Go to content

7 zaskakujących dolegliwości, które możesz odczuwać podczas ciąży

Fot. iStock / momcilogv

Każda przyszła matka wie, że w czasie ciąży jej ciało ulegnie znacznym zmianom. Na wiele jest przygotowana i z wielu zdaje sobie sprawę. Jednak według naukowców, mogą pojawić się i takie, które będą niespodzianką. Choć mogą się wydawać niepokojące, to specjaliści zapewniają, że są normalne i nie ma co panikować. Zsiniała wagina to tylko jedna z nich.

Zmienia się głos

W trakcie ciąży zmienia się postawa. Nowe ułożenie kręgosłupa i miednicy może wywołać pojawienie się napięć w ciele oraz w krtani. Mogą pojawić się trudności w swobodnym wydawaniu dźwięków. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach możesz mieć problemy z kontrolowaniem oddechu podczas mówienia. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie miejsca pracy przepony oraz rozchodzące się mięśnie brzucha. Podpieranie dźwięku zostaje utrudnione, co należy uznać za najbardziej obciążający krtań czynnik.

Zachodzą zmiany w mózgu

Nie bezpodstawnie mówi, że kobieta w czasie ciąży „traci mózg”. Według badań naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie takie zmiany są długotrwałe i mogą trwać nawet kilka lat. Główne obszary, które się zmieniły, związane są z poznawaniem socjalnym oraz empatią. Zauważyli, że w czasie ciąży mózg kobiety skupia się wyłącznie na macierzyństwie.

Oprócz tego możesz dostrzec, że twoja zdolność do rozpoznawania twarzy uległa polepszeniu. Tak twierdzą naukowcy z McMaster University w Kanadzie. Jako powód podają, że kobieta w ciąży staje się szczególnie czujna wobec ludzi. Dzięki temu szybciej może dostrzec zagrożenie i ochronić się przed nim.

Pojawia się nadmierne owłosienie

W związku ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży, możesz zauważyć zwiększone owłosienie ciała. Gęstsze włosy mogą pojawić się np. na brzuchu lub na rękach. Nie jest to powód do niepokoju, ponieważ po urodzeniu dziecka, poziom hormonów powinien wrócić do normy.

U wielu kobiet dodatkowe owłosienie pojawia się głównie na twarzy i wokół brodawek sutkowych. Zmiany powinny ustąpić do 6 miesięcy po porodzie.

Nieświeży oddech

Wiele kobiet w ciąży skarży się na nieświeży oddech, mimo tego, iż dbają o higienę jamy ustnej. W wielu przypadkach niestety wizyta u stomatologa nie pomoże, ponieważ najczęściej jest on skutkiem nadmiernego działania bakterii w jamie ustnej.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu, mogą być także uszkodzenia dziąseł, o które w tym stanie nietrudno. W czasie ciąży pęcznieją i stają się bardzo wrażliwe. Nawet najmniejszy dotyk może spowodować krwawienie. Miękkie i obrzmiałe dziąsła mogą także tworzyć kieszonki, gdzie będzie gromadzić się ropa i pojawi się nieprzyjemny zapach z ust.

Swędząca skóra

Jednym z utrudniających życie skutków ciąży może być swędząca skóra, na której może także pojawić wysypka. Ogólnie jest to związane z rozciąganiem się ciała oraz z wydzielaniem hormonów i zmianami zachodzącymi w enzymach wątrobowych. Nie należy bagatelizować świądu, ponieważ może on mieć poważniejsze podstawy, dlatego warto udać się do specjalisty po konsultację. Jednak warto najpierw stosować kremy nawilżające i unikać czynników powodujących świąd np. gorącej wody podczas kąpieli.

Wiele kobiet może zacząć cierpieć na świąd ciężarnych. Zwykle pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Wywołują go wydzielane w tym czasie hormony, które wpływają na pracę wątroby.

Wiecznie zatkany nos

W drugim trymestrze może pojawić się nieprzyjemne uczucie wiecznie zatkanego nosa. Oddychanie jest utrudnione, możesz zacząć chrapać. Wszystkiemu winne są hormony, które rozszerzają naczynia krwionośne. Pomocne mogą okazać się krople nawilżające.

Zasiniona wagina

A co z twoją waginą? Dr Kim Clugston, specjalista w dziedzinie płodności, w wywiadzie dla Daily Mail stwierdziła, że wagina może zsinieć. Na taką zmianę wpływa przepływ krwi. Jednak spokojnie, wróci ona do swojego normalnego koloru przed porodem. Zauważyłyście u siebie taki objaw?

Ciąża to nie choroba, jednak w ciągu tych dziewięciu miesięcy twoje życie może być znacznie utrudnione. Nie masz na to wpływu, winne są hormony i naturalne reakcje ciała na zmieniający się stan. Niestety niektóre dolegliwości będą uciążliwe nie tylko dla ciebie, lecz także dla twojego otoczenia. Ale spokojnie, są to zmiany tymczasowe.


Źródło: dailymail.co.uk, dziecisawazne.pl,naukawpolsce.pap.pl