Go to content

10 cech INFJ, najrzadszego typu osobowości

Osoba INFJ - typ osobowości wizualizacja
Fot. iStock / franckreporter

Zgodnie z testem osobowości Myera-Briggsa, ludzi można podzielić na 16 typów osobowości. Z tych typów na szczególną uwagę zasługuje INFJ, czyli Introverted Intuitive Feeling Judging (Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Osądzający), będący najrzadszym z typów osobowości. „Rzecznicy” lub „adwokaci”, jak są również określani, stanowią niecały 1% społeczeństwa.

Rzeczników cechuje wrodzone poczucie idealizmu i moralności, są zdecydowani i zdeterminowani – daleko im do bezczynnych marzycieli. To typ osób o psychice głęboko złożonej, bardzo wrażliwej. Łączą w sobie cechy skrajne, co wynika z policzenia ich introwertycznych i ekstrawertycznych pierwiastków. Są skomplikowani i w ich przypadku wiele zależy od sytuacji, nastroju, energii oraz otoczenia, w jakim się znajdują. Przykładami znanych osobowości INFJ są m.in.:  Nelson Mandela, Nicole Kidman, Jimmy Carter, Morgan Freeman, Martin Luther King.

10 cech typu osobowości INFJ

1. INFJ czują się głęboko niezrozumiani

Uważają, że nie pasują do społeczeństwa, wydaje im się, że inni nie rozumieją ich i nie mają świadomości tego, o czym oni mówią. Posiadają introwertyczną intuicję, przez którą postrzegają świat. Z drugiej strony ekstrawertyczny pierwiastek popycha ich w stronę ludzi, nie są to więc typowi introwertycy, lepiej czujący się we własnym towarzystwie.

2. INFJ posiadają tzw. szósty zmysł

Trudno im wyjaśnić, na czym polega ich fenomen. Bardzo często nawet nie wydają się w dyskusję, żeby wyjaśnić jak działa ich intuicja, bo to sprawia, że czują się oni inni, źle zrozumiani, a czasem izolowani. Często trafnie określają to, co wydarzy się w przyszłości. Oczywiście nie chodzi o wytypowanie numerów Totolotka, ale umiejętność prognozowania np. w którą stronę pójdzie związek. INFJ nie są rzeczywistym medium, ale posiadają doskonale rozwiniętą umiejętność prognostyczną, której nie posiadają inne osoby lub posiadają ją w ograniczonej formie.

3. INFJ absorbują emocje innych ludzi

W ich życiu może być wszystko dobrze do momentu, gdy ktoś bliski nie potrzebuje pomocy lub nie wydarzy się jakieś nieszczęście. Osoby INFJ przejmują nastroje od innych, zmagają się z ich problemami. Są jak gąbka, która chłonie te wszystkie stany i emocje, a to się przekłada na ich wahania nastrojów. Czasem bywają zrzędliwi, odczuwają gorsze samopoczucie, przytłoczenie. Tę zdolność często wykorzystują do pomocy innym i utwierdzeniem ich w przekonaniu, że wszystko będzie dobrze.

 4. INFJ posiadają doskonałe zdolności analityczne

Odnajdują się rewelacyjnie w różnych dziedzinach technologii, nauki i różnych badań. Posiadają zdrowy rozsądek, który sprawia, że oni są zrównoważeni i nie wychylają się w jedną lub drugą stronę.

5. INFJ budują klimat intymności

Są wycofani, spokojni i czasem zachowują rezerwę. Nie otwierają się na innych w pierwszej minucie znajomości, ale dążą do rozwijania relacji. Ponieważ doskonale” wchodzą w buty” innej osoby, rozumieją ich emocje, więc są postrzegani jako empaci umiejący stworzyć silne więzy intymności i zaufania.

6. Ekstrawertyczni introwertycy

Nie są oczywiści — potrafią być zarówno klasycznie rozgadani w towarzystwie kogoś, komu ufają, a z drugiej strony wśród obcych osób nie otwierają się w pierwszej minucie znajomości, jednak gdy trzeba zebrać np. jakiś podpis czy zadać pytanie,  nie obawiają się interakcji. Nie narzucają się swoją osobą innym ludziom, wolą mieć mały krąg przyjaciół i potrzebują odpoczynku, aby naładować swoje baterie.

7. INFJ dążą do harmonii

Starają się stworzyć dobre, harmonijne relacje z kimś, na kim im zależy. Są wrażliwi na konflikt, gdy coś niedobrego się dzieje, mogą mieć problemy ze snem, koncentracją, mogą odczuwać bóle ciała, głowy, nerwowość. Unikają otwartych konfliktów, ale potrafią ustalać granicę i dostosować się do własnych potrzeb. To swego rodzaju dyplomaci, którzy potrafią wykorzystywać swoje ciepło i  empatię w kontaktach z innymi ludźmi.

8. INFJ rozumieją ludzi

Zbierają informacje o innych osobach, pamiętają nie tylko datę urodzin, ale rozmyślają głębiej nad danym postępowaniem, analizują baczniej daną osobę. Często wiedzą, czy ktoś kłamie, natychmiast wyłapują odstępstwo od normy w zachowaniu, fałszywą nutę. Ich głęboka wiedza wynika ze zdolności obserwacji i analizy.

9.INFJ są świetnymi słuchaczami

Bardzo dbają o innych ludzi i nadają się na idealnych słuchaczy. Pomagają innym zrozumieć emocje i rozwijać się, niestety czasem są wykorzystywani przez osoby, które czerpią z takiej relacji tyle, ile mogą. Natomiast osobowość INFJ w zamian za to, co  daje innym wolałby się  wymieniać dobrymi emocjami, wsparciem i zrozumieniem

10. Nie interesują ich płytkie relacje

Ponieważ są introwertykami, mają raczej ograniczoną energię społeczną i najczęściej szukają osób do nich podobnych. Cenią sobie autentyczne relacje, intymność i szczere, wartościowe rozmowy.

Przedstawiciele osobowości INFJ to ludzie złożeni i nie ma na świecie ich zbyt wielu. Z tego powodu istnieje częsty problem ze zrozumieniem ich postaw i emocji.

źródło:  introvertdear.com www.16personalities.comwww.odkrywamyzakryte.com