Macierzyństwo Psychologia

Czym jest szczęśliwe dzieciństwo dla współczesnych rodziców?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
24 października 2019
Fot. Materiały prasowe

Szczęście pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu i wpływa na nasze samopoczucie oraz relacje z innymi ludźmi. Na poczucie szczęścia oddziałuje wiele czynników, m.in. dobrobyt, rodzina, zdrowie fizyczne czy doświadczanie pozytywnych emocji[1]. Każdy jednak postrzega szczęście odrobinę inaczej, ma własną definicję szczęścia – swojego, rodziny oraz szczęśliwego dzieciństwa swojego dziecka. Czym w takim razie jest szczęśliwe dzieciństwo dla współczesnych rodziców?

Szczęśliwe dzieciństwo w oczach opiekunów

Współcześni rodzice dostrzegają rolę szczęśliwego dzieciństwa i wiedzą, czemu jest ważne. Zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla ich dziecka są umiejętności, które nabędzie ono w dzieciństwie, jak np. czerpanie radości z drobnych rzeczy czy elastyczność. Oprócz tego, że chcą ochraniać swoje potomstwo, zależy im również na tym, by rozwijało umiejętności, których potrzebuje[2]. Rodzice wiedzą, że doświadczenia nabyte w dzieciństwie będą miały przełożenie na przyszłość dziecka. Według nich dzieciństwo jest czasem, gdy maluszek m.in. tworzy silne więzi z członkami rodziny, uczy się czerpać radość z życia oraz buduje poczucie własnej wartości. W ich opinii szczęśliwe dzieciństwo jest znaczące dla rozwoju emocjonalnego niemowlęcia[3]. Badania pokazują, że szczęście dziecka jest jedną z najważniejszych wartości dla rodziców-Millenialsów (43%)[4]. Jako bardziej istotne wymieniają oni jedynie zdrowie i prawidłowy rozwój malucha (62%), szczęście całej rodziny (60%) oraz miłość (50%).

Szczęśliwe dziecko to dobrze odżywione dziecko

Rozwój jest jednym z czynników często wiązanych ze szczęściem. Niemowlęciu, którego organizm odpowiednio się kształtuje, łatwiej jest się cieszyć, rozwijać i odkrywać świat. Podobnie jak dla wcześniejszych pokoleń rodziców, priorytetem dla współczesnych opiekunów jest prawidłowy rozwój dziecka. Millenialsi oprócz prawidłowego dopasowania diety do wieku malucha, zwracają coraz większą uwagę na jej jakość. Chcąc, by dziecko odżywiało się prawidłowo, unikają produktów nieodpowiednich dla niego lub pochodzących z niepewnych źródeł[5]. Większość współczesnych opiekunów – bo aż 93% – uważa, że szczęśliwe niemowlę to takie, które harmonijnie się rozwija i jest odpowiednio odżywione[6]. Właśnie dlatego dbają o jego dietę już od narodzin. Według wyników badań aż 66% rodziców uważa, że szczęście malucha zaczyna się od jego brzuszka[7]. Z relacji opiekunów często wynika, że dieta ich dziecka ma związek z jego zachowaniem oraz nastrojem. Dziecko, które jest odżywiane odpowiednio do swoich potrzeb, czuje się lepiej, przez co chętniej uczestniczy w zabawach.

Szczęśliwe dziecko to kochane dziecko

Współcześni rodzice wiedzą, jak ważne jest, by dziecko czuło się kochane. Okazywanie czułości, przytulanie oraz mówienie maluchowi, że się go kocha to tylko niektóre ze sposobów, które stosują[8]. Dziecko powinno wiedzieć, że jest dla swoich rodziców ważne, że są oni zainteresowani jego przeżyciami, emocjami oraz przemyśleniami. Dla rozwoju niemowlęcia jest istotne, by czuło ono, że opiekunowie są po to, by prowadzić je przez świat, pomagać i wspierać. To poczucie bliskości oraz więź, która rozwija się pomiędzy rodzicem a dzieckiem w okresie dzieciństwa, ma znaczenie dla ich relacji przez całe życie.

