Macierzyństwo

Ostatnie chwile na zgłoszenia do konkursu „Położna na medal”

Połozna na medal
Połozna na medal
2 września 2021
Moje niemowlę ciągle płacze! Jak je uspokoić? 10 sprawdzonych metod matek, które w końcu śpią spokojnie
Fot. iStock / Halfpoint
 

Do końca miesiąca mamy, przyszłe mamy oraz ich bliscy mogą zgłaszać położne do 8. edycji ogólnopolskiego konkursu Położna na medal. Jednocześnie do końca roku trwa głosowanie na zgłoszone już położne. Konkurs jest częścią kampanii społeczno-edukacyjnej, która promuje wysokie standardy w opiece okołoporodowej. Pomysłodawcą i organizatorem zarówno konkursu jak i kampanii jest AMA – Akademia Malucha Alantan.

Położne, które od ośmiu lat biorą udział w konkursie – kampania i plebiscyt organizowane są nieprzerwanie od 2014 roku – to osoby, które wiedzą, co oznacza humanizacja porodów, poszanowanie intymności i potrzeba zwrócenia uwagi na kobietę i jej dziecko, bo to oni są najważniejsi. Nominowane położne doceniane są przez głosujące matki i ich rodziny za umiejętność poszanowania praw i standardów, za bardzo ludzkie podejście do ciąży, porodu oraz połogu. Do czasu, który jest wyjątkowym, a zarazem bardzo jednostkowym doświadczeniem dla każdej kobiety.

– Kolejna edycja kampanii i konkursu pokazuje nam, jako organizatorom, że potrzeba mówienia o tym, jak opiekować się kobietą w ciąży, przy porodzie i w czasie połogu wciąż jest ogromna. Od samego początku naszym zamiarem było uświadamianie, że dobra położna to dobra opieka, która opiera się na wiedzy i empatii, a także na bezcennej umiejętności słuchania przyszłej mamy i po prostu towarzyszeniu jej. Jestem przekonana, że każda z nominowanych w tym roku położnych doskonale wie, jak to robić – Iwona Barańska, przedstawicielka AMA Akademia Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii Położna na medal.

Położne można zgłaszać do 30 września wypełniając krótki formularz na stronie internetowej poloznanamedal.info/zglos Podobnie jak w poprzedniej edycji, nominować mogą nie tylko pacjentki, mamy i przyszłe mamy, ale także członkowie ich rodzin. Do prawidłowego zgłoszenia wystarczy podanie imienia i nazwiska położnej, adresu e-mail lub numeru telefonu, a także miasta i nazwy placówki, w której pracuje.

Równolegle ze zbieraniem konkursowych kandydatur, można oddawać głosy na położne, które już zostały zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu. Etap głosowania zakończy się 31 grudnia. Trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach poznamy w pierwszych dniach stycznia 2022 roku.

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem sprawuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronem jest także Polskie Towarzystwo Położnych, a Partnerami Merytorycznymi Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych „Dobrze Urodzeni” oraz Fundacja Rodzić po Ludzku, która w tym roku obchodzi 25 rocznicę istnienia.


Położna na Medal jest kampanią społeczno-edukacyjną, której celem jest promowanie wysokich standardów i dobrych praktyk wpływających na poprawę jakości opieki okołoporodowej w Polsce. Kampania od samego początku – to jest od 2014 roku, od kiedy została zainicjowana – podkreśla rolę, jaką w dzisiejszej opiece okołoporodowej powinny sprawować położne, zwracając uwagę na ich doświadczenie, wiedzę oraz kompetencje. W ramach kampanii prowadzony jest ogólnopolski, bezpłatny konkurs, w którym co roku wybierana jest najlepsza położna w Polsce i najlepsze położne w poszczególnych województwach.
Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest AMA Akademia Malucha Alantan, inicjatywa promująca zdrowy tryb życia rodzin. Mecenasem tegorocznej edycji kampanii i konkursu została marka Oktaseptal.


