Podróże Porady

Wcześniej czy później – każdą z nas to czeka. Oto nietypowe objawy menopauzy

Redakcja
Redakcja
31 października 2020
Fot. iStock/JANIFEST
 

Menopauza? Ho, ho! Przecież to jeszcze kupa czasu. I tak zwalamy pierwsze, nietypowe objawy na stres, przemęczenie, problemy osobiste. Wydaje nam się przecież, że wciąż jesteśmy za młode na to, by wejść w okres przekwitania. Poza tym wielokrotnie słyszałyśmy, że menopauzę zwiastują uderzenia gorąca i nieregularne miesiączki.

Menopauza, zwana inaczej klimakterium lub przekwitaniem, występuje najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Pierwsze objawy mogą jednak pojawiać się nawet 10 lat wcześniej, w momencie, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje i nie zauważa delikatnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, spowodowanych hormonami. Menopauza jest całkowicie naturalnym procesem, występującym między okresem rozrodczym, a starzeniem się, jednak nie wszystko panie potrafią się z tym pogodzić. Szczególnie, gdy przekwitanie rozpocznie się wcześniej niż standardowo (przyspieszenie wynika najczęściej z innych chorób lub zabiegów operacyjnych) lub objawia się nietypowo.

Okres przedmenopauzalny

Charakteryzuje się zmniejszoną produkcją hormonów płciowych (progesteronu i estrogenu), co skutkuje przede wszystkim nieregularnymi miesiączkami i trudnościami z zajściem w ciążę. Zmiany te powodują objawy fizyczne i psychiczne. O ile uderzenia gorąca, nocną potliwość czy nieregularne (ale także zbyt skąpe/obfite) krwawienia potrafimy szybko skojarzyć z menopauzą, problemy z koncentracją, szumy w uszach lub ataki lęku już niekoniecznie.

Właśnie ten ostatni objaw bagatelizujemy najczęściej. Nagłe, nieoczekiwane napady niepokoju i paniki wiążemy ze stresem, którego doświadczamy w codziennym życiu. Niektóre z nas szukają więc pomocy u psychiatry lub psychologa, co oczywiście nie jest błędem, ponieważ sparcie psychiczne jest w tym momencie potrzebne. Często jednak nie chodzi o nerwicę czy depresję, a o zaburzenia hormonalne.

W okresie przedmenopeuzalnym pojawiają się także problemy z oddychaniem, dające wrażenie duszenia się. Objaw ten może sugerować alergię czy astmę. Te z nas, które namiętnie palą papierosy, pewnie zrzucą wszystko na swoje uzależnienie.

Do innych objawów, które bardzo łatwo mogą zmylić, zaliczamy m.in.: kołatanie serca, spadek libido, suchość pochwy, bóle mięśni i stawów, pogorszenie pamięci i notoryczne zmęczenie.

Fot. iStock/wildpixel

Fot. iStock/wildpixel

Menopauza

Menopauzą określa się dzień ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Dla wielu z nas już sama świadomość, że okres rozrodczy się skończył, jest bardzo trudnym doświadczeniem. Nieprzyjemne objawy, z którymi musimy się zmagać przez kilka miesięcy a nawet lat wcześniej, nie ułatwiają pogodzenia się z przekwitaniem.

Wielu lekarzy proponuje kobietom zastępczą terapię hormonalną, która znacznie łagodzi symptomy klimakterium. Aby jednak można było ją wprowadzić, konieczna jest odpowiednia diagnoza. Większość pań niestety unika kontaktu z lekarzami, ponieważ bagatelizuje swoje objawy. Inne natomiast boją się samego hasła „menopauza” i wolą dowiedzieć się jak najpóźniej. Zdarzają się jednak i takie, które odwiedzą wielu specjalistów (kardiologa, pulmunologa czy ortopedę), zanim trafią do ginekologa, który zleci badania hormonów.

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że menopauza jest naturalnym zjawiskiem, którego doświadczają wszystkie kobiety. Przygotuj się na wystąpienie niektórych nieprzyjemnych objawów. Gdy zastanawiasz się, czy proces ten już się u ciebie rozpoczął, porozmawiaj na ten temat ze swoim ginekologiem.

