Podróże

9 kluczy do lepszego życia. Masz je w swoim ręku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 grudnia 2020
9 kluczy do lepszego życia
Fot. iStock
 

Każdy marzy o tym, by mieć lepsze życie. Nie każdy jednak ma świadomość, że klucze do niego mamy w ręku, tylko nie zawsze wiemy, jak ich użyć. Nie ma jednej złotej rady, która rozwiązałaby na raz wszystkie problemy, ale każdy może żyć lepiej. I nie chodzi o to, by życie było bogatsze, ale spokojniejsze, bardziej harmonijne, komfortowe. Wystarczy tylko dostrzec własne możliwości i z nich skorzystać.

9 kluczy do lepszego życia  

Zazwyczaj zaczynamy myśleć o tym, jak żyć lepiej, gdy doświadczamy jakiejś straty, odczuwamy zmęczenie, niepokój lub zagrożenie. Wtedy pojawiają się myśli, co zrobić, by odnaleźć dla siebie harmonię. Codzienność nam tego nie ułatwia, stawiając coraz to nowe wyzwania i pokusy, wśród których nietrudno jest się pogubić. Klucze do lepszego życia pozwolą na otwarcie tych drzwi, na których zależy nam najbardziej. Pomagają odkryć to, co jest najważniejsze i pozwalają złapać równowagę pomiędzy tym, czego pragniemy, a czego wymaga od nas codzienność.

1. Zdecyduj, co jest dla ciebie najważniejsze

Zamiast rozmieniać się na drobne, określ rzecz, która jest dla ciebie najbardziej istotna, na czym zależy ci najbardziej. Pamiętaj o tym nie w kontekście posiadania czegokolwiek, ale o obecności, przeżywaniu, odczuwaniu dobrych emocji. Nie skupiaj się tak bardzo na drobnicy, która pochłania energię i często frustruje, bo przez nią brakuje czasu na rzeczy szczególnie ważne. Jeśli masz z tym problem, zadaj sobie pytanie, co byś chciała zrobić ze swoim czasem, gdyby zostało ci go naprawdę niewiele? To jest pierwszy krok do lepszego, bardziej świadomego życia.

2. Ciesz się chwilą

Skup się na tym, co się dzieje tu i teraz. Poczuj ciepłe promienie słońca na twarzy, wsłuchaj się w śpiew ptaków lub miarowy oddech dziecka, doceń cichy i ciepły kąt po intensywnym dniu. Poczuj się szczęśliwa bez wysiłku właśnie teraz, i delektuj się tym. Takie niewielkie radości zbliżają do pełni szczęścia i wzmacniają zadowolenie z życia.

3. Znajdź czas na to, co lubisz

Trudno w natłoku obowiązków znaleźć czas na przyjemności, ale warto się o to postarać. Pasje stają się kluczem do lepszego życia, ponieważ umożliwiają odczucie przepływu dobrej energii w działaniu. To ważne, by robić z przyjemnością to, co się lubi. Dzięki temu poprawia się samopoczucie, wzrasta pewność siebie i poczucie satysfakcji oraz osiąganego sukcesu.

4. Bądź empatyczna

Otwarcie się na drugiego człowieka pozwala uruchomić w pełni pokłady dobrej energii, poprawia istniejące relacje i ułatwia nawiązywanie nowych. Nie chodzi o to, by poświęcać się w imię czyjegoś komfortu, ale by słuchać i odpowiadać z empatią na potrzeby innych, szczególnie bliskich osób. Przecież tego samego oczekujemy dla siebie — bycia zauważonym i zaopiekowanym — i to nas uszczęśliwia.

5. Odpuść samokrytykę

Stawianie sobie celów i dążenie do ich realizacji jest dobre, ale nie zawsze łatwe. Gdy coś idzie niezgodnie z planem, bywamy dla siebie bardzo surowi w ocenie, co jest szkodliwe na dłuższą metę. Wg badań samokrytyka może mieć negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Wymagaj od siebie, ale wybaczaj sobie błędy, które zdarza ci się popełniać. Bądź wobec siebie bardziej wyrozumiała — nikt z nas nie jest idealny.

