Podróże Wakacje

Wakacje w Portugalii – 9 mniej oczywistych miejsc

Redakcja
Redakcja
24 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Portugalia to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zakątków Europy. Turyści z całego świata cenią sobie atrakcje, jakie oferują im miasta Porto, Lizbona, Sintra czy Faro.

Łączy je wspaniała historia, stara architektura, przytulne knajpki, ciekawe muzea. Ale czy poza tymi dobrze znanymi ośrodkami miejskimi, Portugalia ma coś jeszcze do zaoferowania? Czy zjechawszy nieco z głównej trasy, zobaczymy coś, co rzuci zupełnie inne światło na ten niewielki kraj? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, prezentując naszym czytelnikom 11 miejsc, które mogą stanowić doskonałą alternatywę dla popularnych destynacji turystycznych. Zainteresowany? Zachęcamy do sprawdzenia oferty jednego z wiodących biur podróży, cyzli TUI – pełna oferta na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/portugalia.

Tomar

Centralna Portugalia obfituje w miejsca pełne niespodzianek, romantycznych tajemnic i skarbów historii. Porusza wyobraźnię, intryguje, zachwyca. Każdy z tych elementów znajdziemy w mieście Tomar położonym w dystrykcie Santarém (region Centrum, podregion Médio Tejo). Jak się tam dostać? Najlepiej koleją. Wystarczy wsiąść do pociągu na dworcu Gare do Oriente, by po dwóch godzinach przyjemnej podróży na północ dotrzeć do celu. Jeden intensywny dzień wśród średniowiecznej architektury wystarczy, by zaspokoić głód zwiedzania. Punkty obowiązkowe to: zamek Tomar, zespół klasztorny Convento de Cristo, będący siedzibą Templariuszy i Zakonu Chrystusowego, czy zamek Almourol, który uznawany jest za miejsce nawiedzone. Wąskie uliczki starego miasta zachwycają pobielanymi wapnem kamienicami i domami wybudowanymi w układzie tarasowym.

Ferreira do Zezere

Pół godziny drogi na północ od Tomar znajduje się urokliwe miasto Ferreira do Zezere. Otoczone górami i lasami od wieków stanowiło ulubioną kryjówkę zbiegłych więźniów i osób wyjętych spod prawa (podobno w tej materii do dziś niewiele się zmieniło!). W ciepłe letnie miesiące Portugalczycy lubią przybywać do Ferreiry, by skorzystać z dobrodziejstw tamy Castelo de Bode. Sztuczne jezioro o tej samej nazwie jest idealnym miejscem do pływania i uprawiania sportów wodnych. Góry, lasy, jezioro i wspaniała pogoda – czego chcieć więcej w ciepłe, letnie dni?

Viseu

Amatorzy szlachetnych trunków twierdzą, że jedne z najlepszych portugalskich win pochodzą z regionu D?o. W celach degustacyjnych warto wybrać się do Viseu, jednego z największych miast w tej części kraju. Historyczne centrum miejscowości zachwyca średniowieczną infrastrukturą, urzekającymi ogrodami, posępnymi zamkami, wielkimi dworami i dziełami sztuki najbardziej znanego w kraju renesansowego malarza Vasco Fernandesa. Te ostatnie oglądać można w muzeum Gr?o Vasco. Strona gastronomiczna Viseu jest równie satysfakcjonująca – można tutaj zjeść dobrze, tradycyjnie i tanio (na pewno taniej niż w Lizbonie, Porto czy Algarve).

Monsanto

Mimo swoich zalet, Monsanto wciąż należy do najbardziej niedocenianych miejscowości w Portugalii. Turyści najczęściej pomijają ten rejon, co wynika w połowie niewiedzy, a w połowie z faktu, że niełatwo tutaj dotrzeć korzystając z miejscowej komunikacji. Bywalcy podkreślają, że najłatwiejszym sposobem jest wynajęcie samochodu. Od razu mówimy, że warto! Spacer wioską pełną niesamowitych głazów, w które niejednokrotnie wbudowane są całe domy, to doświadczenie na zawsze pozostające w pamięci. Monsanto znajduje się na liście 12 historycznych wiosek, które pomogły Portugalii przejść ze statusu „hrabstwa” do „kraju”.

Ciekawostka: w 1938 roku odbył się konkurs na najdoskonalszą portugalską wioskę. Ku zaskoczeniu wielu uczestników zwyciężyło niewielkie Monsanto. By upamiętnić wygraną, najwyższy budynek — Torre de Lucano – ozdobiony został statuetką srebrnego koguta. Monsanto znajduje się na wschodzie regionu Beira.

Półwysep Troia

Spragnieni białych plaż i zgiełku typowego dla kurortów turystycznych, znajdą to wszystko w Troi. Do tej pięknej oazy dotrzeć można, wyruszając samochodem na południe z Lizbony (będzie nas to kosztować ok. godziny drogi). Choć szybszą opcją będzie przeprawa promem odpływającym z Setubal, warto skorzystać z czterech kółek. Godzina za kierownicą nagrodzi Cię cudownymi widokami i… mniejszą liczbą tłumów. Jednym z najbardziej idyllicznych miast na półwyspie Troia jest Comporta. Jedną z tutejszych atrakcji jest możliwość obserwacji delfinów. Swój raj odnajdą tutaj również amatorzy owoców morza.

Évora

Entuzjastów wina zachęcamy do odwiedzenia Évory, która stanowi centrum regionu winiarskiego Alentejo. Poza wspaniałym trunkiem można zakosztować tutaj również prawdziwej historii. Pamiętająca czasy Cesarstwa Rzymskiego świątynia Templo Romano zachowała się do dziś! Jest to najlepiej zachowany obiekt tego typu w całej w Portugalii. Co ciekawe, historycy wciąż nie są zgodni co do faktu, jakiemu bóstwu poświęcono świątynię. Wśród licznych hipotez pojawia się m.in. kult Diany, choć przeważają opinię, jakoby miał to być jednak kult Jowisza. Wybudowana w II wieku n.e. Templo Romano, wykorzystywana była również w kolejnych wiekach. W średniowieczu uczyniono z niej ponure miejsce egzekucji, gdzie żywot swój kończyły ofiary Świętej Inkwizycji. Później znajdował się tutaj również arsenał, teatr, a nawet (do 1870 roku)… rzeźnia. Czasy panowania Maurów upamiętniają uliczki obstawione wybielanymi wapnem domkami. Nie ostały się jednak mury obronne wzniesione przez Rzymian w I w. n.e. Dziś podziwiać możemy jedynie ich fragmenty. Przecudny zabytkowy rynek Evory wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tavira

Algarve to region wieńczący kontynentalną Portugalię. Od zachodu i południa oblewa go Ocean Atlantycki, z kolei na wschodzie graniczy z Hiszpanią. Kraina stanowi pasmo o długości ok. 40 i szerokości ok. 140 kilometrów. Na wschodzie Algarve, niecałe 20 kilometrów od hiszpańskiej granicy, leży Tavira – tradycyjne portugalskie miasto. Turysta spragniony esencji południowego klimatu znajdzie w Tavirze kawiarnie, kościoły, zamki i wszystko, czego można oczekiwać od tej części Europy. Wyjątek jest jeden – nie ma tutaj hord turystów. Jeżeli zatem chcesz na spokojnie przespacerować się prawdziwymi portugalskimi uliczkami, wpadnij na sam kraniec kraju, do Taviry.

Bragança

W północno-wschodniej Portugalii, na skraju sąsiadującego z Hiszpanią parku narodowego Montesinho, leży urocze średniowieczne miasto Bragança. Główną atrakcją jest tutaj XII-wieczna cytadela na wzgórzu (700 m n.p.m.) otoczona ponad 650-metrowymi. Z tarasu widokowego znajdującego się na szczycie wieży, rozciąga się oszałamiający widok na całe miasto i pobliski park narodowy. Rezerwat Montesihno uważany jest za jeden z najdzikszych rejonów w całej Europie. Odważniejsi mogą wybrać się w długi spacer rozległymi górskimi szlakami. Przy odrobinie szczęścia wypatrzeć można tutaj takie gatunki zwierząt jak m.in. orły przednie, sokoły, dziki, a nawet wilki iberyjskie. Sąsiadujące z parkiem niewielkie osady od setek lat pozostają właściwie niezmienne. Co ciekawe, mimo bogactwa historycznego i naturalnego, nie jest to najpopularniejszy rejon Portugalii. Tym bardziej warto tutaj zajrzeć.

