Go to content

Za wcześnie czy zbyt późno na podejmowanie ryzyka? Zdecydowanie ani jedno, ani drugie, by sięgnąć po zaskakujacą lekturę

za wcześnie
Fot. iStock / BraunS

Życie cały czas zmusza nas do podejmowania decyzji, czasem zupełnie bezpiecznych i neutralnych dla otoczenia, czasem ryzykownych, ale jedynych słusznych rozwiązań. To jakimi jesteśmy kobietami nie zależy tylko od nas samych. Kształtuje nas czas, doświadczenia, bliższe i dalsze osoby, które znajdują się w orbicie naszego życia.

Zapewne jesteś dojrzałą, samodzielną kobietą, która może pochwalić się ugruntowanymi poglądami. Wg wypracowanej przez ciebie skali, oceniasz nadarzające się szanse i ryzyko, które przynosi życie. Jednak nie zawsze Ty samodzielnie decydujesz, co przyniesie los.

W życiu na wszystko przychodzi odpowiedni czas

Nic, co tobie jest pisane w życiu, z pewnością cię nie ominie. A jeśli wiedziesz szczęśliwe, przewidywalne i poukładane życie, koniecznie pozwól sobie na kilka chwil intrygującego szaleństwa i zanurz się w inny świat. Czy wiesz jak to jest podejmować decyzje, gdy nie jesteś już dzieckiem, a do kobiety jeszcze ci daleko? Pamiętasz, jaka byłaś w wieku nastoletnim? Więc skonfrontuj decyzje które do tej pory podjęłaś z tym, co na swoje barki wzięła przed laty przedwcześnie dojrzała i samotna czternastolatka.

Uczucie, które niszczy lub buduje

Miłość to uczucie, które przewraca kobiecy świat do góry nogami. Sens dotychczasowych działań umyka wraz z pojawieniem się uczucia motyli w brzuchu. Patrzysz na niego, tego jedynego i wiesz, że nic więcej się nie liczy, jest tylko chemia i wy. Znikają obawy, plany, uprzedzenia, stajecie oboje w punkcie zero, w którym zaczyna się nowy rozdział. Długi lub krótki, budujący lub niszczący, to zależy już tylko od was.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ale czy zawsze? Znajdź odpowiedź na to pytanie, poznając Fionę, bohaterkę powieści Za wcześnie, autorstwa Joanny Barnard. To jedna z tych książek, które nie pozwalają pozostawić bez emocji splątane ze sobą losy głównych bohaterów.

Fiona Palmer, (szczęśliwa?) mężatka, przypadkowo spotyka dawnego nauczyciela i bez większego namysłu nawiązuje z nim kolejny romans. Uczucie tym razem nie pojawiło się niczym grom z jasnego nieba, ale ponownie pozostawiło morale daleko w tyle.

Początkowo może się wydawać, że ten niemoralny układ to jedynie fanaberia dziewczyny, która odsuwając rozsądek na bok, pozwoliła się wciągnąć w relację społecznie potępianą. Niewinność i naiwność Fiony w ślepym zakochaniu, wyraźnie kontrastuje z wyrachowaniem Henry’ego. Układ dorosłego, świadomego mężczyzny i niedoświadczonej jeszcze czternastolatki, której dotychczasowe życie skupiało się przede wszystkim na zwykłych obowiązkach i nauce, może stać się prawdziwym zagrożeniem dla obojga.

Nastoletnie zadurzenie w nauczycielu, rozwinęło się ponownie w jej dorosłym życiu w intensywną relację, mimo cały czas trwającego małżeństwa bohaterki. Było to możliwe dzięki kontrolowaniu swoich związków, co z czasem okazywało się jedynie złudzeniem. W końcu ryzykowna relacja z dojrzałym mężczyzną zaważyła w poważny sposób na jej dalszym losie.

Wspomnienia Fiony przeplatane z opisem dorosłego, rozbuchanego od nowa związku, pozwalają zobaczyć wszystko w szerszej perspektywie. Łatwiej więc zrozumieć motywy popychające bohaterkę do podejmowania kolejnych działań i być może powtarzania tych samych błędów.

Warto sięgać po takie książki

Choćby po to, by móc samodzielnie rozważyć i ocenić postępowanie głównych bohaterów. Nawet jeśli sama masz jasno określone ramy etycznego i moralnego postępowania, nie oznacza to, że są one jedyne i słuszne. Bohaterka pokazuje inny świat, inny charakter i odmienne doświadczenia. Nie musisz się wcale wczuwać w skórę Fiony, by próbować ją zrozumieć, wystarczy jej towarzyszyć od pierwszej do ostatniej linijki  opisanej w Za wcześnie

Poza tym z podobnej historii możesz czerpać inspirację dla siebie, gdy jesteś mamą niedoświadczonej jeszcze nastolatki. Przecież takie historie pojawiają się realnym życiu. Miej otwartą głowę i rozmawiaj z nią nawet na tematy relacji damsko-męskich, niech czerpie z twoich doświadczeń, by mogła uniknąć popełniania poważniejszych błędów.

Jeśli urzeknie cię jej nieoczywista historia, koniecznie podaj ją dalej! Niezwykłą i intrygująca historia bohaterki to znakomity powieściowy debiut Joanny Barnard, który warto polecić szerszemu gronu czytelników.


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka