Lifestyle Podróże

Samochód nie pyta, on rozumie… czyli jak samodzielna kobieta szykuje się z dziećmi do wyjazdu

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
31 grudnia 2018
fot.Mariusz Konfiszer
 

Piękne mieliśmy lato tej jesieni i równie piękną jesień tej zimy. Generalnie warunki pogodowe pozwalają dzisiaj znacznie śmielej planować dalekie podróże niezależnie od pory roku. Wystarczy dobry pomysł i … dobre auto a wpakowana wesoła ekipa małych globtroterów jest najszczęśliwsza na świecie. Tak, trochę rzuciłam się z motyką na słońce, zabrałam trójkę niezmordowanej gawiedzi. Dość napisać, że w takim wieku, trudno ich uszczęśliwić i zadowolić. No chyba, że jest to … dobre auto.

Na widok Tivoli, naprawdę zacnego, miejskiego suva, który dostaliśmy do przetestowania od warszawskiego dilera – SsangYong Jaworski-Gajewski, usłyszałam tylko gwizdanie i słowo klucz: „prestiżowo”… (co w potocznym slangu dorastających dzieci, bo jeszcze nie nastolatków, znaczy – bardzo    w porządku). Zapakowaliśmy kilka toreb, które zniknęły w czeluściach pojemnego bagażnika (to się nazywa auto rodzinne!:) i zachęcona tym faktem do zabrania większej ilości „przydasiów”, wszak nigdy nie wiadomo, co dzieciom będzie potrzebne w podróży, dopakowałam kolejną partię bagażu.

Fot. Archiwum prywatne

Uśmiech nie schodził z twarzy całego towarzystwa, albowiem wyposażenie samochodu, jak na centrum dziecięcego wszechświata przystało,  trójka gawiedzi swobodnie rozlokowała się w przestronnym wnętrzu, podłączając wszelki możliwy sprzęt do nieustającego ładowania. Prawdę napisawszy, gdyby im przyszło w tym samochodzie zamieszkać na kilka dni, nie usłyszałabym sprzeciwu. Czasem myślę sobie, że jak się jest samodzielną matką, to do pełni szczęścia potrzebny jest tylko … dobry samochód.

Fot. Archiwum prywatne

Ale my dziarsko obraliśmy kurs na Rzeszów. To zresztą moje kolejne odkrycie pod względem atrakcji, jakie można zafundować dzieciom na weekend. Niesłychany komfort jazdy, wygoda a przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa jakie dawał ten model samochodu SsangYong była rzeczywiście nie do przecenienia. Każdy, kto podróżuje z minimum trójką dzieci na pokładzie wybierając się w dalsze rejony od swojego miejsca zamieszkania, wie o czym piszę. A pogoda postanowiła przyświecić słoneczkiem, ale i nocą zmienić się diametralnie, co po raz pierwszy chyba totalnie nas obeszło, a miałam wrażenie, że nie liczyły się same miejsca, które postanowiliśmy odwiedzić, a sam … dojazd do nich.

Fot. Archiwum prywatne

I tak dojeżdżaliśmy sobie i zachwycaliśmy się między innymi Zamkiem w Łańcucie, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, gdzie akurat swoje 56.urodziny obchodziła pierwsza polska bajka dla dzieci – Jacek i Agatka, odwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych w Polsce pijalnię czekolady w Korczynie, w którym rynek pachnie wanilią, mlekiem i prawdziwą czekoladą…

Fot. Archiwum prywatne

To był najdłuższy powrót do domu ale nie z powodu korków, czy przymusowych przystanków, Tivoli długo nie da o sobie zapomnieć !

Tak wygląda samochód w akcji, jeśli jesteście ciekawi zapraszamy na kanał  Ssang Yong Polska

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne


 

Artykuł powstał we współpracy z  SsangYong Jaworski- Gajewski, Warszawa ul. Oczapowskiego 15


Lifestyle Podróże

W pierwszy dzień roku na świat przyjdzie 395 072 dzieci. Wśród nich będzie ok. 950 najmłodszych urodzonych w Polsce

Redakcja
Redakcja
1 stycznia 2019
Fot. iStock / NataliaDeriabina
 

W wielu miastach na świecie uczestnicy zabaw sylwestrowych przywitają nie tylko Nowy Rok, ale i swoich najmłodszych mieszkańców. 1 stycznia w Sydney urodzi się 168 dzieci, w Tokio 310, w Pekinie 605, w Madrycie 166, a w Nowym Jorku 317. W Warszawie urodzi się 67 dzieci, czyli porównywalnie do Paryża (74). 

