Go to content

Zrób sobie test psychologiczny. Las, klucz, urna, niedźwiedź, dom i nicość – te hasła powiedzą ci o tobie więcej, niż myślisz

Fot. iStock/portishead1

Przed wami,  stosowany od kilkudziesięciu lat test psychologiczny. Nawet potraktowany jako  zabawa, z zaskakującą trafnością ujawnia prawdę o naszych wewnętrznych, podświadomych pragnieniach, lękach i o naszym stosunku do miłości.

Aby przeprowadzić ten test prawidłowo, trzeba użyć wyobraźni. Jeśli potrzebujesz, zamknij oczy, żeby lepiej wykonać poszczególne części testu. Odpowiedzi zapisz na kartce, a potem przejdź do szczegółowej analizy.

Las

Fot. iStock/valio84sl

Fot. iStock/valio84sl

Wyobraź sobie, że spacerujesz w lesie. Jesteś na ścieżce, wiodącej pośród drzew.

Pytanie 1: Spójrz na drzewa – rosną chaotycznie, czy w jakimś zorganizowanym, porządku?

Pytanie 2: Jest noc czy dzień?

Pytanie 3: Czy droga jest szeroka, wąska, czy ledwo widoczna?

Klucz

Fot. istock/akiyoko

Fot. istock/akiyoko

Kiedy tak spacerujesz, nagle dostrzegasz klucz leżący na ziemi.

Pytanie 4: Jak wygląda klucz? Jest stary, nowy, duży czy mały? Jak myślisz, co można nim otworzyć?

Pytanie 5: Bierzesz klucz ze sobą, czy zostawiasz go na ziemi?

Niedźwiedź

Fot. istock/DeMoN89

Fot. istock/DeMoN89

Nadal idziesz wzdłuż drogi, gdy nagle pojawia się przed tobą niedźwiedź. Przypatrz się mu uważnie.

Pytanie 6: Jest groźny czy przyjazny? Czy ten widok cię przeraża?

Pytanie 7: Jak duży jest niedźwiedź?

Urna

Fot. iStock/InPhoGallery

Fot. iStock/InPhoGallery

Niedźwiedź znika w lesie, a ty idziesz dalej. Nagle widzisz urnę stojącą na środku ścieżki.

Pytanie 8: Opisz ją. Z czego jest zrobiona?

Pytanie 9: Kiedy się do niej zbliżasz, widzisz czy coś jest w środku? Co to jest?

Dom

Fot. iStock/nevarpp

Fot. iStock/nevarpp

Mijasz urnę i idziesz dalej, aż twoim oczom ukazuje się dom.

Pytanie 10: Jaki to jest dom? Duży czy mały?
Z wnętrza domu dobiega głos człowieka, który brzmi jakby był obłąkany. Krzyczy, aby odblokować drzwi i go wypuścić.

Pytanie 11: Otwierasz drzwi?

Nicość

Fot. iStock/Pinkypills

Fot. iStock/Pinkypills

Nagle wszystko staje się białe, nie wiesz już, gdzie jesteś. Jeśli próbujesz zrobić kilka kroków do przodu, nic się nie zmienia. Krzyczysz, ale nikt nie słyszy. Nic się nie zmienia.

Pytanie 12: Co robisz? Rezygnujesz i zostajesz w miejscu? Czy nadal próbujesz znaleźć jakieś wyjście? Jak długo?

Gratulacje! Odpowiedziałeś na wszystkie pytania. Przeczytaj teraz, jak można zinterpretować twoje odpowiedzi. Mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego o sobie :).

Odpowiedzi

Las reprezentuje twój wewnętrzny świat.

Pytanie 1: To, w jaki sposób rosną drzewa w twoim lesie, obrazuje twoją osobowość. Jeśli stoją równo, lub ustawione według jakiegoś klucza oznacz to, że pragniesz porządku i logiki wewnątrz samego siebie. Przypadkowe, chaotyczne ustawienie drzew może wskazywać, że te rzeczy są dla ciebie mniej ważne i bardziej skupiasz się na formie niż na treści.

