Go to content

Świat dziecka po pandemii – czy wszystko będzie jak dawniej?

Świat dziecka po pandemii
Fot. iStock

Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby jak najszybciej wrócić do normalności – to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, których, jak się wydaje, lockdown dotknął najbardziej. Czy jednak wszystko będzie jak dawniej, czy aby nie czeka na nas kolejna pandemia… depresji?

Skutki izolacji u najmłodszych

Już teraz wiemy, że ograniczone kontakty z rówieśnikami mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci, a także ich kondycję fizyczną. Izolacja społeczna osłabia funkcje poznawcze, powoduje znużenie, frustrację oraz brak chęci do aktywności. Wiele dorosłych twierdzi, że pandemia sprawiła, że stracili kontrolę nad swoim życiem, nie da się ukryć, że ten sam niepokój uderzył ze zdwojoną siłą w kruchą psychikę najmłodszych. Psychologowie biją na alarm – u wielu dzieci już teraz występują syndromy PTSD (zespołu stresu pourazowego), a długotrwałe życie w stresie może być przyczyną ciężkiej depresji oraz zaburzeń lękowych.

Co możemy zrobić, aby pomóc dziecku?

Kluczem do rozwiązania problemu izolacji powinna być rozmowa z dzieckiem, a także wprowadzenie pewnych zasad, które uporządkują zaburzony przez pandemię rytm dnia. Ograniczenie korzystania z telefonu oraz Internetu, wspólne spacery oraz wydzielony czas na naukę i zabawę. Zadbajcie także o prawidłowy sen dziecka, pilnując, aby nie zasypiało z „telefonem”, a także w miarę możliwości miało kontakt z rówieśnikami, np. na dworze, gdzie o wiele trudniej o zakażenie COVID-19.

Jeśli jednak czujecie, że sami nie jesteście w stanie pomóc dziecku, warto szukać wsparcia u pedagogów oraz psychologów, którzy wskażą, czy już czas na rozpoczęcie terapii.

Wsparcie dziecięcej psychiatrii

W okresie izolacji ważną rolę do odegrania mają telefony zaufania, gdzie konsultanci, każdego dnia, 24 h/dobę są gotowi udzielić wsparcia dzieciom i młodzieży z problemami. Tu nie liczy się skala ani rodzaj problemu – najważniejsze jest, że na infolinii otrzyma się pomoc, jaka może uratować zdrowie i życie dziecka. BEFADO – producent polskich butów dla dzieci właśnie inicjatywę wsparcia telefonicznego wybrał za cel pomocy dziecięcej psychiatrii. Z każdej sprzedanej pary bucików z limitowanej kolekcji Księżniczki, firma oddała 1 zł, aby wesprzeć telefon zaufania działający pod numerem: 116111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja, która zajmuje się także badaniem wpływu pandemii na zdrowie dzieci, dowiodła, że ⅓ dzieci w wieku 13-17 lat źle ocenia swój stan psychiczny.

Fot. Materiały prasowe

Modele objęte akcją charytatywną Befado znajdziesz tu – https://www.befado.pl/

Jeśli potrzebujesz pomocy oraz wsparcia, zadzwoń pod bezpłatną infolinię – 116111 (czynna 24/h dobę, przez 7 dni w tygodniu).