Patronaty

Już są – mamy wyniki XV edycji Konkursu Świat przyjazny dziecku!

Redakcja
Redakcja
16 lutego 2017
 

Tegoroczna edycja Konkursu jest wyjątkowa zarówno z uwagi na jej Jubileusz (konkurs obchodzi swoje piętnastolecie), jak i na szereg nowości, które zdecydowaliśmy się w tym roku wprowadzić.

Po raz pierwszy, poza standardową Kapitułą (w skład której wchodzą dorośli eksperci), produkty oceniła także Mała Kapituła – złożona z dzieci. Inicjatywa ma także w tym roku także wyjątkowo silne wsparcie mediów. Z myślą o konkursie powstał spot radiowy i telewizyjny oraz nowa grafika.

Krótko o historii konkursu:

Konkurs Świat przyjazny dziecku, którego organizatorem jest ogólnopolska organizacja Komitet Ochrony Praw Dziecka ma już piętnaście lat. W działania włączyło się setki firm produkujących, importujących i dystrybuujących produkty dla dzieci. Ocenionych zostało kilkaset przesłanych produktów, wyłonionych kilkadziesiąt zwycięzców, a wszystko po to, by rosła liczba zadowolonych dzieci i ich rodziców.

Wyjątkowość XV edycji

Tegoroczna edycja pod wieloma względami jest wyjątkowa – obok stałej Kapituły złożonej ze specjalistów, psychologów, pedagogów i ludzi kultury, zostanie utworzona Mała Kapituła na antenie radiowej Trójki w audycji Kasi Stoparczyk. Kolejną nowością jest rozpoczęcie owocnej współpracy z Międzynarodowymi Targami Zabawek i Artykułów dla dzieci, która pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – rodziców, opiekunów, dzieci. Do konkursu została także zaproszona Joanna Jaskółka, twórczyni i autorka bloga Matka jest tylko jedna – która już wkrótce weźmie pod lupę na swoim blogu wyróżnione w Konkursie produkty.

Po raz pierwszy także ogłoszono internetowy plebiscyt, w którym przyznawana jest nagroda publiczności – tak, by każdy miał szansę zagłosować na swój ulubiony produkt/ofertę za pomocą konkursu online.

Dlaczego udział w Konkursie jest tak istotny?

Konkurs jest najdłużej działającą inicjatywą tego typu a jedyną, zorganizowaną przez organizację pożytku publicznego. Ma cel nie tylko edukacyjny, ale i pomocowy. Środki finansowe, przekazywane przez firmy, są istotnym wkładem w działalność KOPD i skuteczną pomoc naszym podopiecznym. Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.

Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.

Oto, co mówi dr Aleksandra Piotrowska: członek Kapituły Konkursu:

„Zgłoszone zabawki są bardzo różne: zarówno klasyczna lalka (w odróżnieniu od kobiecopodobnych stworów – wyglądająca jak przeciętna dziewczynka, nawet z ekstradodatkiem, czyli piegami!) jak i konstrukcje niemal kosmicznej natury – wykorzystujące najnowsze technologie.

Technologie zmieniają się co chwilę, ale zawsze potrzebni będą ludzie z fantazją, z niczym nieskrępowaną wyobraźnią – a takie cechy rozwijają się dzięki dziecięcym zabawom. Pomysłowe zabawki pomagają je wyzwalać i kształtować.

Otaczające dziecko przedmioty powinny spełniać wiele warunków: być estetyczne, pobudzać ciekawość i aktywność dziecka, dawać mu okazję do podejmowania różnorodnych działań, muszą jednak także być doskonałej jakości, żeby zapewniać małym użytkownikom bezpieczeństwo.

Niektóre z zabawek to takie muzyczne “ever-greeny” – stanowią źródło radości dla wielu kolejnych pokoleń. Trudno wyobrazić sobie porządne dzieciństwo bez drewnianych klocków, kuchenki wraz z kompletem naczyń czy dużego, solidnego auta, na którym może ruszać w świat nie tylko miś, ale i jego właściciel – prawda?”.

