Psychologia

6 słabości narcyza. Kto by przypuszczał, że właśnie tego się boi?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 czerwca 2018
Fot. iStock/Umkehrer
 

Co myślisz, gdy słyszysz słowo „narcyz” ? Zazwyczaj jako narcyza wyobrażamy sobie zadufanego sobie przystojniaka, który uważa, że świat kręci się wokół niego. Jednak to tylko poza, którą wymusza strach przed ujawnieniem swoich słabości. Bo narcyz to osoba o zaburzonym stanie psychicznym. Ktoś, kto nie odczuwa empatii względem innych. Ktoś, kto głęboko ukrywa swoje lęki i nie umie sobie z nimi poradzić. Choć na zewnątrz wydaje się silny, w środku jest bardzo słaby.

6 słabości narcyza

1 Zaangażowanie w relacje 

Narcyz ma wielkie trudności ze znalezieniem odpowiedniej osoby i utrzymaniem związku. Żeby jego relacja przetrwała, musi się bardzo otworzyć, pokazać drugiej osobie swoje prawdziwe wnętrze. Niestety, rzadko jest w stanie pozwolić komuś zajrzeć w swoje serce .

2 Analiza własna 

Narcyz sabotuje jakąkolwiek możliwość spojrzenia głęboko wewnątrz siebie i przeanalizowania własnego „ja”. Dlaczego? Bo sam boi się tego, co skrywa pod swoją maską „idealnego”. Są tam słabości, których nie chce ujawnić ze strachu. Okazanie słabości oznaczałoby, że narcyz jest na tym samym poziomie, co wszyscy inni z jego otoczenia.

3. Obrażanie 

Jego zaburzenie psychiczne predysponuje go do nadwrażliwości. Bardzo źle znosi nawet najdrobniejsze uszczypliwości. Jego ego jest tak naprawdę bardzo słabe. Jeśli powiesz coś, czym poczuje się urażony,  żal i chęć zemsty będzie nosił w sobie przez długie miesiące.

4. Obawa przed tym, że nie jest najważniejszy 

Narcyz musi być numerem 1 i wcale nie uważa, że powinien na to jakoś zapracować, czy zasłużyć. Kochaj i wielb go za to, że po prostu jest.

5. Wdzięczność

Zgadza się.  Narcyzm działa w odwrotny sposób niż wdzięczność.  W świecie narcyzmu istnieje zasada, że wdzięczność jest oznaką słabości. Narcyz traci nad sobą kontrolę, gdy wyrażą swoją wdzięczność. Przecież wszystko, co dostaje, mu się po prostu należy…

6. Śmierć 

Strach narcyza przed śmiercią jest trzy razy większy niż u przeciętnego człowieka. Dlaczego? Bo śmierć nie dyskryminuje – jest wobec wszystkich równa. A narcyz uważa się przecież za kogoś, kto w społecznej hierarchii stoi wyżej…


Na podstawie: psychcentral.com


Psychologia

Czy picie słonej wody jest korzystne dla naszego zdrowia? Czy może to zwykłe oszustwo

Redakcja
Redakcja
4 czerwca 2018
Fot. iStock/elenaleonova
 

Mody przychodzą i odchodzą, zwłaszcza te, które zwierają przepisy na zdrowe życie i zdrowe jedzenie. Ile to już nie czytaliśmy o dietach cud, które później okazywały się niezwykle szkodliwe dla naszego organizmu albo po prostu nieskuteczne?

Bardzo często w internecie pojawiają się informacje opatrzone nagłówkami: „Musisz tego spróbować!”, „Najlepsze dla twojego zdrowia” – tymczasem nierzadko są to teorie wyssane z palca, a bynajmniej nie poparte żadnymi konkretnymi badaniami. Pamiętajcie, co służy jednej czy nawet kilku osobom, niekoniecznie jest dobre dla wszystkich.

W ostatnim czasie przyszła nowa moda – picie mieszanki wody i naturalnej soli. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że spożywanie napoju solankowego może uwolnić organizm od toksyn i zwiększyć poziom energii, inni są bardziej sceptyczni co do jego rzekomych korzyści. Propagatorka praktycznego nietoksycznego życia, Sophia Gushée, niedawno zdecydowała się przetestować ten pomysł i przez tydzień piła solankową mieszankę, po czym poinformowała, że ​​pomogło jej to oczyścić skórę, poprawić jakość snu i pobudzić ją do prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Jednak dietetycy Harley Street, Rhiannon Lambert, nie są przekonani do promowania tego trendu, nie mówiąc, że wątpią w obietnicę detoksykacji organizmu. Badania sugerują, że umiarkowane spożycie soli może być korzystne dla regulacji ciśnienia krwi. Jednak zbyt duża jej ilość może spowodować podwyższenie ciśnienia. Oczywiście, że sól w niewielkich ilościach jest niezbędna w naszej diecie, jednak brak badań, które potwierdzałyby, że wspomaga ona nasz metabolizm. Eksperci uważają, że mówienie ludziom, że można wypłukać swój organizm z toksyn za pomocą solankowej mieszanki, jest oszustwem. Często ktoś chce się pokazać, „wybić” na swojej teorii licząc na to, że ludzie mu uwierzą. Zawsze lepiej zdobyć większą wiedzę na temat nowych trendów, niż ślepi za nimi podążać.

