Listy do redakcji

Kręgosłup moralny – taki banalny. Jak łatwo go sprowadzić do słów rzuconych na wiatr

Listy do redakcji
Listy do redakcji
15 grudnia 2016
Fot. iStock/Berezko
 

Mam znajomego, z którym niegdyś zdarzało mi się rozmawiać. Ciekawił mnie jego światopogląd, jego bezkompromisowość (przynajmniej tak mi się wtedy wydawało) w pewnych kwestiach bardzo mi imponowała, czasem nawet zawstydzała. Zwłaszcza w porównaniu z moją lekkomyślnością a wręcz ignorancją w niektórych sprawach, bo przecież powinnam o tym, czy o owym pomyśleć. On potrafił,  a ja doznawałam olśnienia „po fakcie”.

Jedną z jego złotych zasad było niełączenie życia osobistego z zawodowym. W pracy nie ma znajomych, a już tym bardziej przyjaciół, są tylko „znajome twarze” – znacie to sformułowanie? Oczywiście powinno się również unikać łączenia jej w jakikolwiek sposób z osobą, z którą jest się w związku. Itp. itd.

Gdy jego dziewczyna rzuciła pomysł wspólnego biznesu z naszą firmą, pierwsze co powiedział to: „mnie do tego nie mieszajcie” – pomyślałam wtedy „WOW”, naprawdę to co mówi jest kompatybilne z tym co robi, tylko… No właśnie, pisząc o jego zasadzie użyłam sformułowania „było” a nie „jest”.

Po raz pierwszy zaczęłam się gubić w momencie gdy uczestniczył w spotkaniach biznesowych dotyczących jej projektu, potem gdy okazało się, że nagle ten konkretny kontrahent może więcej niż inni za jego przyzwoleniem choć współpraca nie dotyczyła jego działu.

Dziwne było to wszystko, takie nie „w jego stylu”. Pytanie tylko czy na pewno orientowałam się „w jego stylu”, czy tylko mi się wydawało? Czy kilka miesięcy znajomości daje prawo, a przede wszystkim podstawy do interpretowania czyjegoś zachowania – wiem, że był ostatnią osobą po której spodziewałabym się jego tak odmiennego od kreowanego wizerunku. W mojej głowie, podczas naszych rozmów, powstał obraz osoby o silnie ukształtowanym kręgosłupie moralnym, przekaz musiał być zatem bardzo sugestywny.

Ostatnio natomiast naszła mnie refleksja, jak bardzo banalny może się okazać taki kręgosłup moralny, jak łatwo go sprowadzić do paru słów rzuconych na wiatr…

Z drugiej strony żeby być z Wami szczerą, powinnam też zaznaczyć, że przy okazji zastanawiam się nad sobą. Czy moja moralność nie jest podobnie banalna… Bo czy przeszkadzałoby mi to wszystko tak bardzo, gdyby chodziło o kogoś innego, kogoś całkowicie mi obojętnego? Czy naprawdę uwiera mnie i irytuje jego „nieszczerość” i brak konsekwencji, czy raczej to że chodzi o dziewczynę, którą nie jestem ja?

No cóż, skupianie się na cudzym kręgosłupie jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza że możemy wówczas zapomnieć zadbać o nasz własny!

autorka: JM-D


Listy do redakcji

Skóra twarzy przez całe nasze życie zmaga się z atakami. Czego tak naprawdę potrzebuje cera?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
16 grudnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Twarz to jedyna część ciała, która przez całe życie pozostaje nieosłonięta. Jej skóra musi zmierzyć się z nieustającym atakiem drobinek kurzu, spalin i innych zanieczyszczeń. Bywa zlewana deszczem, uderzana silnym wiatrem, wciąż jest wystawiana na działanie szkodliwego promieniowania UV. Musi znieść chemikalia w środkach czystości i kilka warstw makijażu, który nie pozwala jej oddychać przez wiele godzin. Nie pomagają jej zmienne temperatury, upał i mróz.

No i niestety, zbyt często traktowana jest jak poligon, szczególnie w zakresie makijażu. Musi znosić kolejne modne podkłady, podkłady pod podkłady, fluidy, pudry, róże, korektory, cienie, brokaty, kleje do rzęs, kredki. Wszak ma być piękna, najlepiej według standardów narzucanych przez kolorowe czasopisma, w których zdjęcia twarzy są częściej dziełem grafików niż fotografów.

