Kursy i szkolenia Rozwód

Zapraszamy na konferencję „Życie od nowa. Zbuduj lepszą przyszłość po rozstaniu i rozwodzie”

Życie od Nowa
Życie od Nowa
7 kwietnia 2019
Zapraszamy na konferencję „Życie od nowa. Zbuduj lepszą przyszłość po rozstaniu i rozwodzie"
Fot. iStock / pixelfit
 

Kiedy pojawia się kryzys związany z rozstaniem, chcielibyśmy szybko zapomnieć o tym co było, przestać czuć nieprzyjemne emocje i wejść w nowy związek.
Prawda jest taka, że tylko podjęcie refleksji nad wcześniejszymi doświadczeniami i wzięcie za nie odpowiedzialności, a także praca nad sobą pozwala stworzyć fundament nowego, lepszego życia. Kryzysy są po to, aby wyciągać z nich mądrość i bazując właśnie na niej, tworzyć swoją nową rzeczywistość.

Najnowszy projekt Fundacji Życie Od Nowa (link www.fundacjazycie.eu) powstał z myślą o osobach, które doświadczyły rozstań, rozwodów lub nie potrafią odejść z toksycznych związków.  Pomysł zapoczątkowała Dorota Pawelec, założycielka platformy Babski blues (www.babskiblues.pl ), która jest prezesem fundacji.

„Sama przeszła trudny rozwód, zrealizowała więc pilotażowy projekt pomocy kobietom „na zakręcie” (https://www.youtube.com/watch?v=aUfuYQLpYBU)

Projekt polegał na odnowie wewnętrznej i zewnętrznej. Kobiety dostały wsparcie terapeutyczne oraz pomoc dietetyka i trenera osobistego. Wisienką na torcie była zmiana wizerunku. Zgłaszały się głównie kobiety, które samodzielnie wychowują dzieci. Czasem ta samodzielność wynikała z brania na siebie wszystkich obowiązków rodzicielskich, a czasem to rozwód powodował nową rzeczywistość, w której trudno było się im odnaleźć. Dlatego powstał pomysł pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji rozwodu, czy rozstania.

„Doskonale rozumiem ogrom trudnych sytuacji, z którymi mierzą się osoby po rozwodzie, wiem też, że kluczem do ulepszania własnego życia jest praca nad sobą. Wierzę w to, że można wtedy otworzyć się na czucie własnych potrzeb, nauczyć się radośnie żyć, wpływając tym samym na budowanie świadomych relacji, realizację siebie i swojego potencjału.”

Motto Fundacji Życie Od Nowa brzmi: „Najtrudniejsze życiowe doświadczenia mogą stać się naszą największą szansą”.

Najnowszy projekt Fundacji zakłada serię konferencji zatytułowanych ”Życie od Nowa”

Pierwsza odbędzie się już 7 czerwca w Warszawie. Na każdej z konferencji chcemy wyłonić po 2 osoby, które wezmą udział w programie przemiany.  Pracują one z terapeutą, coachem, dietetykiem, trenerem osobistym. Wybrane osoby również mają możliwość skorzystania ze wsparcia mediatora, który w sposób bezkonfliktowy pomoże przejść przez rozwód.

Oprócz zmiany wewnętrznej członkowie projektu otrzymują także pakiet zabiegów upiększających oraz pracują nad zmianą wizerunku.

JEŚLI…

  • Nie możesz dojść do równowagi po rozwodzie
  • Jesteś w trudnym, toksycznym związku
  • Jesteś w trakcie ciężkiej rozprawy rozwodowej
  • Jesteś ofiarą przemocy ekonomicznej
  • Chcesz stworzyć szczęśliwy i spełniony związek
  • Potrzebujesz wsparcia, aby podjąć właściwą decyzję na temat twojego związku – rozstać się albo może pracować nad nim

.. to nasza konferencja jest właśnie dla CIEBIE!

