Psychologia

10 sennych symboli, których nie można ignorować

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 stycznia 2017
Fot. iStock/yulkapopkova
 

Sny i ich znaczenie fascynują nas zarania dziejów. Pod koniec XIX wieku, psychoterapeuta Carl Jung postawił tezę, że marzenia senne otwierają drzwi do naszej podświadomości i świata duchowego. Całkiem niedawno, zespół badawczy – naukowców z ATR Computational Neuroscience Laboratory w Japonii, odtworzył obrazy pojawiające się w umyśle we wczesnych fazach snu (w tym celu posłużyli się skanami z rezonansu magnetycznego).  Ciągle jeszcze jednak nie wiemy na pewno, czy powtarzające się sny niosą ze sobą jakiś przekaz. Jeżeli tak, to w jaki sposób możemy analizować symbole, które w nich występują?

Dla tych, którzy wierzą w moc snów – kilka wskazówek, jak interpretować najczęstsze marzenia senne. Dla sceptyków – porcja nieszkodliwej rozrywki.

10 najczęstszych symboli sennych, których nie powinniśmy ignorować

1. Latanie

Marzenia o lataniu często wskazują na potrzebę zaspokojenia ambicji. Czujesz, że twoja kariera rozwija się zbyt wolno, że stoisz w miejscu? Czy na pewno mierzysz siły na zamiary? „Latające” sny odprężają i sprawiają, że gdy się budzimy, mamy poczucie wolności i pewność, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, o czym marzymy.

2. Wodospady

Sny o  wodzie zwykle oddają nasz stan emocjonalny. Woda symbolizuje oczyszczenie. Sny o  wodospadzie mogą oznaczać nasze pragnienie, by zacząć wszystko od początku, odrzucić to, co męczące, wydostać się z jakiejś trudnej emocjonalnie sytuacji.

3. Zęby 

Sny o zębach są bardzo częste. Usuwanie zębów symbolizuje coś, czego powinniśmy się pozbyć, lub co musi minąć, a zepsute zęby symbolizują skrywany, wewnętrzny strach i niepokój. Sen o wypadaniu zębów zazwyczaj odzwierciedla nasze zmaganie się z nową lub trudną sytuacją, związaną z dużą dawką stresu: nowa pracy, strach przed utratą władzy, odkryte właśnie deficyty w związku, czy skrywane kłamstwa.

4. Śmierć

Snu o śmierci występują często, a jednak rzadko się do nich przyznajemy. Niepotrzebnie. Symbolizują one zazwyczaj potrzebę zakończenia jakiegoś etapu, idei. Są przyzwoleniem na rozpoczęcie czegoś nowego.

5. Ciąża

Sny o ciąży symbolizują potrzebę… rozwoju, również duchowego. Zapewne masz teraz w głowie mnóstwo planów i mocno koncentrujesz się na swoich celach i poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.

6. Dom

Domy to w snach różne aspekty naszej osobowości. W zależności od rodzaju budynku lub poszczególnych pomieszczeń, mamy wiele możliwości interpretacji tego, co dzieje się w naszym wnętrzu (chaos, komfort, spokój, niepokój). To jak wygląda we śnie nasz dom mówi nam również wiele o tym, jak wygląda nasze poczucie bezpieczeństwa. Poddasze symbolizuje ukryte wspomnienia, natomiast w piwnicy znajdziemy wskazówki dotyczące intuicji i podświadomości.

7. Pieniądze

Po takim śnie, budzimy się zazwyczaj z poczuciem wdzięczności. Odzwierciedla on to, jak postrzegamy nasze poczucie własnej wartości i jak myślimy o własnym szczęściu. Wygrana na loterii symbolizuje zmianę stylu życia, podczas gdy wyrzucanie pieniędzy w błoto oznacza obawę przed utratą czegoś wartościowego. Ponieważ sprawy materialne przysarzają nam wielu trosk i emocji, podobne emocje występują w naszych snach o tej tematyce.

8. Zdrada

Jeśli śnisz, że zdradzasz, prawdopodobnie tłumisz pragnienia seksualne i inne, ważne  i niezaspokojone potrzeby. Tego typu sny oznaczają również rezygnację i lęki, problemy z poczuciem własnej wartości i z akceptacją problematycznej relacji.

9. Ogień

Te sny mogą mieć kilka znaczeń w zależności od kontekstu. Ogień widziany z odległości symbolizuje pragnienie wewnętrznej przemiany, a igranie z ogniem może być ostrzeżeniem przed podjęciem ryzykownych działań. Jeśli śnisz, że coś podpalasz, prawdopodobnie masz w sobie dużo gniewu, do którego się nie przyznajesz.

