Macierzyństwo

Jak pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami. Od malucha po nastolatka

Redakcja
Redakcja
30 marca 2020
Fot. iStock/ArtMarie
 

Dzieci rodzą się z reakcjami emocjonalnymi, takimi jak płacz, frustracja, głód i ból. Pozostałe emocje, choć „wbudowane” w nasz mózg, rozwijają się z wiekiem. Powszechnie przyjmuje się, że osiem pierwotnych wbudowanych uczuć to gniew, smutek, strach, radość, zainteresowanie, zaskoczenie, wstręt i wstyd. Istnieją również różne ich odmiany. Na przykład niechęć i przemoc często wynikają ze złości, a lęk często wiąże się ze strachem.

Wtórne emocje są zawsze powiązane z tymi ośmioma pierwotnymi emocjami i odzwierciedlają naszą emocjonalną reakcję na określone uczucia. Te emocje związane są z naszymi doświadczeniami. Na przykład dziecko, które zostało ukarane z powodu wybuchu złości, może czuć niepokój, gdy następnym razem się zdenerwuje. Dziecko, które zostało wyśmiane, bo wyraziło swój lęk, może poczuć wstyd następnym razem, gdy się przestraszy. Innymi słowy to, jak reagujemy na emocje naszych dzieci, ma wpływ na rozwój ich inteligencji emocjonalnej.

Emocje, których doświadczają dzieci, różnią się w zależności od wieku.

Emocje niemowląt

Płacz jest dla nich zwykle próbą uniknięcia nieprzyjemnych bodźców lub uzyskania bodźców przyjemnych (jedzenie, dotyk, przytulanie).

Badania sugerują, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy niemowlęta są w stanie doświadczać stresu i reagować na niego, przyjmując zachowania uspokajające, takie jak ssanie. Inne badania wykazały, że małe dzieci rozwijają umiejętności samoregulacji w okresie niemowlęcym i są w stanie zaakceptować jakąś sytuację lub jej uniknąć.

Jak możesz pomóc

Naukowcy odkryli, że odtwarzanie dzieciom piosenek może pomóc utrzymać maluchy w wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy w stanie relatywnego zadowolenia znacznie dłużej niż łagodne przemawianie rodzica. Okazuje się również, że odtwarzanie utworów rytmicznych (na przykład „Koła autobusu kręcą się”) jest bardziej skuteczne niż kołysanki w zmniejszaniu stresu dziecka.

Emocje kilkulatków

Do pierwszego roku życia niemowlęta uświadamiają sobie, że rodzice mogą pomóc im w regulowaniu ich emocji. Kiedy dzieci wyrastają ze stadium niemowlęcego, zaczynają rozumieć, że pewne emocje są związane z konkretnymi sytuacjami. Wiele badań sugeruje, że strach jest najtrudniejszą emocją dla małych dzieci. W tym wieku rodzice mogą zacząć stosować odpowiednie dla wieku metody mówienia dzieciom o emocjach i zachęcania swoich pociech do nazywania tych emocji.

Do drugiego roku życia dzieci są już w stanie zastosować strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami. Na przykład potrafią zdystansować się od rzeczy, które je denerwują.

Jak możesz pomóc

Według jednego z badań wybór sytuacji, modyfikacja i odwrócenie uwagi to najlepsze strategie pomagające dzieciom radzić sobie ze złością i strachem w tym wieku. Innymi słowy, pomaganie małym dzieciom w unikaniu niepokojących sytuacji lub odwracanie ich uwagi od tych sytuacji jest jedną z najbardziej skutecznych strategii regulacji emocji.

Nazywanie emocji pomaga również maluchom dowiedzieć się, że takie uczucia są normalne. Codzienne sytuacje są doskonałą okazją do porozmawiania z dziećmi na temat emocji: „Z pewnością wyglądasz na rozzłoszczonego”. „Jak myślisz, dlaczego wyglądasz tak smutno?”Maluchy uczą się także o zarządzaniu swoimi emocjami, obserwując nas.

Emocje starszych dzieci

W okresie dojrzewania dzieci odczuwają emocje znacznie intensywniej. Nastolatki są w stanie zrozumieć i odróżnić odpowiednie  reakcje emocjonalne od niewłaściwych, ale nadal miewają trudności z ich wyrażaniem. A szczególny problem sprawia im mówienie o emocjach swoim rodzicom.