6. Pozwól sobie na pauzę

Nie musisz wszędzie i ze wszystkim gonić, dokładać sobie zajęć bez chwili wytchnienia. Zrób to, co naprawdę musisz „na już” zrobić, a następnie wciśnij przycisk pauzy. Każdy z nas potrzebuje takiego resetu, przerwy na oddech, bez której trudno zachować równowagę. To pozwala odświeżyć priorytety i najważniejsze cele, wrócić na chwilę do samego siebie. I nie trzeba od razu rzucać wszystkiego i jechać w przysłowiowe Bieszczady. Kilka minut na głębokie oddechy, zamknięcie oczu, rozciągnięcie spiętego ciała wystarczy, by móc działać z większą efektywnością. Korzystaj tego zawsze, gdy poczujesz, że jest ciężko.

7. Wypracuj pozytywne nawyki

Wbrew pozorom rutyna ułatwia codzienność, ponieważ pomaga określić i równoważyć działania. Ustalony porządek działania skróci czas na niepotrzebne miotanie się pomiędzy kolejnymi rzeczami do zrobienia. Nie musisz rozpisywać wszystkiego, co do minuty. Ustal kilka najważniejszych, żelaznych punktów dnia, które mimochodem określą ramy dla innych działań i je uporządkują. Zyskasz czas i spokój.

8. Rusz się 

Może jest to rada banalna, ale niezwykle istotna. Ruch nie tylko zdrowe ciało, ale także dobre samopoczucie. W trakcie aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny, więc poprawia się humor, czujemy się lepiej, poprawia się nastawienie i chęci do dalszego działania. Zdrowa aktywność dodaje energii do życia.

9. Wyjdź na zewnątrz

Jeśli tylko możesz, korzystaj z kontaktu z przyrodą, dotleń się, uspokój myśli. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa, gdy często z obawy sami zamykamy się w czterech ścianach. Skorzystaj z możliwości wyciszenia, wyjdź na zewnątrz — pójdź do lasu, do parku, na łąkę. Ciesz się słońcem, słuchaj odgłosów natury, złap równowagę. To jedna z dróg do lepszego życia.


źródło: www.lifehack.org 

Podróże

Pasterka – co to jest i ile trwa msza św. Pasterska?

Redakcja
Redakcja
14 grudnia 2020
Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska
Fot. iStock

Pasterka to nieodłączny element obchodów świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu osób wręcz nie do wyobrażenia jest, by mogło ich zabraknąć na tym uroczystym, radosnym spotkaniu w kościele. Pasterka ma wielowiekową tradycję i bez wątpienia należy do najbardziej lubianych mszy świętych. To właśnie na nią często wybierają się osoby, które rzadko zaglądają do kościoła w ciągu roku.

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko choinka i prezenty, ale także kolędy i wspólnie spędzony czas. Są wyjątkowe, ponieważ sprzyjają bliskości, rozmowom nie tylko przy świątecznym stole. Dobrym powodem do tego, by spotkać się w większym gronie, jest właśnie wspomniana Pasterka. To nie tylko dobry pomysł kontynuacji uroczystego  świętowania, ale także dobry powód, by wstać od świątecznego stołu i spacerem przejść się do kościoła.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock/Pasterka

Co to jest Pasterka?

