Moda Porady

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka. Najlepszy domowy sposób

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 lutego 2021
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu
Fot. iStock
 

Pamiętam milion rzeczy i numerów. Na przykład domowy numer telefonu przyjaciółki z dzieciństwa (choć numeru już dawno nie ma), ale za nic na świecie nie jestem w stanie zapamiętać, jaki rozmiar pierścionka noszę. No nie jestem w stanie, czarna dziura i tupot białych mew, gdy tylko próbuje sobie przypomnieć. Jak żyć, jak żyć? Trzeba radzić sobie w inny sposób! Specjalnie dla was moja ściągawka, jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu!

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu?

Specjaliści i salony jubilerskie mają na to proste sposoby – przymiarka. Dysponują stożkiem do mierzenia pierścionka, który już posiadamy lub zestawem metalowych obręczy pomiarowych, które zwyczajnie mierzycie na palec. Jednak, gdy chcemy kupić biżuterię przez internet lub sprezentować komuś ładną błyskotkę pojawia się problem. A rozmiarówka jest bardzo szeroka od rozmiaru 6 do 30. W takim przypadku szczęśliwy traf to zdecydowanie za mało.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka

Fot. iStock

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka kartką papieru (jak zmierzyć obwód pierścionka)

Potrzebne będą ci:

  • kartka papieru (najlepiej w kratkę)
  • linijka
  • długopis
  • nożyczki

Z kartki wytnij wąski pasek papieru. Jeśli masz kartkę z zeszytu w kratkę, szerokość jednej kratki (czyli 5 mm) będzie idealna – oczywiście możesz wyciąć pasek grubości przypominającej pierścionek, który chcesz kupić, pamiętaj jednak, by paseczek nie był zbyt cienki, bo może się przerwać.

Na pasku narysuj długopisem kreskę – to będzie znacznik początku pomiaru.

Owiń paseczek wokół palca i zaznacz długopisem miejsce, gdzie obwód się zamyka – czyli pasek dochodzi do zaznaczonej przez ciebie wcześniej kreski.

Pamiętaj, by nie ściskać paska zbyt mocno, powinien delikatnie przylegać.

Zmierz za pomocą linijki długość pomiędzy kreseczkami na pasku. Gotowe.

WAŻNE:
1. Wykonaj pomiar dwa, trzy razy, aby wykluczyć możliwość błędu czy przesunięcia papieru podczas pomiaru.
2. Pamiętaj, że kostki palców są grubsze, sprawdź, czy twój papierowy pierścionek przejdzie przez nie!

Tej samej metody możesz użyć, gdy chcesz zmierzyć stary pierścionek. Stosuj się do tych samych zasad.

Tę samą metodę możesz wykorzystać z użyciem sznureczka, jednak, łatwiej jest wykonać pomiar paskiem papieru.

Poniżej sprawdzisz swój rozmiar na podstawie tabeli:

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka – jak zmierzyć obwód pierścionka

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką (jak zmierzyć średnicę pierścionka)

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką

Fot. iStock

Drugim sposobem, z którego możesz skorzystać, jeśli posiadasz suwmiarkę (polecam zaopatrzenie domowej skrzynki z narzędziami w takie cudo), jest zmierzenie średnicy pierścionka, który posiadasz.

W tej metodzie możesz liczyć na dużo większą dokładność i bardziej profesjonalny pomiar. Ta metoda nie nadaje się jednak do zmierzenia palca!

Palce nie są symetryczne i okrąglutkie w przekroju, więc pomiar może wyjść bardzo przekłamany. Używaj suwmiarki do zmierzenia biżuterii i określenia jej rozmiaru.

Jak mierzyć pierścionek suwmiarką?

Przygotuj suwmiarkę i pierścionek lub obrączkę.

Użyj tak zwanych tylnych zębów suwmiarki, które służą do mierzenia obiektu od wewnątrz.

Przyłóż suwmiarkę w najszerszym miejscu pierścionka od środka.

Odczytaj bardzo dokładnie średnicę wewnętrzną pierścionka ze skali znajdującej się na narzędziu. Nie zapominaj o szczegółach, części dziesiętne milimetra mają znaczenie.

Gotowe, sprawdź swój rozmiar w tabeli na podstawie średnicy.

