Lifestyle Macierzyństwo

3 typy rodziców, którzy stają się ofiarami własnych dzieci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 grudnia 2017
Fot. iStock / Choreograph
 

Na pewno słyszeliście o tym lub sami tego doświadczyliście – zdarza się, że to dzieci przejmują rolę domowego kata i znęcają się nad rodzicami. W grę wchodzi zarówno przemoc fizyczna jak i emocjonalna, a takie sytuacje są szalenie skomplikowane i (w przypadku braku reakcji i bezradności rodziców) mogą ciągnąć się latami. Tymczasem prawdziwa przyczyna tkwi w historii rodziców właśnie – w tym, jak byli wychowywani, jakie mieli doświadczenia z dzieciństwa i jakich wzorów dostarczyli im ich własni rodzice.

Jeśli więc obserwujesz u swojego dziecka niebezpieczne tendencje, odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy w dzieciństwie byłeś zastraszany przez rodziców? Czy dorastałeś w towarzystwie rodzica „nieobecnego” lub byłeś zaniedbany emocjonalnie? Czy miałeś narcystycznego rodzica? Ważny jest również twój związek. Jeśli jesteś w nieszczęśliwej relacji albo twój partner reprezentuje inny styl rodzicielski, trudno wam efektywnie i dobrze wychowywać.

Istnieją trzy style rodzicielskie, które przyczyniają się do tego, że dzieci mogą się nad nami znęcać

„Rodzic winny” 

Coś poszło nie tak – rozwód , choroba, trudności finansowe – a teraz czujesz się winny. Aby złagodzić poczucie winy, dajesz swoim dzieciom zbyt dużo swobody i stawiasz niewystarczającą ilość granic.

„Rodzic niespokojny”

To rodzic, który zawsze się martwi i wiecznie się niepokoi. Dzieci doświadczają lęku rodzica, często słyszą „nie wierzę w ciebie”, „nie ufam ci” lub „nie jesteś wystarczająco zdolny/dobry”, a to wywołuje olbrzymi gniew, agresję i frustrację.

„Rodzic – wszystko załatwię”

Ci rodzice nie mogą znieść frustracji swoich dzieci i nieustannie wkraczają w ich życie by rozwiązywać problemy za nie Tacy rodzice mają dobre intencje, ale ich wynik ich działań jest przerażający. Dziecko pozostaje zależne od rodziców i nieświadomie ich odrzuca. Nigdy nie jest usatysfakcjonowane. W rzeczywistości im więcej mu dajesz, tym mniej cię docenia. Dzieci mają naturalną chęć bycia niezależnymi. Rodzic „wszystko załatwię” zniechęca je, a zatem opóźnia emocjonalny rozwój własnego dziecka. Dzieci takich rodziców mają tendencję do starzenia się, ale nie dojrzewania.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle Macierzyństwo

Pijana? Nie, „tylko” niewyspana. Brak snu destrukcyjnie wpływ na mózg

Redakcja
Redakcja
26 grudnia 2017
Fot. iStock/filadendron
 

Powiedziano już wiele na temat higieny snu, tego, jak ważny jest on dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak w dalszym ciągu nie doceniamy jego wpływu na nasze organizmy, powtarzając jak mantrę „wyśpię się po śmierci”. Niestety, dla wielu to powiedzenie może stać się prawdziwym czarnym proroctwem. 

Czy faktycznie niedosypianie może aż tak wpływać na pracę mózgu? Naukowcy i na to pytanie znaleźli konkretną odpowiedź.

Pijana czy niewyspana?

Na pierwszy rzut oka trudno porównać stan upojenia alkoholowego z niedoborem snu. Jednak naukowcy z Los Angeles i Tel Awiwu  udowodnili, że niedobór snu obniża wydajność neuronów płata skroniowego, w którym analizowane są bodźce wizualne oraz dane gromadzone w naszej pamięci. Komórki nerwowe przestają wtedy pracować wydajnie, co można porównać do skutków nadużycia alkoholu. Mózg, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości snu koniecznego do regeneracji, odczuwa zaburzenia pracy pomiędzy neuronami. W efekcie fale mózgowe funkcjonują wtedy wolniej, wolniej przychodzi nam przyswojenie nowych informacji i reagujemy z opóźnieniem. Jak po kilku głębszych.

Brak snu może prowadzić do śmierci 

Brak snu powoduje niemożność skupienia się na istotnych detalach, upośledza nasze zdolności do planowania i koordynowania działań. Mózg przestaje szybko reagować, bo oszczędza energię, łatwiej więc podejmujemy ryzykowne decyzje, nie kalkulując możliwych do poniesienia konsekwencji.