Szczęśliwe dzieciństwo to małe chwile

Zdecydowana większość rodziców (93%) uważa, że czas spędzony z dzieckiem oraz uwaga mu poświęcona są bardzo istotne dla szczęśliwego dzieciństwa[9]. Uważają, że szczęście buduje się powoli, każdego dnia. Doceniają czas wspólnie spędzany z maluchem i wiedzą, że jest on ważniejszy dla niego niż jednorazowe atrakcje lub nowe zabawki[10]. Rodzice chętnie bawią się z dzieckiem i zabierają je na spacery. Poświęcają również czas na rozmowy o jego codziennych radościach i problemach. Współcześni opiekunowie często wybierają aktywności, które nie są atrakcją jedynie dla malucha, ale sprawiają przyjemność całej rodzinie[11]. Dzięki temu bardziej aktywnie w nich uczestniczą, rozwijając więź z potomstwem. Zauważyć można zmianę w proporcjach czasu poświęcanemu dziecku przez obydwoje rodziców. Mimo że nadal główną rolę pełnią matki, ojcowie są coraz bardziej aktywni w procesie wychowania dziecka[12].

Szczęśliwe dzieciństwo to wspólny czas

Chcąc podarować maluchowi szczęśliwe dzieciństwo, współcześni rodzice natrafiają też na wiele trudności. Najbardziej powszechnymi są: brak czasu, szybki tryb życia oraz przemęczenie[13]. W codziennym pędzie dużo trudniej jest znaleźć chwilę na pielęgnowanie relacji z dzieckiem lub uważne słuchanie. Co ciekawe, rodzice mają coraz większą świadomość tego, że w czasie, który mają przeznaczony dla dziecka, warto odłożyć na bok urządzenia elektroniczne. Wiedzą, jak negatywny wpływ na jakość życia rodziny może mieć ich nadmierne używanie. Coraz częściej można spotkać rodziny, które w swoich domowych zasadach mają ujęty sposób, w jaki wykorzystuje się urządzenia elektroniczne oraz czas wolny od elektroniki, który można poświęcić rodzinie. Większa ilość czasu, który rodzice mogliby poświęcić dziecku, jest najczęściej przez nich wymieniana jako zmiana, którą chcieliby wprowadzić w swoim życiu[14].

Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko

Jednym z najważniejszych zadań opiekunów jest pokazanie dziecku, jak być szczęśliwym. Niemal wszyscy rodzice (94%) są szczęśliwi, kiedy ich potomstwo jest szczęśliwe – deklarują, że nie ma dla nich nic ważniejszego niż szczęście dziecka, a uśmiech malucha wynagradza im wszystkie trudy związane z wychowaniem[15]. Warto jednak zauważyć, jak ważną rolę odgrywają w tym oni sami. Dla współczesnych rodziców szczęście to często cel sam w sobie. Ustanowienie szczęścia jednym ze swoich priorytetów zdecydowanie zwiększa szanse na jego przeżywanie. Millenialsi to grupa rodziców, która wie, jak ważne są małe chwile, drobne gesty i szczęśliwe wspomnienia. Utrzymują kontakty z przyjaciółmi, dbają o siebie. Dzięki świadomości tego, jak uzupełnić własne akumulatory, mogą zwiększać poziom szczęścia całej rodziny[16]. Jest to energia, która sama się wytwarza i nakręca. Im szczęśliwsi są rodzice, tym szczęśliwsze jest dziecko, a im szczęśliwsze jest dziecko – tym więcej szczęścia daje ono swoim rodzicom. Szczęście malucha wpływa więc na funkcjonowanie całej rodziny. Tak też uważają rodzice (89%) – że kiedy szczęśliwe jest dziecko, szczęśliwa jest cała rodzina[17].

dr Agnieszka Siedler, psycholog, ekspert współpracujący z BebiKlub.pl


[1] AIPC Report, 2011.

[2] Marilynn Halas, 10 things I love about Milleniels, HuffPost, 2015.

[3] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[4]  „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[5] The Goldman Sachs Annual Report, 2015.

[6] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[7] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[8] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[9] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[10] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[11] Allison O’Keefe Wright, Millennials are not parenting like their parents did, Quirk’s, 2015.

[12] Allison O’Keefe Wright, Millennials are not parenting like their parents did, Quirk’s, 2015.