Dziecko najskuteczniej (i najchętniej!) poznaje świat, kiedy może zaangażować w zabawę wszystkie zmysły, wyobraźnię, intelekt, ale także swoje uczucia. Najłatwiej o to, kiedy stawiamy je nie tylko w roli słuchacza czy obserwatora, ale również pomysłodawcy i realizatora najróżniejszych działań. Dlatego właśnie tak istotne są miejsca, które umożliwiają dziecku bycie aktywnym, a co więcej – zachęcają do tego!

O książkach i grach, zgłoszonych do XV edycji, wypowiada się Małgorzata Janina Berwid: „Podsumowując przegląd i ocenę produktów zgłoszonych do XV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” muszę stwierdzić że jestem zbudowana jak wiele produktów naszych rodzimych jest na bardzo dobrym poziomie przygotowanym z zachowaniem norm estetycznych i bezpieczeństwa . Jeśli chodzi o książki , niestety niektóre wydawnictwa ulegają jeszcze wpływom komercyjnym produkując średnią okładkę, gdy tymczasem treść jest mądra i wartościowa i zasługuje na wyróżnienie. Myślę o książkach Anieli Cholewińskiej-Szkolik.

Ogromnie cieszy mnie duży wybór gier planszowych ; ta forma spędzania czasu młodzieży i starszych rokuje powrót do normalności do tworzenia ciepłych relacji do prawdziwej komunikacji międzyludzkiej”

Wyjątkowa Kapituła:

Artur Barciś – aktor, reżyser. Występuje w teatrach całej Polski, na stałe w zespole teatru Ateneum. Ambasador wielu fundacji dobroczynnych

Mirosława Kątna  –  przewodnicząca  Zarządu Krajowego KOPD. Psycholog sądowy oraz kliniczny

Magdalena Łazarkiewicz – reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny, scenarzystka. Jej filmy były nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą

Justyna Marszałkowska-Jakubik – współpracownik dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, gdzie uczy Dietetyki

Dorota Mazurek – Dyrektor Wydawnictwa UNIT oraz Dyrektor Redakcji magazynu „Dziecko w Warszawie”

Robert Myśliński – autor bajek „Siedem supełków”, współautor (razem z żoną, Dorotą Zawadzką) książek; organizator spotkań i wykładów

Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy. Społeczny doradca u Rzecznika Praw Dziecka, wspierająca Komitet Ochrony Praw Dziecka

Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz  –  pedagog specjalny, Szef Zespołu PR i Pozyskiwania Środków  KOPD

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka książek dla dzieci, a także scenariuszy spektakli teatralnych

Prof. Mieczysław Wasilewski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zajmuje się ilustracją, grafiką wydawniczą, plakatem

Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, „Super niania”, wykładowca uniwersytecki, ekspert; Działaczka na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspiera akcje „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję”, „Kocham reaguję”. Współautorka pomysłu Konkursu Świat przyjazny dziecku, aktywnie uczestnicząca w jego rozwoju

Anna Wakulak – wydawca, redaktor naczelna „RYNKU ZABAWEK”. Z branżą zabawkarską związana od lat. Osoba z olbrzymią ekspercką wiedzą i doświadczeniem wydawniczym.

Joanna Olech – polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od lat recenzuje literaturę dziecięcą

Honorowym członkiem Kapituły jest także Profesor Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, psycholog.

Od wielu lat patronem honorowym Konkursu Świat przyjazny dziecku jest Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.

Partnerami XV edycji zostali:

AKON Marketing Partners • blog Matka Tylko Jedna • qulturka- czasdzieci.pl • Dziecko w Warszawie • miastodzieci.pl • Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME • ohme.pl • Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych • Radio Dla Ciebie • Rynek Zabawek magazyn branżowy • Świat zabawek SMYK

Wsparcie promocyjne zapewniają:

Radio dla Ciebie i Program Trzeci Polskiego Radia oraz Telewizja MiniMini+

Wsparcie finansowe zapewnił Strategiczny Partner KOPD firma Barlinek S.A, firma słynąca z tradycji, świetnych produktów, a jednocześnie doceniająca rolę ekologii w naszym życiu.