Jak możesz pomóc

Regulacja emocji nie polega wyłącznie na wyrażaniu emocji w odpowiedni (według norma społecznych) sposób. Jest to trójfazowy proces, który polega na uczeniu dzieci rozpoznawania emocji, pomaganiu im w identyfikowaniu tego, co je wywołuje, oraz uczeniu ich samodzielnego zarządzania tymi emocjami. Kiedy uczymy dzieci, że ich emocje są ważne, pomagamy im postrzegać to, co uważają za normalne i możliwe do opanowania. Rozmawiajmy więc z dziećmi, słuchajmy ich, a kiedy trzeba, po prostu bądźmy obecni.


Na podstawie:


Macierzyństwo

Jeszcze musisz chwilę poczekać Synku, jeszcze moment. Jeszcze zachwyci nas błękit nieba, cierpliwości Kochanie

Listy do redakcji
Listy do redakcji
31 marca 2020
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Kochany Synku,

Siedzisz tu sobie obok raz po raz szturchając mnie palcem. To, co robię wydaje ci się głupie i niedorzeczne. Tyle czasu przy tym komputerze, no naprawdę! „Zobacz mamo, bańki z mydła! Mamo, wyłącz ten komputer, nie rozmawiaj już przez telefon”. „Mamo, pobaw się ze mną”. Nie rozumiesz dlaczego „nie mogę”, „nie teraz”, „proszę teraz bądz cichutko”. Przecież jestem w domu, cały czas z tobą. Dlaczego więc masz mnie mniej?

Tęsknisz za kolegą z ławki. Codziennie rano opowiadaliście sobie o nowych konstrukcjach z twojego ukochanego LEGO. Teraz się widzicie się na ekranie komputera, rozkojarzeni, próbując złapać choć jedną wspólną chwilę by powiedzieć sobie „wszystko”.

Na nowo uczysz się słowa „nie można”. Teraz nie można już nie tylko tego, co złe i smutne, ale także tego, co radosne i dobre. Nie można pobiec do Łazienek, wysypać trochę orzeszków na rękę i czekać aż wiewiórki podbiegną do ciebie i opierając pazurki o twoją dłoń przyjrzą ci się z ciekawością. Nie można wspinać się po drabinkach na ulubionym placu zabaw, tym z dinozaurami. Gimnastyka w domu, dobre sobie… A zjeżdżalnia, a trampolina? A wiatr grający we włosach, gdy biegnie się jak najszybciej, żeby dogonić piłkę?

Pani z zerówki wysłała ci szlaczki i nowe literki. Nie mamy w domu drukarki, więc przepisałam je na białą kartkę. Siedzisz sobie przy stole, na krzesełku obok i kreślisz te literki i szlaczki wzdychając co chwila, głęboko. Grzywka urosła, jasne kosmyki włosów wpadają ci już w oczy. Niedługo pójdziemy do fryzjera, ale jeszcze nie teraz. Usiądziesz wtedy poważny i dorosły taki na fotelu u pana Darka. Będziesz uważnie patrzył, jak zmienia się twoje odbicie w lustrze.

Jeszcze musisz troszkę poczekać. Za jakiś czas znów pojedziemy na rowerze do parku. Rozłożymy na zielonej trawie kocyk w niebieską kratę i będziemy liczyć chmury przepływające po niebie. Ty powiesz, że jedna przypomina rożek z lodami. A ja, że kota. Może spadnie ciepły, letni deszcze i zmoczy nam włosy. Pośmiejemy się, ty trochę pomarudzisz. Cali mokrzy wrócimy do domu na ciepłe kakao i opowieści z dziennika Taty Muminka.

Wiem, że nie rozumiesz. Czasem marszczysz nosek i w buncie dziecięcym zaciskasz piąstki. Tłumaczę ci spokojnie, przytulam. Dzielny jesteś, wiesz?