[13] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[14] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[15] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[16] Marilynn Halas, 10 things I love about Milleniels, HuffPost, 2015.

[17] „Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo?” Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

Materiał powstał we współpracy z BebiKlub.


Macierzyństwo Psychologia

Eksperci alarmują – już co trzecie polskie dziecko dźwiga zbędne kilogramy

Redakcja
Redakcja
24 października 2019
Fot. iStock
 

Jak zadbać o właściwą dietę najmłodszych, aby zapobiec epidemii otyłości?

Otyłość to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, która dotyczy coraz większej liczby osób – niestety również najmłodszych. Jak pokazują wyniki badań, już 32% dzieci w wieku 5-32 miesięcy ma nieprawidłową masę ciała![1] Wysokokaloryczna dieta, słodycze, przetworzona żywność oraz brak aktywności fizycznej to jedne z głównych przyczyn narastającego problemu, który stanowi poważne zagrożenie dla organizmu człowieka. Tymczasem pierwsze lata życia dziecka to kluczowy moment, w którym poprzez prawidłowe żywienie rodzice mogą przeciwstawić się niepokojącemu trendowi i narastającej epidemii.

Pierwsze trudności dotyczą już okresu niemowlęcego

1000 pierwszych dni życia, okres liczony już od poczęcia przez pierwsze lata życia, to czas, w którym organizm dziecka rozwija się niezwykle intensywnie i jest podatny na wiele czynników – również tych związanych z codzienną dietą. Wykształcone w tym czasie nawyki żywieniowe i preferencje smakowe mają największą szansę na przetrwanie w przyszłości, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają rodzice i podejmowane przez nich decyzje związane z komponowaniem codziennego jadłospisu dziecka. Jak pokazują wyniki badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, polscy opiekunowie napotykają trudności w tym zakresie już w pierwszym okresie życia ich dzieci. Dotyczy to między innymi niemowląt, które są zbyt szybko odstawiane od piersi – zaledwie 54% mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Aż 2/3 niemowląt ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia, czyli niezgodnie z zaleceniami ekspertów, a ponad połowa otrzymuje posiłki z rodzinnego stołu – często przygotowane według preferencji smakowych dorosłych[2].

Czy niewłaściwy sposób rozszerzania diety to jedyny problem?

Niestety trudności dotyczą także żywienia dzieci po 1. roku życia – aż 88% z nich otrzymuje zbyt mało warzyw, 83% ma dosalane posiłki, a 75% spożywa nadmierną ilość cukru[3]. Co więcej, wiele dzieci jest przekarmianych – co dziesiąte dostaje 10 lub więcej posiłków na dobę![4]. To poważne błędy, które w przyszłości mogą skutkować zarówno niewłaściwą masą ciała, jak również rozwojem wielu chorób dietozależnych – cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Otyłość to także problem społeczny, który według prognoz spowoduje w przyszłości znaczący wzrost kosztów opieki medycznej[5].

Jak zapobiegać otyłości?

Prawidłowe nawyki żywieniowe warto kształtować już w okresie ciąży, kiedy u rozwijającego się płodu ma swój początek programowanie metaboliczne. Właściwy sposób żywienia mamy już na tym etapie pozwala uniknąć skłonności do gromadzenia się tkanki tłuszczowej u dziecka w przyszłości[6]. Kiedy maluch przyjdzie na świat, bardzo ważne jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Po tym okresie należy wprowadzać posiłki uzupełniające oraz kontynuować karmienie mlekiem kobiecym[7]. Warto pamiętać, że rozszerzanie diety nie oznacza gotowości dziecka na posiłki z rodzinnego stołu. Sposób żywienia najmłodszych powinien różnić się od sposobu żywienia dorosłych. Nie należy przyspieszać zmian w menu malucha – jego jadłospis powinien odpowiadać aktualnym potrzebom młodego organizmu. Na tym etapie przydatny będzie schemat żywienia niemowląt, w którym można sprawdzić orientacyjną liczbę codziennych posiłków oraz wielkość porcji, jakie należy podawać maluchowi przez kolejne miesiące życia. Dziecko, które skończyło rok, nadal intensywnie się rozwija i ma szczególne potrzeby żywieniowe. Jego dieta powinna być zróżnicowana i uwzględniać różne grupy produktów. Po 1. roku życia jadłospis powinien uwzględniać 4-5 porcji produktów białkowych, 3 porcji produktów mlecznych (w tym mleka mamy lub modyfikowanego), 1-2 porcje mięsa, drobiu, ryb lub jaj, 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców i 1-2 porcje wartościowych tłuszczów[8]. Zarówno w diecie młodszych, jak i starszych dzieci należy unikać cukru, słodzonych napojów, tłustych i słonych potraw czy wysoko przetworzonych wyrobów garmażeryjnych i dań typu fast-food. Należy pamiętać także o aktywności fizycznej – warto zachęcać dziecko do ruchu poprzez zabawy, spacery czy uczestnictwo w zajęciach sportowych.

