Moda Trendy

“Dziewczyny zawsze trzymają się razem”. Fantastyczny serial na Netflixie

Redakcja
Redakcja
5 lutego 2021
Fot. Screen z YT Netflix - Firefly Lane
 

Jeśli zastanawiacie się, co zrobić z dopiero co rozpoczętym weekendem, kiedy kina i teatry są jeszcze zamknięte, a wy najchętniej zaszyłybyście się pod kocem, z pudełkiem lodów i lampką wina, mamy dla was propozycję.

Tego serialu nie można nie zobaczyć! Sama wczoraj chcąc złapać oddech, dać głowie odpocząć od zawodowych i domowych obowiązków, włączyłam Netflixa zdając sobie sprawę, że długo do niego nie zaglądałam. I choć szukałam raczej jakiegoś krwawego serialu, w którym agenci i szpiedzy muszą balansować na granicy życia i śmierci (przy tych głowa mi najbardziej odpoczywa), to właściwie nie wiem dlaczego, zdecydowałam się na “Firefly Lane”, który pojawił się na Netflixie 3. lutego.

Nikt mi go nie polecał, nic o tym serialu nie wiedziałam. Zaintrygował mnie fragment, bo z niego już można było się domyślić, że zahacza o świat dziennikarski. I choć rzadko kiedy decyduję się na “babskie” filmy, uległam jego urokowi i to chyba jest najlepszą rekomendacją, bo w tej kwestii bywam bardzo wybredna.

Tully i Kate, albo Kate i Tully – dwie kobiety po 40-tce, które życie połączyło, gdy były nastolatkami. Tully – to jedna z tych dziewczyn, które w szkole cieszyły się ogromną popularnością i powodzeniem wśród chłopaków. Kate to znowu tak, która zawsze jest z boku, nosi wielkie okulary, czyta książki i marzy o romantycznej miłości. Obie wychowane w skrajnie różnych domach. Pewnie gdyby nie zamieszkały naprzeciwko siebie, nigdy by się nie spotkały, a już na pewno nie zaprzyjaźniły tak skrajnie się różniły.

Ale ten serial nie jest o nastoletniej przyjaźni. Wręcz przeciwnie, jest o przyjaźni budowanej przez niemal 30 lat. “Dziewczyny muszą się trzymać razem” to motto głównych bohaterek, z których jedna uparcie dąży do celu, jest ambitna, świadoma tego, czego chce, a druga zdaje się być pogubiona nawet w swoim dorosłym życiu, choć ma córkę, męża, do pewnego momentu zdawałoby się szczęśliwe życie.

Jest coś niesamowitego w tym obrazie, co każe nam nieustannie konfrontować się z naszą opinią na temat Tully i Kate. Raz jedna wkurza niemiłosiernie, podczas gdy druga rozczula, by za chwilę te uczucia się zmieniały jak w kalejdoskopie.

To nie jest łatwa przyjaźń (a która jest!), to nieustanne balansowanie na rozczarowaniu, poczuciu winy, złości, a nierzadko i wściekłości. Jednak one, pomimo ogromu skrajnie różnych, nierzadko dramatycznych doświadczeń, są cały czas razem. “Nigdy nie będziesz sama” jest tu do bólu prawdziwe. I nierzadko tym bólem okupione. A wszystko podane w zdumiewająco, mimo wszystko, lekkiej formie.

Bo przyjaźń Tully i Kate jest taka jak one. Wymagająca, pełna bolesnych emocji, samotności, ale też niesamowicie zabawna i szalona. Jeżdżą w nocy w piżamach rowerami, tańczą w knajpie na stole i razem jadą na porodówkę, gdzie ta, która nie rodzi, nie ukrywa, że jest bardzo pijana. Ale też znają swoje najskrytsze i ciemne tajemnice, czytają w sobie nawzajem jak w książce. Nieustannie przy sobie są, tak niezwykle na siebie uważne.