Informacje o Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne w Warszawie oraz 23 oddziały terenowe w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja pozarządowa świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.

Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl

LOGO_SPD_AKCEPT

WYNIKI XV edycji Świat przyjazny dziecku

Lista laureatów

I. MIEJSCE PRZYJAZNE DZIECKU

 • Niepubliczne Przedszkole Nr 333 Mini Misie: wyróżnienie
 • Muzeum Etnograficzne: nagroda główna
 • Inter EduFun: wyróżnienie
 • OSiR Wola: wyróżnienie
 • Sporteum: wyróżnienie
 • Teatr Rampa: wyróżnienie

II. INICJATYWY I WYDARZENIA DLA DZIECI

 • InterEduFun Festiwal Temperatury: 3x wyróżnienie
 • Matplaneta: nagroda główna

III. BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA

 • Niezgubki: nagroda główna
 • Dumel kidsme: wyróżnienie <DUMEL>
 • Locon: nagroda główna

IV. ZDROWIE

 • Przystań Szkraba: nagroda główna

V. ZABAWA

A) ZABAWKI DZIECI 0-3

 • Arka Noego: nagroda główna <DUMEL>
 • Pudełko Uczydełko: wyróżnienie <DUMEL>

ZABAWKI DZIECI 3-7

 • Magic Jinn Zwierzęta: wyróżnienie <DUMEL>
 • Klocki EDU: <Epideixis>
 • Seria Super Tech Trucki lawety: wyróżnienie <Wader-Woźniak)
 • Lalki WeGirls: wyróżnienie
 • Lalki Top Fashion: wyróżnienie <Alexander>
 • Num Noms- wyróżnienie

ZABAWKI DZIECI 7- 12

 • Mały Konstruktor: nagroda główna <Alexander>

B) GRY DZIECI 0-7

 • Sowa Mądra Głowa: nagroda główna <Alexander>
 • Kot Stefan: wyróżnienie <Egmont>
 • Już gram: wyróżnienie <Granna>
 • Która godzina?: wyróżnienie <Granna>
 • Grzybobranie: wyróżnienie <Granna>
 • Seria Fun For Everyone: wyróżnienie <Trefl>
 • Seria „Lotto”: wyróżnienie <Edgard>

GRY DZIECI 7-14

 • Nie śmiej się: wyróżnienie <Alexander>
 • Gorący ziemniak: wyróżnienie <Alexander>
 • Duuuszki: wyróżnienie <Egmont>
 • Goool: wyróżnienie <Egmont>
 • Literowe zagadki: wyróżnienie <Epideixis>
 • Ale historia: wyróżnienie <Granna>
 • Tempo: nagroda główna <Granna>
 • Straszny Dwór: nagroda główna, <GWF>
 • Story Cubes: nagroda główna <Rebel>
 • Seria Tik Tak Bum: wyróżnienie, <Piatnik>
 • Tabliczka mnożenia: wyróżnienie <Jawa>

