Lifestyle

Za zamkniętymi drzwiami… Razem przeciw przemocy

Redakcja
Redakcja
6 lutego 2018
10 rzeczy, których nie wolno mówić ofiarom przemocy domowej
Fot. istock/South_agency
 

W marcu br. rozpocznie się kampania społeczna „Za zamkniętymi drzwiami” mająca na celu propagowanie wiedzy na temat przemocy psychologicznej i ekonomicznej w rodzinach. Jak informują organizatorzy – krakowska fundacja 3-4-Start oraz Centrum Psychologiczno Terapeutyczne „Tęcza” – w tej chwili priorytetem jest nakręcenie spotu dotyczącego przemocy „bez bicia”.

Akcja ma na celu uświadomienie kobietom, jak powszechnym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach. Jak podkreśla Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, wiceprezes fundacji 3-4-Start i pomysłodawczyni kampanii „Za zamkniętymi drzwiami”, mimo coraz większej liczby informacji nt. przemocy w rodzinie, nadal zbyt wiele osób nie zdaje sobie z sprawy z tego, że są ofiarami: – Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na ten ważny temat i przypominać, że psychiczne znęcanie traktowane jest jak przestępstwo. Równocześnie kobietom, które dostrzegają już problem, chcemy wskazywać dalszą drogę. Jakie działania przewidywane są w ramach kampanii?

za zamkniętymi drzwiami (1)

Świadomość – krok w dobrą stronę

Jedną z inicjatyw organizatorów jest weekendowe spotkanie dla kobiet (10-11 marca br. w hotelu Górski Raj w Porębie Wielkiej), podczas którego odbędą się warsztaty nt. przemocy psychologicznej prowadzone przez psychoterapeutkę Renata Borysiak z Centrum Psychologiczno Terapeutycznego „Tęcza” oraz wystąpienie Katarzyny Bigosińskiej z krakowskiego Centrum Rozwodowego „Kobieta i Rozwód”. – Weekendowe warsztaty są okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat przemocy „bez bicia”, ale także spotkania w gronie świadomych i inspirujących kobiet. Wszystkie zainteresowane wyjazdem panie zapraszam do kontaktu z naszą fundacją, zostało jeszcze kilka wolnych miejsc – przekonuje K. Czapkiewicz-Ziółek.

Dotrzeć z przekazem

Głównym celem kampanii „Za zamkniętymi drzwiami” jest uświadomienie społeczeństwu, że przemoc to nie tylko bicie. – Zbyt rzadko mówi się o tym, że przemoc to też: ciągłe zmiany zdania, które powodują brak poczucia bezpieczeństwa, wymuszanie kontaktu i bliskości poprzez jawne groźny czy manipulacje, sabotaż wspólnych przedsięwzięć czy też tzw. ciche dni. Pora, aby ten przekaz zaczął docierać do szerszego grona kobiet – przekonuje K. Czapkiewicz-Ziółek. W zadaniu tym pomóc ma stworzenie plakatów oraz spotu telewizyjnego zachęcającego osoby uwikłane w przemoc w rodzinie do szukania pomocy. – Niestety nie jesteśmy w stanie samodzielnie sfinansować tego przedsięwzięcia. Z tego względu fundacja 3-4-Start uruchomiła zbiórkę funduszy na ten cel na portalu crowdfundingowym pod adresem: pomagamy.im/kobietydlakobiety – kończy nasza rozmówczyni.

za zamkniętymi drzwiami


Lifestyle

Byłaś niekochaną córką? Jest kilka rzeczy, których musisz się oduczyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 lutego 2018
Fot. istock/alien185
 

Istnieje ogromny rozdźwięk między tym, czym jest dorosła, dojrzała miłość, budująca intymność i stawiająca na wzajemny rozwój, a tym, co nazywamy często miłością romantyczną. Ci z nas, które jako dzieci dorastali w poczuciu, że są kochani, akceptowani, że mogą liczyć na wsparcie bliskich i mają zaufanie do własnych myśli oraz uczuć, rzadziej wybierają tę ostatnią wizję uczucia. Niekochani w dzieciństwie to natomiast zazwyczaj ci, którzy wierzą w księcia na białym koniu i księżniczkę w wieży. To właśnie oni są bardziej narażeni na to, że w dorosłym życiu w ich związkach będą dominowały przemoc i manipulacja.

