Macierzyństwo

Szokujący raport UNICEF: Świat nie radzi sobie w walce o zdrowie i życie noworodków

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock / NataliaDeriabina
 

Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata.

Nowy Jork, 20 lutego 2018 r. – Umieralność noworodków na świecie jest niepokojąco wysoka, zwłaszcza w krajach najuboższych, alarmuje UNICEF w swoim najnowszym raporcie. Najmłodsi urodzeni w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.

W ciągu ostatnich 25 lat, zmniejszyliśmy o połowę liczbę zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Niestety nie udało się osiągnąć takiego samego postępu w przypadku dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Większość tych dzieci zmarła na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać.

Według raportu, w krajach o niskich dochodach, wskaźnik umieralności noworodków wynosi średnio 27 zgonów na 1000 urodzeń. Z kolei w krajach o wysokich dochodach, wskaźnik ten wynosi średnio 3 zgony na 1000 urodzeń. Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. W Polsce wskaźnik umieralności noworodków wynosi średnio 2,8 zgonów na 1000 urodzeń (czyli 1 na 357 dzieci). Wśród państw bogatych Polska znalazła się w połowie stawki (na równi z Węgrami). Gorszy wynik uzyskały m.in. Szwajcaria, Nowa Zelandia, Dania i Kanada, a lepszy: Wielka Brytania, Litwa, Francja czy Grecja.

UNICEF zaznacza w raporcie, że 8 na 10 miejsc do narodzin, w których dzieci mają najmniejsze szanse na przeżycie pierwszego miesiąca znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie kobiety ciężarne mają znacznie trudniejszy dostęp do opieki okołoporodowej. Jest to konsekwencja ubóstwa, konfliktów zbrojnych i niewydolnych instytucji.

Gdyby każdy kraj do 2030 roku obniżył wskaźnik umieralności noworodków do średniej występującej w krajach bogatych, ocalałoby 16 milionów dzieci.

Nierówne szanse w życiu[1]

Kraje z najwyższym wskaźnikiem umieralności noworodków Kraje z najniższym wskaźnikiem umieralności noworodków
1. Pakistan: 1 na 22 1. Japonia: 1 na 1111
2. Republika Środkowoafrykańska: 1 na 24 2. Islandia: 1 na 1000
3. Afganistan: 1 na 25 3. Singapur: 1 na 909
4. Somalia: 1 na 26 4. Finlandia: 1 na 833
5. Lesotho: 1 na 26 5. Estonia: 1 na 769
6. Gwinea Bissau: 1 na 26 5. Słowenia: 1 na 769
7. Sudan Południowy: 1 na 26 7. Cypr: 1 na 714
8. Wybrzeże Kości Słoniowej: 1 na 27 8. Białoruś: 1 na 667
9. Mali: 1 na 28 8. Luksemburg: 1 na 667
10. Czad: 1 na 28 8. Norwegia: 1 na 667
8. Korea Południowa: 1 na 667

Ponad 80% zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Można temu zapobiec poprzez dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, a także lepszej opieki wykwalifikowanych położnych. Ważne jest również karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie. Niestety, niewystarczająca liczba wykwalifikowanych pracowników medycznych i położnych powoduje, że tysiące najmłodszych dzieci nie otrzymują niezbędnej pomocy, która pozwala im na przeżycie. Przykładowo, w Norwegii na 10 000 osób przypada 218 lekarzy, pielęgniarek i położnych. W Somalii, wskaźnik ten wynosi 1 na 10 000.

UNICEF rozpoczyna globalną kampanię Every Child Alive, której celem jest dostarczenie pomocy ratującej życie noworodków na całym świecie. Przez cały czas kampanii UNICEF będzie apelował do rządów państw, służby zdrowia, Darczyńców, sektora prywatnego, rodzin oraz przedsiębiorców, aby pomóc każdemu dziecku w pierwszych momentach życia poprzez:

 • Szkolenia i zapewnienie w ośrodkach medycznych wystarczającej liczby lekarzy, pielęgniarek i położnych doświadczonych w opiece nad noworodkami;
 • Zapewnienie każdej matce i jej nowo narodzonemu dziecku dostępu do sprzętu medycznego, ratujących życie leków, czystej wody, mydła i elektryczności;
 • Wsparcie dziewcząt, matek i rodzin w dostępie do wysokiej jakości opieki medycznej.

Każdego roku 2,6 mln noworodków na świecie umiera w pierwszym miesiącu życia. Milion z nich w ciągu pierwszych 24 godzin, mówi Henrietta Fore. Możemy pomóc większości tych dzieci, zapewniając im i ich matkom podstawową opiekę medyczną. Nawet najmniejsze wsparcie od każdego z nas przyczyni się do lepszego startu w życie dla najmłodszych.

[1] Wskaźnik umieralności noworodków obejmuje wartości szacunkowe uwzględniające zakres niepewności pomiarów. Ranking jest oparty na medianie szacunkowych wartości wskaźników umieralności noworodków (liczba zgonów noworodków na 1000 żywych urodzeń). Nie uwzględniają one niepewności pomiarów i dlatego pozycja w rankingu może ulec zmianie. Ranking wyklucza kraje, w których jest mniej niż 1000 żywych urodzeń lub populacja jest mniejsza niż 90 000 osób.


 

źródło: UNICEF

 


Macierzyństwo

„Nie ma czasu na pretensje… Zdaje się, że życie jest za krótkie, a my tak często nadużywamy sporów i kłótni”. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
20 lutego 2018
 

Kochany mój,

Nie ma czasu na pretensje… Zdaje się, że życie jest za krótkie, a my tak często nadużywamy sporów i kłótni.  Nie ma to być list poetycki, bo poetka ze mnie kiepska.