VI. KULTURA

A) KSIĄŻKI DZIECI 0-5

 • Seria „Odkryj”: wyróżnienie <ADAMADA>
 • Rikuś: wyróżnienie <ADAMADA>
 • Mały żółty i mały niebieski: nagroda główna <babaryba>
 • Poznajemy środki transportu: wyróżnienie <Debit>
 • Poczytaj ze mną: wyróżnienie <Egmont>
 • Mój pierwszy alfabet: wyróżnienie <GWF>
 • Królik Iluzjonista: wyróżnienie <IUVI>
 • Wczoraj, Dzisiaj: wyróżnienie <Nasza Księgarnia>
 • Szopięta: nagroda główna <Nasza Księgarnia>
 • Pucio uczy się mówić: wyróżnienie, <Nasza Księgarnia>
 • Ignatek szuka przyjaciela: nagroda główna <N. Księgarnia>
 • Rok w przedszkolu: wyróżnienie <N. Księgarnia>
 • Oczami Maluszka: wyróżnienie <Sierra Madre>
 • Lubię Leosia: wyróżnienie <Zakamarki>
 • Doris ma dość: wyróżnienie <Zakamarki>
 • Kot ty jesteś: wyróżnienie <Media Rodzina>
 • Żubr Pompik. Letni zmierzch: wyróżnienie <Media Rodzina>
 • Przyjaciele Zwierząt: wyróżnienie <Zielona Sowa>

KSIĄŻKI DZIECI 5-12

 • Pax: nagroda główna <IUVI>
 • I co teraz: wyróżnienie <ADAMADA>
 • Poradnik dla smoków: wyróżnienie <IUVI>
 • Gry i zabawy z dawnych lat: nagroda główna <Nasza Księgarnia>
 • Drzewo: nagroda główna <Nasza Księgarnia>
 • Elementarz dla dzieci z dysleksją: wyróżnienie <Nasza Księgarnia>
 • Bahar znaczy wiosna: wyróżnienie <Poławiacze Pereł>
 • Wielka historia małej kreski: nagroda główna <Zakamarki>
 • Noah ucieka: wyróżnienie <Zielona Sowa>
 • O chłopcu, który pływał z piraniami: wyróżnienie <Zielona Sowa>
 • Moda – teczka inspiracji: wyróżnienie <Zuzu toys>
 • Tru: wyróżnienie <Media Rodzina>
 • Zadurzenie: wyróżnienie <Zielona Sowa>
 • 7 dni: wyróżnienie <Zielona Sowa>

B) WYDAWNICTWA EDUKACYJNE

 • Matematyka jest wszędzie: wyróżnienie, <ADAMADA>
 • Układam świat! Atlas z puzzlami magnetycznymi: wyróżnienie <ADAMADA>
 • Pewny start: wyróżnienie <pwn>
 • Liczymy na spacerze: wyróżnienie <Zakamarki>
 • Seria „Kapitalne zagadki i Kapitalne łamigłówki: wyróżnienie <Edgard>
 • Seria „Sto zabaw”: wyróżnienie <Edgard>
 • Wytwórnik filozoficzny: nagroda główna <Wytwórnia>

C) PISMA DLA DZIECI

 • Świerszczyk: nagroda główna <Nowa Era>

D) MULTIMEDIA

VII. DOM

 • Chicco łóżeczko: wyróżnienie <Artsana>
 • Seria Flisat IKEA: nagroda główna

VIII. DZIECKO W SZKOLE

A) PRZYBORY SZKOLNE

 • Seria KIDEA : nagroda główna
 • Farby plakatowe HERLITZ: wyróżnienie

B) gadżety

 • Plecak Herlitz Wyróżnienie

c) POMOCE SZKOLNE

 • Pewny start: wyróżnienie <PWN>

IX. DZIECKO I INTERNET

A) SKLEPY INTERNETOWE

 • Smyk: wyróżnienie
 • Patatoy: wyróżnienie

B) PLATFORMY TEMATYCZNE

 • Orange Polska- wyróżnienie

X. EKOLOGIA

 • Żubr Pompik: nagroda główna

Patronaty

LADIES DAY – wyjątkowe wydarzenie dla kobiet we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy

Redakcja
Redakcja
16 lutego 2017
 

Rozrywka, inspiracja, motywacja, networking – te cztery hasła opisują w skrócie Ladies Day, czyli niezwykłe motywacyjne wydarzenie dla kobiet, które odbędzie się 18 marca we Wrocławiu. Ten niezwykle energetyczny dzień będzie kipiał od wiedzy, inspiracji, dobrej energii i biznesowych kontaktów. Czerwona Szpilka – kobieca organizacja z Wrocławia – która jest odpowiedzialna za organizację konferencji, planuje zgromadzić tego dnia 500 kobiet, które mają apetyt na życie, chcą nawiązać biznesowe kontakty, obudzić w sobie siłę do działania i dodać sobie odwagi do zmian, o których zawsze marzyły.

