Macierzyństwo

Trudny temat niepłodności. Czy wiesz, jakie czynniki mają wpływ na jej występowanie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 lipca 2016
trudny temat niepłodności
Fot. iStock / tamaravidmar
 

Ludzie łączą się w pary, budują wspólnie świat. Urządzają mieszkania, kupują samochody i planują przyszłość, w której widzą się razem z dzieckiem. Bo przecież dzieci cudownie spajają rodzinne więzi, nadają nowy sens istnieniu.

Pragnienie posiadania potomstwa jest zupełnie naturalne i kiedyś przychodzi czas, by stawić czoła temu tematowi. Na początku radosne starania zazębiają się w tematyce spotkań w sypialni i traktowane są z lekkością i radością. Jednak gdy oczekiwanie trwa coraz dłużej, a miesiące wykonywania kolejnych testów ciążowych przechodzą w lata, pojawia się uzasadniony niepokój. Co się dzieje, że mimo starań wyczekiwane dwie kreski się nadal nie pojawiają?

Istnieją czynniki, które wpływają na wystąpienie niepłodności

Problem niepłodności występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i może mieć różne przyczyny. Nie można pomijać również czynników niezależnych od genetyki, które jeśli nie umożliwiają, to zdecydowanie utrudniają zajście w ciążę. Do tego rodzaju czynników należą:

 • wiek kobiety– im kobieta starsza (po ukończeniu 30 r.ż.), płodność powoli maleje. Starzejące się komórki jajowe są gorszej jakości, zwiększa się też prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji genetycznych.
 • problemy z wagą – otyłość jest częstym objawem tzw. zespołu policystycznych jajników (PCOS). Organizm w takim przypadku produkuje nadmierne ilości męskich hormonów płciowych. Pojawia się ograniczenie płodności, ponieważ jajniki kobiety chorej na PCOS pracują inaczej niż w przypadku zdrowej kobiety. W zespole policystycznych jajników proces dojrzewania pęcherzyków jajnikowych zostaje zahamowany, a jajniki pokrywają się torbielami. Natomiast nadmierna aktywność fizyczna i zbyt niska masa, mogą doprowadzić do zaburzeń płodności. Lepiej zachować w materii ćwiczeń zdrowy rozsądek.
 • nałogi – nadużywanie alkoholu, narkotyków, papierosów, a nawet kofeiny, ma negatywny wpływ na jakość nasienia.
 • przewlekły stres i presja– te dwa czynniki związane z psychiką, realnie wpływają na fizyczny aspekt poczęcia. U kobiet stres zaburza równowagę hormonalną, zaburza cykle, prowadzi do zahamowania owulacji. U mężczyzn na skutek długotrwałego stresu, ilość plemników może ulec zmniejszeniu, a jakość pogorszeniu. Plemniki stają się mniej ruchliwe i żywotne.
 • Choroby tarczycy– Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielania dokrewnego, a jej prawidłowe funkcjonowanie ma ogromny wpływ na zdrowie i płodność tak kobiety, jak i mężczyzny.

Samo czekanie na cud niczego nie zmieni, trzeba szukać przyczyn z pomocą badań

Jeśli prowadzicie higieniczny tryb życia, a powyższe czynniki są wam obce,  warto przełamać barierę strachu i wstydu, i szukając pomocy, udać się do poradni genetycznej, takiej jak Centrum badań DNA. Tam wykonuje się kluczowe dla wykrycia przyczyn niepłodności badania.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu w przypadku poszukiwania przyczyn niepłodności powinno się wykonać następujące badania genetyczne:

 • W pierwszej kolejności badanie kariotypu u obojga partnerów. Pozwala ono stwierdzić nieprawidłowości w budowie chromosomów – nośników informacji genetycznej.
 • Badanie genu CFTR, również u obojga partnerów. Mutacja w genie CFTR odpowiedzialna jest za pozajądrowe przyczyny azoospermii np.:  nieobecność nasieniowodów, niedrożność dróg wyprowadzających nasienie.
 • Badanie regionu AZF chromosomu Y u mężczyzn- produkcja plemników. Warto przeprowadzić to badanie, w przypadku gdy w badaniu ogólnym wychodzi wynik obniżonej ilości plemników oraz podwyższony poziom FSH w surowicy krwi.
 • Mikromacierz CGH. Test umożliwia wykrycie niezrównoważonych zmian genomowych (delecje, aneuploidie, duplikacje, translokacje niezrównoważone). Metoda jest aktualnie najdokładniejszą metodą badań aberracji chromosomowych.