Skóra twarzy stara się być dzielna. Długo znosi bez skargi te wszystkie szkodliwe czynniki, bo ma wszak bardzo ważną misję: chroni przed nimi istotne i wrażliwe organy wewnętrzne. Ale z czasem nie daje rady, zwłaszcza, że bywa skutecznie niszczona od wewnątrz przez niewłaściwą dietę i używki.

A wymagania wobec niej są ogromne: powinna być gładka, sprężysta, promienieć, ma właściwie zakaz starzenia się. Bywa więc naprawdę zmęczona i zestresowana. Z czasem szarzeje, przebarwia się, przesusza, marszczy…

Czego tak naprawdę potrzebuje cera? Odżywienia! Od wewnątrz i od zewnątrz. Bez dbałości o właściwą dietę nie ma co liczyć na długie lata gładkiej skóry twarzy. A i od zewnątrz należy jej się porcja witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę w jej regeneracji i zdrowiu. Wiadomo, że trzeba jej dostarczyć zdrowego tłuszczu, przeciwutleniaczy, witamin A, E, C i niektórych B oraz substancji, które ją nawilżą, wzmocnią elastyczność i wspomogą syntezę kolagenu. Systematyczne, codzienne używanie kosmetyków zawierających taki zestaw składników odżywczych daje cerze zdrowie, co skutkuje efektami estetycznymi – twarz pięknieje. Dzięki temu wymaga mniej makijażu, co też wychodzi jej na zdrowie.

Krem nawilżająco-rozświetlający CERES to porcja życia dla cery

Jego recepturę oparłam na naturalnych składnikach, które połączyłam korzystając z tzw. podłoża aptecznego stosowanego w leczniczych maściach.  Kolagen morski, olej z pestek dyni i witamina C, zastosowane w odpowiednich proporcjach, wnoszą własne wartości odżywcze oraz takie, które wynikają z ich wzajemnego oddziaływania.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

WITAMINA C:

 • jeden z najefektywniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, efektywnie chroni komórki skóry przed atakiem wolnych rodników
 • uczestniczy w syntezie elastyny i kolagenu
 • działa rozjaśniająco, zmniejszające rumień i płytkie zmarszczki

KOLAGEN MORSKI:

 • tworzy ochronną warstwę na skórze zapewniając odpowiedni stopień nawilżenia
 • uelastycznia skórę, zapewnia jej właściwe napięcie
 • działa regenerująco, przywraca gładkość i sprężystość skóry
 • wiąże wodę zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie
 • daje energię morza

OLEJ Z PESTEK DYNI:

 • natłuszcza i wygładza skórę
 • odżywia skórę, bo zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), naturalne witaminy A, C, E i K, B1, B2, B6, oraz potas, selen i cynk
 • rozjaśnia przebarwienia
 • wzmacnia barierę lipidową naskórka, zmniejszając skłonność do podrażnień
 • daje energię ziemi i wzrostu

OLEJEK GREJPFRUTOWY:

 • działa przeciwstarzeniowo
 • likwiduje plamy na skórze
 • rozjaśnia przebarwienia
 • daje energię słońca

Krem jest bezpieczny, hypoalergiczny. Ma lekką, delikatną konsystencję i łatwo się wchłania. Także dzięki przyjaznemu opakowaniu airless, które zapewnia mu ochronę przed wpływem powietrza i pozwala ekonomicznie dozować dawki.

To krem do codziennego odżywiania cery skłonnej do przesuszeń i przebarwień, pozbawionej blasku.


Zapraszam na www.ceres-cosmetics.pl

Marta Gołąbek-Ciesińska, farmaceutka.

Artykuł powstał we współpracy z Ceres Cosmetics


Listy do redakcji

„Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności”. Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!

Karolina Krause
Karolina Krause
15 grudnia 2016
"Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności". Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!
Fot. iStock/Carillet

Zaraz mamy Święta? To może warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobiliśmy, by już wkrótce zasiąść wspólnie do stołu i móc spojrzeć sobie nawzajem w oczy bez poczucia winy? Bez ogromnego rozgoryczenia, że kiedy my tutaj cieszymy się z kupowania prezentów, ich jedynym marzeniem jest to, aby tej daty zwyczajnie dożyć. Bo do 24. grudnia jeszcze daleko, a wojska reżimu są tuż, tuż. Co zrobiliśmy, żeby móc w ogóle nazywać się ludźmi?