Merytoryczne wykłady

Program Ladies Day składa się z trzech głównych bloków tematycznych. W pierwszym z nich wysłuchamy godzinnych wykładów, prowadzonych przez prawdziwych ekspertów, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem i sukcesami – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wystąpi Renata Frączkiewicz-Krzal – trenerka zmiany, która w swoim wykładzie rozbierze na czynniki pierwsze nasze wewnętrzne przekonania i zdradzi sposób na to, by w końcu zacząć realizować postanowienia noworoczne. Swoją wiedzą podzieli się również dr n. med. Danuta Myłek – specjalista alergolog i dermatolog, która na co dzień leczy ludzi na całym świecie oraz którą od długiego czasu możemy oglądać w TVN. 18 marca przedstawi wykład na temat diety kobiety sukcesu. Na zakończenie tej części pojawi się Aleksander Sienkiewicz – Trener Nowej Psychologii Sprzedaży, który szkolił takie marki jak: Michelin, IBM, Żywiec Zdrój, Credit Agricole i wiele innych. Uczestniczki Ladies Day dowiedzą się czym jest Kobiece EQ – czyli emocjonalna inteligencja w biznesie.

czerwona szpilka logo4 lekcje do zastosowania od razu

Drugi blok to „Wartościowa godzina”, czyli 4 ekspertki i 4 najważniejsze dla nich lekcje, którymi podzielą się ze słuchaczkami podczas konferencji. Wystąpi Marta Kaim – certyfikowany coach, autorka książki i programu „Jesteś ważna”, Izabela Jagosz – autorka książki „Uczulona na wino”, która specjalizuje się również w obszarze finansów. Opowie o kobiecej niezależności finansowej. Jako trzecia wystąpi Małgorzata Ohme – właścicielka magazynu Oh!me (www.ohme.pl), która skłoni do zastanowienia się na temat wolności. Czwarta ekspertka zostanie przedstawiona wkrótce.

Wywiady z kobietami sukcesu

Podczas Ladies Day wystąpią również kobiety, które dzięki swojej pracy odniosły ogromny sukces. Podzielą się swoimi historiami, opowiedzą, jak wyglądała ich droga i z jakimi problemami musiały się zmagać. Zdradzą uczestniczkom własną receptę na sukces, którą same zastosowały i dziś swoim przykładem inspirują setki kobiet dookoła siebie.

Koncert Anny Wyszkoni

Ale to nie wszystko! Oprócz części merytorycznej, Czerwona Szpilka szykuje dla uczestniczek Ladies Day porządną dawkę rozrywki. Będzie tanecznie i muzycznie. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni, która zagra koncert na zakończenie konferencji. Wystąpi również wokalistka Katarzyna Mirowska, zespół Girls on fire oraz szkoła tańca Grotesque.

Networking

Ladies Day to również przestrzeń do nawiązania relacji między przedsiębiorcą a klientem. Imprezą równoległą będą Targi Niezwykle Kobiece, podczas których firmy będą mogły zaprezentować swoją ofertę skierowaną do kobiet oraz mam i dzieci. Warto mieć przy sobie wizytówki, gdyż cały dzień będzie stwarzał wiele możliwości do nawiązania nowych, biznesowych kontaktów.

To będzie wyjątkowy dzień, na który zasługuje każda kobieta. Bez względu na wiek i rodzaj wykonywanego zawodu, każda zasługuje na to, by doświadczać wspaniałych emocji, uczyć się nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi i cieszyć się każdą chwilą. Dlatego właśnie gorąco zapraszamy Cię na Ladies Day, abyś tego dnia razem z Czerwoną Szpilką oraz wszystkimi fantastycznymi kobietami oderwała się od codziennych obowiązków i spędziła rewelacyjny czas.