Pasterka, czyli msza święta Pasterka, to bożonarodzeniowa msza św. odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Warto przy tym wspomnieć, że nie ma jednej odgórnie ustalonej godziny, w której msza św. Pasterska powinna się odbyć. Zazwyczaj odprawiana jest o północy, jako hołd oddany tradycji, wedle której Pan Jezus miał narodzić się o tej godzinie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odbyła się ona wcześniej. Wszystko zależy od konkretnego kościoła. Zazwyczaj w małych miejscowościach ksiądz odprawia jedną Pasterkę o północy, natomiast w większych miejscowościach odbywa się kilka pasterek o różnych porach. To pozwala na wzięcie udziału w nabożeństwie większej ilości osób. Dodatkowo można wybrać dla siebie wygodniejszą godzinę uczestnictwa. Nie każdy też wie, że obecność na Pasterce zwalnia wiernych z obowiązkowego uczestnictwa w mszy św. 25 grudnia.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock/Pasterka

Pasterki cieszą się niesłabnącą popularnością. To msze szczególnie radosne, ale bardzo uroczyste, skupiające w kościele osoby chcące jednoczyć się z tej wyjątkowej okazji. Pasterka jest szczególna, ponieważ otwiera nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w mszy w kościele, może obejrzeć transmisję na żywo w internecie. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa warto skorzystać z możliwości wzięcia udziału we mszy św. pasterskiej, bez wychodzenia z domu.

Pasterka — nieco historii

Pasterki są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, od stuleci ściągają do kościołów wielu wiernych. Pasterka jest formą uczczenia pamięci o pastuszkach, którzy gdy tylko dowiedzieli się o narodzinach Jezusa, od razu pospieszyli do stajenki powitać nowonarodzonego. Po drodze pastuszkowie z radością obwieszczali wspaniałą nowinę napotkanym osobom. To właśnie ich podróż inspiruje do odwiedzin żłóbka przygotowywanego w kościele. Dzieje się tak od IV w. n.e., tyle że formuła mszy zwanych później Pasterkami ulegała zmianom, podobnie jak miejsce, w którym początkowo odbywała się ta szczególna msza. Na początku Pasterka odprawiana była w Grocie Narodzenia w Jerozolimie, a następnie  nabożeństwo przenosi się do podziemi bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem. Z upływem lat zwyczaj powitania dzieciątka rozpowszechnił się na dalej kraje chrześcijańskie i funkcjonuje po dziś dzień.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock

Pasterka — ile trwa i czym się różni od niedzielnej mszy św.?

Msze św. Pasterskie różnią się od niedzielnych także tym, że nie określono odgórnie czasu ich trwania. Mogą trwać godzinę, albo i znacznie dłużej. Podczas nich po raz pierwszy w roku wykonuje się kolędy i pastorałki, które są nie tylko wyrazem radości, ale także formą modlitwy. Kolędy są pieśniami religijnymi, związanymi ściśle z narodzinami Jezusa. Pastorałki, również są związane z Bożym Narodzeniem, różnią się od kolęd tym, że mają charakter świecki, z wątkami zaczerpniętymi z życia codziennego. Oba rodzaje pieśni pojawiają się podczas mszy świątecznej licznie. Do najbardziej znanych i lubianych należy Bóg się rodzi.

Fot. iStock

Tekst kolędy „Bóg się rodzi”

Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Cóż masz, niebo, nad ziemiami?
Bóg porzucił szczęście swoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje,

Niemało cierpiał, niemało,
Żeśmy byli winni sami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

W nędznej szopie urodzony,
Żłób Mu za kolebkę dano.
Cóż jest, czym był otoczony?
Bydło, pasterze i siano;

Ubodzy! Was to spotkało,
Witać Go przed bogaczami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Potem i króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto;

Bóstwo to razem zmieszało
Z wieśniaczymi ofiarami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,

Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami!
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

źródło:  www.przewodnik-katolicki.pl  ,liturgia.pl

Zobacz także

KONKURS "Jaka jest podróż twoich marzeń?"

Zmień coś, podejmij decyzję, pojedz tam, gdzie jeszcze nie byłaś. KONKURS „Jaka jest podróż twoich marzeń?”

Dark tourism. Czym jest tanatoturystyka i dokąd prowadzi?

Dark tourism to nie tylko Czarnobyl

Rodzinne wakacje nad morzem. Jaki hotel wybrać, żeby każdy z was był zadowolony?