Go to content

Czy twoje dziecko ma prawo do prywatności w sieci? Postaw na uważność i wsparcie, a nie kontrolę. Akcja Oh!Szkoło

Fot. iStock

Hello szkoło, hello internecie. Żegnaj coraz mniej atrakcyjne podwórko… No i się zaczęło. Wraz z szkołą zmienia się sporo, przede wszystkim rytm dnia. Zadania domowe, późne powroty do domu – szczególnie teraz, gdy większość szkół pracuje na dwie zmiany. W tym roku żegnamy lato jeszcze trudniej. A komputery, tablety i smartfony witamy trochę z ulgą, trochę z trwogą.

Zeszły rok szkolny nie był dla nikogo łatwy. To chyba historyczny moment, kiedy dzieci przyklejone do elektronicznych dzienników, zoomów i maili po raz pierwszy dobrowolnie powiedziały: „nie chcę już siedzieć przed ekranem, jestem zmęczony/a”. I ogromny skok dla nas wszystkich, z dozowanego jak na aptekarskiej szalce internetu, musieliśmy wskoczyć w życie niemal wyłącznie wirtualne. Jak będzie w tym roku? Tego nie wiemy, póki co urządzenia elektroniczne znów wracają do skromnego użytkowania, ale nasze dzieci są dziś już innymi użytkownikami. Grupowe czaty czy życie w społecznościówkach, które przez tygodnie były jedynym sposobem komunikacji nie znikną z ich życia ot tak. Przed nami trudne zadanie. Nauczyć nasze dzieci zdrowych nawyków cyfrowych, a tym dbania o balans i umiar w ich używaniu. Jak to zrobić, żeby jednocześnie nie naruszać prawa dziecka do prywatności?

Zaufanie a kontrola dziecka w sieci

Czy twoje dziecko ma prawo do prywatności w sieci? Tak! Choć każdy z nas słowo „prywatność” zdefiniuje pewnie nieco inaczej. W sieci, szczególnie w przypadku najmłodszych użytkowników, kontrola rodzicielska to podstawa bezpieczeństwa. Starsze dzieci zapewne będą miały większą potrzebę prywatności. Szczególnie, kiedy w grę wchodzą już kontakty z rówieśnikami przez różnego rodzaju aplikacje.

Szanujmy się, wspierajmy, rozmawiajmy z dzieckiem o pozytywnych stronach internetu, ale i o ryzykach czy zagrożeniach i niebezpieczeństwach internetowych.

Między totalnym zaufaniem a szpiegowaniem warto postawić na… uważność!

Interesowanie się tym, co nasze dziecko robi w internecie, to nie czytanie jego tajemnego pamiętniczka. To rozmowa o tym, co lubi robić w sieci, na jakie strony lubi wchodzić, z jakich aplikacji i gier korzystać. To też towarzyszenie mu w części tych aktywności po to, żeby lepiej zrozumieć jego hobby i po prostu spędzać razem czas w urozmaicony sposób.

To także ważne rozmowy o ryzykach, to ustalanie limitu czasu, to wspólne decyzje co do tego, kiedy smartfony mogą nam towarzyszyć, a kiedy chcemy pobyć razem bez nich. Słowem: to wspólne ustalanie domowych zasad ekranowych. Po to, żeby zadbać o rozwój naszego dziecka, ale i o nasze rodzinne relacje. Co ważne: muszą dotyczyć całej rodziny. Także nas, dorosłych. Umawiacie się, że przy posiłku nie patrzycie w telefony? Stosuj się do tej zasady i ty.

5 zasad kontroli bez naruszania granic dziecka

1. Zabezpieczenia adekwatne do potrzeb

W zależności od wieku dziecka zablokuj niebezpieczne treści, możliwość kontaktowania się z nieznajomymi, a nie dostęp do stron, które mogą być przydatne w zabawie czy nauce. Jest całe mnóstwo narzędzi do kontroli rodzicielskiej. Warto wybrać odpowiednie dla waszych potrzeb.

2. Uszanuj prawo dziecka do prywatności elektronicznej korespondencji

Zachowaj tajemnicę korespondencji, nie przeglądaj poczty, prywatnych wiadomości przesyłanych na różnych stronach społecznościowych lub czatach. Jeśli chcesz z jakichś powodów zajrzeć w wiadomości swojego dziecka, zrób to za jego zgodą i wiedzą.

3. Włącz się w wirtualny świat

Zamiast narzekać na „te gry” i „tylko internet i komputer” odczaruj się i poznaj choć trochę to, co fascynuje twoje dziecko. Możesz stać się narzekającym zgredem, który w oczach dziecka go nie zrozumie lub rodzicem, z którym można pogadać. Zdziwisz się, jak chętnie twoje dziecko będzie chciało Cię czegoś nauczyć.

Poznaj zanim ocenisz.

