Ciąża i poród Macierzyństwo

W czasie ciąży szykujemy wyprawkę i wijemy piękne gniazdka. Często nie myślimy o jednej, najważniejszej rzeczy

Redakcja
Redakcja
1 kwietnia 2019
Fot. iStock / Pixelistanbul
 

Zazwyczaj okres oczekiwania na dziecko to bardzo wyjątkowy czas. Moment zmian, przygotowań i refleksji. To czas, kiedy cała rodziny szykuje się na wyjątkowy dzień. Można nawet powiedzieć, że narodziny dziecka symbolicznie stają się nowym życiem dla jego najbliższego otoczenia, przełomem, który rozpoczyna całkiem nowy rozdział. Nic dziwnego, że wszyscy pragniemy, by ta historia była szczęśliwa i piękna. Jednym z bardzo ważnych elementów oczekiwania jest przygotowywanie wyprawki. Choć wyprawka wydaje się wszystkim bardzo błaha, wcale taką nie jest. Właśnie pod koniec ciąży podejmujemy wiele kluczowych decyzji dotyczących naszego dziecka. Dlaczego?

Choć często powtarzamy, że żeby łatwo podjąć nowe role po narodzinach dziecka, lepiej jest nie oczekiwać i nie planować, w rzeczywistością to prawie niewykonalne zadanie. Każdy rodzic nosi w sobie różne wyobrażenia, jak zmieni się jego życie po porodzie. To w nich mieszczą się oczekiwania, marzenia i troska o dziecko. Nie ma w tym nic złego, dobrze jest nie dać się pochłonąć sztywnym schematom i otworzyć na zmiany, których będzie naprawdę sporo. Dobrze jest również rozważyć kilka zdecydowanie ważniejszych rzeczy niż kolor farby na ścianach dziecięcego pokoiku. Dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi zadań jakie przed nami stoją i zagrożeń, które mogą się pojawić.

Co jest dla nas najważniejsze?

To bardzo proste pytanie. Zapytani o to, czego życzymy naszemu dziecku, bez wahania odpowiemy: zdrowia i szczęścia (czasem dodamy kariery, pieniędzy, miłości). Jednak szykując się na narodziny dziecka rzadko myślimy o tym, jak możemy realnie zdrowie zabezpieczyć. Jest tak wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu i tak wiele lęków o przyszłość, że większość z nas stara się podświadomie je wypierać, chronić się przed czarnymi myślami. To naturalna reakcja obronna.

W dzisiejszym świecie medycyna ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż 50, 20 czy nawet 10 lat temu. Dlatego oczekując na dziecko, warto pomyśleć o pobraniu krwi pępowinowej. Skoro nasza świadomość, jako rodziców ciągle wzrasta, warto zweryfikować pod tym względem współczesną „wyprawkę”.

Są decyzje, których nie da się odkładać

Są takie decyzje, które można podjąć tylko raz, tylko w tym  momencie. Jedną z nich jest decyzja o pobraniu i bankowaniu krwi pępowinowej. Ten zabieg jest możliwy do przeprowadzenia tylko podczas porodu. Jeśli zastanawiasz się nad pobraniem komórek macierzystych, nie martw się na zapas pieniędzmi czy dostępnością usługi. Bardzo wiele się zmieniło przez ostatnie lata.

Kiedy rodziłam swoje dzieci, zastanawiałam się nad pobraniem krwi pępowinowej. Nie zdecydowałam się wtedy, dziś podjęłabym już inną decyzję – i dziś byłoby to możliwe. Jeszcze dziesięć lat temu komórki macierzyste były terapią stosunkowo nową w naszym kraju, postrzeganą przez opinie publiczną jako „nadzieję”, a nie medyczne rozwiązanie. Mało się o niej mówiło. Można było znaleźć ulotki na oddziałach położniczych i w szkołach rodzenia. Wiele osób nie miało szans skorzystać z takiej procedury. Co tu kryć, wtedy koszta wydawały się być nieosiągalne dla większości rodziców. Dziś wszystko jest o wiele prostsze, a wykorzystanie krwi pępowinowej w terapii stało się już normą.