TEMATY, które poruszymy podczas konferencji:

Jak „zbudować się” na nowo po rozwodzie? Jak zadbać o siebie i swoje potrzeby?
Mediacja jako jedna z najskuteczniejszych metod rozwiązywania sporów, otwierająca nowe perspektywy, pozwalająca osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące dla obu stron
Jak być osobą zadbaną finansowo? Budować niezależność i poczucie bezpieczeństwa, zarządzać finansami
Osoba pewna siebie i swojej wartości
Poznaj swoje prawa: przemoc ekonomiczna – niealimentacja
Czy dobry związek po rozwodzie jest możliwy? Jakiej trzeba dokonać zmiany w sobie, aby mógł zaistnieć na nowych, lepszych warunkach?
Metody na radzenie sobie ze stresem
Rozwód a dziecko, czyli jak przejść przez ten trudny czas bez szkody dla dzieci

Wśród naszych prelegentów znalazły się: Katarzyna Malinowska, Celina Szumska

Justyna Żukowska, Sylwia Wurst, Monika Kowalik, Barbara Kania, Joanna Godecka, Magda Adamowska

GDZIE?
Hala Sportowa „Koło”
ul. Obozowa 60
01 – 423 Warszawa

KIEDY:
6 września, godz 9.00-18.00

LINK DO ZAKUPU BILETU:
https://evenea.pl/imprezy/konferencje/warszawa/konferencja-zycie-od-nowa-zbuduj-lepsza-przyszlosc-po-rozstaniu-i-rozwodzie-221067/?source=directory

NASI PARTNERZY:
Sympatia.pl
Stowarzyszenie „Dla naszych dzieci”
Oh!me.pl
Babski blues.pl
Angora

Wkrótce szczegółowy program wystąpień!


Kursy i szkolenia Rozwód

Jak skrócić rozwód?

Życie od Nowa
Życie od Nowa
13 maja 2019
Fot. iStock / PeopleImages
 

Polskie prawo pozwala sądowi jedynie w trakcie trwania postępowania rozwodowego skierować strony na mediacje.

Zatem lepszym i szybszym rozwiązaniem jest skierować swoje kroki do MEDIATORA zanim złoży się wniosek. W przypadku rozwodu właściwe są mediacje przedsądowe, których celem jest ustalenie kwestii spornych oraz poszukanie takich rozwiązań, które są wymagane przez sąd oraz, które będą satysfakcjonowały obie strony.

Przypomina to tworzenie scenariusza, który dostarcza się po zakończeniu mediacji do sądu po to, by zmniejszyć koszty i znacząco przyspieszyć cały proces. Korzystając z mediacji przed rozprawą przygotowujemy wszystko, co będzie potrzebne sądowi do podjęcia decyzji.

W takiej sytuacji, gdy wręczamy wraz z wnioskami gotowe porozumienie mediacyjne, które jest zgodne z prawem i zaakceptowane przez obie strony, nic oprócz dobrej woli sędziego nie stoi na przeszkodzie by je zaakceptować. Tym samym skracamy postępowanie do kilku spotkań zamiast prowadzić sprawę latami w sądzie. Jest to istotny argument w przypadku zaangażowania w rozwód dzieci, które stają się często świadkami kłótni swoich rodziców.

Walka o opiekę nad dzieckiem przypomina czasem wiosłowanie dwóch osób na tej samej łodzi. Każdy trzyma jedno wiosło i wiosłuje w swoim kierunku. Niestety łódź zamiast płynąć do przodu kręci się i wiruje w zależności od tego, kto mocniej zamachnie się wiosłem

Bardzo często w takich sytuacjach „wyciągane” są stare urazy i przewinienia, które służą do oceny, kto jest lepszym rodzicem.

W tym czasie gdzieś w oddali na brzegu stoi dziecko, które przygląda się szamotaninie rodziców. Staje się milczącym świadkiem, który nie tylko czuje utratę stabilności rodziny, ale też może zacząć winić siebie za kłótnie rodziców. Mediator pomaga stronom dostrzec potrzeby dziecka i skierować uwagę na jego podmiotowość, a nie przedmiotowość. Dzięki temu rodzice kierują swoje wysiłki by wspólnie, jak najszybciej dotrzeć do celu i skupić się na tym, co najważniejsze.

Plan opieki rodzicielskiej i inne ustalenia

Przedmiotem rozmów może być funkcjonowanie dziecka w trakcie rozwodu rodziców i po rozwodzie, kwestie rozmów na temat nadchodzących zmian, tego, co to znaczy „rozwieść się”, o tym gdzie i jak będą spędzane święta.