Nie chcę wam zdradzać fabuły, ale oprócz szalonych lat 80-tych, kiedy bohaterki dojrzewają jako kobiety i czasów współczesnych, gdy przekraczają magiczną liczbę 40 lat, serial pełen jest romansów, miłości spełnionej i tej niespełnionej, rozprawiania się z przeszłością, weryfikowania relacji ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Do tego fantastyczna muzyka, dynamika i jednak nieprzewidywalność tego, co za chwilę może się wydarzyć oraz możliwość choć odrobiny identyfikowania się z bohaterkami – wszystko to sprawia, że z całego serca polecam wam ten serial. A jak jeszcze będziecie miały okazję obejrzeć go z przyjaciółką… bezcenne.

Ale uwaga – serial wciąga, na razie mamy jeden sezon… 10 odcinków, których jednak nie sposób nie obejrzeć na jednym wdechu. Ja oczywiście dziś biegnę do księgarni po książkę “Firefly Lane”, bo jak się, jak to ja, po czasie dowiedziałam, serial jest jej ekranizacją, a ja jestem ciekawa, jak dalej… po skończeniu pierwszego sezonu, potoczyły się losy przyjaciółek.

Dajcie znać, jak wam się podobał.


Moda Trendy

Rak jądra – coraz częściej dotyka młodych mężczyzn. Co trzeba o nim wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 lutego 2021
Rak jądra - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania
Fot. iStock

Rak jądra jest chorobą, o której nie mówiło się dotychczas tak wiele, jak o innych rodzajach nowotworów. Tymczasem to realny problem, który dotyka coraz więcej młodych mężczyzn. Wiedza jest konieczna, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Warto wiedzieć, czym jest rak jądra, jakie objawy powoduje i w jaki sposób można go leczyć?

Rak jądra — co to za choroba?

Rak jądra wywodzi się z komórek jąder, czyli męskich narządów płciowych. Zadaniem jąder jest produkcja plemników oraz wytwarzanie testosteronu (hormonu płciowego).

Na tę chorobę w przeważającej większości zapadają mężczyźni w wieku 15–45 lat. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 do 44 lat. Ogólnie nowotwór jądra stanowi około 1% ogółu nowotworów złośliwych występujących u nich. Co więcej, zachorowalność na ten nowotwór w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad 3-krotnie. Według statystyk rocznie w Polsce zapada na niego ok. 1000 mężczyzn, z czego  ok. 100 umiera. Nowotwór jądra ma skłonność do występowania obustronnego.

Rak jądra - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Wśród nowotworów jądra wyróżnia się: 

 • nasieniaki – stanowią 40% wszystkich przypadków raka, wywodzą się one z komórek produkujących plemniki;
 • nienasieniaki – stanowią 60% zdiagnozowanych przypadków, zaliczają się do nich m.in.: rak zarodkowy, kosmówczak, potworniak.

Istnieją czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka jądra. Należą do nich:

 • wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze — zwiększa ryzyko nowego zachorowania 500-krotnie;
 • wnętrostwo (niezstąpienie jąder) — ryzyko nowego zachorowania wzrasta 20 – 40-krotnie;
 • nowotwór jądra w rodzinie (szczególnie gdy wystąpił on u ojca lub brata);
 • zaburzenia rozwojowe jądra;
 • zespół Klinefeltera;
 • hipogonadyzm.

Wpływ wpływu urazów mechanicznych i czynników środowiskowych na rozwój raka jądra nie został udowodniony.

Rak jądra — objawy 

Najczęstsze objawy, jakie daje rak jądra to:

 • niebolesne powiększenie jądra — może mu towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny;
 • istnienie niebolesnej masy, której nie można oddzielić od jądra;
 • może pojawić się także uczucie ciężaru w mosznie;
 • powiększenie moszny, które szybko narasta na skutek gromadzenia się płynu;
 • ból i dyskomfort odczuwalny w obrębie moszny.

Po zaobserwowaniu u siebie choćby jednego z takich symptomów mężczyzna powinien zgłosić się na kontrolę do urologa.