10. Nagość

Sny, w których maszerujemy nago wśród tłumów ubranych ludzi są bardzo częste. Symbolizują nasz lęk przed okazaniem śmiesznym, bądź przed narażeniem się komuś. Jeśli śnimy o kimś innym, kto stoi przed nami nagi, pragniemy poznać całą „nagą prawdę” o jakiejś sytuacji lub marzymy o niedozwolonym romansie. Może to również oznaczać utratę szacunku.


Źródło: powerofpositiviy.com


Psychologia

Nie noś maski! Przełam milczenie. Kampania przeciwko przemocy wobec dzieci

Karolina Krause
Karolina Krause
11 stycznia 2017
Fot. Screen z Youtube The Animation Workshop
 

Krzywdzenie dzieci to każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprywuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój. ( D.G. Gill, definicja przemocy wobec dziecka)

Czasami obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Dlatego myślę, że każdy z nas powinien zobaczyć ten krótkometrażowy film przeciwko przemocy wobec dzieci.

Twórcą kampanii, której głównym celem jest uświadomienie nam, jak różne oblicza może przyjmować przemoc domowa, jest duńska organizacja non-profit Bryd Tavsheden („Przełam milczenie). W przeciągu zaledwie dwudziestu sekund studentom z  duńskiej szkoły The Animation Workshop, udało się pokazać jak „subtelnie” może to niekiedy wyglądać. I jakim ciężarem dla dziecka jest codzienne przywdziewanie maski „twardziela” – udawanie, że wszystko jest w porządku.

Bohaterem tej animacji jest chłopiec, wychowujący się w rodzinie z problemem. Każdego dnia zakłada na swoją twarz maskę, którą stara się przykryć wszystkie rany, jakie nosi w sobie. Zobaczcie, kto się pod nią kryje:


Psychologia

9 rzeczy, które warto wiedzieć, by dobrze się czuć i wyglądać. Czyli tego nie wiedziałaś o kolagenie

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 stycznia 2017
9 rzeczy, które warto wiedzieć, by dobrze się czuć i wyglądać. Czyli tego nie wiedziałaś o kolagenie
Fot, iStock / kopitinphoto

Jeżeli na hasło: kolagen, pierwsze co przychodzi wam na myśl, to strzykawka w klinice urody albo obolałe kolano, macie sporo do nadrobienia.

Kolagen – wbrew powszechnemu przekonaniu, to wcale nie jakiś tam składnik skóry czy stawów, to bardzo powszechnie występujące w ludzkim ciele białko. Ma swoje niezwykłe właściwości i pełni bardzo wiele różnych funkcji – w zależności od tego, gdzie się znajduje. Po 25-tym roku  życia kolagenowa fabryka w naszym ciele zwalnia tempo, a my zaczynamy obserwować zmiany – te, na które wcale nie czekałyśmy.

Niedobór tego właśnie białka powoduje utratę elastyczności tkanek oraz spowolnienie i utratę zdolności ich regeneracji. Efekty? Zmarszczki, cellulit, słabsze włosy oraz problemy ze stawami. Jednak to nie wszystko, bo kolagen nie tylko wpływa na nasza urodę, ale i na zdrowie. Pełni również ważną rolę w układzie odpornościowym, a mianowicie ogranicza „dostęp” patogenów do naszego ciała .

Co ciekawego jeszcze potrafi kolagen i czym można mu zaszkodzić? Przeczytajcie!

9 rzeczy, których nie wiedziałyście o kolagenie

Dlaczego palenie „postarza” skórę?

Witamina C ma wpływ na strukturę włókien kolagenowych, czyli wpływ na wygląd skóry (i zmarszczki!). Jeden wypalony papieros odbiera nam  35 mg witaminy C, czyli tyle, ile zawiera całkiem dorodna cytryna.

Co jeszcze przeszkadza w produkcji kolagenu?

  • cukier
  • kawa
  • promienie słoneczne

Po 25 roku życia proces rozpadu włókien kolagenowych jest szybszy od ich produkcji

Pewnie się nie ucieszysz, bo okazuje się, że „starość” na poziomie komórkowym przychodzi szybciej niż ta nasza, kulturowo-społeczna… Ale bez obaw, to po prostu pewien moment graniczy, od którego ciało zaczyna zwalniać, nieco bardziej się zużywać. Odpowiednio zadbane jeszcze długo nacieszy sprawnością swojego właściciela.

Kolagen lubi wino 😉

Wino zawiera związki chemiczne zwane fenolami. Wspomagają one ochronę naczyń włosowatych oraz kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych, wykazują również działanie antyutleniające – spowalniając rozpad błon komórkowych w tętnicach wieńcowych i w mózgu.

Można systematycznie utrzymywać wiek biologiczny organizmu na poziomie 5-10 lat niższym niż wiek rzeczywisty

Kolagen nazywany jest białkiem młodości, oczywiście przede wszystkim kojarzy nam się to z kremem czy medycyną estetyczną, ale zdolność organizmu do produkcji kolagenu wpływa na „młodość” wszystkich naszych organów. Odpowiednia suplementacja kolagenu jest więc nie tylko zabiegiem na „ładną buzię”, ale pozwala dobrze podbudować prawidłowe funkcjonawanie całego organizmu.