Wieczorem ściszam telewizor. Nie wiem, ile z tego wszystkiego powinieneś wiedzieć, rozumieć. Chciałabym dać ci poczucie bezpieczeństwa, obiecać ci, że nie wydarzy się nic złego. Na wszelki wypadek nie obiecuję. Nie lubię łamać obietnic. Nie lubię tak bardzo nie mieć wpływu na to, co z nami będzie. Nauczyłam się więc żyć dobrymi chwilami, które teraz mamy. Łapać je, czerpać z nich garściami. Jak to dobrze, że cię mam.

Kiedyś jeszcze pobiegniemy beztrosko przed siebie. Jeszcze musisz chwilkę poczekać Synku, jeszcze moment.


Macierzyństwo

Odchudza, chroni serce i zmniejsza obrzęki. To nie wszystkie powody, by sięgać po seler naciowy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 marca 2020
Seler naciowy - sok, koktajle, właściwości dla zdrowia
Fot. iStock/PeopleImages

Seler korzeniowy to warzywo charakteryzujące się specyficznym smakiem oraz zawartością wielu witamin i minerałów. Warto włączyć to warzywo do swojej codziennej diety, ponieważ seler naciowy ma wiele cennych właściwości, a sok i koktajle są smaczne oraz pożywne.

Seler korzeniowy i naciowy są ze sobą spokrewnione. Oba selery mają charakterystyczny smak i zapach, który zniechęca wiele osób, przed zjadaniem ich, a to błąd. Coraz większą popularnością cieszy się seler naciowy, jako niskokaloryczny element menu w diecie odchudzającej. Najczęściej dostępne są dwie odmiany selera naciowego:  pascal (ciężki, ciemnozielony, żyłkowaty i o zielonych liściach) oraz złocisty (bardziej żółtawy z jaśniejszymi łodygami i żółtawymi liśćmi). Wybierając warzywo trzeba zwrócić uwagę na to, by łodygi były jędrne, podatne na łamanie. Jeśli łodyga staje się elastyczna i lekko przywiędła, seler zdecydowanie nie jest już świeży.

Seler naciowy - sok, koktajle, właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Seler naciowy – witaminy

Seler naciowy uprawiany był w rejonach śródziemnomorskich już od starożytności. Przed wiekami na polskich ziemiach większą popularność zdobył seler korzeniowy, od kilku lat seler naciowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warzywo to ma wyrazisty, ciekawy smak, który kryje się w długich, chrupiących łodygach, którą zdobią niewielkie listki. Seler naciowy zawiera błonnik pokarmowy, witaminę E, zwaną witaminą młodości, a do tego witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy. Zawiera dwukrotnie więcej witaminy C, niż cytryna, nie brakuje tu również witaminy A, K, niewielkich ilości kwasu foliowego oraz przeciwutleniaczy. Warzywo dostarcza również minerały takie jak: wapń, potas, fosfor, cynk, magnez oraz żelazo.

Seler naciowy – właściwości 

Na odchudzanie

Seler naciowy to nieodłączny element diety odchudzającej, choć wiele osób podchodzi do niego z rezerwą, ze względu na smak. Żeby go złagodzić, po łodygi selera sięgamy z różnymi gotowymi dipami, niekoniecznie dietetycznymi, co nie pomaga schudnąć. Najzdrowsza i najmniej kaloryczna jest łodyga spożywana bez dodatków. W takiej formie dostarcza do organizmu około 7 kcal w 100 g, a to wyjątkowo niewiele, więc można go zajadać bezkarnie. Indeks glikemiczny selera naciowego niski – zaledwie 15 jednostek, więc jest zalecany osobom chorującym na cukrzycę oraz  z insulinoopornością. Poza tym skutecznie usuwa toksyny z organizmu, poprawiając funkcjonowanie metabolizmu.

Usprawnia działanie układu pokarmowego

Dzięki zawartości błonnika poprawia pracę układu pokarmowego i pozwala pozbyć się problemów z zaparciami. Zmniejsza również częstotliwość dokuczliwych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.

Seler naciowy - sok, koktajle, właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Seler naciowy kontra nowotwory

Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że chroni organizm przed rozwojem nowotworów oraz chorób układu nerwowego. Dwa badania przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois pokazują, że luteolina, silny flawonoid obecny w selerze, hamuje wzrost komórek rakowych, szczególnie w trzustce.

