Psychologia

8 oczywistych sygnałów, że masz do czynienia z hipokrytą. On jest ponad wszystko, dla niego to tylko słowa…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 kwietnia 2018
Następny

Hipokryci to ludzie, którzy uwielbiają obwiniać innych i obarczać ich odpowiedzialnością, która nie powinna być wcale ich udziałem. Przy nich zaczniesz w siebie wątpić i będziesz bardzo uważać na każde wypowiedziane przez siebie słowo, na każdą decyzję i działanie. Będziesz się „pilnować”, po prostu. Hipokryta uniesie znacząco brew, dając ci do zrozumienia, że „tak się nie robi”, postara się, żebyś uwierzył, że on to jest „święty” i dziwi się tobie, że w ogóle możesz w dany sposób myśleć, mówić, czuć, zachowywać się. Nie daj się zwieść pozorom. Tacy ludzi mają więcej „za uszami” niż nam się wydaje ale nigdy się do tego nie przyznają.

Hipokryci kłamią, zdradzają, manipulują i kochają wytykać błędy innym. Sprawią, że będziesz przepraszał za coś, czego nie zrobiłeś.

1. Chcą, żebyś robił to, co mówią, ale sami tak nie postępują

Ich słowa nigdy nie idą w parze z ich postępowaniem. Piękne słowa, nic więcej. Standardy i zasady, których oczekują od innych, ich nie obowiązują. Ukarzą cię „cichymi dniami” i wyrzutami, jeśli spotkasz się z przyjaciółmi, a sami widują się ze swoimi „byłymi”, za twoimi plecami.

2. To zawsze jest „czyjaś” wina

Hipokryta nie jest winny kłamstwa. To ty jesteś winny tego, że go o nie oskarżasz. Jeśli złapiesz go na kłamstwie, wytknie ci każdy możliwy błąd, który popełniłeś w przeszłości i przestawi go tak, by jego kłamstwo wydało się przy nim nic nie znaczącym nieporozumieniem.

3. Nie przestrzegają zasad

Uważają, że one ich nie dotyczą. Hipokryta jest „ponad” zasadami, ponad wszystkim. Robi i mówi co chce, nie myśląc o konsekwencjach.

4. Każdemu, kto zwróci im uwagę, chcą dać nauczkę

Jeśli wypomnisz mu jego kłamstwa, nigdy ci tego nie zapomni. Ukaże cię – milczeniem, brakiem lojalności, obmawianiem za plecami z innymi osobami. Tego się nie robi – zapamiętaj.

5. Robią z siebie ofiarę

Usłyszysz historię o tym, jak zdradzał ich partner, jak nieszczęśliwe mieli dzieciństwo, jak niesprawiedliwie traktują ich różni ludzie. Jednak, gdybyś przyjrzał się tym historiom z bliska, okazałoby się, że prawda wygląda nieco inaczej…

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Ortografia, maniery i ziewanie. Zaskakujące rzeczy, które wpływają na twoją atrakcyjność

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
28 kwietnia 2018
Fot. iStock/oneinchpunch
Następny

Wyobraź sobie taką scenkę: siedzisz na ławce w parku i czytasz książkę. Kątem oka widzisz, że przechodzi obok ciebie ON. Ideał! Przystojny, dobrze zbudowany i fajnie ubrany. Ma w sobie coś, co cię kręci. Jesteś zawstydzona i jednocześnie czujesz motyle w brzuchu. Nie znasz go, ale dałabyś wszystko, żeby go poznać. Nagle on zmienia kierunek, podchodzi do ciebie, patrzy ci głęboko w oczy i mówi: „Szłem do sklepu, ale mi się spodobałaś, to zawróciłem”. Szłem?! Szłem?! I tak oto czar prysł. 

Tak to już jest – myśląc o atrakcyjności, bardzo często skupiamy się wyłącznie na wyglądzie. Wiemy, jak powinien wyglądać jak ideał i odwracamy na ulicy za facetem, który nam się podoba. Jednak żeby nie wyjść na osobę próżną, często do atrakcyjności zaliczamy też pewne cechy charakteru i osobowości, jak: pozytywne nastawienie do świata, poczucie humoru, otwarty umysł, dystans do siebie, charyzma.

Wiemy też, co nas totalnie odrzuca od innej osoby. I tu również możemy mówić o wyglądzie zewnętrznym i cechach charakteru. Rzadko jednak bierzemy pod uwagę nawyki, wykształcenie czy obycie. A wszystkie te trzy rzeczy mają ogromny wpływ na to, czy ocenimy kogoś jak osobę atrakcyjną czy też nie.