Kolagen hamuje rozwój osteoporozy

Bo osteoporoza zazwyczaj zaczyna się, gdy produkcja kolagenu w organizmie zaczyna szwankować. Nieprawidłowa budowa i niedobór tego białka, szczególnie u pań, prowadzą własnie do osteoporozy.

Co ma wspólnego kolagen i włosy oraz paznokcie?

Odpowiedź brzmi: bardzo dużo. Kolagen ogranicza łamliwość paznokci i poprawia kondycję włosów. Najczęstszym problemem z włosami, jaki nas dopada to suchość i łamliwość – a ta zazwyczaj spowodowana jest niedoborem białka. Nasz „przyjaciel” doskonale sprawdza się w rewitalizacji włosów. Sekret piękna włosów tkwi w ich odżywieniu w cebulce, a więc w działaniu od wewnątrz. Zresztą spróbujcie same, efekty widać doskonale.

Zwalcza też wolne rodniki

Wolne rodniki mają taką brzydką przypadłość, że gdy tylko napotkają na swojej drodze nasz naturalny kolagen – niszczą go bez skrupułów. Dlatego też tak dużo mówi się o tym, że wolne rodniki nas „postarzają”. A zatem bez uzupełnienia i odbudowania szkód ani rusz. Lepiej wyposażyć się dobrze wewnętrznie, bo bez tego niestety za wiele nie zdziałamy nawet z najdroższym kremem świata…

Gzie król chodzi piechotą…

… kolagen pomaga pozbyć się zaparć. Zaskoczone? Oprócz tego dobrze wpływa na przemianę materii.

 

Partnerem publikacji jest 

 

KOLAGEN NCN RYBI PLUS WITAMINA C

Na terenie Polski można zakupić suplement diety zawierający czysty i naturalny kolagen rybi z największą zawartością kolagenu w dawce dziennej aż 6.600 mg (6,6 g). Kolagen NCN jest oczyszczany bezpośrednio w laboratoriach szwajcarskich, gdzie przechodzi wszelkie badania i analizy. Taki produkt jest bezpieczny oraz, co najważniejsze, dużo lepiej przyswajalny niż  kolagen innego pochodzenia.

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego Kolagen NCN?

  • Oferuje największą dostępną na rynku europejskim zawartość kolagenu rybiego w dawce dziennej!
  • Jest to naturalny kolagen rybi, a nie syntetyczny, drobiowy, wołowy czy wieprzowy, a więc jego przyswajalność jest nieporównywalnie największa (80% zgodności z ludzkim DNA)
  • Brak w nim konserwantów, aromatów, barwników itp.
  • Opakowanie zawiera 100% czystego kolagenu rybiego oraz witaminę C.
  • Kolagen NCN to w 100% naturalny i łatwo przyswajalny kolagen rybi. Skuteczność i jakość potwierdzona wieloma certyfikatami i niezależnymi badaniami zarówno szwajcarskimi, jak i polskimi.
  • Jest najtańszym produktem w tej grupie na rynku, gdyż firma szwajcarska pragnie dotrzeć do jak największej grupy kobiet.

Fot. Materiały prasowe

Kolagen NCN doskonale odpowiada na potrzeby osób z różnych grup wiekowych i ich potrzeb. Mianowicie, młode osoby chwalą go sobie ze względu na to, że wspomaga skutecznie walkę z trądzikiem. Panie zadowolone są ze znacznej poprawy kondycji włosów, skóry, wpływu na zmarszczki i paznokcie, a także oceniają go, jako skuteczną pomoc w walce z cellulitem. Osoby w bardziej zaawansowanym wieku kupują go ze względu wyjątkowe działanie na kości, stawy i ścięgna. Sportowcy z kolei kładą nacisk na aminokwasy i białko, które mają wpływ na budowę mięśni.

 

Wybierając Kolagen NCN, otrzymujemy produkt skuteczny i zarazem całkowicie naturalny, niezawierający sztucznych barwników ani konserwantów. To najlepsza alternatywa dla innych źródeł kolagenu, które działają wolniej i mniej skutecznie.


Wpis powstał we współpracy z Kolagen NCN Polska Sp. z o.o.


Zobacz także

73% uczniów odczuwa stres, niepewność i strach po powrocie do stacjonarnej szkoły – raport Centrum Edukacji Obywatelskiej

Przestań kręcić się w kółko, usiądź na tyłku i posłuchaj siebie zamiast coacha! Może znajdziesz szczęście szybciej, niż myślisz

List miłosny do mnie samej, napisany w chwili, gdy miłości potrzebowałam najbardziej