Castelo Branco

Castel Branco to miejscowość leżąca w regionie Centrum. To niewielkie miasto pełne jest pozostałości po templariuszach, wspaniałych parków, zapierających dech ogrodów i wspaniałych muzeów. Dwunastowieczny zamek i mury miejskie zbudowane rękami templariuszy to najważniejsze punkty każdej wycieczki. Podobnie biskupstwo Jardim do Paço szczycące się jednym z najpiękniejszych i najbardziej wyszukanych ogrodów w całej Portugalii.

Wycieczka do Portugalii może być niezapomnianym przeżyciem, zarówno dla miłośników tajemnic historii, jak i osób spragnionych wypoczynku bez turystycznego zgiełku.


Podróże Wakacje

Korzyści z bycia psychopatą… Jest ich całkiem sporo

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 lipca 2019
Nie biega z nożem i nie robi dziwnych min. Jak rozpoznać psychopatę?
Fot. iStock / Jos_Temprano
 

„Zawsze traktuj wszystkich z szacunkiem. Nigdy nie wiadomo, kto jest skrytym psychopatą.”

Alex Wayne,  „Diagnoza”

W jaki sposób można rozpoznać psychopatę? To bardzo trudne zadanie, ale naukowcy poczynili wiele postępów w odpowiedzi na to pytanie. Bardzo ciekawą interpretację napisał na swoim blogu dr. John Glynn.

Garść faktów:

Powszechnie wiadomo, że mężczyźni są bardziej skłonni do  psychopatycznych zachowań niż kobiety. Według badań na populacji więziennej  31% mężczyzn spełnia kryteria osobowości psychopatycznej, w porównaniu z zaledwie 11% kobiet.

Psychopatia ma wiele wymiarów i cech, w tym skupioną na sobie impulsywność, bezduszność i nieustraszoną dominację. Pierwszy jej wymiar wiąże się z porywczością, wojowniczością i narcyzmem. Bezduszność jest związana z niezdolnością do doświadczania ważnych emocji społecznych, takich jak miłość, żal lub wyrzuty sumienia.

Jesteście ciekawi, dlaczego bycie psychopatą się zwyczajnie opłaca?

Psychopaci, którzy wyraźnie nie mają w sobie cienia empatii, są w dość niekorzystnej sytuacji – wiecie, inteligencja emocjonalna, człowieczeństwo itepe, itede… Jednak dzieje się to dość często, a psychopaci i tak wygrywają swoje małe puchary.

Empatia wymaga wzięcia pod uwagę uczucia innych ludzi, to chodzenie w ich butach. A takie chodzenie wymaga energii. Na szczęście dla psychopatów, w ich głowie nie powstają tak niefortunne pomysły, jak chodzenie w czyichś (niewygodnych zazwyczaj) butach – raczej chodzi im o to by, chodzić po innych ludziach, aby uzyskać to, czego chcą. Psychopaci wygrywają własny komfort za każdym razem.

Empatia jest zbudowana na fundamencie emocji. Emocje, choć istotne dla wiążących i znaczących relacji, często zasłaniają trzeźwy osąd. W skrajności emocje mogą w rzeczywistości utrudniać krytyczne myślenie. Znów punkt dla psychopatów…

Psychopata, uwolniony od emocjonalnych kajdan jest dobrze przygotowany do działania w sposób nieograniczony i bezwzględny. To zła wiadomość dla społeczeństwa… ale nie dla psychopaty, zwłaszcza pochłoniętego myślami o władzy i prestiżu.