Macierzyństwo

Dobra mama – dobry tata. Jak ważna jest rola rodzicielska?

Połozna na medal
Połozna na medal
30 sierpnia 2021
fot. South_agency/iStock

Radzi położna Katarzyna Janik, ambasadorka kampanii Położna na medal.

Rola rodzicielska jest niezmiernie ważna w naszym życiu. Od tego w jaki sposób rodzice rozumieją swoją rolę wobec dziecka wiele zależy. Czy warunki jakie im stworzą będą służyły prawidłowemu rozwojowi czy też negatywnie wpłyną na kształtowanie się osobowości młodego człowieka. Jaka jest rola mamy i taty w wychowaniu maluszka opowiada Katarzyna Janik, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Marzymy o tym, aby stworzyć szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Czasem jednak pierwsze doświadczenia pokazują nam, że to wcale nie jest takie łatwe. Mamy za sobą pierwsze uniesienia, nieprzespane noce, frustrację, sprzeczki z partnerem spowodowane przemęczeniem i stresem opieki nad maluszkiem. Dzięki narodzinom dziecka staramy się być bardziej dojrzali, mądrzejsi a jednak często dalej nie wiemy, jak być dobrym rodzicem. Na dodatek macierzyństwo opisane w książkach często różni się od tego w rzeczywistości i bywa zaskakujące jak już zostajemy rodzicami.

Zanim nasze dziecko pojawi się na świecie zastanawiamy się, jak to będzie. Jak nasza pociecha będzie wyglądała czy będzie to chłopiec czy dziewczynka i jaki będzie miała kolor włosów. Wyobrażamy sobie… siebie w roli mamy czy taty. Myślimy, jak spełnimy się w nowej, nieznanej sytuacji i na ogół nie spodziewamy się większych problemów. To jasne, że chcemy być jak najlepszymi rodzicami i gorąco wierzymy, że tak będzie. Czasami jednak zaczynamy zdawać sobie sprawę, że to wcale nie jest takie proste. Zwłaszcza gdy nasze dziecko ma już kilka lat i sprawy wychowawcze zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Codziennie zadajemy sobie pytanie, jak postąpić w konkretnej sytuacji, spieramy się z drugą połową o to, kto ma lepszą koncepcję, nie radzimy sobie ze zmęczeniem a gdy górę weźmie zniecierpliwienie dręczą nas wyrzuty sumienia. I choć niemal w każdym domu wszystko wygląda podobnie, ciężko zwrócić się o radę, jak być dobrą mamą i dobrym tatą.

Rola mamy, rola taty

Przekonanie, że tylko kobiety potrafią zajmować się dziećmi i znają się na wychowaniu, to przesąd. To nie jest przywilej płci, tylko wyraz odpowiedzialności i miłości. Przemiany obyczajowe, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, radykalnie zmieniły stary porządek, w którym każdy rodzic miał wyraźnie przypisaną sobie rolę: ojciec opowiadał za byt rodziny, wyznaczał reguły wychowawcze, stawiał wymagania. Matka otaczała ciepłem, przytulała, pocieszała, rozpieszczała. Dziś podział ten jest raczej umowny i zależy od indywidualnych ustaleń. Jeśli jeszcze nie wszyscy ojcowie angażują się w wychowanie dziecka to z pewnością prawie wszystkie matki tego oczekują.