Brak snu stosowany był jako narzędzie tortur, które mogło doprowadzić do śmierci. Jego zgubny wpływ udowodnił Amerykanin Randy Gardner, który eksperymentalnie nie spał przez 264.4 godziny (11 dni i 24 minuty). Pobił tym samym rekord, ale cena była wysoka — dotknęły go myśli paranoidalne, halucynacje, wahania nastroju i inne znaczące problemy psychiczne.

Żeby oszczędzić sobie podobnych problemów, należy znaleźć czas na odpoczynek i regenerację podczas nocy. Jedynym skutecznym sposobem, by na trzeźwo nie zachowywać się jak po pijaku, jest wysypianie się.


 

źródło: www.medicalnewstoday.com


Lifestyle Macierzyństwo

7 czynności, które fundują nam przyjemność porównywalną do orgazmu

Redakcja
Redakcja
26 grudnia 2017
Fot. iStock/CoffeeAndMilk

Orgazm to słowo-klucz dla wielu kobiet. Lubimy na równi z mężczyznami wspinać się na wyżyny rozkoszy, i to nie jeden raz. Niesamowitą przyjemność wyzwalają różne sytuacje, najczęściej związane z łóżkiem. Ale niezależnie od tego, czy wolimy w łóżku, czy na podłodze, z kobietą czy mężczyzną, wielką przyjemność i jednoczesną ulgę mogą przynieść rzeczy bardziej przyziemne, niż szczytowanie.

7 sytuacji, które bywają tak przyjemne, jak orgazm

1. Gorący prysznic

Szczególnie ten po dniu niekończących się obowiązków lub w paskudny dzień zimą. Gorący strumień wody relaksuje skutecznie, rozluźnia mięśnie i bywa doskonałym wstępem do jeszcze ciekawszego rodzaju przyjemności.

2. Świadomość, że nie musisz pracować

Weekend, urlop czy wygrana w totka, która uwalnia od konieczności pracy raz na zawsze — powód pozostania w domu i błogiego odpoczynku nie jest istotny. Istotne jest to, że nie trzeba zrywać się o świcie z ciepłego łóżka, aby przez resztę dnia znosić humory szefa i wykonywać beznadziejne obowiązki.

3. Masaż głowy i karku

Wyobraź sobie ciepłe dłonie na twoim karku i głowie. Te powolne, mocne ruchy doskonale rozluźniają mięśnie i przygotowują ciało i psychikę do odpoczynku totalnego. Lub też gwarantują doskonały start do erotycznej zabawy. Dwa w jednym. Genialne połączenie.

4. Możliwość skorzystania z toalety po długim czasie

Kto nie zna tego uczucia, gdy po wielu godzinach powstrzymywania się od wizyty w toalecie, wreszcie można odczuć niewyobrażalną ulgę? Nie ma wyjątku, opróżnienie pęcherza to może i dziwaczna, ale zawsze wielka przyjemność.

5. Zrzucenie obcasów i stanika po całym dniu

Co robią kobiety, jak tylko zamkną za sobą drzwi do domu po powrocie z pracy? Tak, zrzucamy niewygodne buty i pozbywamy się staników, aby poczuć luz i wygodę. Po wielu godzinach w służbowym uniformie, to jedno z najbardziej pożądanych odczuć.

6. Przeciąganie się w łóżku

W cieplutkiej, pachnącej snem pościeli, szczególnie, gdy  obok leży ukochana osoba. Przeciąganie mięśni i ziewanie gwarantuj sympatyczny start w dzień, po równie sympatycznej nocy.

7. Podrapanie swędzącego miejsca

Nie zawsze można sobie ulżyć, bo nie zawsze jest na drapanie odpowiedni czas i miejsce. Ale ta chwila, gdy wreszcie możesz ulżyć temu dręczącemu uczuciu (np. swędzące ucho), jest bardzo przyjemna.

A tobie co sprawia podobną przyjemność?


 

źródło: www.popularne.pl


Zobacz także

Najlepsze kosmetyki premium? Wybieraj mądrze, naprawdę warto!

Dobre wiadomości dla plażowiczów. Zakaz kąpieli nad Bałtykiem został zniesiony

„Bo my dziewczyny, przy was wciąż zapominamy. Że co? Że trzeba słuchać mamy”. 5 lekcji o miłości, których nauczyła mnie moja matka