Więcej na temat konferencji znajduje się na stronie: www.ladiesday.czerwonaszpilka.pl

Do zobaczenia!

18 marca - Wrocław - Hotel Terminalł


Patronaty

Marta nie żyje, ale dała życie innym. „Jej serce bije w innym ciele. Ta myśl mnie uspokaja”

Magdalena Lis
Magdalena Lis
16 lutego 2017
Fot. iStock / mactrunk

Koniec

Moje życie skończyło się szesnastego czerwca 2014 roku, siedem minut po godzinie osiemnastej. Mój spokojny, szczęśliwy świat runął. To wtedy pod oknami naszego bloku zobaczyłam migające na niebiesko koguty policyjnego auta. Później usłyszałam dźwięk domofonu, a w moich drzwiach stanęła policja. Wówczas po raz pierwszy w życiu zemdlałam. Córka, wypadek, szpital, ulica, strzępki zdań dotarły do mnie odbijając się od ścian głuchym echem. To niemożliwe, to nie Marta, takie rzeczy to tylko w telewizji, zwykłych śmiertelników to nie dotyka. Tak bardzo chciałam wierzyć w to, że pomylili domy, rodziny, klatki, domofony. Tak bardzo chciałam, żeby moja córka odebrała zaraz telefon, żeby oddzwoniła. Godzinę później trzymałam ją za rękę, w dziecięcym szpitalu.

Nie tędy droga

Tego dnia Marta poszła do koleżanki, jej dom był oddalony zaledwie o kilka bloków od naszego domu. Mogła iść na skróty, taką boczną szutrową drogą, ale zawsze jej mówiłam, córuś, nie chodź tędy, zawsze idź na pasy, tak żebyś bezpieczna była, bardzo się o ciebie boję.’ I gdyby mnie wtedy może nie posłuchała. Gdyby się śpieszyła i poszła tą zakazaną krótką drogą. Gdyby… To może teraz byłaby tu z nami.

Kierowca matiza w Martę wjechał z impetem. Tak mówiła sąsiadka, bo ona tam była. Marta upadła, przekoziołkowała, ale zaraz potem wstała i usiadła tuż przed krawężnikiem. Chciała iść do domu, mówiła, że nic jej nie jest, podobno nawet się jeszcze uśmiechała.

Nie pamiętam tamtej drogi. Nie pamiętam jak znalazłam się w szpitalu. Jedyne co potrafię odtworzyć, to że była bardzo blada. I że na twarzy taki podwiązany bandaż miała.

Szpital

Ze szpitala pamiętam światło jarzeniówek i smak zimnej kawy z automatu, którą siłą we mnie wlewano. Nie jadłam, nie spałam, strach i panika towarzyszyły mi na każdym kroku. Bieganie od drzwi do drzwi, obijanie się o pustą dyżurkę pielęgniarek. Marta leżała taka bezwładna, blada twarz, sine usta. Przerażająca cisza i rozdzierający serce dźwięk szpitalnej aparatury. I pamiętam tę przerażającą diagnozę lekarza – jest silny obrzęk mózgu, państwa córka umiera. Powiedziałam mu, że to nieprawda i wybiegłam ze szpitala. Z rozpaczy gryzłam dłonie. Ze wszystkich sił prosiłam Boga, obiecywałam mu, że wyrzeknę się wszystkiego, tylko błagam, niech mi jej nie zabiera.

Obudź się córeczko

Czuwaliśmy przy niej całe dnie, moja siostra jej czytała. Marta była gimnastyczką, chodziła na zajęcia z baletu chodziła. Taki typ szkolnej prymuski, przez wszystkich w szkole była lubiana. Mówiłam jej o tym co u nas. Że za miesiąc przecież wyczekana przez nią Chorwacja, że nasz pies Dingo niecierpliwie na nią czeka. Że czekają na nią w szkole i że nowe pointy kurierem przyszły, te tuż przed wypadkiem przez nią zamówione. Błagałam ją ze wszystkich sił, obudź się córeczko. Ale ona mnie nie słyszała. Będzie dobrze mówił mój mąż, a ja mu wierzyłam. Bardzo tego chciałam. Ale nie miał on racji. Nie było.