Wizyta u mediatora przed wszczęciem postępowania rozwodowego skróci ten proces, gdyż rodzice trafiają przed sąd już z gotowym dokumentem, który w całości może zostać zaakceptowany przez sędziego. Część ustaleń, mających znaczenie dla sądu, jest nazywane planem opieki rodzicielskiej (art. 58 KRO), który wymagany jest przez sąd, gdy w rozwód są zaangażowane dzieci. Zatem jego sporządzenie jest obowiązkowe i jeśli zostanie wykonane jeszcze przed złożeniem wniosku o rozwód, całość postępowania ulega znacznemu skróceniu.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Mediacje to sposób na rozstrzygnięcie konfliktu, wyjaśnienie kwestii spornych lub przygotowanie się do rozpraw sądowych zanim jeszcze do nich dojdzie. Może obejmować całościowe ustalenia dotyczące rozwodu lub prace nad konkretną kwestią sporną. Jest to również idealne miejsce do podzielenia się swoimi opiniami oraz uczuciami z drugim partnerem w bezpiecznych warunkach, na których straży stoi mediator. W sądzie nie ma miejsca na wybuchy uczuć, pretensje do zdradzającego męża lub żony.

Mediacje to spotkania, na których można wreszcie wypowiedzieć swoje zdanie i zostać wysłuchanym, wyrazić emocje, płakać, krzyczeć tak długo, jak nie obraża się drugiej osoby. A od zadbania o bezpieczeństwo i komfort rozmowy jest właśnie mediator.

Więcej na temat mediacji podczas Konferencji „Życie Od Nowa” już 6 września w Warszawie.

Celina Szumska opowie o mediacjach i komunikacji w rozwiązywaniu konfliktów. Będzie o możliwościach prawnych rozwiązywania konfliktów okołorozwodowych (podział majątku, opieki nad dziećmi itp.), o psychologicznych aspektach konfliktu. Celina pokaże jak łatwo zmienić perspektywę rozmówcy i osiągnąć sukces. Nauczy jak przyjąć zrobić „krok wstecz” aby w efekcie końcowym osiągnąć sukces.

Zapraszamy: https://www.facebook.com/events/267814307506140/

Autor: Celina Szumska


Kursy i szkolenia Rozwód

Dorotą Pawelec: Żeby narodzić się na nowo, trzeba czasem umrzeć [Wywiad]

Życie od Nowa
Życie od Nowa
20 marca 2019
Fot. iStock / PeopleImages

Skąd pomysł na projekt pomocy kobietom po rozwodach?

Dorota Pawelec, Prezes Fundacji Życie Od Nowa: Sama jestem po rozwodzie i czuję ogromną potrzebę edukowania ludzi w temacie budowania siebie na nowo po rozstaniu. Tą wiedzę można odnieść również do wszelkich kryzysów w naszym życiu, takich jak choroba, utrata pracy, wypalenie zawodowe.

O jakiej konkretnie wiedzy mówisz?

Jak budować dobrą relację ze sobą, a potem z innymi – na przykład z dziećmi i partnerem.  Jak wyciągnąć wnioski z tego co było, by móc budować życie na dobrych fundamentach? Wreszcie, jak  mądrze korzystać ze wsparcia np. mediatora, czy terapeuty, aby zadbać o siebie swoje dzieci.

Czego Ciebie nauczył rozwód w kontekście dzieci?

Mam trójkę dzieci, które bardzo kocham.  Kiedyś wydawało mi się, że dzieci trzeba chronić przed wszystkim co trudne.  Bardzo długo szukałam pomocy i sposobu na ratowanie małżeństwa. Korzystaliśmy z mężem z pomocy  terapeutów, ale to ja byłam osobą  która „chce bardziej”.  Terapia małżeńska ma sens, jeśli obydwie strony pragną podjąć pracę nad związkiem w równym stopniu. Samo się nie naprawi. Byłam bardzo nieszczęśliwa, a mimo wszystko latami brakowało mi odwagi, żeby odejść. Oczywiście skończyło się depresją. Nie miałam tej  wiary w siebie, że cokolwiek by się nie działo to ja i tak sobie poradzę. Wydawało mi się, że skrzywdzę dzieci, kiedy te stracą poczucie bezpieczeństwa. Dziś wiem, że ta decyzja i konkretne kroki w budowaniu własnej samodzielności dzieci, nauczyły moje dzieci  wiary we własne siły.