Jeśli nie umiesz korzystać z suwmiarki, poniżej znajdziesz film z instrukcją! Nie ma za co 😉

Tabela rozmiarów pierścionków (rozmiary PL)

Tabela rozmiarów pierścionków (rozmiary PL)

Tabela rozmiarów pierścionków (rozmiary PL)

 

Jak używać suwmiarki?

jeśli macie problem z odczytaniem wyniku, zobaczcie filmik z instrukcją:


Na podstawie: https://bizuteria-eshop.pl/, https://kingy.pl/blog

Moda Porady

Rak trzustki – objawy wczesne i późne. Co powinno niepokoić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 lutego 2021
Rak trzustki - objawy wczesne i późne
Fot. iStock
 

Objawy, jakie powoduje rak trzustki, są trudne do skojarzenia właśnie z tą chorobą. Złośliwy nowotwór trzustki jest niezwykle trudny do leczenia, w przeważającej większości przypadków nie przynosi ono oczekiwanych efektów. Warto wiedzieć, jakie objawy daje rak trzustki, by móc reagować na zagrożenie jak najszybciej.

Trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, dokładnie za żołądkiem, pomiędzy nerkami. Produkuje ona sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne, oraz insulinę niezbędną do metabolizmu węglowodanów.

Rak trzustki

Rak trzustki częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i stanowi ok 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Jest on bardzo agresywny i późno rozpoznany nie daje szans na skuteczne leczenie. Najczęściej chorują na niego osoby między 60 a 80 rokiem życia, ale choroba atakuje także znacznie młodsze osoby. Ponieważ od kilku lat obserwowany jest stały wzrost zachorowalności na tę chorobę, warto wiedzieć, jakie objawy może dawać rak trzustki, by jak najwcześniej podjąć odpowiednie działanie.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Rak trzustki — objawy  

Umiejscowienie trzustki wewnątrz jamy brzusznej utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Rak trzustki daje objawy niespecyficzne, mylące, które trudno jest połączyć akurat z tą chorobą. Na początku mogą pojawić się sygnały delikatne, wiązane z zupełnie innymi dolegliwościami. Gdy pojawiają się objawy wyraźne, świadczą one o zaawansowaniu choroby nowotworowej w trzustce.

Rak trzustki — objawy wczesne

Trudno jest wskazać wszystkie możliwe dolegliwości, które mogą pojawić się na początku rozwoju raka trzustki. Mogą się one pojawić, ale być na tyle niewielkie, że bywają ignorowane lub składane na karb przewlekłego stresu, czy zwykłej niestrawności. Rak trzustki to podstępna, rozwijająca się w ukryciu choroba, która daje niewielkie szanse na przeżycie

Problemy gastryczne i spadek masy ciała

Rak trzustki powoduje różne problemy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawia się niestrawność, mdłości, utrata apetytu. Mogą być one efektem ucisku nowotworu na żołądek. To z kolei przekłada się na gwałtowną i niezamierzoną utratę masy ciała. Każde nieoczekiwane chudnięcie warto skonsultować z lekarzem.

Dziwny stolec

W przypadku raka trzustki stolec może wyglądać inaczej niż zwykle. Zamiast standardowego, brązowego zabarwienia kału, może przybrać on kolor szary, bardzo jasny, może być także pokryty tłuszczem. Mogą pojawić się także biegunki tłuszczowe. Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o raku trzustki, ale także o poważnych problemach z wątrobą.

Ciemniejszy mocz

Także kolor moczu może sygnalizować problemy z trzustką. W przypadku nowotworu trzustki mocz może przybrać kolor znacznie ciemniejszy, podobny jak w momencie odwodnienia organizmu. Dzieje się tak na skutek zahamowania wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi. O ile w przypadku odwodnienia wystarczy pić większą ilość płynów, tak w przypadku raka trzustki poprawa jasności moczu nie będzie zauważalna.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się na późniejszym etapie choroby

Objawy mogą, ale nie muszą, pojawić się u osoby chorującej na nowotwór złośliwy trzustki.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Ból brzucha i pleców

Nowotwór trzustki może powodować bóle brzucha i pleców. Może być on stały, lub pojawiać się okazjonalnie. U większości pacjentów (ok.70%) pojawia się ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, silniejszy podczas leżenia na plecach, a ustępujący podczas siedzenia. Gdy guz rośnie, wywiera nacisk jednakowo na narządy, jak i na mięśnie grzbietowe. Bóle często są określane także jako obustronnie promieniujące od obszaru pępka, ku tyłowi do kręgosłupa – to najczęściej świadczy o oznacza nieresekcyjności guza.

Świąd i zażółcenie skóry 

Objaw ten występuje u około 90% chorych w chwili rozpoznania. Guzy trzustki mogą stanowić mechaniczną przeszkodę odpływu żółci. W konsekwencji ich rozwoju następujące zwiększenie stężenia bilirubiny (fizjologiczny żółty barwnik) we krwi, co prowadzi do zażółcenia skóry i białek oczu. Nadmiar bilirubiny powoduje także uczucie swędzenia skóry.