Po masakrze dokonanej dwa dni temu na ulicach Aleppo, rzecznik ONZ mówił o „totalnym upadku społeczeństwa”. A my tylko biernie się temu przyglądamy. Kobiety i dzieci giną kilka metrów od własnego domu, a my w dalszym ciągu nie robimy nic. NIC, żeby to zmienić.

Powiecie, że to nie nasza wojna. To nie wy macie ich krew na swoich rękach. Naprawdę w to wierzycie? Szczerze uważacie, że to nie jest wasza odpowiedzialność? Pozwólcie więc, że zacytuję tutaj urywek z prawa karnego, przywołując przepis o tak zwanym „dobrym Samarytaninie”:

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Krótko mówiąc, kiedy nie pomożemy człowiekowi, który ginie na naszych oczach, pójdziemy siedzieć za kratki. Ale, gdy na oczach całej ludzkości wojska reżimu dokonują ludobójstwa na zwykłych cywilach, to nikt za to nie odpowiada. Gdzie w tym sens? Gdzie nasza moralność? Gdzie człowieczeństwo?

"Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności". Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!

Fot. iStock/IdealPhoto30

To już nie jest sprawa cudzej wojny. Tam giną dzieci. Niewinne, małe dzieci. Takie same, jak twoje. Jak te, które już wkrótce będą ganiały wokół naszej przyozdobionej choinki. Nieświadome codziennego piekła, w jakim żyją ich wschodni koledzy. Bo też nie powinny być tego świadome. One nigdy nie powinny mieć z tym nic wspólnego. Nie ma chyba gorszej zbrodni na tym świecie, niż zabójstwo dziecka. To barbarzyństwo, którego nikt nigdy nie ma absolutnie żadnego prawa się dopuścić.

A jednak robimy to. Każdego dnia w Syrii giną dzieci, a my ubolewamy nad ich losem. Ale zamiast udzielić schronienia uchodźcom, zamiast iść im z pomocą, wolimy zasłaniać się strachem. Wolimy równać ofiary z ich oprawcami i wszystkich razem wrzucać do jednego worka z napisem „terroryzm”.

"Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności". Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!

Fot. iStock/AnjoKanFotografie

Mówimy sobie, że to przecież „ tak daleko”. Ciekawi mnie ta względność postrzegania dystansu w dzisiejszym świecie. Kiedy przychodzi do wyboru rodzinnej wycieczki „last minute” to Turcja jest o rzut beretem. A gdy znajomi udostępniają na Facebooku filmik z kolejnym dzieckiem cudem uratowanym spod gruzów, to mówimy o trzecim świecie. To nie jest trzeci świat! To dzieje się tu i teraz. W realnej rzeczywistości. W momencie, kiedy czytasz ten post. Po drugiej stronie tego cholernego ekranu!

Tylko od ciebie zależy, czy cywilom, którzy zostali uwięzieni w Aleppo uda się wyjść z tego życiem.

"Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności". Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!

Fot. iStock/dinosmichail

Są trzy możliwości, trzy rzeczy, które możesz zrobić, aby im pomóc nadal siedząc bezpiecznie w swoim fotelu:

1. Podpisz się pod petycją

2. Dołącz do Polskiej Akcji Humanitarnej

3. Wspomóż Białe Kaski z Aleppo

W Warszawie odbędą się akcje organizowane w ramach solidarności z ofiarami syryjskiego reżimu. Możesz przyjść pod syryjską ambasadę i zapalić symboliczny znicz, ku pamięci wszystkich brutalnie zamordowanych przed dwoma dniami w Aleppo osób. To nadal za dużo dla ciebie?


Zobacz także

Akcja #KobieceSpotkania

„Była zawsze tam, zawsze wtedy, kiedy akurat potrzebowałam Jej pomocy, wsparcia i przytulenia… Przytulenia, które od razu pozwalało zrzucić nadbagaż”. Akcja #KobieceSpotkania

List do mężczyzny, który próbował mnie zgwałcić

„Mam nadzieję, że zawsze będziemy miały ze sobą dobry kontakt, ale jeżeli nie – to mam nadzieję, że ten list to zmieni”. Akcja #matko i córko