Że zawsze sobie poradzą?

Dokładnie.

A co się kryło za Twoim „ja sobie nie poradzę”?

Najbardziej bałam się o finanse. W naszym związku ja byłam tą, która wychowywała dzieci i zarabiała na waciki, a mąż wychodził po zwierzynę do lasu. W czasach prehistorycznych  to miało sens, dziś jest inaczej. Myślę, że edukacja finansowa powinna być przedmiotem w szkole.  Jeśli  nie mamy wzorca, jak dbać o swoje bezpieczeństwo finansowe i do tego nikt nam w dzieciństwie nie mówił  tego magicznego – „wierzę w to, że zawsze sobie poradzisz”, to może być nam bardzo trudno w życiu. Tuż przed  rozwodem zaczynałam działalność gospodarczą, miałam wtedy dość niskie poczucie własnej wartości, a  pieniądze idą bardzo w parze z tym, jak czujemy własną wartość. Czy  możesz dobrze wycenić swoje usługi, jeśli nie wierzysz w siebie?   Nie potrafiłam mówić o finansach, wyznaczać adekwatnych stawek za swoje usługi, mówić otwarcie o terminach płatności. Skończyło się to katastrofą. Być może są kobiety, który wyssały tą umiejętność z mlekiem matki, ale ja spotykam wciąż sporo takich, które mają ten sam problem co ja wtedy. Uczę się tego stopniowo i widzę ogromną potrzebę edukacji w tym temacie. Jest mnóstwo osób, które nie budują swojej świadomości finansowej i potem zostają z ręką w przysłowiowym nocniku.

Czy to przez finanse rozpadł się Twój związek ?

Było mnóstwo powodów. Pierwszy to niedojrzałość emocjonalna w momencie kiedy zostałam żoną, a potem mamą. Przed ślubem nie było ustaleń jak to będzie z podziałem obowiązków, finansami, opieką nad dziećmi. Nie było rozmów o codziennym życiu. Jasne,  że kiedy nie ma solidnych fundamentów, to potem mnożą się konflikty i niedomówienia.

Poza tym, brakowało w naszym związku części wspólnej. Jesteśmy dwiema skrajnie rożnymi osobami, z dwóch różnych bajek. Teraz dopiero dostrzegam, jak ważne jest budowanie związku na tych samych wartościach, zainteresowaniach, pasjach. Chodzi o to, aby razem robić rzeczy, które nas cieszą, o którym możemy porozmawiać. Im więcej tych przestrzeni, tym bardziej można się rozwijać.

A co z własną przestrzenią?

To bardzo ważne, aby ją mieć. Nie tworzyć jednego organizmu z partnerem, móc za sobą zatęsknić, móc sobie opowiedzieć przy wieczornej herbatce lub lampce wina o swoich własnych projektach.

W czym chcesz ludziom pomóc poprzez działania Fundacji?

Chcę pokazać, że wszystko jest w naszych rękach. Kiedy czujesz, że coś się kończy, umiera, to pozwól temu odejść. Nie trzymaj się tego kurczowo, bo śmierć jest częścią życia.  Żeby narodzić się na nowo, trzeba czasem umrzeć. Drzwi do nowego życie nie otworzą się, dopóki nie zamkniesz za sobą tych starych.

Chcę, aby poprzez pracę nad sobą, ludzie uczyli się czuć własne potrzeby , aby to było potem taką naszą  bazą w realizowaniu siebie i swojego potencjału. Zobacz o ile łatwiej jest  budować   relacje z partnerem, kiedy już masz dobrą relację ze sobą. Nie szukasz wtedy w nim pocieszyciela, plastra miodu na swoje rany. Kiedy jesteś pełna swojej wartości możesz to swoje szczęście pomnażać z innymi.  Możesz też rozwiązywać konflikty jak osoba dorosła, a nie tupiące nogami dziecko.

Opowiesz coś więcej o najnowszym projekcie Fundacji?