Jest to szczere wyznanie, bo właśnie na papierze łatwiej. Z drugiej strony dziwnie się pisze na kartce długopisem, bo ciągle tylko te SMS-y, maile i inne głupoty, zatem do rzeczy.

Chyba powinnam być wdzięczna za to, co mam. Jednak do końca nie potrafię, bo Bóg zabrał mojego najlepszego przyjaciela. Tabletki znieczulają  bólu, ale nic nie jest w stanie zasklepić tej rany. Jedynym anestetykiem jest moja miłość do Ciebie. Chcę Ci podziękować za to, że nigdy w nas nie zwątpiłeś, nawet wtedy gdy połknęłam za dużo tych znieczulaczy.  Dziękuję Ci za najpiękniejsze chwile mojego życia: oświadczyny, ślub i  narodziny Zośki.  Z uśmiechem wspominam nasze chwile, gdy się poznaliśmy- nieprzespane, przegadane do rana noce, kiedy to w pracy funkcjonowaliśmy „na auto-pilocie”. Wspominam nasze wyjazdy: Rzym, Barcelonę i szum oceanu…

Patrzę w przyszłość z nadzieją na dobre dni. Chcę Cię wspierać w życiu zawodowym i w Twojej pasji (a przynajmniej nie krzyczeć na ilość treningów). Osobiście uważam, że facet bez pasji jest nudny, więc trenuj Kochanie i wiedz, że będę czekać na Ciebie na mecie.

Jedynym moim marzeniem jest być zdrową, aby móc trwać przy Tobie i przy naszych dzieciach.

Z tych mniejszych marzeń to czekam, jak nastolatka na koncert Eda Sheerana, czyli Justina Bibera dla trzydziestek, takich jak ja;). Może wreszcie uda nam się zatańczyć do „Thinking out loud”. Na weselu nie było nam to dane, gdyż przyjęcie nie odbyło się z powodu śmierci mojej mamy.

Jakbym Cię opisała w kilku zdaniach? Zacytowałabym słowa pewnej mądrej kobiety, która potrafiła rozszyfrowywać ludzi, jak nikt inny : „Kamil to dobry, szczery chłopak. Ma w sobie taką dziecięcą szczerość.”

Wiesz na co ma teraz ochotę? Chętnie napiłabym się z Tobą wina,ale niestety nie mogę, bo jestem w ciąży- po raz drugi.:)

Maja

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Macierzyństwo

7 kroków, które pomogą odrzucić blokadę seksualną po zdradzie partnera

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock / praetorianphoto
Następny

Zdrada jest niesamowicie bolesnym i destrukcyjnym doświadczeniem dla partnerów. Nie wszystkie pary radzą sobie z tym doświadczeniem i wiele związków definitywnie się rozpada. Te, które trwają mimo przeciwności, wymagają wiele zaangażowania i pracy obojga partnerów. Życie pokazuje, że nie chodzi wyłącznie o to, by zdradzający partner zechciał porzucić kochankę i powrócić na łono rodziny.

Zdradzona, a niekiedy i porzucona na pewien czas partnerka ma przed sobą bardzo trudne zadanie. Nie da się za pstryknięciem palca wymazać wszystkich przykrych wspomnień i żyć tak, jakby nic się złego nie stało. W głębi serca pozostaje lęk, niechęć, brak zaufania i nieumiejętność ponownego otwarcia się na partnera.

Blokada, na którą uskarża się wiele zdradzonych kobiet sprawia, że unikają one także kontaktu seksualnego. Wszelkie obawy i niepewności przekładają się na emocje i ciało, więc trudno znów jest przyjąć dotyk i czułości partnera. Sytuacja jest tym trudniejsza, bo mamy tendencję do skupiania się na tym, co facet, którego tak kochałyśmy, mówił tamtej kobiecie w chwili uniesień. Ciężko wyrzucić takie myśli z głowy, ale nie jest to niemożliwe. Przy staraniach obu partnerów możliwe jest przywrócenie równowagi i odrzucenie blokady.

7 kroków, które pomogą odrzucić blokadę seksualną po zdradzie partnera

1. Daj sobie czas

To chyba najbardziej banalne hasło, które można powtórzyć przy okazji problemów w związku. Ale to właśnie czas sprzyja opadnięciu buzujących emocji, spojrzeniu na sytuację z dystansu. Łatwiej rozmawiać, gdy do głosu dochodzi rozsądek.

2. Zadawaj pytania

Komunikacja napędza zmiany, pozwala poznać się na nowo, zrozumieć to, co do tej pory było poza twoim zasięgiem. Świadomość przyczyn, które wpłynęły na występek partnera, pozwoli w pełni wybaczyć zdradę, a być może i uniknąć problemów w przyszłości. Jeśli nie jesteś w stanie wysłuchać partnera, napisz do niego list, wymagający odpowiedzi. To może ułatwić zadanie.

3. Mów o emocjach

Tworzenie wokół siebie ochronnej skorupy jest zrozumiałe, bo przecież nie chcesz, by partner ponownie cię skrzywdził. Jednak szczera rozmowa oczyszcza, a zrzucenie z siebie balastu złych emocji pozwoli ci szybciej stanąć na nogi. Skrywanie swoich uczuć i myśli nie pomoże przełamać impasu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

check lista rodzica

5 sposobów by (w miarę) spokojnie przeżyć dzieciństwo swojego dziecka. Check lista rodzica

Zasada trzech minut, którą powinni stosować wszyscy rodzice

rodzice

10 rzeczy, których rodzice nigdy nam nie powiedzieli. Gdybyśmy to wiedzieli, bardziej byśmy ich doceniali