Lifestyle Macierzyństwo

Bardzo często pytacie, co robię, że tak wyglądam… Koniecznie zobaczcie kolejny, cudowny filmik od Matko Jedyna. Fitness dla mam

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 stycznia 2017
Fot. Screen z Facebooka DZIECKO
 

Przecież powszechnie wiadomo, że kto jak kto, ale matka na to, żeby zadbać o swoją sylwetkę, ma mnóstwo czasu i możliwości.  Zwłaszcza, że i tak chodzi w domu ubrana w dresy…

Jeśli więc ćwiczycie nogi, wykonujecie skłony i pasjonujecie się crossfitem :), koniecznie obejrzyjcie te cudowny filmik przygotowany przez Matko Jedyna. Nie tylko matki zrozumieją i puszczą do nas oko, prawda?…


Lifestyle Macierzyństwo

Jak przezwyciężyć nieśmiałość. Zamiast być doskonały, staraj się być szczęśliwy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 stycznia 2017
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Nieśmiałość może stanowić prawdziwy problem, wpływając na wiele aspektów naszego życia. Jeśli przeszkadza nam funkcjonować na polu zawodowym i osobistym tak, jak byśmy tego chcieli – można i warto ją przezwyciężać.

Dlaczego niektórzy ludzie są nieśmiali?

Nieśmiałość to bardzo indywidualna kwestia, najczęściej związana z trzema czynnikami, których źródła należy szukać w naszych relacjach z innymi, które kształtowały się już w dzieciństwie. Pomijając skłonności charakterologiczne, najczęściej jesteśmy nieśmiali, gdy:

1. Mamy zaniżoną samoocenę

Nie wierząc, że jesteśmy warci zainteresowania, lekceważąc swoją wartość, wstydzimy się „zajmować” innych swoją osobą, propozycjami, opiniami, problemami – jest to dla nas zbyt niekomfortowe.

2. Jesteśmy zbyt mocno skoncentrowani na sobie

W złym znaczeniu: obsesyjnie doszukujemy się w sobie błędów, słabości, śmieszności. I boimy się, że to, co my widzimy, zostanie zauważone i wyśmiane przez innych.

3. Uprzedziliśmy się do swojej nieśmiałości

Gdy tylko uwierzyliśmy, że jesteśmy nieśmiali, zaczęliśmy „dopasowywać” swoje zachowanie, nawet na siłę, do tej właśnie cechy. Inni widzą nas już teraz jako „tę cichą myszkę” i nie wymagają od nas tyle, ile można by wymagać, by działało to na naszą korzyść.

Jak przezwyciężyć nieśmiałość

Jeśli czujesz się bardzo niezręcznie w nowym, nieznanym środowisku, do tego stopnia, że twoja nieśmiałość paraliżuje cię i uniemożliwia swobodne nawiązywanie relacji, pokazanie całego twojego potencjału, wypróbuj kilka ciekawych wskazówek i technik, które mogą ci pomóc.

1. Wiedza to potęga

Jeśli jesteś w stanie zrozumieć, dlaczego jesteś nieśmiały, znajdujesz się w połowie drogi do pokonywania jej. Co jest przyczyną twojej nieśmiałości? Jakie są Twoje „wyzwalacze”? Przeanalizuj sytuacje, w których twoja nieśmiałość bierze górę i przejmuje kontrolę nad twoim zachowaniem.

2. Bądź świadomy

Samoświadomość jest jednym z podstawowych kroków, który pozwoli ci przezwyciężyć nieśmiałość. Warto zdać sobie sprawę z tego, że świat nie kręci się wokół nas.

3. Bądź silny

Możesz mieć niską samoocenę, ale spróbuj znaleźć kilka swoich pozytywnych cech. Każdy je ma! Znajdź sposób, by je wykorzystać i bądź z nich dumny. Powoli, sposób w jaki na siebie patrzysz ulegnie pozytywnej zmianie.

4. Polub to, kim jesteś

Zbyt często nieśmiali ludzie zaniedbują siebie i swoje potrzeby, bo boją się prawdy o sobie. Ważne jest, aby nauczyć się kochać i doceniać siebie.

5. Bądź sobą

Czasami nieśmiali ludzie czują obowiązek „dostosowania się” do środowiska, by zyskać jego akceptację. Jeśli ludzie nie lubią cię za to, kim jesteś, nie męcz się i nie trać na nich czasu – nie są tego warci.

6. Weź głęboki oddech

Czasem to wystarczy, aby wrócić na właściwe tory. Naucz się wykonywać kilka relaksujących i uspokajających ćwiczeń oddechowych i wykorzystuj je w praktyce, w stresującej sytuacji społecznej.

7. Zaczynaj od małych kroków

Ustalaj sobie małe cele, każdego dnia i krok po kroku pracuj nad swoją nieśmiałością. Ćwicz, oswajaj się z ludźmi, najpierw podczas mniej licznych spotkań towarzyskich. Pewność siebie buduje się powoli.