Wsparcie w komponowaniu diety

Aby zapobiegać rozwojowi otyłości, rodzice powinni unikać powielania błędów żywieniowych i stosować się do zaleceń ekspertów. Choć w internecie dostępnych jest wiele publikacji na temat komponowania jadłospisu najmłodszych, często zawierają sprzeczne informacje, które utrudniają podjęcie racjonalnych decyzji. By upewnić się, że dieta malucha jest dostosowana do jego aktualnych potrzeb, warto korzystać z praktycznego i prostego narzędzia – kalendarza żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia). To uporządkowanie wiedzy opartej na najnowszych zaleceniach ekspertów ds. żywienia – kompleksowy zbiór informacji na temat prawidłowego komponowania diety maluchów od etapu narodzin aż do 3. roku życia.

 

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

[2] Ibidem.

[3] Ibidem.

[4] Ibidem.

[5] Raport „Analiza zmian społeczno-demograficznych oraz wpływu złego odżywiania, niedostatecznej aktywności fizycznej, nałogów i innych czynników ryzyka na rozpowszechnienie oraz koszty cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych w Polsce. Stan obecny i prognoza do 2030 roku” KPMG 2012.

[6] Świątkowska D., Harton A., Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawa 2013.

[7] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.

[8] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.


Macierzyństwo Psychologia

Mleko matki – ten pokarm to ósmy cud świata! Na pewno nie wiesz o nim wszystkiego!

Redakcja
Redakcja
24 października 2019
Fot. Materiały prasowe

Zyskał miano pokarmu „inteligentnego”. Podczas jednego karmienia zmienia się pod względem zawartości składników odżywczych oraz ilości wody. Początkowo głównie zaspokaja pragnienie, a dopiero później stopniowo także głód. Im dłużej w trakcie jednego karmienia jest spożywany przez dziecko, tym bardziej staje się kaloryczny. Wiesz, o czym mowa? O mleku matki – ten pokarm bez dwóch zdań jest istnym cudem natury, najbliższym potrzebom dziecka. Dowiedz się, co czyni go nadzwyczajnym pożywieniem dla malucha!

Czy wiesz, że mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla niemowlęcia, ponieważ zapewnia mu niezliczoną liczbę korzyści?

Pokarm z piersi chroni dziecko przed chorobami układu oddechowego, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę czy otyłość w dorosłym życiu[1].

Skład mleka kobiecego sprawia, że karmienie piersią jest najlepszym pokarmem i podstawą żywienia dziecka w pierwszym roku życia. Badania wskazują, że ten ósmy cud świata posiada wiele składników biologicznie czynnych, które wspierają harmonijny rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organizmu niemowlęcia. Mleko kobiece zawiera unikalną kompozycję składników, w tym m.in. węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne i modulatory odporności. Zawarte w nim przeciwciała czy żywe komórki czynią mleko matki wyjątkowym i idealnym pożywieniem, które odpowiada aktualnym potrzebom dziecka na każdym etapie. Nie każda kobieta może karmić piersią, a przecież każda mama chce dać swojemu maluchowi to, co najlepsze, by wspierać jego rozwój.