Miłość i akceptacja są nam potrzebne do optymalnego rozwoju. Jeśli nasze potrzeby emocjonalne nie były od samego początku (w niemowlęctwie, w dzieciństwie i w okresie dojrzewania) zaspokajane, rozwijamy w sobie takie mechanizmy radzenia sobie z życiem, które na dłuższą metę nie pozwalają nam utrzymać związku, na którym nam zależy. Uczymy się o miłości dzięki miłości, którą okazujemy, a także dzięki nieobecności lub obecności miłości w naszym domu rodzinnym.

Należy pamiętać, że mechanizmy radzenia sobie, które rozwija niekochana córka, działają w dużej mierze nieświadomie. W niewidoczny sposób wpływają na nią i kształtują jej zachowanie. Chwilami może je dostrzec – zdając sobie sprawę z tego, ucieka natychmiast, kiedy poczuje się zagrożona, lub kiedy jest jej niekomfortowo a jakiejś relacji. Brak miłości w dzieciństwie spowodował, że wzrasta w niej nieufność co do tego, czy ona sama jest w stanie dać komuś swoje uczucie, ale również co do osób, które mogłyby ją pokochać. Nieustannie martwi się, czy jest kochana, czy związek jest autentyczny i czy jej partner pozostanie jej wierny czy ją zdradzi. Wciąż obserwuje i sprawdza, czy sprawy mogą być takie, jakimi się wydają. Reaguje na słowa i działania silniej niż potrzeba. Jest wrażliwa, ale potrafi również niespodziewanie okazać zbyt wiele gniewu.

Czego niekochane córki powinny się oduczyć o miłości

Miłość jest transakcją

Córki narcystycznych, kontrolujących i walczących ze wszystkimi matek uczą się, że na miłość trzeba sobie zasłużyć, że nie jesteś kochany z powodu tego, kim jesteś, ale za to, co robisz. Kiedy rozczarujesz swojego rodzica swoją porażką lub nieudolnością, jego miłość zostanie „wycofana”. Jako dorosłe kobiety, mają tendencję nie wiedzą, że zdrowa relacja opiera się na braniu, ale i dawaniu. Często błędnie widzą złe traktowanie, a nawet przemoc jako konieczną cenę, którą płacisz za bycie kochanym.

Miłość jest warunkowa

Kiedy jako dziecko nauczysz się, że uczucie to narzędzie manipulacji, kiedy nagradza się ciebie za to, że jesteś taka, jak się od ciebie oczekuje, w dorosłym życiu będziesz podejrzliwa wobec każdego gestu miłości, który otrzymasz. Będzie ci bardzo trudno uwierzyć, że ktoś po prostu chce cię uszczęśliwić.

Emocje (i prawdziwe uczucia) muszą być ukryte

Rodzice, którzy zawstydzają swoje córki, żeby je kontrolować, uczą je, że pokazywanie emocji (płacz, złość) zasługuje na pogardę, że jest słabością. W dorosłym życiu niekochane córki bardzo często udają przed swoimi partnerami, zaprzeczają, że odczuwają jakieś emocje, bojąc się odrzucenia. To olbrzymie psychiczne obciążenie.

Miłości trzeba stale szukać

Niekochana córka nie ma poczucia przynależności do swojej rodziny. Lekcja z dzieciństwa sprawiła, że wierzy, że miłość to rzadki towar, który bardzo trudno znaleźć.  Nie rozumie, że aby czuć się godnym miłości, musisz najpierw pokochać siebie.

Miłość sprawia, że ​​jesteśmy wrażliwi i słabi

Ból, jaki odczuwa niekochana córka, dostając skrawki miłości bądź tracąc ją, gdy jest karana, sprawia, że ​​wierzy, że miłość ro samotność i ryzyko. Jako dorosła kobieta zbuduje sobie zamek, w którym się ukryje przed bliskością i czułością.

Miłość boli

Każde rozczarowanie miłością jest dla niekochanych córek jedynie dowodem na to, że to „musi boleć”, że odrzucenie, cierpienie jest tutaj czymś pewnym, że nie ma czegoś takiego jak dobry związek.