Infekcje intymne również mogą negatywnie wpływać na płodność

Szacuje się, że 25-30% kobiet niemogących zajść w ciążę cierpi na infekcje układu moczowego. W przypadku mężczyzn jest to około 30%. Nieleczone infekcje mogą być przyczyną chociażby zrostów, które blokują transport komórki jajowej przez jajowód i w konsekwencji blokować skutecznie możliwość zapłodnienia.

Do najczęstszych infekcji układu moczowo- płciowego należą:

 • Chlamydia trachomatis– Nieleczona infekcja może skutkować m.in. powstaniem blizn w miejscu zakażenia, ciążą pozamaciczną, a nawet niepłodnością.
 • Neisseria gonorrhoeae – wywołuje rzeżączkę. W przypadku nieleczenia prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej a w konsekwencji do niepłodności.
 • Trichomonas vaginalis – przyczyna rzęsistkowicy. Przewlekła rzęsistkowica może być przyczyną powikłań ciążowych, przedwczesnych porodów i niskiej masy urodzeniowej noworodków
 • Mycoplasmy – mikroorganizmy pasożytujące wewnątrz komórek żywiciela. Są jedną z przyczyn przedwczesnych porodów oraz niepłodności: u mężczyzn zmniejszają liczbę i ruchliwość plemników, zaś u kobiet odpowiadają za stany zapalne jajowodów.

Leczenie infekcji, najczęściej jest skuteczne po włączeniu odpowiednich antybiotyków. Centrum badań DNA wykonuje pełną diagnostykę infekcji dróg moczowo-płciowych, oraz testy genetyczne. Warto zapoznać się dokładnie z ofertą dostępnych testów, które pomogą określić co stoi za przyczyną niepłodności, i jakie kroki można podjąć, by zaradzić problemowi.


Wpis powstał we współpracy z Centrum Badań DNA

 


Macierzyństwo

Wiesz, co odbiera ci radość życia? Stres. Naucz się nad nim panować. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”

Redakcja
Redakcja
26 lipca 2016
Fot. iStock/RyanJLane
 

Stres to zdecydowanie najczęstsza przyczyna naszych problemów. Nie umiemy sobie z nim radzić, więc go zajadamy – a później dziwimy się skąd otyłość. Stres także powoduje bezsenność, co także niekorzystnie wpływa na nasz układ metaboliczny, odbiera nam chęć do działania, odbiera motywację do zmian. A przecież chcemy się zmieniać. Więc może warto pomyśleć o tym, jak sobie radzić ze stresem, jak go rozładować.

Może kilka podanych przez nas sposobów pomoże i tobie poradzić sobie ze stresem w kilka minut:

 1. Przytulaj się – tak pozbawisz się napięcia zgromadzonego w twoim ciele.
 2. Masz zwierzaka – pobaw się z nim – tak się składa, że zabawa ze zwierzakiem podwyższa poziom dopaminy i serotoniny, co zdecydowanie polepsza nasz nastrój.
 3. Pomyśl o czymś przyjemnym – to w sytuacji stresowej bywa trudne, ale spróbuj swoje myśli skierować na coś, co sprawi, że się odprężysz i uśmiechniesz.
 4. Uśmiechnij się – nawet jeśli nie masz  na to ochoty – spróbuj. Czy wiesz, że nawet sztuczny przyklejony do twarzy uśmiech potrafi oszukać twój mózg i zmniejszyć poziom stresu?
 5. Zajmij czymś głowę – zacznij liczyć od 100 do 1, albo licz swoje oddechy, skup się na tym, odciągnij myśli od tego, co wywołało twój stres. Tak nabierzesz dystansu, obniżysz napięcie i łatwiej będzie ci wyjść z sytuacji stresowej.