Dziś nie musimy zastanawiać się, czy to dobra decyzja, bo medycyna z powodzeniem stosuje komórki macierzyste w terapii wielu ciężkich schorzeń. Są wyniki, uratowane życia i odzyskane rodziny. Setki historii z happy endem. Oferta Polskiego Banku Komórek Macierzystych jest szeroka i dopasowana do możliwości finansowych wielu grup społecznych.

Dziś nie musimy spuszczać wzroku, bo i koszty pobrania krwi pępowinowej rysują się optymistycznie. Bankowanie krwi to koszt poniżej 50 zł / miesiąc. Koszt pobrania? Też można unieść na swoich barkach w przy przeciętnych zarobkach – można taką sumę odłożyć i uzbierać. Szczególnie, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem poprosicie o wsparcie najbliższych. Poproście o dołożenie się do takiej polisy na zdrowie – to zdecydowanie lepszy pomysł niż niekończące się (i zazwyczaj niepotrzebne) prezenty od wszystkich cioć, wujków i przyjaciół, którzy będą chcieli uczcić pojawienie się na świecie waszego dziecka. Uwierzcie, choć to trudne do wyobrażenia, młodzi rodzice są w naszej kulturze zasypywani podarunkami dla malucha – zdecydowanie nie ma niczego zdrożnego w powiadomieniu rodziny o waszych planach. Polacy chętnie godzą się na takie inicjatywy – najlepszym przykładem są zwyczaje ślubne, które w ostatnich latach przeszły ogromną metamorfozę. Dziś nikogo nie dziwi prośba „Młodych” o książki, wpłaty na konto fundacji czy karmę dla schroniska dla zwierząt, zamiast dziesiątek bukietów. Doskonale też przyjął się zwyczaj zamieniania prezentów dla noworodka na zapas pieluch. Pora na następny krok.

Dlaczego pobranie krwi pępowinowej jest tak cenne? 

Przede wszystkim taka możliwość pojawia się tylko raz w życiu, gdy przychodzimy na świat. Nigdy więcej już nie będzie można wykonać tego zabiegu. Dlatego to szczególnie ważne, by świadomość rodziców wciąż wzrastała.

W trakcie ciąży dziecko połączone jest w mamą za pomocą pępowiny i łożyska. To połączenie dostarcza dziecku w łonie mamy wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewnia wzrost i rozwój. Po porodzie nie traci swojej niezwykłej wartości. Pępowina pobrana i umieszczona w banku staje się polisą na wypadek zachorowania. To szczególnie ważne, jeśli w twojej rodzinie występują pewne grupy chorób. Jeśli w twojej rodzinie nie występuje podwyższone ryzyko zachorowań, warto przyjrzeć się sposobom wykorzystywania komórek macierzystych w leczeniu – jest ich naprawdę sporo.

Komórki macierzyste pobrane ze sznura pępowiny różnią się od tych pobieranych z krwi pępowinowej. Przeczytajcie, co warto wiedzieć o komórkach macierzystych.

Zastosowanie Komórek Macierzystych

Zanim podejmiecie decyzję koniecznie przeczytajcie, jakie zastosowanie mają komórki macierzyste. To zdecydowanie więcej niż terapia białaczki.

Czym się różni pobranie krwi pępowinowej i komórek z pępowiny?

Komórki macierzyste pobrane z pępowiny

Pępowina, a dokładnie tzw. galareta Whartona wypełniająca sznur pępowiny, zawiera bardzo wiele komórek macierzystych. Są to mezenchymalne komórki macierzyste, podobnie jak komórki występujące we krwi pępowinowej, są to komórki, które mogą przekształcać się w inne typy komórek. Mają zdolność do przekształcania się w wiele typów komórek i tkanek, w tym w komórki nerwowe, kostne lub chrzęstne. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej oraz w terapii chorób neurologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych lub kardiologicznych.

Komórki ze sznura pępowiny w Polsce wykorzystuje się m.in. w terapii autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego i stwardnienia zanikowego bocznego.

Komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej to przede wszystkim komórki krwiotwórcze, czyli takie, które mogą się przekształcać w składniki krwi. Nieco różnią się z tego powodu od komórek pobieranych z tkanki pępowiny. Wykorzystuje się je przede wszystkim w leczeniu chorób onkologicznych, hematologicznych czy układu odpornościowego. Lista chorób w leczeniu których można wykorzystać takie komórki jest dziś bardzo szeroka. Z powodzeniem stosuje się je w ponad osiemdziesięciu różnych terapiach.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Nie musicie wybierać pomiędzy jedną a drugą metodą. Można zdecydować się na pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej, z pępowiny i z krwi łożyskowej. Metody wykorzystania komórek macierzystych wciąż się rozwijają, ich zastosowanie wzrasta. Śmiało można powiedzieć, że to olbrzymia nadzieja współczesnej medycyny. Wciąż prowadzi się badania nad nowymi zastosowaniami komórek życia. Serdecznie zachęcamy was do zapoznania się aktualnymi informacjami medycznymi. Poniżej znajdziecie szczegółową listę schorzeń, w których leczeniu stosuje się komórki macierzyste.

Wykorzystanie krwi pępowinowej przestało być fantastyką już dawno temu, pora je spopularyzować.

Krew pępowinowa

Fot. PBKM

Partnerem artykułu jest

Polski Bank Komórek Macierzystych jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce. Zaufało mu już ponad 155 000 rodziców, co stanowi 85% rodziców, którzy podjęli decyzję o bankowaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej przy porodzie.

Jakość PBKM potwierdzają najważniejsze na świecie certyfikaty jakości i zaufanie jakim darzą nas takie instytucje, jak Ministerstwo Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, fundacje, środowisko lekarskie i położnicze. Nasze doświadczenie na rynku to także największa w Polsce, udokumentowana ilość komórek macierzystych wydanych do przeszczepień.

Schorzenia, w których komórki macierzyste są stosowane standardowo:

Ostre białaczki: ostra białaczka bifenotypowa, ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), ostra białaczka szpikowa (AML), ostra białaczka małozróżnicowana

Białaczki przewlekłe: młodzieńcza postać przewlekłej białaczki szpikowej (JCML), młodzieńcza postać białaczki mielomonocytowej (JMML) (Naegelego), przewlekła białaczka limfatyczna (CLL), przewlekła białaczka szpikowa (CML)

Zespoły mielodysplastyczne:

 • Niedokrwistość oporna na leczenie (RA)
 • Niedokrwistość oporna na leczenie z obecnością syderoblastów (RARS)
 • Niedokrwistość oporna na leczenie z nadmiarem blastów (RAEB)
 • Niedokrwistość oporna na leczenie z nadmiarem blastów podczas transformacji (RAEB-T)
 • Przewlekła białaczka mielomonocytowa (CMML)

Choroby spowodowane defektem komórki macierzystej:

 • Ciężka niedokrwistość aplastyczna (SAA)
 • Nocna napadowa hemoglobinuria (PNH)
 • Niedokrwistość Fanconiego

Zespoły mieloproliferacyjne:

 • Czerwienica prawdziwa
 • Ostra mielofibroza
 • Mielofibroza
 • Nadpłytkowość samoistna

Zespoły rozrostowe układu chłonnego:

 • Białaczka prolimfocytowa
 • Chłoniaki nieziarniczne (NHL)
 • Ziarnica złośliwa (HD)

Dziedziczne nieprawidłowości krwinek czerwonych:

 • Aplazja czysto czerwonokrwinkowa
 • Beta-talasemia major
 • Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa
 • Dziedziczne zaburzenia układu odpornościowego
 • Ataksja-teleangiektazja
 • Ciężki złożony niedobór odporności (SCID)
 • SCID z brakiem limfocytów T i B
 • SCID z brakiem limfocytów T i normalną liczbą limfocytów B
 • SCID z niedoborem deaminazy adenozynowej
 • Zaburzenia adhezji leukocytów
 • Zaburzenia proliferacji limfocytów sprzężone z chromosomem X
 • Zespół DiGeorge’a
 • Zespół Kostmanna
 • Zespół nagich limfocytów
 • Zespół Omenna
 • Zespół Wiskotta-Aldricha
 • Zwykły zmienny niedobór odporności