8. Wizualizuj

Innymi słowy: „Udawaj, póki się nie uda”. Powtarzaj sobie, że jesteś pewny siebie, że jesteś odważny i szczęśliwy. Wyobrażaj sobie siebie wśród ludzi, to jak się z nimi śmiejesz, rozmawiasz, swobodnie żartujesz.

9. Postaw sobie wyzwanie: pokonam nieśmiałość w konkretnej sytuacji

Być może nie chcesz tego zrobić, ale jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przezwyciężyć nieśmiałość, jest to konieczne.  Zaciśnij zęby i postaw się w niewygodnej sytuacji. Będzie cię korciło, by uciec – wytrzymaj. Za chwilę będzie o niebo lepiej. Poczujesz dumę.

10. Bądź gotowy na odrzucenie

Nieśmiałość często wynika ze strachu przed odrzuceniem. Jeśli zaakceptujesz fakt, że ono zdarza się każdemu z nas i że nie każdy musi nas darzyć sympatią, łatwiej będzie ci uwierzyć w siebie.

11, Bądź niedoskonały

Nikt nie jest doskonały, i ważne jest, aby zawsze o tym pamiętać. Ludzie, którzy są nieśmiali często myślą, że nie są wystarczająco dobrzy. Dlaczego? Ponieważ często porównują się do tych, których sukcesy są dla nich nieosiągalne. Doskonałe ciała, idealne miejsce pracy, idealny związek – to nie jest realne. Zamiast być doskonały, staraj się być szczęśliwy.

12. Przestań się „etykietować”

Etykiety są dla słoików, a nie dla ludzi. Możesz być kim chcesz.

13. Ćwicz pokonywanie nieśmiałości w kontaktach z ludźmi

Przestań się chować, zacznij „wychodzić” do innych. Świętuj każdy mały postęp. Kiedy poczujesz się swobodniej, natychmiast odbije się to na twoich relacjach z tymi, na których ci zależy.


Lifestyle Macierzyństwo

Chcemy Pokojowej Nagrody Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka!

Karolina Krause
Karolina Krause
18 stycznia 2017
Fot. Screen z Facebooka Jurek Owsiak

Pokojowa Nagroda Nobla dla Jurka Owsiaka i jego Wielkiej Orkiestry? Taki pomysł w błyskawicznym tempie rozchodzi się po sieci. Sama inicjatywa powstała co prawda już dużo wcześniej, bo w 2011 r., ale od niedzieli akcja zdecydowanie nabrała rozmachu. Głównie dlatego, że mamy realne szanse na złożenie takiej kandydatury! Pokój można bowiem czynić na wiele różnych sposobów.

Ogólne poruszenie wywołał między innymi post, który Krzysztof W. Kasprzyk, były konsul RP w Stanach Zjednoczonych, zamieścił na swoim facebookowym profilu w niedzielę, tuż po zakończeniu 25. już Finału WOŚP. Po raz kolejny udało się wtedy przekonać o wielkiej hojności naszych rodaków i zebrać rekordowe kwoty na pomoc dla najmłodszych.

„Powiem krótko: Nikt i nic nie dorasta WOŚP do pięt. Wyzwalany przez Jurka wulkan pozytywnej energii to doprawdy ewenement. Extra podziw budzi profesjonalizm tego gigantycznego projektu i panowanie nad jego logistyką” – napisał Kasprzyk, przekonując, że warto nominować Orkiestrę do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać między innymi byli laureaci. Przypomnijmy, że polskim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jest nasz były prezydent – Lech Wałęsa, dzięki któremu cały pomysł mógłby dojść do skutku. Na szczęście istnieją jeszcze inne drogi wyjścia, na wypadek gdyby tak się jednak nie stało.

Administracja fanpage’a Pokojowa Nagroda Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka, już nad nimi pracuje. Jak możemy przeczytać na ich stronie:

„Jeśli nikt Jurka Owsiaka nie nominował do Pokojowej Nagrody Nobla to ja jego WOŚP do tej nagrody nominuję. Dziś wirtualnie, lecz przyjdzie dzień, gdy zrobię to realnie informując laureatów norweskiej nagrody o fenomenie pracy charytatywnej jaki stworzyła Polska i jakiego nie zna świat ani historia świata. Oby w końcu Światełko do Nieba zobaczył Królewski Komitet Pokojowej Nagrody Nobla”.

Pozostaje jeszcze kwestia, czy powinno się nominować całą Orkiestrę, czy samego Jurka Owsiaka. Niezależnie od tego, czyja kandydatura zostałaby zgłoszona już sama nominacja, byłaby dla Polski ogromnym wyróżnieniem. Z niecierpliwością czekamy na dalszy obrót spraw. I mamy nadzieję, że cały pomysł doczeka się swojej realizacji.

W końcu jak wiemy „Dobro powraca”!


Zobacz także

„Moja dusza lubi domowy, dwudaniowy obiad o stałej porze i przewidywalność zdarzeń”

Wampiry w miłości

Horoskop prawdę ci powie – zobacz, czym drażnisz swojego partnera według astrologów

„Nie mówię pacjentce, że ma trzy miesiące życia, dla niej to byłby szok, przed chwilą była zdrowa”