Lifestyle

Zdjęcie młodej wolontariuszki obiegło świat. Zginęła, kiedy wojsko rosyjskie ostrzelało auto, którym jechała

Redakcja
Redakcja
7 marca 2022
 

– Anastasia Yalanskaya zmarła wczoraj. Nastya została zastrzelona przez wojska rosyjskie w Buczy. To nie był strzał przypadkowy, cywilny samochód został ostrzelany z bliskiej odległości, były z nim dwie inne osoby, które również zginęły – napisała na Twitterze koleżanka Anastasii. Wszyscy wracali ze schroniska dla psów, w którym byli wolontariuszami.

Ukraina jest pod rosyjskim  ostrzałem  już 12 dni. Atak trwa praktycznie nieustannie. Ukraińcom udaje się odpierać ataki, ale to niestety nie oznacza, że nie ma ofiar. Giną żołnierze obu stron, ale też cywile. Część z  nich próbuje uciec, milionowi – głównie kobietom  i  dzieciom   – udało się  bezpiecznie dostać do Polski.

Niestety cierpią nie tylko ludzie, również ukraińskie zwierzęta, szczególnie te w schroniskach, często opuszczonych z powodu działań  wojennych. Ratunkiem dla nich są wolontariusze, tacy jak Anastasia i jej przyjaciele, którzy zginęli właśnie wracając od schroniskowych zwierzaków.

Jałańska dostarczała jedzenie do schroniska dla psów w Buczy. Miasto, które jest częścią ukraińskiej linii obrony, zostało zrujnowane przez rosyjskie bombardowania.  Ostatnie zdjęcia, jakie opublikowała na Instagramie, pochodzą sprzed dosłownie  kilku godzin przed śmiercią. Jest na nich uśmiechnięta,  pozuje z workami karmy dla psów. Była szczęśliwa, że  może im pomóc.

„Była jedną z najlepszych istot ludzkich, jakie znałem. Angażowała się w pomoc, w pomoc swoim przyjaciołom, krewnym i każdemu, kto potrzebował pomocy” – mówi Jewhen Jałański, mąż Anastasji. I dodaje: „Kochała zwierzęta. Mieliśmy psa i kota. Była najlepszą partnerką, jaką kiedykolwiek miałem”.


Lifestyle

„Bo ja jestem, proszę pana, na zakręcie”. 10 najpiękniejszych cytatów z tekstów Agnieszki Osieckiej

Redakcja
Redakcja
7 marca 2022
Fot. Screen z YouTube bursylijczyk
Następny

Mija 25 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej, poetki, pisarki, reżyserki i dziennikarki, autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Kto nie zna „Okularników”, „Uciekaj moje serce”, czy choćby przepięknego utworu „Grajmy Panu”? Te piosenki i wiele, wiele innych, weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, doczekały się wielu wspaniałych interpretacji.

Magda Umer napisała o Agnieszce Osieckiej:  „Miała zanikającą zdolność skupiania uwagi na drugim człowieku, uważnego słuchania, obserwowania, darowania mu natychmiastowego słońca do chleba, jeśli czuła, że tego potrzebuje. Nie rozmawiała z ludźmi „przez łańcuch”, jeśli już rozmawiała. Chyba, że była bardzo chora, a starała się to ukryć. Była dobrym człowiekiem.”

Dziś w hołdzie dla „poetki złamanego koloru”, przypominamy 10 przepięknych cytatów z jej utworów.

Lifestyle

Tak mamy z Polski pomagają mamom z Ukrainy. „W tym zdjęciu jest siła, ogromna nadzieja”

Redakcja
Redakcja
7 marca 2022

Siedem pustych wózków dla dzieci, ustawionych w rzędzie na peronie w Przemyślu to piękny,wymowny gest wsparcia polskich matek wobec mam, uciekających z dziećmi  z Ukrainy. Ten pomysł to strzał w dziesiątkę – uciekające kobiety nie zawsze dają radę zabrać ze sobą wózek czy nosidełko dla dziecka. Na zdjęciach, dokumentujących sytuację na dworcach, widzimy  najczęściej mamy  z dziećmi na rękach  i niewielkim, właściwie minimalnym bagażem.

Od kilkunastu już dni Polki i Polacy robią wszystko, by pomagać uciekającym przed wojną  Ukraińcom. Błyskawicznie udało się zorganizować punkty recepcyjne  przy granicach, gdzie można otrzymać pierwszą, podstawową pomoc. Dalej potrzebujących przejmują fundacje, bliscy i znajomi.

„Na stacji zostawione wózki dziecięce. Dla mamuś dzieci przybywających z Ukrainy.Tu ukrywa się ten jeden promyk pociechy i nadziei wśród ciemności”

 

RUSZYŁA  POMOC MEDYCZNA DLA UKRAINEK I ICH  DZIECI.  PODAJCIE DALEJ!

Pomoc medyczna dla pacjentek z Ukrainy w Neo Hospital w Krakowie


Zobacz także

Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw

Ferie zimowe 2019. Terminy przerwy zimowej dla wszystkich województw

10 sygnałów wskazujących na to, że kiepskie samopoczucie, to nie jedynie objaw zmęczenia

„Wszystko było przecież poprawne. Życie ułożone równiutko, w kosteczkę”. Akcja #ListdoNiego