Poszukaj wsparcia wśród innych kobiet. Niestety klimakterium wciąż jest tematem tabu, a szkoda, ponieważ wymiana doświadczeń jest w tej sytuacji bardzo pomocna. Większość pań z reguły jest przerażona nagłymi wahaniami nastroju, wywołanymi zmianami hormonalnymi, co może prowadzić do depresji. Najlepsze, co możesz w tej sytuacji zrobić dla siebie, to wizyta u ginekologa i szczera rozmowa z drugą kobietą.

Źródło: Menopauza/Medonet


Podróże Porady

8 sygnałów, że facet ewidentnie cię wykorzystuje. Jesteś potrzebna, ale nie kochana

Redakcja
Redakcja
31 października 2020
fot. iStock/pixdeluxe

Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Albo udajemy, że nie wiemy i pozwalamy na to z pełną świadomością. Bo myślimy, że tak trzeba, wmówiono nam – może jeszcze w dzieciństwie –  że to jest normalne. Lub też boimy się, że jeśli się zbuntujemy, on odejdzie więc wolimy dawać się wykorzystywać, żyć z kimś, komu potrzebni jesteśmy tylko do tego, by zaspokajać czyjeś konkretne potrzeby.

I możemy tak żyć latami. Aż w końcu przychodzi dzień, w którym okazuje się, że dłużej już się nie da. Że oto doszliśmy do muru, za którym nic już nie ma. A przede wszystkim, nie ma już nas, bo całe nasze życie zostało podporządkowane naszemu partnerowi. Rzuć okiem na te kilka sygnałów ostrzegawczych, zanim będzie za późno. Szkoda by było spędzić życie u boku kogoś, kto cię wykorzystuje.

8 sygnałów, że facet ewidentnie cię wykorzystuje

1. Nie rozmawia z tobą o przyszłości

Mimo, że jesteście już ze sobą dość długo, masz wrażenie, że on żyje jedynie chwilami. Nie interesuje go, co się wydarzy za chwilę. Kiedy przestanie mu być dobrze, odejdzie bez zmrużenia oka.

2. Twoi przyjaciele mówią ci, że coś jest nie tak

Nigdy nie powinieneś opierać swoich decyzji i wyborów wyłącznie na tym, co mówią ci Twoi przyjaciele. Byłoby jednak również głupotą, gdybyś nie słuchał ich rad. W końcu z boku widać o wiele więcej.

3. W sypialni jest egoistą

Seks traktuje instrumentalnie, a zasada jest prosta – jemu ma być dobrze, a ty… może zdążysz. Nie zwraca uwagi na to, jak się czujesz, nie rozmawia z tobą o tym. Dobre maniery zostawia za drzwiami sypialni.

4. Całkowicie polega na tobie finansowo

Kiedykolwiek ma wydatki, zawsze zwraca się do ciebie po wsparcie. Traktuje cię jak osobisty bankomat, jednocześnie ukrywa przed tobą swoje finanse.

5. Nie pyta cię o twoje uczucia

Zawsze myśli o własnym osobistym szczęściu i wygodzie. Zawsze myśli o tym, jak poprawić swoje życie. Twoje emocje? Może nie powie tego wprost, ale przyzwyczai cię swoim zachowaniem do tego, że dla niego nie mają one znaczenia.

6. Ma zwyczaj nierealizowania swoich obietnic i zobowiązań

Nie obchodzi go, jak bardzo byłabyś rozczarowana, gdyby złamał dane ci słowo. Nie przejmuje się twoim bólem, działa tylko z czystej wygody.

7. Nie można być z nim naprawdę blisko

Naprawdę nie jest zainteresowany nawiązaniem z tobą jakiejkolwiek intymności. Ma problemy z bliskością inną niż seks, nie chce się otworzyć, szczerze z tobą porozmawiać lub też sprawia pozory intymnego porozumienia między wami, jeśli czegoś od ciebie chce.

8. Sprawia, że czujesz się potrzebna, ale nie kochana

Traktuje cię „zadaniowo”. Jest od ciebie zależny, póki potrzebuje twojej pomocy, twoich pieniędzy, twojej „opieki”. Wtedy jego uczucia wobec ciebie są „na pokaz”, wyczujesz ten fałsz po dłuższym czasie. Kiedy przestaje cię potrzebować, odczujesz nagły chłod i dystans z jego strony. Nie dziw się, przecież nigdy nie byłaś kochana.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

Speleologia – co to jest? Jak zacząć?

Wielkanocny wyjazd

Wielkanocy wyjazd? Podpowiadamy gdzie spędzić świąteczny czas

Trekking a hiking, trekking górski, trekking rowerowy