Inspirowanie się ideałem to podstawa

Okres 1000 pierwszych dni określany jest „oknem możliwości”, ponieważ to wtedy rodzice mają niepowtarzalną szansę poprzez odpowiednie żywienie wpływać na prawidłowy rozwój dziecka. Co niepodważalnie sprawia, że mleko mamy jest nadzwyczajnym pokarmem, najbliższym potrzebom dziecka? Właśnie jego naturalna kompozycja składników, w której obecne są m.in.:

  • nukleotydy – niezbędny element wielu procesów metabolicznych. Stymulują one produkcję przeciwciał i zwiększają aktywność komórek walczących z drobnoustrojami;
  • składniki mineralne i witaminy – składniki wspierające harmonijny rozwój, funkcjonowanie organów oraz budowanie zębów i kości dziecka[2];
  • oligosacharydy – w pokarmie matki występuje ponad 1000 różnych krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów w stosunku 9:1, które to odwzorowują aż około 100 struktur;
  • tłuszcze – główne źródło energii. Wśród nich wyróżnia się długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ważne dla rozwoju mózgu i wzroku;
  • węglowodany – pokarm kobiety zawiera głównie laktozę, czyli cukier mleczny, drugi co do wielkości stały składnik mleka kobiecego.

Mleko modyfikowane, inspirowane pokarmem matki

Sytuacja, kiedy karmienie piersią jest niemożliwe, może dotknąć każdą mamę. Wtedy konieczne jest włączenie do diety dziecka mleka modyfikowanego. Ale jak wybrać właściwe mleko dla półrocznego dziecka? Przy tak ważnym wyborze – decydującym o dalszym sposobie żywienia dziecka – należy się skonsultować z pediatrą. Razem z lekarzem mama powinna wybrać mleko modyfikowane odpowiednie dla dziecka. Warto pamiętać, że o tym, czy dany produkt ma skład inspirowany mlekiem mamy, nie świadczy jeden składnik, a cała ich kompozycja.

Naukowcy NUTRICIA od ponad 40 lat robią wszystko, aby poznać skład ideału, jakim jest mleko matki. Badają właściwości pokarmu kobiecego oraz różnorodność jego składników. Dzięki temu powstał Bebilon 2 – kompletna kompozycja[3] zawierająca także składniki naturalnie występujące w mleku matki. Dzięki temu dostarcza dziecku wiele korzyści, m.in. wspiera prawidłowy rozwój, w tym funkcjonowanie układu odpornościowego oraz rozwój funkcji poznawczych. W skład tego mleka modyfikowanego wchodzi m.in. unikalna kompozycja oligosacharydów GOS/FOS w stosunku 9:1, które odwzorowują kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, kwas DHA dla rozwoju mózgu, witaminy A, C i D dla wsparcia odporności czy jod i żelazo dla rozwoju poznawczego[4]. Jest to również mleko modyfikowane najczęściej rekomendowane przez pediatrów w Polsce[5].

Warto pamiętać, że kompozycja składników w mleku modyfikowanym to nie przypadek – produkt odpowiadający na potrzeby niemowlęcia powinien zawierać różnorodne składniki, również te naturalnie występujące w mleku matki. Dopiero wszystkie one razem współgrają ze sobą a dzięki temu wspierają prawidłowy rozwój dziecka gdy karmienie piersią nie jest możliwe.


Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Poradnik karmienia piersią, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Warszawa 2016

[2] Ballard O, Morrow AL. Human milk composition: nutrients and bioactive factors.Pediatr Clin North Am. 2013;60(1):49-74.

[3] Zgodnie z przepisami prawa. Mleko matki zawiera dodatkowo unikalne składniki, w tym m.in. przeciwciała, hormony i enzymy.

[4] Bebilon 2 zgodnie z przepisami prawa zawiera witaminy A, C i D ważne dla funkcjonowania układu odpornościowego oraz jod i żelazo ważne dla rozwoju funkcji poznawczych, a także DHA ważny dla rozwoju mózgu.

[5] Wśród mlek następnych, na podstawie badania przeprowadzonego przez Kantar Polska S.A. w lutym 2019 r.

Materiał powstał we współpracy z marką Bebilon 2.


Zobacz także

Co dzieciom wolno w czasie wolnym? Wyniki badania Squla.pl „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte?”

Jak to się dzieje, że twój związek staje się toksyczny. Bo przecież na początku wszystko było w porządku…

„Jestem wykończona psychicznie!” Jak sobie radzić ze zmęczeniem emocjonalnym