Pojawienie się cukrzycy

W przypadku raka trzustki powstającego w części wewnątrzwydzielniczej można zaobserwować również dolegliwości spowodowane  nadmierną produkcją hormonów. Do takiego można zaliczyć pojawiające się wahania glukozy we krwi oraz niespodziewany rozwój cukrzycy. Cukrzyca może stać się zarazem przyczyną jak i objawem rozwoju raka trzustki.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się w zaawansowanej chorobie

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Objaw Courvoisier’a

W zaawansowanej chorobie występuje bezbolesna żółtaczka oraz powiększony, nietkliwy pęcherzyk żółciowego. Objaw obserwowany jest u 10-30% chorych.

Objaw Trousseau 

W zaawansowanym raku trzustki może pojawić się wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

Kacheksja

Kacheksja, czyli zespół wyniszczenia nowotworowego występuje m.in. przy raku trzustki, w wyniku nieprawidłowości metabolicznych. Dotyka ok. 90% chorych. Wyniszczenie organizmu pogłębiane jest z czasem przez niechęć do jedzenia przez chorego, do której mogą przyczynić się problemy takie jak: ból, nudności, wymioty, zaburzenia smaku i połykania na skutek choroby, zmiany w jamie ustnej. Kacheksja prowadzi do poważnych zmian w wyglądzie, a to z kolei przekłada się na pojawienia się przewlekłej depresji.

Rak trzustki – objawy wymagają szybkiego działania

Rak trzustki jest nowotworem bardzo agresywnym, który jest trudny w leczeniu. Według statystyk całkowite przeżycia wynoszą:

  • 1 rok – 21%;
  • 5 lat – ok.  4%; a w przypadku guzów resekcyjnych przeżycie 5-letnie wzrasta do 17%;
  •  przeżycia po resekcjach paliatywnych wynoszą ok. 11 miesięcy, a po zabiegach paliatywnych ok. 6-8 miesięcy.

Dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej umówić się na konsultację lekarską. Im szybciej wykryty rak, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Szanse może zwiększać całkowite wycięcie nowotworu, co możliwe jest u 15-25% chorych. W zależności od przypadku stosuje się także leczenie przez radio- i chemioterapię.


źródło:  www.mp.pl ,www.e-histopatologia.pl

 


Moda Porady

27 zdań, które zmienią dzień twojego dziecka na lepszy. Słowa są bardzo ważne!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2021
Fot. Pixabay / LisaLiza / CC0 Public Domain

Kiedy zostajesz rodzicem, pochłaniasz fachową literaturę, zasięgasz opinii znajomych, rozmawiasz z własnymi rodzicami… Chcesz wychowywać szczęśliwe i pewne siebie dzieci, co może być coraz większym wyzwaniem, w miarę upływu lat. Dziś wiemy, że pozytywne słowa pomagają najmłodszym zwiększyć ich pewność siebie i zmienić ich codzienność na lepsze – czasami wystarczą słowa zachęty, a czasami po prostu zwykłe „kocham cię”.

27 zdań, które zmienią dzień twojego dziecka na lepszy

1. Twoje słowa mają znaczenie

Stare powiedzenie „dzieci i ryby głosu nie mają” jest jednym z najbardziej krzywdzących. Niech dzieci wiedzą, że ich słowa mają moc, a przynajmniej – że dla ciebie są ważne.

2. Powiedz mi jedną dobrą rzecz, która wydarzyła się dzisiaj

Skupianie się na pozytywach pomaga trzymać złe rzeczy na dystans.

3. Opowiedz mi o jednej złej rzeczy, która wydarzyła się dzisiaj

Ważne jest, aby rozmawiać też o trudnych sytuacjach i emocjach.

4. Jestem z ciebie dumny, że potrafisz…

Kiedy dzieci słyszą, że ktoś jest z nich dumny, ma to na nie duży wpływ. Pomyśl o jednej pozytywnej rzeczy i powiedz o niej swojemu maluchowi.

5. Sprawiasz, że się uśmiecham

Mówienie dziecku, że sprawiają, że jesteś szczęśliwy, to jedno. Ale powiedzenie mu, że to on jest powodem twojego uśmiechu, da mu poczucie dumy, które utrzymają się przez cały dzień.

6. Jak się masz?

Zapytanie dziecka o to, jak się czuje, pokazuje, że jesteś nim zainteresowany.