Spróbuj. Nie daj się stresowi, nie pozwól, by on blokował twoją chęć do zmiany. A może masz swoje własne sposoby na szybkie poradzenie sobie ze stresem? Napisz o nich w komentarzach.

Postawiłaś na zmiany? Nie poddawaj się!

Wśród najaktywniejszych z was wybierzemy i nagrodzimy najfajniejsze komentarze! Po trzech tygodniach – rozdamy pierwsze nagrody, a po zakończeniu naszej akcji wyłonimy pozostałe laureatki! Bądźcie z nami!

Co trzeba zrobić?

Przez kolejne sześć tygodni będziemy specjalnie dla was pisać jak odmienić swoje życie – jak żyć zdrowiej, piękniej; jak schudnąć, jeść zdrowiej, ćwiczyć; jak uwolnić swoją głowę; nauczyć się czegoś nowego. Jak odmienić swoje życie – na lepsze! W komentarzu pod tym tekstem, napisz, co udało ci się zrobić, jakie masz plany i i sukcesy? To lato jest nasze, razem sięgniemy po gwiazdkę z nieba!


Nagrody:

Od marki Diu Vitam

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  tygodniowy pakiet wody Diu Vitam (3 kartony)

Od marki Eveline:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 zestaw składający się z:
– kremu z lini Express Face Care
– kremu z lini AquaHybrid
– kremu z lini LiftHybrid krem 40+

Od marki NOVA Kosmetyki:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw kosmetyków zawierający:
– pianka do mycia twarzy GoCranberry
– maseczka do twarzy GoCranberry
– krem ochronny z SPF 10

Od marki Bioline

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 x  wybrany produkt do pielęgnacji ciała (body oil coconut, body oil monoi lub balsam sweet almond ) + mydełko aleppo

Od marki by Insomnia

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  T-shirt Nell z nadrukiem

Od marki FootMedica

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x konsultacja podologiczna (wraz z drobnym zabiegiem w przypadku potrzeby)
2 x  badanie stóp (obejmujące badanie manualne i badanie komputerowe stóp)

Partnerzy akcji:

logotypy akja lato

Czas trwania akcji: od 04.07.2016 do 15.08.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane: cz. 1) po 3 tygodniach trwania akcji, cz. 2) do 10 dni od jej zakończenia.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


Macierzyństwo

Chcesz odbudować pewność siebie? Przestań używać tych sześciu słów!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
26 lipca 2016
Fot. iStock/macniak

Do znudzenia powtarzamy, że pewność siebie się buduje, nikt się z nią nie rodzi. Można się zapisać na warsztaty, przeczytać setki książek i nadal chować się w sobie myśląc, że ktoś inny ma bardziej rację niż my i nie walczyć o swoje racje.

A gdyby tak na samym początku, zamiast szukać kogoś, kto nas tej pewności nauczy, zacząć od siebie? Zwyczajnie. Zacząć myśleć inaczej niż zazwyczaj. Ba, przestać używać w konkretnych sytuacjach kilku słów. To nie magia, żadne czary mary. Naprawdę to, co mówimy wpływa na budowanie naszej pewności siebie.

„Może”

„Może mi się uda”

„Może spróbuję”

„Może spytam”

„Może coś zrobię”

„Może” to słowo, które nie wskazuje ani braku woli, ani kierunku działania. Właściwie używając tego słowa – nic nie wiadomo. Czy coś zrobię, czy jednak nie. To najczęściej używane słowo w planowaniu różnych rzeczy, nawet tych najprostszych. „Może pójdę do kina” – a gdyby tak po prostu podjąć decyzję na TAK lub NIE. „Nie pójdę, bo nie mam ochoty, siły”. Spróbuj planując dzisiejszy dzień „może coś zrobię” z niego wykluczyć, a zastąpić konkretną decyzją.