Nieprawidłowości płytek krwi: amegakariocytoza (wrodzona trombocytopenia)

Nieprawidłowości komórek plazmatycznych:

 • Białaczka plazmocytowa
 • Makroglobulinemia Waldenströma
 • Szpiczak mnogi

Choroby fagocytów:

 • Dysgenezja retikularna
 • Niedobór aktyny neutrofilowej
 • Przewlekła choroba ziarniniakowa (CGD)
 • Zespół Chediaka-Higashiego

Inne nowotwory złośliwe:

 • Nerwiak zarodkowy współczulny
 • Retinoblastoma

Schorzenia, w których podejmowane są próby kliniczne terapii komórkami macierzystymi:

Choroby związane z zaburzeniami spichrzania w liposomach:

 • Adrenoleukodystrofia (ALD)
 • Choroba Gauchera
 • Choroba Krabbego (GCL)
 • Choroba Niemanna-Picka
 • Choroba Wolmana
 • Choroba Sandhoffa
 • Metachromatyczna leukodystrofia
 • Mukolipidoza II

Mukopolisacharydozy:

 • Zespół Hunter (MPS-II)
 • Zespół Sanfilippo (MPS-III)
 • Zespół Morquio (MPS-IV)
 • Zespół Hurler (MPS-IH)
 • Zespół Maroteaux-Lamy’ego (MPS-VI)
 • Zespół podkradania, niedobór
 • beta-glukuronidazy (MPS-VII)
 • Zespół Sheie’a (MPS-IS)

Histiocytozy:

 • Hemofagocytoza
 • Histiocytoza – X
 • Rodzinna limfohistiocytoza z erytrofagoctyozą (FEL)

Inne nowotwory złośliwe:

 • Mięsak Ewinga
 • Rak nerki (renal cell carcinoma)
 • Rak piersi

Choroby ośrodkowego układu nerwowego:

 • Mózgowe porażenie dziecięce
 • Stwardnienie rozsiane (SM)

Inne choroby dziedziczne:

 • Hipoplazja chrząstek i włosów
 • Choroba Gunthera
 • Osteopetroza (marmurkowatość kości)
 • Trombastenia Glanzmanna
 • Zespół Lescha-Nyhana

Obszary terapeutyczne, w których eksperymentuje się z terapią komórkami macierzystymi:

Hepatologia, andrologia, ortopedia, neurologia, pneumonologia, endokrynologia, transfuzjologia, kardiologia, transplantologia


Artykuł powstał we współpracy z PBKM


Ciąża i poród Macierzyństwo

Trzynastolatka z makijażem już nikogo nie dziwi. Kiedy zacząć się malować?

Redakcja
Redakcja
1 kwietnia 2019
Fot. iStock/ClarkandCompany
 

Nie trudno dziś znaleźć w Internecie filmiki instruktażowe, w których nastolatki radzą swoim rówieśniczkom „jak się malować do szkoły”. Dzieci dojrzewają coraz szybciej i pewnych rzeczy prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Jednak nierzadko dziwi nas coraz młodszy wiek owych youtuberek i vlogerek oraz zawartość ich kosmetyczek, którą można  wycenić nawet na kilkaset złotych… Skąd dzieci biorą pieniądze na drogie kosmetyki? Czy naprawdę ich potrzebują? Dlaczego dajemy im na to przyzwolenie?

Oczywiście, eksperymentowanie ze swoim wyglądem jest podstawowym prawem okresu dojrzewania. Coraz częściej jednak dziewczynki, które wciąż jeszcze uczęszczają do podstawówki, w szkolnej ławce wyglądają bardziej jak dojrzałe kobiety niż uczennice. A te, które sztuki makijażu nie opanowały najlepiej, wyglądają po prostu żałośnie i śmiesznie…

Według ostatnich sondaży dotyczących „nawyków makijażowych”, przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 66 procent kobiet w wieku powyżej 18 lat przyznaje, że zaczęło stosować kosmetyki do makijażu między 13- tym a 15-tym rokiem życia. 11 procent osób zaczęło eksperymenty z makijażem w wieku 10 – 12 lat. 23 procent zaczęło się malować po 16 -tym roku życia. W Polsce sytuacja wygląda podobnie.