4. Bądź przewodnikiem, a nie złym policjantem

To szalenie ważne, nie tylko w sieci. To jaką relację mamy z dzieckiem, jest najważniejsze! Możesz być partnerem i przewodnikiem, możesz być troską, zrozumieniem, pomocą i bezpiecznikiem.

Możesz też stać się złym strażnikiem, przed którym trzeba się ukrywać. Zastanów się, kiedy twoje dziecko będzie bezpieczniejsze? Chyba lepiej wiedzieć, co robi w sieci, niż się domyślać, prawda?

5. Bądź wyrozumiały dla popełnionych błędów

Każdy popełnia błędy. Ty też. Zwłaszcza, gdy spotykasz się z czymś po raz pierwszy.

Mądre towarzyszenie dziecku w wirtualnym świecie nie jest tak łatwe, jak mogło by się wydawać. Ale pamiętaj, nie jesteś sam.  Weź udział w internetowym kursie dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam  i dowiedz się, jak wspierać swoje dziecko w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci  oraz skorzystaj z wielu cennych porad w serwisie Orange – https://www.orange.pl/razemwsieci .

I pamiętajcie o naszej zabawie! Cudowne nagrody czekają. A dzisiejsze wyzwanie to…

Wyzwanie nr #3

Spędź ze swoim dzieckiem wspólny czas w internecie. Tylko i aż tyle.

W komentarzu do tego artykułu, napisz nam, co robiliście. Opowiedz, czy wspólne surfowanie było dla was przyjemne, czego się nauczyłeś/aś ty, a czego twoje dziecko? Takie wspólne internetowe wycieczki bywają zaskakujące dla obu stron. 🙂

O akcji

Przez kolejne tygodnie będziemy wspólnie oswajali szkołę, uczyli się odpuszczania i uwalniania własnej głowy od rzeczy, na które nie mamy wpływu. Będziemy brali sprawy w swoje ręce tam, gdzie możemy wiele zdziałać! Ale przede wszystkim, zamienimy szkołę, która jest tylko obowiązkiem, na możliwości.

Wśród wszystkich komentarzy, na zakończenie akcji wybierzemy te, które nagrodzimy 🙂 Bądźcie z nami!

Nagrody:

3 x zestaw nagród składający się z: ekologicznego plecaka, powerbanku i gry karcianej „Bezpiecznie tu i tam” dla całej rodziny.

Polskie dzieci spędzają dużo czasu ze smartfonem, tabletem i komputerem. Ale głównie poszukują w internecie rozrywki. Coraz młodsze też sięgają po nowe technologie. Fundacja Orange dba o to, żeby młodzi internauci potrafili korzystać z nich rozważnie, bezpiecznie i z pożytkiem dla swojego rozwoju. Wzmacnia ich cyfrowe kompetencje, bo troszczy się o ich przyszłość. Warto już dziś przygotować dzieci na wyzwania jutra.

MegaMisja dla szkół to 10-miesięczny cykl zajęć dla klas 1-3, w którym dzieci uczą się m.in., jakie treści można publikować w sieci, jak chronić prywatność, dbać o maniery w internetowych kontaktach, zachować równowagę między czasem online i offline, jak tworzyć prostą grafikę i film. Mogą też wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania. Fundacja przygotowuje  nauczycieli do prowadzenia tych zajęć w szkołach, a na platformie megamisja.pl udostępnia im szczegółowe scenariusze lekcji, inspiracje, porady ekspertów.

MegaMisja to także:

możliwość skorzystania ze scenariuszy przez każdą szkołę – platforma MegaMisji jest otwarta także dla innych placówek,  które nie zakwalifikowały się do programu. Mogą realizować zajęcia w dowolnej kolejności, część z nich. Nie dostają jednak nagród – tak jak te, które zakwalifikowały się do programu.

→ darmowa aplikacja edukacyjna MegaMisja z Psotnikiem dla dzieci w wieku 6–9 lat. Tu w zabawie z uroczym Psotnikiem dzieci mogą nauczyć się kilku ważnych zasad bezpieczeństwa w internecie. Do użycia na iOS i Android.

→ internetowy kurs dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam i dowiedz się, jak wspierać swoje dziecko w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci  oraz porady na https://www.orange.pl/razemwsieci .