Rak jądra - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Rak jądra — przerzuty i ich objawy 

W wielu przypadkach dzieje się tak, że dopiero objawy płynące z przerzutów dają sygnał, że coś złego dzieje się w organizmie. Rak jądra może dawać przerzuty np. do węzłów chłonnych, kości, wątroby, płuc, mózgu. Niekiedy nie występują objawy ze strony płuc, a narządów lub węzłów chłonnych zajętych przez nowotwór. W związku z tym może pojawić się np.: ból brzucha, ból pleców, krwioplucie, guz wyczuwalny w okolicy nadobojczykowej, powiększone węzły chłonne, czy obustronne powiększenie piersi u mężczyzn.

Rak jądra — diagnostyka

Aby rozpoznać chorobę, jaką jest rak jądra, należy poddać się wskazanym badaniom:

 • USG jąder;
 • oznaczenie stężenia w surowicy AFP, podjednostki beta hCG, LDH  – markerów nowotworowych;
 • badanie histopatologiczne usuniętego jądra.

Aby określić stopień zaawansowania i rokowania, należy posłużyć się następującymi badaniami:

 • tomografia komputerowa jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej
 • tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu – jeśli zachodzi ryzyko przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego, oraz w trzecim stopniu zaawansowania klinicznego.

Rak jądra — leczenie i rokowania

Podstawą leczenia w przypadku raka jądra jest chirurgiczne wycięcie jądra wraz z powrózkiem nasiennym. Po wycięciu jądra przeprowadza się badanie histologiczne, dzięki któremu można ocenić typ choroby i określić rodzaj dalszego leczenia. Następnie, co zależy od typu i stopnia zaawansowania choroby, pacjentowi proponuje się leczenie z użyciem chemioterapii i/lub napromieniania. Niekiedy trzeba także wyciąć pozostałości zajętych przez chorobę węzłów chłonnych zaotrzewnowych.

Ważne jest przy tym, by mężczyzna planujący potomstwo zabezpieczył nasienie w banku nasienia, ponieważ leczenie raka jądra może spowodować trwałą bezpłodność.

Rak jądra ma dobre rokowania przy wcześnie wdrożonym i odpowiednio dobranym leczeniu. Wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania zwiększa skuteczność terapii.

Rak jądra - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Rak jądra — rokowania w przypadku nasieniaków: 

 • Dobre rokowanie dotyczy 90% chorych – szansa na 5-letnie przeżycie wynosi ponad 85%;
 • Średnie rokowanie obejmuje 10% chorych – szansa na 5-letnie przeżycie wynosi 70%.

Rak jądra – rokowania w przypadku nienasieniaków:

 • Dobre rokowanie – 5- letnie przeżycie wynosi 92 %;
 • Średnie rokowanie – 5-letnie przeżycie wynosi 80%;
 • Złe rokowanie – 5-letnie przeżycie wynosi 72 %.

Rak jądra może nawrócić długi czas po zakończeniu leczenia w drugim jądrze lub w innej okolicy ciała. Po zakończeniu leczenia należy  stosować się do zaleceń lekarskich i stawiać się na badania kontrolne zalecane przez lekarza.

Samobadanie — profilaktyka raka jąder

Specjaliści zalecają w ramach profilaktyki raka jąder wykonywanie raz w miesiącu samobadania. Najlepiej badanie przeprowadzić podczas ciepłej kąpieli lub pod prysznicem, w rozluźnieniu. Samobadanie polega na przetaczaniu jądra pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym od górnego do dolnego bieguna. Jeśli podczas badania coś wzbudzi wątpliwość (zwykle twardy, niebolesny guz obejmujący część lub całe jądro), należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.


źródło: www.onkonet.pl,zwrotnikraka.pl,www.mp.pl

 

 

 


Zobacz także

Legginsy damskie: czego o nich nie wiedziałaś?

Biały stanik pod białą bluzką? Wpadki modowe, które zaliczasz każdego dnia

Pastelowe płaszcze – nie sposób ich nie kochać, gdy wszystko budzi się do życia