Pytanie 2: Las reprezentuje także twoje dzieciństwo, wybór pomiędzy jasnym i ciemnym może wskazywać, w jaki sposób postrzegasz ten okres w swoim życiu: negatywnie lub pozytywnie. Jeśli świeci słońce, jesteś obecnie w dobrym miejscu lub widzisz swoje dzieciństwo w pozytywnym świetle. Ciemność może oznaczać, że obecnie doświadczasz strachu lub, że wspominasz swoje dzieciństwo nieszczególnie mile.

Pytanie 3: Szeroka, czysta ścieżka wskazuje na to, że jesteś pewny tego, co robisz i gdzie idziesz. Masz plany i są one dla ciebie jasne. Wąska, rzadko uczęszczana lub ciemna ścieżka może wskazywać na częste wahanie, strach przed przyszłością.

Klucz reprezentuje twoje pragnienia: zawodowe i osobiste.

Pytanie 4: Stan i wiek klucza mogą wskazywać na to, jak stare to jest to twoje marzenie. Klucz ozdobny oznacza, że pragniesz w życiu finezji. Antyczny oznacza, że tęsknimy za czymś zaskakującym, za skarbem, który zmieni twoje życie. Im większy klucz, tym bardziej chcesz zmian. Mniejsze klucze mogą symbolizować mniejsze, niespełnione pragnienia lub bardziej praktyczne cele. Nowoczesne klucze mogą wskazywać na to, że twoje pragnienia są stosunkowo nowe.

Pytanie 5: Jeśli podniesiesz klucz, nie boisz się spełniać swoich marzeń. Jeśli go zostawisz, wstydzisz się ich, lub uważasz, że są zagrożeniem.

Niedźwiedź

Niedźwiedź reprezentuje twoje problemy i życiowe wyzwania.

Pytanie 6: Im bardziej groźny niedźwiedź, tym bardziej martwią cię twoje problemy.

Jeśli niedźwiedź jest spokojny, obserwujesz go z daleka, tym, większy spokój odczuwasz myśląc o życiowych tarapatach. Jeśli niedźwiedź jest przyjazny, prawdopodobnie potrafisz kontrolować swoje problemy i zazwyczaj wychodzisz z nich zwycięsko.

Pytanie 7: Wielkość misia obrazuje to, jak postrzegasz (wyolbrzymiasz) swoje problemy.

Urna

Urna jest tradycyjnie symbolem twojego pochodzenia, korzeni. Może reprezentować twoich rodziców, dziadków, poprzednie pokolenia.

Pytanie 8: Jeśli urna jest duża, to czujesz duży związek ze swoimi rodzicami, z poprzednimi pokoleniami. I na odwrót, jeśli jest niewielka. To samo dotyczy jej formy i stylu, w jakim została wykonana.

Pytanie 9: Cokolwiek znajduje się w urnie, reprezentuje to, co czujesz, w związku z tymi minionymi pokoleniami. Niektórzy nie widzą nic w urnie, co oznacza, że chociaż potrafią docenić związek ze swoimi przodkami, nie czują, że ta więź jest dla nich ważna do zaoferowania ich w chwili obecnej.

Dom

Dom reprezentuje nieznane, ale także marzenia.

Pytanie 10:  Duży, fantazyjny dom może wskazywać na marzenia o bogactwie i dobrobycie, podczas gdy mniejszy dom może wskazywać na mniejsze pragnienia i większą skłonność do godzenia się z tym, co daje nam życie.

Pytanie 11: Wrzeszczący szaleniec reprezentuje zaufanie wobec innych ludzi, oraz twoją skłonność do pomocy.

Nicość oznacza śmierć lub stagnację.

Pytanie 12: Większość ludzi rozgląda się i próbuje znaleźć wyjście. Jednak niektórzy z nas, nie walczą i przyjmują sytuację biernie…