7. Błędy się zdarzają

Ale co jest ważniejsze – rzeczy materialne (po prostu trzymaj bezcenną porcelanę w ukryciu) czy twoje dzieci, które wiedzą, że mogą przyjść do ciebie, gdy popełnią błąd? Świadomość, że kochasz je bezwarunkowo to wspaniała sprawa, która zaprocentuje w dorosłym życiu.

8. Co byś zrobił…

… na moim miejscu? Oczywiście, nie pytamy o rzeczy, o które pytać nie powinniśmy. Ale o te mniej ważne i mniej dorosłe – warto! Choćby po to, by poznać punkt widzenia malucha.

9. Jaką miłą rzecz dzisiaj zrobiłeś lub powiedziałeś?

Zachęcaj do życzliwości, wzmacniając ją codziennie.

10. Nic nie zmieni mojej miłości do Ciebie

To zdanie może wydawać się oczywiste, ale czasami dzieci potrzebują usłyszeć oczywiste rzeczy…

11. Podoba mi się, kiedy…

Nawet jeśli dzieci doprowadzają cię do szaleństwa, zawsze jest przynajmniej jedna rzecz, którą zrobiły, wywołując twój uśmiech i rozczulenie.

12. Proszę

Jeśli chcemy szacunku jako rodzice, musimy okazywać je sami naszym dzieciom.

13. Wyczyść zabawki, umyj swoje naczynia po obiedzie

Zachęcaj dzieci do przejęcia odpowiedzialności za sprzątanie swoich rzeczy.

14. To mądre myślenie

Zazwyczaj słyszenie, że jesteś mądry, jest nawet potężniejsze niż powiedzenie dziecku, że wygląda uroczo. To wczesne uczucie bycia nazywanym inteligentnym jest czasami jednym ze wspomnień, które dzieci pamiętają najbardziej, gdy dorastają.

15. Nie pozwól, aby wredni ludzie definiowali, kim jesteś

W życiu zawsze będą łobuzy. To proste zdanie pomaga dzieciom zrozumieć, że negatywne głosy nie są najważniejsze i jest to lekcja, którą mogą zapamiętać, gdy spotykają trudnych ludzi jako nastolatki i dorośli.

16. Lubię cię

Dzieci mogą regularnie słyszeć słowa „Kocham Cię”, ale czy wiedzą, że Ty też je lubisz?

17. Jestem z ciebie dumny

Wiedzą, że ich kochasz. Ale czy wiedzą, że ty też jesteś z nich dumny?

18. Dziękuję

Umiejętności społeczne i uprzejmość są ważne w domu i poza nim, wprowadzają nas w dorosłość.

19. Przepraszam

Wszyscy tracimy panowanie nad sobą lub popełniamy błędy. Ale musimy potrafić się do tego przyznać.

20. Po prostu bądź sobą

Naucz swoje dzieci, że są wystarczające i nigdy nie powinny udawać nikogo innym.

21. Daj z siebie wszystko

Nie chodzi o wynik. Chodzi o to, by się postarać jeśli naprawdę nam na czymś zależy.

22. Zawsze mów prawdę, nawet jeśli jest trudna

Im szybciej dzieci dowiedzą się, że nadal będziesz je kochać – nawet, gdy prawda nie jest miła – tym bardziej będą prawdomówne, gdy dorosną.

23. Słucham

Co chcesz powiedzieć? 57% dziewcząt twierdzi, że nie zawsze mówi rodzicom o pewnych rzeczach, ponieważ nie chcą, aby najbliżsi źle o nich myśleli. Pokaż swoim dzieciom, że zależy Ci na tym, co mają do powiedzenia, bez względu na wszystko.

24. Nie musisz tego jeść

Trudno jest radzić sobie z wybrednymi niejadkami. Zamiast walczyć z dziećmi o jedzenie warzyw, daj im moc odmowy i sprawowania kontroli. Ale nie podawaj też alternatywnego posiłku ani deseru.

25. Uwielbiam być z tobą

Mówienie maluchowi, jak bardzo lubisz przebywać właśnie z nim, jest wielką pozytywną afirmacją, która nigdy się nie znudzi.

26.Uszczęśliwiasz mnie

Ponieważ każdy chce czuć, że jest ważny dla kogoś innego.

27. Kocham cię

Po prostu.

 

 


Zobacz także

100 lat mody w dwie minuty. Do jakich czasów chciałybyście się cofnąć?

Nowatorski pokaz mody ślubnej Doroty Goldpoint na Targach Ślubnych Wedding

Co bielizna, jaką nosisz, mówi o twojej osobowości? A mówi bardzo wiele