Go to content

10 sennych symboli, których nie można ignorować

Fot. iStock/yulkapopkova

Sny i ich znaczenie fascynują nas zarania dziejów. Pod koniec XIX wieku, psychoterapeuta Carl Jung postawił tezę, że marzenia senne otwierają drzwi do naszej podświadomości i świata duchowego. Całkiem niedawno, zespół badawczy – naukowców z ATR Computational Neuroscience Laboratory w Japonii, odtworzył obrazy pojawiające się w umyśle we wczesnych fazach snu (w tym celu posłużyli się skanami z rezonansu magnetycznego).  Ciągle jeszcze jednak nie wiemy na pewno, czy powtarzające się sny niosą ze sobą jakiś przekaz. Jeżeli tak, to w jaki sposób możemy analizować symbole, które w nich występują?

Dla tych, którzy wierzą w moc snów – kilka wskazówek, jak interpretować najczęstsze marzenia senne. Dla sceptyków – porcja nieszkodliwej rozrywki.

10 najczęstszych symboli sennych, których nie powinniśmy ignorować

1. Latanie

Marzenia o lataniu często wskazują na potrzebę zaspokojenia ambicji. Czujesz, że twoja kariera rozwija się zbyt wolno, że stoisz w miejscu? Czy na pewno mierzysz siły na zamiary? „Latające” sny odprężają i sprawiają, że gdy się budzimy, mamy poczucie wolności i pewność, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, o czym marzymy.

2. Wodospady

Sny o  wodzie zwykle oddają nasz stan emocjonalny. Woda symbolizuje oczyszczenie. Sny o  wodospadzie mogą oznaczać nasze pragnienie, by zacząć wszystko od początku, odrzucić to, co męczące, wydostać się z jakiejś trudnej emocjonalnie sytuacji.

3. Zęby 

Sny o zębach są bardzo częste. Usuwanie zębów symbolizuje coś, czego powinniśmy się pozbyć, lub co musi minąć, a zepsute zęby symbolizują skrywany, wewnętrzny strach i niepokój. Sen o wypadaniu zębów zazwyczaj odzwierciedla nasze zmaganie się z nową lub trudną sytuacją, związaną z dużą dawką stresu: nowa pracy, strach przed utratą władzy, odkryte właśnie deficyty w związku, czy skrywane kłamstwa.

4. Śmierć

Snu o śmierci występują często, a jednak rzadko się do nich przyznajemy. Niepotrzebnie. Symbolizują one zazwyczaj potrzebę zakończenia jakiegoś etapu, idei. Są przyzwoleniem na rozpoczęcie czegoś nowego.

5. Ciąża

Sny o ciąży symbolizują potrzebę… rozwoju, również duchowego. Zapewne masz teraz w głowie mnóstwo planów i mocno koncentrujesz się na swoich celach i poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.

6. Dom

Domy to w snach różne aspekty naszej osobowości. W zależności od rodzaju budynku lub poszczególnych pomieszczeń, mamy wiele możliwości interpretacji tego, co dzieje się w naszym wnętrzu (chaos, komfort, spokój, niepokój). To jak wygląda we śnie nasz dom mówi nam również wiele o tym, jak wygląda nasze poczucie bezpieczeństwa. Poddasze symbolizuje ukryte wspomnienia, natomiast w piwnicy znajdziemy wskazówki dotyczące intuicji i podświadomości.

7. Pieniądze

Po takim śnie, budzimy się zazwyczaj z poczuciem wdzięczności. Odzwierciedla on to, jak postrzegamy nasze poczucie własnej wartości i jak myślimy o własnym szczęściu. Wygrana na loterii symbolizuje zmianę stylu życia, podczas gdy wyrzucanie pieniędzy w błoto oznacza obawę przed utratą czegoś wartościowego. Ponieważ sprawy materialne przysarzają nam wielu trosk i emocji, podobne emocje występują w naszych snach o tej tematyce.

8. Zdrada

Jeśli śnisz, że zdradzasz, prawdopodobnie tłumisz pragnienia seksualne i inne, ważne  i niezaspokojone potrzeby. Tego typu sny oznaczają również rezygnację i lęki, problemy z poczuciem własnej wartości i z akceptacją problematycznej relacji.

9. Ogień

Te sny mogą mieć kilka znaczeń w zależności od kontekstu. Ogień widziany z odległości symbolizuje pragnienie wewnętrznej przemiany, a igranie z ogniem może być ostrzeżeniem przed podjęciem ryzykownych działań. Jeśli śnisz, że coś podpalasz, prawdopodobnie masz w sobie dużo gniewu, do którego się nie przyznajesz.

10. Nagość

Sny, w których maszerujemy nago wśród tłumów ubranych ludzi są bardzo częste. Symbolizują nasz lęk przed okazaniem śmiesznym, bądź przed narażeniem się komuś. Jeśli śnimy o kimś innym, kto stoi przed nami nagi, pragniemy poznać całą „nagą prawdę” o jakiejś sytuacji lub marzymy o niedozwolonym romansie. Może to również oznaczać utratę szacunku.


Źródło: powerofpositiviy.com