Nieustraszona dominacja – trzeci wymiar psychopatii – wiąże się z zuchwałością i pragnieniem wpływu społecznego. Wbrew powszechnemu przekonaniu ten wymiar ma wiele społecznych zachowań adaptacyjnych. Wyposażeni w poczucie równowagi międzyludzkiej i siły, fizyczną nieustraszoność i odporność emocjonalną,  niektórzy psychopaci robią wielkie rzeczy. Niektórzy nawet stają się bohaterami. Choć często najłatwiej byłoby nam opisać takie działanie jak: „dojście po trupach do celu”.

Dobrym psychologicznym przykładem takiej osobowości jest  Yeo-Thomas. Stosując szereg przebrań i fałszywych dokumentów, brytyjski szpieg II wojny światowej regularnie unikał schwytania przez nazistów.  Yeo-Thomas udawał kiedyś trupa podczas podróży w trumnie, a nawet skoczył z jadącego pociągu. Udusił też strażnika więziennego gołymi rękami.

Kiedy Yeo-Thomas nie był zajęty duszeniem nazistów, był zajęty uwodzeniem pięknych kobiet. Większość z nas nigdy o nim nie słyszała, za to doskonale znamy pana…  Jamesa Bonda, jego fikcyjne wcielenie. Tak, Yeo-Thomas był inspiracją dla powieściopisarza Iana Fleminga.

Wracając do tematu… Szpieg z czasów II wojny światowej jest typowy dla tego, co psychologowie nazywają „dobrym psychopatą”. W przeciwieństwie do złośliwej psychopatii, która często wiąże się z przestępstwem i więzieniem, „dobry psychopata” wykorzystuje swoją bezwzględność, aby osiągnąć prawdziwy sukces – w dodatku społecznie uznawany za dobry, szlachetny, potrzebny. Zresztą, powiedzcie sobie szczerze, czy zachowania Bonda kojarzą się z osobą zrównoważoną psychicznie?

Czy „dobrzy psychopaci” unikają łamania prawa, ponieważ jest „słuszne”?

Zdecydowanie nie. Ich motywacja jest zupełnie inna. Unikają łamania prawa, ponieważ ma to sens. Poprzez powstrzymywanie swoich impulsów lub przynajmniej kierowanie ich w bardziej lukratywny sposób, „dobrzy psychopaci” często zajmują pozycje o ważnym znaczeniu.

Więc jakie zawody przyciągają psychopatów? Badania pokazują już, że  psychopaci preferują pewne profesje ze szczególnym zamiłowaniem.** Nie będzie niespodzianką, że mają ciągoty do władzy – pomyśl o prezesach, chirurgach, prawnikach, gwiazdach i politykach. Związek między polityką a psychopatią jest szczególnie interesujący. 😉

Psychopaci są bardzo blisko i mają się świetnie. Nie, nie biegają z nożem. Manipulują, kłamią, drążą. Wiedzą, gdzie zatknąć szpileczkę.  Stare powiedzenie mówi, że nigdy nie jesteśmy więcej niż sześć stóp od szczura. Może to samo można powiedzieć o psychopatach. I jak widać, ludziom ze skłonnościami psychopatycznymi żyje się szalenie wygodnie…


źródło: *Psychopathy in women: theoretical and clinical perspectives. ** www.inc.com

Podróże Wakacje

6 rzeczy, które wpływają na wielkość piersi

Redakcja
Redakcja
24 lipca 2019
Fot. iStock/Renzo79
Następny

Kobiety bacznie przyglądają się swoim piersiom, wyłapując pewne zmiany, które zachodzą w ich wyglądzie. Po części podyktowane jest to troską o zdrowie, bo coraz więcej mówi się o zagrożeniu rakiem piersi. Innym powodem jest to, że nasze piersi zmieniają swoją wielkość, w zależności od pewnych czynników. 

Warto mieć świadomość, co może wpływać na zmiany wyglądu biustu. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokój z tym związany, zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Zmiany, które mogą niepokoić, mogą, ale nie muszą świadczyć o tym, że dzieje się z piersiami coś złego.


 

źródło: kobieta.wp.pl

Zobacz także

Najlepsze miejsca na jesienny trekking w Polsce

I cholera! Nie ma zmiłuj! Niech boli! Bo tutaj chodzi o moje marzenia!

Narty w Szwajcarii – który ośrodek wybrać?