„Zazwyczaj”

„Zazwyczaj to działa”

„Zazwyczaj tak to robię”

„Zazwyczaj tak myślę”

Słyszysz, co mówisz? „Zazwyczaj” to słowo, którym akceptujesz rzeczy takimi, jakie są, bez potrzeby zmiany, bez próby podjęcia jakiś alternatywnych działań. Godzisz się na to, co zastane i nie idziesz do przodu. Gdyby tak dodać: „Zazwyczaj tak myślę, ale tym razem spróbuję jednak inaczej” – to pokazuje, że jest w tobie chęć poznania nowego, chęć rozwoju, niegodzenia się na to, że pewne rzeczy czy zasady są, z którymi niekoniecznie się zgadzasz. „Zazwyczaj” to oznaka lenistwa, a gdyby tak zaryzykować?

„Niemożliwe”

„Niemożliwe, żeby to się udało”

„Daj spokój, to niemożliwe, ja tego nie zrobię”

„Tak się nie uda, to niemożliwe”

Tak zamykasz sobie drzwi do sukcesu. Z góry skazujesz siebie nie porażkę, sama podkopujesz sobie wiarę we własne możliwości. Dlaczego to robisz? A gdyby tak od tego „niemożliwe” przejść do „być może to jest możliwe”, żeby skończyć na: „tak, to można zrobić”? Korzystaj ze swoich umiejętności, uwierz w siebie, próbuj. Nie skazuj się z góry na porażkę nawet nie podejmując walki.

„Podejrzewam”

„Podejrzewam, że tu może być jakiś haczyk”

„Podejrzewam, że ktoś mu pomagał”

„Podejrzewam, że on nie do końca miał czyste intencje”

Jeśli podejrzewasz, to znaczy, że nie ufasz. Podejrzenie rodzi wokół negatywne emocje – przede wszystkim strach, masz poczucie tworzenia intrygi. Taki stan nie wpływa na ciebie pozytywnie. Przestań się domyślać i tworzyć teorie na temat innych osób czy sytuacji. Masz wątpliwości, spytaj wprost, nie naddawaj treści gestom, czy słowom.

„Potrzebuję”

„Żeby zmienić pracę, potrzebuję skończyć kurs…”

„Potrzebuję nowej pracy, żeby zmienić swoje życie”

„Żeby zmienić swoje życie, potrzebuję zmienić mieszkanie”

To słowo używane w takim kontekście to ciągłe usprawiedliwianie braku działania z naszej strony. To ciągłe szukanie wymówek, by nic nie robić, by nie ruszyć z miejsca, by zawsze znaleźć wytłumaczenie: „Przecież ja chcę coś zrobić, chcę coś zmienić, ale potrzebuję…”. To takie przeciągnie chęci zrobienia czegoś, może czas skończyć z wymówkami?

„Martwię się”

„Martwię się, że mi się to jednak nie uda”

„Obawiam się, że klient będzie niezadowolony”

„Martwię się, że nie podołam”

Kiedy się martwisz, to projektujesz w głowie najgorszy z możliwych scenariuszy, przez co odczuwasz strach i niepokój. Myślisz o tym, co się wydarzy zakładając negatywny wynik twoich działań, czy decyzji. Skup się na pozytywnych aspektach. Wyobraź sobie uśmiechniętego klienta, zadowolonego szefa i siebie zadowoloną z tego, co zrobiłaś. Jeśli nie potrafisz – skup się na tym, co tu i teraz musisz zrobić, nie wybiegaj myślą do przodu. Masz do zrobienia projekt, do wykonania obowiązki – na tym się skoncentruj. Nie myśl o tym, co z tego może się wydarzyć.

Tak niewiele tak wiele może zmienić. Nasze nastawienie, postrzeganie siebie. Spróbuj budować pewność siebie, naprawdę warto.


Zobacz także

Pierwotne Niedobory Odporności – co o nich wiesz?

Mamo, proszę, nie wychowuj MOJEGO dziecka

Dla zapracowanych: Jedna prosta zmiana wzmacniająca dobry kontakt z dziećmi, czyli efekt motyla w relacjach