom, wszystkim, którzy zgotowali mi piekło i mówili, że nie mogę, że tego nie zrobię, że mi nie wolno. Wasz opór sprawił, że jestem silniejsza. Dał mi kopa i uczynił twardą sztuką, którą dzisiaj jestem.  Uczynił mnie kobietą, która dzisiaj jestem. Zatem dziękuję”.


Psychologia

34 rzeczy, które każdy z nas powinien umieć. Bez tego trudno przejść przez życie tak, jak byśmy chcieli

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 grudnia 2016
34 rzeczy, które każdy z nas powinien umieć. Bez tego trudno przejść przez życie tak, jak byśmy chcieli
Fot. iStock/PavelPV

Co jest nam najbardziej potrzebne w życiu? Nie tylko psychologowie, ale również wiele religii Wchodu stawiających na duchowy rozwój, podpowiadają nam, że niezależność i umiejętność radzenia sobie w różnych, trudnych (również emocjonalnie) sytuacjach. Są takie, podstawowe umiejętności, bez których trudno byłoby nam przetrwać, lub bez których nasze życie nie byłoby pełne.

Oto 34 rzeczy, które każdy z nas powinien potrafić:

1. Powinieneś wiedzieć, kiedy należy zamilknąć i wysłuchać prawdy

Trudne, ale bardzo pomocne, niezależnie od tego na jakim etapie życia się znajdujesz.

2. Powienieneś nauczyć się choć jednego języka obcego

Bez tego świat nigdy nie będzie dla ciebie tak otwarty i pełen możliwości, jak mógłby być.

3. Powinieneś posiadać podstawowe umiejętności przetrwania

Zapalić ogień bez zapałek, rozróżnić co nadaje się do zjedzenia, a co stanowi zagrożenie, może nawet potrafić samemu coś wyhodować. Dużo podróżujemy, nigdy nie wiadomo czy takie umiejętności dosłownie „nie uratują nam życia”.

4. Powinieneś umieć pływać

Istnieje szereg sytuacji awaryjnych, w których umiejętność pływania pomoże ci przetrwać i pomóc komuś innemu w wodzie.

5. Powinieneś wiedzieć, jak zmienić koło

Serio.

6. Powinieneś wiedzieć, jak uruchomić samochód

To wcale nie jest tak proste jak się wydaje, ale bardzo przydatne.

7. Powinieneś umieć posługiwać się komputerem i korzystać z Internetu

Zaskoczony? Naprawdę, są jeszcze osoby, które do „tych spraw” podchodzą z lękiem i dystansem.

8. Powinieneś nauczyć się krytycznego myślenia

Nie krytykować innych, tylko nie przyjmować bezkrytycznie wszystkich informacji.

9. Powinieneś wiedzieć, jak ugotować jajko 🙂

Zwłaszcza, jeśli do tej pory zawsze wychodziło ci inaczej niż chciałeś.

10. Powinieneś wiedzieć, jak wykonać resuscytację

Nie bądź bezradny, gdy obok umiera człowiek.

11. Powinieneś wiedzieć, jak zarządzać swoim czasem

Bo to pozwoli ci zachować odpowiednie proporcje w życiu.

12. Powinieneś wiedzieć, jak ubrać się odpowiednio do sytuacji

Wielu ludzi tego nie potrafi, a jest to umiejętność, która pomoże ci odnieść sukces.

13. Powinieneś wiedzieć, jak poznawać nowych ludzi

Nawet jeśli jesteś introwertykiem, powinieneś umieć rozmawiać z nowo poznanymi osobami. Spotykanie innych ludzi to świetny sposób, aby nauczyć się czegoś nowego, i zyskać nowe możliwości w życiu.

14. Powinieneś wiedzieć, jak podnieść i docenić swoją wartość

Posiadając tę umiejętność stajesz się bardziej niezależny od innych.

15. Powinieneś umieć wygłosić krótkie przemówienie

Bo życie może postawić cię w takiej sytuacji, gdzie będzie to niezbędne. Jest wiele okoliczności, gdy „trzeba coś powiedzieć”.

16. Powinieneś umieć negocjować

I w pracy, i w życiu. Zaufaj mi.

17. Powinieneś wiedzieć, jak odróżnić prawdę od kłamstwa

Czy wiesz, że 91 procent ludzi kłamie regularnie w pracy lub w domu…?

18. Powinieneś potrafić się obronić

Nigdy nie wiesz, czy ta umiejętność nie uratuje ci życia

19. Powinieneś wiedzieć, jak korzystać z karty kredytowej

A jeśli nie wiesz, nie korzystaj wcale.

20. Powinieneś wiedzieć, jak zarządzać swoim budżetem

A najlepiej nauczysz się tego,  żyjąc na własną rękę i samemu płacąc swoje rachunki.

21. Powinieneś wiedzieć, jak być taktownym

W dzisiejszym świecie ta umiejętność jest czymś zdecydowanie wyróżniającym. Na plus.

22. Trzeba wiedzieć, jak chronić swój komputer

Kradzież danych, kradzież tożsamości, to już nie fikcja, to się dzieje naprawdę.

23. Powinieneś wiedzieć jak… się nie zgubić

Ze zwykłą, papierową mapą, bo czasem GPS po prostu nie zadziała.

24. Powinieneś umieć szyć

Nie, nie projektować skomplikowane stroje, ale przyszyć guzik, zaszyć dziurkę. To podstawowa umiejętność, kiedyś uczono jej nawet w szkole.

25. Powinieneś potrafić podróżować 🙂

Umieć kupić bilet na samolot, odprawić się. Śmieszne? Zastanów się, kto z twoich znajomych wciąż potrzebuje pomocy przy tych czynnościach…

26. Powinieneś potrafić kupić samochód i nie dać się oszukać

Szczególnie, gdy ten samochód jest używany…

27. Powinieneś wiedzieć, jak być szczęśliwym

Bez względu na okoliczności, tylko dlatego, że jesteś, oddychasz, żyjesz.

28. Powinieneś wiedzieć, jak prowadzić rozmowę z kimś, w każdym wieku

To znak prawdziwej dojrzałości. Dowiesz się w ten sposób wiele o życiu.

29. Powinieneś umieć powiedzieć „przepraszam” i „myliłem się”

Potrafić przyznać się do błędów – to wymaga wysiłku, praktyki i pracy nad sobą. Możesz dzięki temu naprawić ważną relację, zaleczyć rany, zacząć wszystko na nowo.

30. Powinieneś wiedzieć, kiedy i jak prosić o pomoc

Bo każdy, choć raz w życiu znajdzie się w takiej sytuacji, kiedy będzie to niezbędne.

31. Powinieneś wiedzieć, jak kontrolować swój temperament

Trzymając emocje na wodzy, masz o wiele większy wpływ na swoje życie.

32. Powinieneś umieć okazywać wdzięczność i uznanie

To znacznie poprawi twoje relacje z najbliższymi.

33. Powinieneś potrafić reagować na krytykę

Bo będziesz jej poddany nie raz, zarówno w swoim życiu zawodowym jak i osobistym. Naucz się oddzielać to, co ważne, od tego co nieistotne.

34. Powinieneś potrafić ugotować sobie coś do zjedzenia

Bo to wspaniałe uczucie.


Źródło: lifehack.org

 


Zobacz także

Kiedy naprawdę dbasz o siebie? Kiedy każdy z tych punktów jest dla ciebie czymś naturalnym

Cisza i echo w jej głowie… Schizofrenia

Co zabija twoje poczucie własnej wartości? Niektóre przyczyny nie łatwo jest zauważyć