Powinniśmy się skupić na korzyściach, które daje nam spożycie czystej wody, a nie próbować eksperymentów wyssanych z palca. Pamiętajcie, że nadmiar soli w organizmie może doprowadzić do odwodnienia.


źródło: Independent

 

 

 


Psychologia

10 sygnałów, które wysyła twoje ciało, gdy zatruje się metalami ciężkimi

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 czerwca 2018
10 sygnałów, które wysyła twoje ciało, gdy zatruje się metalami ciężkimi
Fot. iStock / CoffeeAndMilk

Codziennie jesteśmy narażenia na kontakt z wieloma toksynami, również tymi, które ukryły się w żywności. Niedbały tryb życia i zła dieta bardzo sprzyjają ich gromadzeniu. Jednak szczególnie niebezpieczne i szkodliwe jest nagromadzenie w organizmie metali ciężkich. To substancje, które są toksyczne już  bardzo małych ilościach. Są wydzielane również przez niektóre chemikalia i otaczające nas przedmioty czy skrywają się  kosmetykach. Wbrew pozorom jesteśmy narażenia na dość częsty kontakt z metalami ciężkimi.

Do metali ciężkich zaliczamy rtęć, tal, ołów, arsen i wiele, wiele innych.

Bardzo trudno jest odgadnąć prawdziwą przyczynę kiepskiego samopoczucia czy pogorszenia stanu zdrowia, ponieważ objawy zatrucia organizmu metalami ciężkimi łato pomylić z innymi zaburzeniami czy przemęczeniem. „Toksyczność metali ciężkich jest bardziej powszechna niż myślisz. Objawy ekspozycji na metale ciężkie sięgają od bólów głowy do ciągłego zmęczenia. W zależności od poziomu ekspozycji na metale ciężkie,  możesz zachorować na poważne choroby. „- dr Jay Davidson. Jak więc odczyta z swojego ciała, wskazówki?

10 sygnałów, które wysyła twoje ciało, gdy zatruje się metalami ciężkimi

1.      Mgła mózgu , co oznacza kłopot z koncentracją, z rozwiązywaniem problemów i zadań, w których wcześniej byłeś dobry lub objawi się słabą pamięcią.

2.      Problemy z trawieniem, takie jak Zespół Jelita Drażliwego (IBS) i biegunka, zgaga i niestrawność.

3.      Zmęczenie – zarówno nagłe, ostre, jak i przewlekłe – przyczynia się do wspomnianej „mgły mózgu”.

4.      Przewlekłe problemy ze zdrowiem psychicznym . Mogą one obejmować (ale nie wyłącznie) depresję, lęki i zaburzenia dwubiegunowe.

5.      Migreny lub bóle głowy , zarówno ostre, jak i przewlekłe. Jest to zwykle jeden z pierwszych objawów, które ludzie zaczynają wiązać z zatruciem metalami ciężkimi.

6.      Nudności i skurcze żołądka , często ignorowane, ponieważ przypisuje się im coś innego, np. zatrucie pokarmowe lub bolesny cykl menstruacyjny.

7.      Niewyraźne widzenie lub pogorszenie wzroku..

8.      Drętwienie, mrowienie i paraliż w rękach i nogach. Są to zaburzenia nerwowe.

9.      Ogólne poczucie przygnębienia i zmęczenia , niechęć do robienia czegoś tak, jak przedtem.

10.  Trudności w oddychaniu normalnie lub zadławienie – jest to zawsze poważny objaw, nie bagatelizujecie go.

Pierwszym krokiem do ograniczenia kontaktu z metalami ciężkimi, jest nawyk czytania etykiet. Owszem, nie wyeliminujemy wszystkiego w stu procentach, wciąż będziemy narażeni na toksyny w zanieczyszczonym powietrzu, czy te emitowane chociażby prze niektóre materiały budowlane, jednak możemy przyjrzeć się dokładnie temu, co zjadamy i czym pielęgnujmy ciała.

Warto wzbogacić dietę przynajmniej o krótki program typu detoks.


źródło: powerofpositivity.com


Zobacz także

5 nawyków, które pozwalają ludziom inteligentnym emocjonalnie przystosować się do wszystkiego

Jak wzmocnić zdrowie psychiczne

5 punktów z twojej listy kontrolnej zdrowia psychicznego. Sprawdź, jak się czujesz

Jesteś cały czas podminowana? Zła bez konkretnego powodu? Uważaj, może to być objaw depresji lub… problemów w związku