Organizujemy cykl konferencji zatytułowanych „Życie od nowa”. Każdy kto na nią przyjdzie, zdobędzie wiedzę i narzędzia do tego, jak na nowo zbudować się po rozstaniu. Będzie o tej sile płynącej ze środka, czyli o poczuciu własnej wartości, o mediacjach, budowaniu niezależności finansowej, komunikacji w związku, budowaniu satysfakcjonujących relacji. Pierwsza konferencja odbędzie się w Warszawie 7 czerwca. Podczas eventu będzie można zgłosić się do niezwykłego 3 miesięcznego projektu odnowy. Wybieramy po 2 osoby z każdego z miasta. Dostaną one w prezencie 3 miesięczny pakiet, w skład którego wchodzą: opieka psychologa, terapia, mediacje, coaching, masaże, treningi, spotkania z dietetykiem oraz zmiana wizerunku. Czyli wszystko, co potrzebne, aby wzmocnić duszę i ciało. Metamorfoza będzie relacjonowana w mediach i na stronie naszej Fundacji. Powstanie również cykl filmów motywacyjnych oraz wywiadów z naszymi specjalistami – coachami, mediatorami, dietetykami, mentorami, terapeutami.

Wspominałaś o rozwiązywaniu konfliktów jak osoba dorosła…

Bardzo ważna jest dla nas edukacja mediacyjna. Jedną ze współzałożycielek Fundacji jest Celina Szumska, która jest mediatorem. Pozwól, że zacytuję Celinę „w pogoni za wygraniem sprawy i „dokopaniem” drugiej stronie, przestajemy myśleć o skutkach długotrwałej walki, o wyniszczeniu psychicznym, o spaleniu wszelkich możliwości jakiegokolwiek porozumienia i dobrej woli współpracy, nie myślimy o dzieciach, o ich przyszłości ani o tworzeniu dobrego życia.”

Jak więc przerwać narastający konflikt?

Zacząć od siebie. Chcemy pokazać, że prawdziwa metamorfoza ma możliwość się zadziać, kiedy zmienisz swoje wnętrze. Dlatego szerzymy wiedzę o terapii, mediacjach, dbaniu o własne ciało. Jest to również bardzo istotna część naszej misji, uczenie kobiet akceptacji swojego ciała, dbania o nie, życia w zgodzie z naszym ciałem

Co to znaczy żyć w zgodzie z ciałem?

To może na przykład oznaczać, że kiedy jesteś chora, to  nie przymuszasz się do nadludzkiego wysiłku, tylko otaczasz się wtedy troską i odpoczywasz. Ciało zawsze mówi nam prawdę o tym gdzie jesteśmy, o nas samych i o kierunku, w którym podążamy. Ból jest reakcją na to, co dzieje się w naszym wnętrzu. Zagubiony człowiek, nieznający natury swojego bólu może sięgać po alkohol, narkotyki, sex, zakupy, sławę, leki.  Popada w autodestrukcję, a przez to niszczy siebie. Chodzi o to aby chwycić ster we własne ręce, nauczyć się zarządzać naszymi emocjami, podejmować decyzje zgodne z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Ciało może być do tego świetnym narzędziem.

Gdzie można obserwować działania Fundacji?

Zapraszamy na naszą stronę – www.fundacjazycie.eu

Facebook @fundacja.zycieodnowa 
Instagram: @fundacja_zycie_od_nowa
Grupa na Facebooku FB/ŻYCIE OD NOWA

Dorota Pawelec – Prezes i współtwórczyni Fundacji „Życie Od Nowa”, autorka platformy „Babski Blues”. „Tworząc treści wspierające pozytywne zmiany zapragnęłam pójść o krok dalej i stworzyć inicjatywę pomocy dla osób,  które znalazły się na życiowym zakręcie. Wiem że to trudny czas, ale warto przejść go świadomie, aby stał się siłą napędową do lepszego życia. To co mnie fascynuje to wspieranie ludzi w zmianach, świadomym rozwoju, wybieraniu drogi spójnej ze swoim wewnętrznym kierunkiem. Jestem pasjonatką medytacji Procesu Tworzenia, interesuje mnie przedsiębiorczość z pasją, budowanie firmy na zasadach partnerstwa w oparciu o swój wewnętrzny potencjał. Prywatnie jestem mamą trójki Dzieciaczków.

Fot. Archiwum prywatne