Psychologia

10 tajemnic INFJ, najrzadszego typu osobowości

Redakcja
Redakcja
10 kwietnia 2018
Fot. iStock / franckreporter
Następny

Zgodnie z testem osobowości Myera-Briggsa, ludzi można podzielić na 16 typów osobowości. Z tych typów na szczególną uwagę zasługuje INFJ, czyli Introverted Intuitive Feeling Judging (Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Osądzający), będący najrzadszym z typów osobowości. „Rzecznicy” lub „adwokaci”, jak są również określani, stanowią niecały 1% społeczeństwa.

Rzeczników cechuje wrodzone poczucie idealizmu i moralności, są zdecydowani i zdeterminowani – daleko im do bezczynnych marzycieli. To typ osób o psychice głęboko złożonej, bardzo wrażliwej. Łączą w sobie cechy skrajne, co wynika z policzenia ich introwertycznych i ekstrawertycznych pierwiastków. Są skomplikowani i w ich przypadku wiele zależy od sytuacji, nastroju, energii oraz otoczenia, w jakim się znajdują. Przykładami znanych osobowości INFJ są m.in.:  Nelson Mandela, Nicole Kidman, Jimmy Carter, Morgan Freeman, Martin Luther King.

10 tajemnic osobowości INFJ

1. Czują się głęboko niezrozumiani

Uważają, że nie pasują do społeczeństwa, wydaje im się, że inni nie rozumieją ich i nie mają świadomości tego, o czym oni mówią. Posiadają introwertyczną intuicję, przez którą postrzegają świat. Z drugiej strony ekstrawertyczny pierwiastek popycha ich w stronę ludzi, nie są to więc typowi introwertycy, lepiej czujący się we własnym towarzystwie.

2. Posiadają tzw. szósty zmysł

Trudno im wyjaśnić, na czym polega ich fenomen. Bardzo często nawet nie wydają się w dyskusję, żeby wyjaśnić jak działa ich intuicja, bo to sprawia, że czują się oni inni, źle zrozumiani, a czasem izolowani. Często trafnie określają to, co wydarzy się w przyszłości. Oczywiście nie chodzi o wytypowanie numerów Totolotka, ale umiejętność prognozowania np. w którą stronę pójdzie związek. INFJ nie są rzeczywistym medium, ale posiadają doskonale rozwiniętą umiejętność prognostyczną, której nie posiadają inne osoby lub posiadają ją w ograniczonej formie.

3. Absorbują emocje innych ludzi

W ich życiu może być wszystko dobrze do momentu, gdy ktoś bliski nie potrzebuje pomocy lub nie wydarzy się jakieś nieszczęście. Osoby INFJ przejmują nastroje od innych, zmagają się z ich problemami. Są jak gąbka, która chłonie te wszystkie stany i emocje, a to się przekłada na ich wahania nastrojów. Czasem bywają zrzędliwi, odczuwają gorsze samopoczucie, przytłoczenie. Tę zdolność często wykorzystują do pomocy innym i utwierdzeniem ich w przekonaniu, że wszystko będzie dobrze.

 4. Posiadają doskonałe zdolności analityczne

Odnajdują się rewelacyjnie w różnych dziedzinach technologii, nauki i różnych badań. Posiadają zdrowy rozsądek, który sprawia, że oni są zrównoważeni i nie wychylają się w jedną lub drugą stronę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Skuteczny trik na szybkie odstresowanie? Wypróbuj technikę „5 4 3 2 1”

Redakcja
Redakcja
10 kwietnia 2018
Fot. iStock/Tamara Dragovic
 

Czasem nawarstwione problemy i sytuacje stresowe wpływają na to, że trudno jest utrzymać nerwy na wodzy. Powodów do zmartwień nie brakuje i czasem przychodzi moment, w którym nie jesteśmy w stanie uniknąć nadchodzącego wybuchu. I wtedy ani dobre chęci, ani otwieranie okna, czy wychodzenie z pomieszczenia nie działają. Jest jednak inny sposób, które warto wypróbować, by rozładować kumulujące się napięcie.

Skuteczny trik na szybkie odstresowanie — technika „5 4 3 2 1”

Trik o nazwie „54321”, to bardzo skuteczny sposób na szybkie odstresowanie. Polega on na odwróceniu uwagi od sytuacji, która nas wyjątkowo zirytowała. Żeby z niego skorzystać, należy zaangażować pięć zmysłów w pewną nieskomplikowaną aktywność:

Rozruszaj oczy

Wybierz 5 przedmiotów, które znajdują się wokół ciebie i skup na nich wzrok.

