Go to content

23 rzeczy, na które warto postawić w 2023 roku

fot. Rasica/iStock

Nowy rok, nowa ja? Tak, ale trochę inaczej, niż przyjęło się to rozumieć. Pożegnałyśmy stary rok, powitałyśmy nowy, ale nie odcinamy się grubą kreską, nie spisujemy wszystkiego na straty. Ale też nie chcemy wszystkiego zabierać ze sobą. Weźmy rzeczy najważniejsze, takie, które warto pielęgnować, takie, które pozwolą nam się rozwijać i po prostu lepiej żyć. Niech hasłem przewodnim będzie akceptacja.

Radykalna akceptacja to koncepcja zakorzeniona w buddyzmie, która zakłada, że ​​cierpienie jest zakorzenione w przywiązaniu do własnego bólu, niekoniecznie samego bólu. W życiu jest tak wiele rzeczy, na które nie masz wpływu, czasami rzeczy, które są naprawdę do kitu. Radykalna akceptacja pomaga złagodzić te wydarzenia, akceptując to, co już jest, dzięki czemu możesz skupić się tylko na tym, co możesz kontrolować. Jednym ze sposobów na praktykowanie radykalnej akceptacji jest recytowanie stwierdzeń, takich jak: „Jest, jak jest ” lub „Mogę przez to przejść, nawet jeśli jest to niezwykle trudne”. Żeby było jasne, radykalna akceptacja nie polega na akceptowaniu ani celebrowaniu negatywnych rzeczy. Chodzi po prostu o to, by pozwolić tym rzeczom istnieć takimi, jakie są. To z kolei pozwala iść do przodu.

Współczucie. Zarówno dla innych, jak i dla siebie. Świat często może być nieprzyjazny i niesprawiedliwy. Nie dodawaj jeszcze od siebie. Bądź miłosierna.

Granice. Granice wzmacniają relacje, w tym te, które masz z samą sobą. Zrozum swoje ograniczenia i bądź gotowa uprzejmie przekazać je swoim bliskim.

Więcej obecności. Odłóż telefon, gdy oglądasz telewizję lub spotykasz się z przyjaciółmi. Instagram może poczekać. Ta chwila nie może.

Funkcjonalny harmonogram snu. Sen jest wszystkim. Staraj się codziennie kłaść i wstawać o tej samej porze. Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu przed snem. Znajdź małe sposoby na wyciszenie się pod koniec każdego dnia, aby zasygnalizować swojemu ciału i umysłowi, że czas na sen. Kiedy jesteś odpowiednio wypoczęta, życie staje się trochę łatwiejsze. Nie wspominając o tym, że jest to niezwykle korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Więcej czytania. Cokolwiek lubisz czytać, a nie to, co myślisz, że powinnaś czytać. Przeczytaj więcej w 2023 roku.

Szczera troska. Masz gdzieś rzeczy, które cię obchodzą i nie bój się tego okazać. Dbaj o swoją pracę, relacje, wartości, siebie, swojego psa, swój dom.

Ciekawość. Goń swoją ciekawość. Wkręć się w wykłady z fizyki na YouTube. Poznaj psychologię psów. Baw się elementami scenopisarstwa. Zasadniczo ścigaj wszystko, co cię ciekawi.

Otworzyć swoje serce (zamiast je zamykać). Poczuj swoje uczucia. Wpuść miłość. W razie potrzeby zostaw miejsce na ból. Wkurz się jak diabli, gdy będzie tego wymagała okazja. Wypłacz to. Odpuść sobie.

Popołudniowe spacery. Gdy pogoda na to pozwala, wybierz się na popołudniowy spacer. Chodzenie ma mnóstwo korzyści zdrowotnych, w tym między innymi poprawę funkcji odpornościowych, więcej energii i lepszy nastrój.

Rozmowy telefoniczne zamiast SMS-ów. Kiedy tylko możesz, podniesienie słuchawki i nawet 10-minutowa rozmowa telefoniczna z ukochaną osobą może zdziałać cuda.

Błędy. Nie bój się porażek. Podejmuj ryzyko. Zepsuj. Ucz się z tego wszystkiego.

Więcej czasu na świeżym powietrzu. Świeże powietrze jest dobre dla duszy. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu, nawet jeśli po prostu siedzisz na zewnątrz podczas przerwy na lunch w szczególnie słoneczny i piękny dzień.

Zdrowie psychiczne, niezależnie od tego, jak to wygląda dla Ciebie.

Znalezienie nowych doświadczeń, które przynoszą radość. Oprócz robienia rzeczy, o których wiesz, że cię uszczęśliwią, znajdź nowe sposoby doświadczania radości w tym roku. Stań się bardziej ciekawa świata wokół siebie. Nigdy nie wiesz, co wzbudzi zachwyt, dopóki tego nie spróbujesz. Więc próbuj wszystkiego i nie oglądaj się za siebie.

Mówienie ludziom, że ich kochasz. Zwłaszcza w chwilach, gdy zauważasz, jak bardzo kogoś kochasz. Mów.

Organizacja. Uporządkuj swoje życie. Planuj i pilnuj terminów. Posprzątaj swoją garderobę. Usprawnij swój budżet.

Opóźniona gratyfikacja. Opóźniona gratyfikacja jest w zasadzie odkładaniem czegoś, co jest satysfakcjonujące. Powodem, dla którego opóźniona gratyfikacja jest ważna, jest to, że badania wykazały, że ludzie, którzy są w stanie ją praktykować, odnoszą większe sukcesy. Nie wspominając już o tym, że to pozytywne wydarzenie jest o wiele słodsze. Znalezienie drobnych sposobów na ćwiczenie opóźnionej gratyfikacji w codziennym życiu, takich jak opóźnienie porannej filiżanki kawy o 30 minut, może poprawić twoją cierpliwość i umiejętności regulacji emocji.

Rozmowy z nieznajomymi. Rozpocznij rozmowę z baristą. Porozmawiaj z osobą czekającą w kolejce do lekarza. Przywitaj się z kimś przechodzącym obok podczas porannego spaceru. Rozmowa z nieznajomymi wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami, w tym zmniejszonym uczuciem samotności i lepszym poczuciem przynależności.

Udowodnienie sobie, że się mylisz. Rób rzeczy, co do których masz obawy, że nie dasz rady. Sprawdź się. Rób trudne rzeczy. A nawet jeśli ci się nie uda, doświadczenie robienia czegoś trudnego i dawania z siebie wszystkiego jest warte zachodu.

Wdzięczność. Znajdź małe rzeczy, za które możesz być wdzięczna każdego dnia. Wyrażanie wdzięczności ma wiele zalet – daje silniejsze relacje, lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne, mniejszą agresję i większą empatię.

Spokój. Znajdź sposób, aby wprowadzić delikatność do swojej codzienności. Spraw, aby poranny prysznic był jak w spa. Zapal świeczkę na koniec dnia pracy. Poświęć pięć minut po południu na głęboki oddech lub medytację. Kiedy życie pędzi, wiedz, że są chwile odpoczynku, na które warto czekać.

Przekonanie, że coś niesamowitego jest tuż za rogiem. A jeśli nie możesz w to uwierzyć, miej nadzieję, że coś może być.