Nie pomoże więc krótka spódniczka, głęboki dekolt, wysokie szpilki i promiennych uśmiech, jeśli nie potrafimy się poprawnie wysławiać, gadamy z pełną buzią i plotkujemy przez telefon w zatłoczonym autobusie. Taka jest prawda. Wszystkie te błędy popełniają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Nam się wydaje, że panowie nie zwracają na takie rzeczy uwagi. Niektórzy pewnie i nie zwracają, ale większość tak. Jest kilka zaskakujących rzeczy, które sprawiają, że wydajemy się bardziej lub mniej atrakcyjne w oczach faceta. Jedne łatwo wypracować, inne nie.

Błędy

Każdy, kto zna zasady poprawnej polszczyzny będzie z politowaniem patrzył na osobę, która ciągle popełnia błędy ortograficzne, językowe czy gramatyczne. Takie rzeczy widać nie tylko w trakcie pisemnej konwersacji, ale także w czasie zwykłej rozmowy. Jest coś pociągającego w ludziach, którzy poprawnie piszą i pięknie się wysławiają, prawda?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Jak zmanipulować narcyza, czyli „załatw go” jego własną bronią

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 kwietnia 2018
Następny

Narcyz jest agresywny, ale bardzo przewidywalny i jeśli dobrze go poobserwujesz, z łatwością znajdziesz skuteczne strategie, które pozwolą ci obrócić jego działanie przeciwko niemu samemu i zminimalizować ich szkodę w stosunku do ciebie. Twoja decyzja o odejściu lub zmianie dotychczasowego (akceptującego) zachowania rozwścieczy go i będzie walczył na śmierć, by z tobą wygrać. To, czego obawia się najbardziej, to ujawnienie prawdy o tym, jaki jest naprawdę przez tych, którzy go najlepiej znają.  

Narcyz nie zawaha się wytoczyć najcięższych dział w walce o swoje dobre imię. Zachowaj spokój i skup się na tym, że już niebawem odzyskasz emocjonalną wolność.

Oto kilka porad, jak zmanipulować narcyza, czyli jak walczyć jego własną bronią

1. Działaj strategicznie, nie mścij się

Narcyzowie są wampirami energetycznymi i żywią się twoją negatywną energią. Dając się w to wciągnąć , ryzykujesz, że utkniesz w roli ofiary. Zemsta to wyraz poczucia bezsilności względem Narcyza i oddanie mu całej twojej energii, którą nadal będzie wykorzystywał przeciwko tobie i waszym dzieciom. Najlepszy rodzaj zemsty to osobiste i emocjonalne uzdrowienie twoje i twoich dzieci.

2. Wykorzystaj inteligencję emocjonalną

Odgrywaj przewidywalne narcystyczne reakcje i nastroje. Zamiast działać agresywnie, skup się na tworzeniu iluzji, że wygrana jest po jego stronie. Nie reaguj agresją na agresję. Jeśli się rozwodzicie i on chce zabrać ci większość waszych wspólnych rzeczy, powiedz, że się zgadzasz, że na nie zasłużył. Efekt cię zaskoczy.

3. Kontaktuj się z nimi tylko w te dni, kiedy sprawy idą po jego myśli

To wtedy jest najbardziej „elastyczny”. Pamiętaj, że w te gorsze, zawsze będzie wyżywał na tobie swój gniew, tak jak to robił w przeszłości. Twoim celem jest podjęcie działań, które przynoszą ci korzyści, nie powodując dalszych szkód i utrzymują cię na tej drodze do emocjonalnej wolności.

4. Unikaj walki, w tym osądu, za wszelką cenę

Narcyzi są przewidywalni, ale skomplikowani i nienawistni. Źle znoszą poczucie wstydu i krytykę i będą walczyć do śmierci, aby ich uniknąć. Nigdy nie pozwól, by zobaczyli jak  okazujesz emocje, które mogą interpretować jako brak równowagi emocjonalnej. Inaczej on natychmiast wykorzysta to przeciw tobie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

„Mówił, że nie muszę pracować, on zarobi. Dziś nie mam pieniędzy nawet na bilet autobusowy”. Przeczytaj, zanim staniesz się ofiarą

Usłyszałaś kiedyś od kogoś, że nie ma sensu żebyś się za coś zabierała, bo i tak Ci się nie uda?

Popełniaj błędy, wybaczaj sobie, ucz się od innych. Jak w jeden dzień nabrać dystansu do samego siebie?