 

1 x Lunch Box NOVEEN LB410 Grey:

  • Elektryczny podgrzewacz żywności – wnętrze INOX
  • Wyjmowane pojemniki z możliwością mycia w zmywarce
  • Zasilanie sieciowe 230V i samochodowe 12V
  • Podgrzewanie posiłków w krótkim czasie: 60° C w ciągu 20 minut!
  • Torba termiczna podtrzymująca temperaturę

Elektryczny podgrzewacz na żywność Lunch Box LB410 Grey to połączenie funkcjonalności i mobilności. Solidnie i estetycznie wykonane urządzenie wyposażone jest w element grzewczy PTC, który umożliwia podgrzanie jedzenia do 60° C w ciągu 20 minut. Podgrzewacz zamykany jest szczelnie na zatrzaski, które blokują dostęp powietrza. Dzięki temu posiłek zachowuje świeżość na dłużej. Lunch Box LB410 Grey to rozwiązanie dla ludzi ceniących aktywność i zdrową dietę. Idealnie sprawdzi się w pracy, na studiach, w podróży, na działce i podczas wakacji na kempingu. Model LB410 posiada dwa źródła zasilania: sieciowe 230 Volt oraz samochodowe 12 Volt.

1 x Blender NOVEEN Sport Mix & Fit SB2000 X-LINE

  • Blender sportowy o dużej mocy 500 W
  • Udoskonalone 6-ramienne ostrza do kruszenia lodu
  • Młynek do rozdrabiania ziół, nasion, orzechów, kawy itp.
  • Trzypoziomowy tryb pracy w tym funkcja PULSE
  • Butelki o ergonomicznym kształcie, zaopatrzone w dziubek „non drip”
  • Subtelne podświetlenie LED
  • Rozbudowany zestaw akcesoriów

Blender Sport Mix & Fit SB2000 X-LINE to idealne połączenie mocy, funkcjonalności i nowoczesnego wyglądu. Wymyślony tak, aby stał się niezbędną pomocą dla każdego, kto ceni aktywność i zdrowe posiłki. Dzięki dodatkowym akcesoriom sprawia, że smakiem ulubionych koktajli można cieszyć się w każdych warunkach.

1 x Nawilżacz powietrza NOVEEN UH1800 X-LINE

 

 

  • Nowoczesny wygląd
  • Ekran LED z cyfrowym wyświetlaczem wilgotności
  • Panel dotykowy
  • Funkcja Plasmy, ulepszona jonizacja
  • Automatyczna kontrola wilgotności
  • Możliwość wyboru chłodnej lub ciepłej mgiełki
  • Wymienny filtr redukujący bakterie i nieprzyjemny zapach

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza UH1800 X-LINE to propozycja dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność, skuteczność oraz nowoczesny wygląd. Oryginalne wzornictwo linii X-LINE sprawia, że model ten doskonale wpisuje się w każdą przestrzeń – domową oraz biurową. Urządzenie posiada wymienny filtr redukujący bakterie i nieprzyjemny zapach. Model UH1800 X-LINE wyposażony jest w panel dotykowy oraz ekran LED, który wyświetla informacje o temperaturze i wilgotności powietrza w pomieszczeniu (automatyczny pomiar).

 

 

 10 x zestaw nagród, składający się z:1 torby (ekologiczne płótno), 10 opakowań gum Orbit FOR KIDS! oraz pudełka z zestawem małych gum, idealnych do śniadaniówki

100 000 dzieci weźmie udział w 8. edycji programu „Dziel się Uśmiechem”! Ambasadorka Magdalena Różczka zachęca uczniów do dbania o piękny i zdrowy uśmiech.

Fot. Materiały prasowe

Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna, 8. już edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. 100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowie się jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków[1]. Działania edukacyjne podejmowane w ramach programu, mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę tego problemu w Polsce.

 

 1 x Zestaw Floradix, składający się z:

Polecany dla osób, które chcą utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi. Polecany w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo – w momentach intensywnego wzrostu organizmu (dzieci), w czasie ciąży, karmienia piersią, a także przy diecie, która zawiera małą ilość tego składnika.

Polecany dla dzieci, których dieta nie jest idealnym odzwierciedleniem zaleceń lekarzy I dietetyków, sięgających po słodycze I słone przekąski, lubiących słodkie gazowane napoje, niejadków. W praktyce – dla większości maluchów.

Polecany dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, a także w czasie intensywnej pracy fizycznej i umysłowej.

Wartość zestawu: 171,60 zł

 3 x Zestaw Floradix, składający się z:

Polecany dla dzieci, których dieta nie jest idealnym odzwierciedleniem zaleceń lekarzy I dietetyków, sięgających po słodycze I słone przekąski, lubiących słodkie gazowane napoje, niejadków. W praktyce – dla większości maluchów.

Polecany dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, a także w czasie intensywnej pracy fizycznej i umysłowej.

Wartość zestawu: 78,80 zł


Akcja trwa od  8.09.2020 do 05.10.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowana na stronie www.ohme.pl do 15.10.2020 roku. Regulamin jest dostępny tutaj.

[1] Olczak-Kowalczyk D, Kaczmarek U, Bachanek T et al.: Monitorowanie stanu zdrowia 10. jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 5, 7 i 12 lat w 2016 roku. Dział Redakcji i Wydawnictw Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2017.