Zmniejsza obrzęki i zły cholesterol

Seler naciowy ma właściwości moczopędne, pozytywnie wpływa na pracę nerek, zmniejsza obrzęki oraz ciśnienie tętnicze. Zaleca się włączenie selera naciowego do diety osób cierpiących na choroby o podłożu autoimmunologicznym i psychicznym. Dzięki zawartości butyloftalidu zmniejsza ilość złego cholesterolu, przez co obniża ryzyko rozwoju miażdżycy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Chicago pokazuje, że spożywanie zaledwie czterech łodyg selera naciowego dziennie może obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) nawet o 7 procent.

Seler naciowy – sok

Sok z selera naciowego to sposób na przemycenie większej ilości tego zdrowego warzywa do diety. Oczywiście sam sok nie pomoże schudnąć, jeśli dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana, z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Aby sok był jeszcze bardziej wartościowy, seler naciowy warto połączyć z jabłkiem w równych proporcjach. Takie połączenie jest modne wśród hollywoodzkich gwiazd, które dbają o zdrowie i urodę. Sok z selera naciowego i jabłek wypity z rana na czczo, oczyszcza organizm, pozwala pozbyć się obrzęków, nawilżyć skórę, więc zalet jest sporo. A ponieważ poprawia prace jelit i przyspiesza metabolizm, jest bardzo pomocny podczas diety odchudzającej.

Seler naciowy – przepis na koktajle

Seler naciowy jest warzywem, które charakteryzuje się dość ostrym i specyficznym sakiem. Z tego powodu nie każdemu może odpowiadać samodzielnie, jednak są sposoby na to, by w smaku był łagodniejszy. Do tego można wykorzystać różne warzywa i owoce oraz seler naciowy, by stworzyć smaczne koktajle. Łączyć możemy je dowolnie, zgodnie z własnym smakiem. Do selera pasuje jabłko, marchew, szpinak, jarmuż, czy banan, pomarańcze, brzoskwinie czy kwi, które znacznie złagodzą i wzbogacą smak takiego koktajlu.

Seler naciowy - sok, koktajle, właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Seler naciowy – przepis na koktajl z bananem i kiwi

To przepis dla osób, które nie przepadają za łączeniem w koktajlach samych warzyw. Warto sięgnąć po dojrzałe owoce, by nie dodawać do koktajlu cukru – będzie zdrowszy i mniej kaloryczny. Jeśli jednak musisz go dosłodzić sięgnij po miód lub stewię.

Składniki:

 • 4 łodygi selera naciowego,
 • 2 kiwi,
 • 1 banan,
 • 1 szklanka wody.

Przygotowanie: 

Seler umyj, jeśli trzeba, usuń żyłki i pokrój na mniejsze kawałki. Kiwi i banan obierz i pokój na mniejsze części. Wszystkie składniki wrzuć do blendera, dolej wodę i zblenduj do osiągnięcia gładkiej konsystencji.

Seler naciowy – przepis na koktajl ze szpinakiem i ogórkiem

Ten przepis pozwoli przygotować wyjątkowo orzeźwiając i lekki koktajl warzywny z dodatkiem jabłka, który ma wiele zalet dla zdrowia, oraz polecany jest na diecie.

Fot. iStock

Składniki:

 • 1 ogórek
 • 2 łodygi selera naciowego
 • 1 jabłko
 • 1 garść liści szpinaku
 • łyżka natki pietruszki
 • 1 łyżeczka soku z cytryny
 • 1,5 szklanki wody

Przygotowanie: 

Ogórek, seler i jabłko umyj i pokrój na kawałki. Wrzuć do kielicha blendera, dorzuć natkę pietruszki, wlej wodę i zblenduj. Dodaj sok z cytryny do smaku.


źródło: zdrowie.wprost.pl , stronazdrowia.pl 

Zobacz także

Niezależność w związku? Akurat! Czy w ogóle jest możliwa? Czy da się ją osiągnąć?

Mama nauczyła mnie, że zawsze warto być sobą. „O matko i córko” – mama i córka o wspólnej pasji

Dzieci mogą dziedziczyć skłonność do depresji i lęków. Geny i temperament mają duże znaczenie