Różna miłość mamy i taty

Należy wiedzieć, że to co w naturalny sposób daje dziecku mama, różni się nieco od tego, co daje ojciec np. czułość i bezwarunkowa miłość mamy zaspokajają potrzebę bliskości i ciepła, natomiast stawiający wysoko poprzeczkę silny tata zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz daje motywujący bodziec do rozwoju. Dlatego zaakceptuj sytuację, w których twój partner zachowuje się wobec dziecka inaczej niż tego oczekujesz. Jeśli maluch płacze wieczorem w swoim łóżeczku, bo nie może zasnąć kochająca mama ulegnie jego prośbom i pozwoli położyć się w sypialni rodziców, dając mu silne wsparcie emocjonalne i ucząc empatii. Kochający tata zerwie noc i będzie siedział w pokoju dziecka, czytając mu książkę czy opowiadając bajkę, tak długo, aż maluch poczuje się bezpiecznie i spokojnie zaśnie. Dzięki temu dziecko dowie się, że zawsze może na ojca liczyć, że nie opuści go w potrzebie. Dziecku do prawidłowego rozwoju emocjonalno-społecznego potrzebna jest i jedna, i druga lekcja. Doświadczenie miłości mamy i taty pozwala mu poznać naturalne reguły rządzące życiem społecznym, a także umożliwia mu właściwą identyfikację płciową.

Dlaczego nie łatwo być rodzicem?

Powodem naszych problemów, bardzo rzecz upraszczając, są po pierwsze wyidealizowane wyobrażenie o szczęśliwej rodzinie, powstałe np. z obrazków otaczającej nas na co dzień reklamy, po drugie zaś brak przygotowania do rodzicielstwa. Nawet jeśli część rodziców sięga po podręczniki, to nie potrafi przełożyć zdobytej wiedzy na praktykę. Tymczasem nie ma dnia, by nasza cierpliwość nie została wystawiona na próbę. Jak być dobrą mamą, gdy rano podczas pospiesznych przygotowań do pracy i przedszkola, twoje dziecko rzuca się na ziemię by wymóc na tobie ustępstwo? Jak być dobrym tatą, gdy twoje dziecko nie chce zasnąć, krzyczy i płacze nie dając ci obejrzeć najbardziej emocjonującej końcówki meczu? To zdarzenia z codziennego życia. Do tego dochodzi jeszcze przemęczenie rodziców, którzy są notorycznie niewyspani i pracują często w nadgodzinach, bo wymaga tego szef czy zaciągnięty kredyt mieszkaniowy.

Rady, które mogą pomóc!

Po pierwsze – nie roztrząsaj problemu. Nie warto stale zadręczać się myślami, że miało być inaczej. Wiadomo, że wyobrażać sobie, a doświadczyć czegoś , to dwie zupełnie inne sprawy. Takie rozpamiętywanie spowoduje tylko frustrację, a niczego nie zmieni. Zamiast tracić energię, zrób coś konstruktywnego, co przybliży was do marzeń o szczęśliwej rodzinie. Po drugie – rozmawiaj z partnerem i opracuj z nim jedną strategię postępowania w trudnych sytuacjach. Proste reguły konsekwentnie przestrzegane, nawet jeśli nie spodobają się waszemu dziecku, wytyczą granice w których poczuje się bezpiecznie i choć może ci się to wydawać nieprawdopodobne – przestanie grymasić. Po trzecie wspieraj partnera. Możecie liczyć tylko na siebie, więc pomagajcie sobie! Przydzielcie sobie „dyżury”, tak aby każdy z was miał w perspektywie czas wolny, tylko dla siebie – wszystko jedno na co, na pracę, rozrywkę czy leniuchowanie. Taka gwarantowana przerwa w obowiązkach spowoduje, że będziecie cierpliwiej i radośniej zajmowali się dzieckiem.

Szczęśliwe 2+1

W twoim 2+1 czy 2+2 a może jeszcze w innym składzie, jest mnóstwo miejsca dla czułej opieki ze strony obojga rodziców. Warto zdać sobie sprawę, że miłość rządzi się naturalnym prawem: im więcej daje, tym więcej otrzymuje. Im mama i tata troskliwiej angażują się w opiekę nad swoim dzieckiem, im bacznie obserwują jego rozwój i potrzeby, tym bardziej dojrzewają jako rodzice i tym więcej satysfakcji i szczęścia czerpią z rodzicielstwa.


“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.