Niezgoda

Patrzyłam na swoją córkę, która chwilami samą siebie przypominać przestawała. Jej ciało było zmęczone, serce biło, ale głowa nie pracowała. Powołano komisję lekarską, zarządzono odłączenie od aparatury. Oboje z mężem wiedzieliśmy, że to się stanie, że padnie to pytanie, że będą chcieli pobrać jej organy. Do niedawna była przecież silna, młoda, zdrowa. Nie mogłam się na to zgodzić. Odmówiłam.

Decyzja

Na korytarzu zaczepiła mnie pielęgniarka. Mówiła, że wie, musi mi być ciężko, że to trudna decyzja, że poważna sprawa. Że mnie nie namawia, i że zrobię jak uważam, ale jeśli wyrażę zgodę, to jakaś matka będzie się uśmiechała. Strasznie wtedy na nią nakrzyczałam. Co mnie obchodziła jakaś inna matka, czym był uśmiech obcej kobiety w chwili, kiedy moja córka nagle umierała. Obraziłam się na nią, na cały świat, szpital, lekarzy i Boga. A potem nastąpił jakiś przełom, bo wiedziałam, że to już, że to dziś, że teraz nadszedł czas pożegnania. Zmieniłam zdanie, powiedziałam lekarzom, że się zgadzam. Przeprosiłam swoją córkę, że jej od złego nie uchroniłam. Przeprosiłam, że jestem bezradna w tej walce, że nie sięgnie już po żadne życiowe marzenie. Chwilę później zaczepiłam tamtą pielęgniarkę, zapytałam jej czy to będzie ją bolało. A ona mnie przytuliła. Nie wiem czym wytłumaczyć moją zmianę decyzji. Po prostu zrozumiałam, że skoro nie mogę już pomóc mojej córce, to chociaż innym pomogę.

Nie poinformowano mnie, kto otrzymał serce mojej córki, nie wiem komu życie uratowała jej nerka, bo to jest objęte tajemnicą. Zresztą, czy to ważne? Jej śmierć nie poszła na marne. Moja córka uratowała komuś życie.

Życie

Nie mam żalu do losu, życie nauczyło mnie pokory. Naraz wszystko przestało być ważne, wysoka rata kredytu, piętrzące się w koszu pranie, mój odwlekany zabieg usunięcia żylaków na nogach. Świat się zatrzymał, ziemia się nie kręciła.

Bardzo mocno wierzę w Boga i przeznaczenie, w to, że każdy ma swój czas na życie na tym ziemskim świecie. Marta śni mi się czasem, najczęściej jak tańczy. Jest taka piękna, tak ładnie się uśmiecha. A potem biegnie do mnie po swoim występie i woła mamo, już po wszystkim, możesz być spokojna. Musi być jej tam dobrze. Bardzo w to wierzę.

Tamten kierowca? On ponosi swoją karę. Nie mnie osądzać. Kiedyś wszyscy po równo zostaniemy osądzeni.

Często wspominam słowa tamtej pielęgniarki, myślę o tym, że jakaś matka się uśmiecha. Moja córka nie żyje, ale jej serce bije w innym ciele. Ta myśl daje mi nadzieję. To dzięki niej żyję.

 


Zobacz także

WeddingShow: Trzecia edycja targów ślubnych Agnieszki Hyży 22-23 października, Hotel Mariott

Dzień na plotki, dzielenie się swoimi historiami, pyszne ciastko, kawę a przede wszystkim zakupy! Babski Targ na Śląsku

Pokaz mody dziecięcej, jako finał tegorocznej współpracy Mustache.pl i Omenaa Foundation