Wykorzystaj słuch

Skup się na 4 elementach, które w danej chwili możesz usłyszeć, na przykład: szczekanie psa za oknem, tykanie zegara, ruch po klatce schodowej.

Zaangażuj dotyk

Wybierz 3 najbliższe rzeczy, które możesz dotknąć jak najszybciej, na przykład spodnie, biurko, korale.

Wyostrz węch

Skup się na tym, aby rozpoznać 2 towarzyszące tobie zapachy, bez różnicy, czy ładne, czy niemiłe.

Uruchom smak

Wybierz 1 smak, który obecnie możesz poczuć, określ go.

Pamiętaj, by nad niczym się nie zastanawiać, tylko działać ekspresowo, intuicyjnie. Jedynie szybkie zaangażowanie zmysłów sprawi, że metoda przyniesie pożądane rezultaty. Sympatycy techniki „54321” chwalą ją sobie za skuteczne obniżanie napięcia. A oczywiście im częściej technika używana, tym szybciej staje się naturalnym sposobem na rozładowanie stresu.

źródło: polki.pl


Psychologia

„Powinnaś kopnąć tego gnojka w dupę, on ci życie marnuje. Puść go z torbami i bądź szczęśliwa”. To nie takie proste

Listy do redakcji
Listy do redakcji
10 kwietnia 2018
Fot. iStock/Martin Dimitrov
Następny

Przyjaciółki mówią do mnie: „Słuchaj Anka, powinnaś kopnąć tego gnojka w dupę. On ci życie marnuje, a jeszcze taka młoda jesteś. Puść do z torbami i bądź szczęśliwa”. Pytam więc jednej, czy pożyczy mi pieniądze na prawnika. „Wiesz, że u nas się nie przelewa, przepraszam”. Pytam drugą, czy pójdzie do sądu zeznawać, bo przecież wie jak jest u mnie. „Nie chcę się w to mieszać, to nie moja sprawa. Poza tym ja znam tylko twoją wersję. Poszukaj kogoś innego, co?”.

Bardzo łatwo jest patrzeć na coś z boku i oceniać. Ja też często kręcę głową, gdy dostrzegam jakąś patologię lub słyszę, że komuś dzieje się krzywda. Łatwo komuś zarzucić, że nic nie robi ze swoim życiem i daje przyzwolenie na poniżanie, gdy samemu nie jest się w tym bagnie. Gdy dotyczy to nas samych, nagle zachowujemy się jak Sierotki Marysie, które nie potrafią zliczyć do trzech i boją się własnego cienia.

Ludziom się wydaje, że rozwód to taka prosta sprawa. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tyle małżeństw się sypie. Że po prostu któregoś dnia staje się w progu i mówi: „Żegnaj, frajerze. Spotkamy się w sądzie. Puszczę cię w samych skarpetkach, więc już możesz trząść portkami”. Może i na filmach tak to wygląda, albo wśród celebrytów. W normalnych domach, gdzie zarabia się poniżej średniej krajowej, wychowuje się dzieci, nie ma się gdzie pójść, a jeszcze pojawia się wizja rodzinnego wykluczenia, nie jest tak łatwo.

Do decyzji o rozwodzie dojrzewa się latami. Nawet jeśli pojawiają się zdrady czy przemoc. Niby wiesz, że masz mocne argumenty i każdy sąd powinien od ręki dać ci rozwód i jeszcze otworzyć konfetti, że zdecydowałaś się zawalczyć o siebie i zostawić tego gościa.

Ale rozwód to często kilka lat ciężkiej walki. Dowody, zeznania, wyznaczanie kolejnych spraw co kilka miesięcy, opinie biegłych, badanie dzieci, podział majątku, przepychanki, oskarżenia, niebieskie karty, dręczenie. Mnóstwo czasu, nerwów i pieniędzy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

26 zdań, które pomogą ci uspokoić twoje dziecko, kiedy jest złe

„Gdy uderzyła ich pięcioletniego syna w twarz, bo kolorując wyszedł za linię, Marek spakował walizki i zabrał dzieci”. Błędne koło domowej przemocy

„Nie zaprzątaj tym sobie główki, Głuptasie”. To nie miłość, to przemoc, którą po cichu zapraszamy do domu