I o ile zdaniem dermatologów stosowanie produktów do makijażu w tak młodym wieku jest szkodliwe dla skóry, psychologowie zwracają uwagę na jeszcze inny problem: brak akceptacji wyglądu wśród młodych osób. Większość ankietowanych kobiet twierdziła, że zaczęła się malować, ponieważ czuły się chorobliwie niepewne siebie. Jeśli czternastolatki uważają, że nie są „wystarczająco” ładne, by wyjść z domu bez pełnego makijażu, jak to wpłynie na ich samoocenę w dorosłym życiu? Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niezaprzeczalnym sygnałem ostrzegawczym jest bez wątpienia moment, w którym zauważamy, że nasza córka ma w swojej kosmetyczce drogie kosmetyki niewiadomego pochodzenia.

Jak powinniśmy reagować? Kiedy?  Jaki jest odpowiedni wiek, aby zacząć się malować? Czy dzieci powinny mieć swobodę eksperymentowania w tym zakresie? Jakie jest wasze zdanie?

 


Ciąża i poród Macierzyństwo

Dlaczego nie jesteś szczęśliwa w związku i dlaczego to jest twoja wina

Redakcja
Redakcja
1 kwietnia 2019
Fot. iStock/lechatnoir

Nie wszystkie relacje są sobie równe. Jest rzeczą oczywistą, że tylko dlatego, że jesteś z kimś w związku, nie oznacza to, że będziesz szczęśliwa. Istnieje wiele rzeczy, które mogą wpływać na poczucie satysfakcji, szczęścia w relacji z partnerem. I wcale nie zawsze  chodzi o to, jak się między wami układa, jaki on jest wobec ciebie. Czasem nie zauważamy własnych błędów…

Kiedy nie jesteś szczęśliwa w związku z własnej winy, zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że:

Przestałaś wkładać wysiłek w waszą relację

Kiedy dopiero zaczynasz nowy związek, wkładasz w to maksymalny wysiłek. Ciężko pracujesz, aby utrzymać swoją miłość. Jednakże, gdy wchodzisz głębiej w stabilny związek, możesz zbyt szybko osiąść na laurach. To samozadowolenie może być główną przyczyną, dla której Twój związek nie daje już ci satysfakcji.

Utkwiłaś w scenariuszu „przyjaciele z korzyściami”

Masz poważne problemy z zaangażowaniem. Chcesz wszystkich przywilejów związku, ale żadnej odpowiedzialności. I to właśnie strach przed zaangażowaniem, naprawdę czyni cię niezadowolonym z całej sytuacji.

Jesteś narcyzem

Narcyz nigdy nie może być szczęśliwy w związkach, ponieważ nie pozwala sobie na zakochanie się we „właściwy sposób”. I dlatego jeśli jesteś narcyzem, nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwa w związku z kimś innym.

Jesteś po prostu nudna i jednowymiarowa

Musisz urozmaicić swoje zainteresowania i pasje, jeśli chcesz sprawić, by twój związek lepiej funkcjonował. Nuda może być przyczyną twojego nieszczęścia.

Utknęłaś w wirtualnym świecie

Stałeś się bezosobowa. Twoje życie składa się z ciebie przed ekranem komputera. Jesteś ciągle aktywna w wirtualnym świecie; ale w prawdziwym świecie nie istniejesz. Nie żyjesz w tej chwili, ponieważ jesteś zbyt pochłonięta cyberprzestrzenią. Nie możesz tworzyć udanego, dobrego związku, bo nie wiesz jak to zrobić.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

Praktyczne porady na wakacyjny wyjazd z niemowlęciem

Tata kontra mama. Życie jest niesprawiedliwe (i tylko matka to zrozumie)

Co się dzieje z twoim mózgiem, kiedy zostajesz rodzicem