Czy to się może udać? Czy można się tego oduczyć? Tak, choć wymaga to czasu i cierpliwości wobec siebie samej. Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, że miłości nam odmówiono, że nam ją wydzielano.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle

Jak jeść fit w 2018 roku? Najnowsze trendy żywieniowe

Redakcja
Redakcja
6 lutego 2018
Jak jeść fit w 2018 roku?
Fot. Materiały prasowe

Postanowienia noworoczne bardzo często dotyczą tematu żywienia. Oprócz redukcji wagi, wiele osób stawia sobie za cel odżywiać się zdrowiej i zwracać większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. – Co roku można zauważyć kilka wybijających się trendów żywieniowych, a część z nich doskonale wpisuje się w koncepcję fit życia – zauważa Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości. Co w tym roku będzie na topie oraz ma szansę na dłużej zagościć w kulturze jedzenia Polaków?

Po pierwsze – będzie ostro!

Papryczki chili, pieprz cayenne, czosnek, kurkuma i imbir to ostre przyprawy, które z roku na rok zyskują coraz większe grono smakoszy. – Pikantne dodatki do potraw posiadają bardzo dużo własności prozdrowotnych, m.in. przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, i przeciwnowotworowych. Dodatkowo, posiadają właściwości termogeniczne, tzn. że pod ich wpływem zwiększa się temperatura ciała, czego efektem jest przyspieszenie metabolizmu, a w związku z tym spalanie tkanki tłuszczowej. Umieszczenie w jadłospisie odpowiedniej ilości pikantnych przypraw może pozytywnie wpłynąć na walkę ze zbędnymi kilogramami – podkreśla Konrad Gaca, specjalista żywieniowy, który odchudził już tysiące Polaków. Warto o nich pamiętać w kuchni, nie tylko dlatego że doskonale podkreślają smak przygotowywanych potraw, ale również mogą mieć ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i sylwetki.

Po drugie – produkty pełnowartościowe

Kupując produkty spożywcze nie warto iść na skróty. − Nie róbmy zakupów w pośpiechu. Planując je weźmy pod uwagę czas, który powinniśmy poświęcić na czytanie etykiet – radzi Gaca. Towary pełnowartościowe powinny być podstawowymi elementami naszej diety, ponieważ dzięki nim dostarczamy do organizmu wszystkich, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników. Jak wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, aż 60% Polaków deklaruje, że czyta etykiety artykułów spożywczych[1]. – To nie jest zły wynik. Polacy mają coraz większą świadomość tego, że jakość pożywienia znacznie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale również na zdrowie. To składnia ich do czytania etykiet i wybierania lepszych produktów – zauważa ekspert. Wybierając produkty ze sklepowych półek należy również pamiętać o tym, aby były one różnorodne i urozmaicały dietę – dzięki temu dostarczą wszystkich, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składników.

Po trzecie – postaw na lokalne produkty i dostawców

Coraz więcej osób robiących zakupy zwraca uwagę nie tylko na smak i skład produktów spożywczych, ale również na ich pochodzenie. Wpływ na to mają nie tylko trendy patriotyczne, ale również dużo większe zaufanie do rodzimych producentów. Coraz bardziej pożądane są zakupy w małych sklepikach, na bazarach czy targowiskach – miejscach, gdzie można porozmawiać z osobą dobrze znającą produkty, który sprzedaje. Małe, lokalne przedsiębiorstwa przykładają większą uwagę do jakości składników oraz wykonania, ale nie bez znaczenia pozostaje również smak, po który chętniej sięgamy – domowy i przywołujący dobre wspomnienia.

Trendy żywieniowe na 2018 rok mogą wnieść wiele dobrego do odżywiania Polaków. Coraz większy nacisk kładziony na pochodzenie, skład oraz wartości odżywcze artykułów spożywczych sprawia, że jadamy coraz lepiej. – Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Układając swój jadłospis zwracajmy uwagę, aby poza podążaniem za trendami, był on przede wszystkim zdrowy i indywidualnie dopasowany – podsumowuje Konrad Gaca.

Jak jeść fit w 2018 roku?

Fot. Materiały prasowe


 

[1] https://ncez.pl/aktualnosci/udalo-sie-przekonac-polakow-do-czytania-etykiet-produktow-spozywczych-, dostęp 15.01.2018 r.


Zobacz także

Trendy na kuchennym blacie

Domowy vintage… Co warto wykraść z szafy babci i mamy

Egzamin z empatii i bycia razem