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2019 roku urodzi się na Fiji, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Aż 25% wszystkich noworodków urodzonych w Nowy Rok przyjdzie na świat w Azji Południowej (99 183). UNICEF szacuje, że nawet połowa dzieci urodzonych 1 stycznia weźmie swój pierwszy oddech w zaledwie 8 krajach:

Indie — 69 944

Chiny — 44 940

Nigeria — 25 685

Pakistan — 15 112

Indonezja — 13 256

Stany Zjednoczone — 11 086

Demokratyczna Republika Konga — 10 053

Bangladesz — 8428

W pierwszym dniu roku rodziny na całym świecie przywitają dzieci o imionach: Aleksander, Haruto, Logan, Mateo czy Emma. W Polsce najpopularniejsze imiona dla najmłodszych to: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.

Niestety w kilku krajach na świecie wiele dzieci nie otrzyma imienia, ponieważ nie przeżyją swojego pierwszego dnia. W 2017 r. około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z nich z powodów, którym potrafimy zapobiegać takich jak przedwczesne rozwiązanie, komplikacje okołoporodowe, sepsa czy zapalenie płuc.

W pierwszym dniu roku apelujemy do społeczności międzynarodowej o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali, mówi Charlotte Petri Gornitzka, Zastępca Dyrektor Generalnej UNICEF.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia (wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę). Niestety taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 47% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

UNICEF poprzez kampanię „Więcej niż dzień” apeluje o pomoc i zbiera fundusze na ratowanie życia noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek w krajach rozwijających się. Zebrane środki umożliwiają dostarczanie czystej wody i elektryczności do ośrodków medycznych, obecność wykwalifikowanego personelu medycznego podczas porodu czy zapewnienie niezbędnych leków. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/ratujedziecko.

Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w krajach takich jak Dania, Belgia, Australia, Japonia czy Grecja mają szansę dożyć XXII wieku. Niestety niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat – ma na to niewielkie szanse. W Polsce przewiduje się, że dzieci urodzone w 2019 r. dożyją średnio do roku 2097. Z kolei dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej – do 2073 r.

UNICEF życzy każdemu dziecku szansy na wykorzystanie w pełni swojego potencjału oraz życia w zdrowiu i radości. W momencie, w którym świętujemy Nowy Rok, nasze myśli są również przy dzieciach, które nie przeżyją swojego pierwszego dnia. Możemy i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dać każdemu dziecku szanse do posiadania imienia, zabawy, nauki i życia.


Lifestyle Podróże

Pomysły na sylwestrowo-noworoczne przekąski

Redakcja
Redakcja
31 grudnia 2018
Fot. iStockk / franckreporter

Nowy Rok to święto obchodzone niemal we wszystkich kulturach, niezależnie od dnia, w jaki wypada. A nie zawsze jest to 1 stycznia. Wszędzie  jednak dzień ten jest obchodzony bardzo uroczyście. Bez względu na to czy wieczór poprzedzający go, czyli tradycyjny Sylwester, spędzimy w większym gronie znajomych czy tylko z najbliższą nam osobą – warto przygotować odpowiedni poczęstunek. W końcu taka noc już się nie powtórzy. 😉 Sprawdź, nasze przepisy na sylwestrowo-noworoczne przekąski.

Z Sylwestrem, a więc dniem poprzedzającym Nowy Rok związane jest wiele zabawnych przesądów: zamykanie wszystkich spraw przed tym dniem, aby w Nowy Rok wejść z „czystą kartą”, staranny ubiór, który ma w przyszłości przynieść powodzenie u płci przeciwnej, zaopatrzenie lodówki w jedzenie, a portfela w pieniądze, co zgodnie z zasadą ,,jaki Sylwester, taki cały przyszły rok” ma przynieść dobrostan. Zwyczaje związane z tym dniem można mnożyć, jednak jedno jest pewne: jest to czas zabawy w gronie najważniejszych w naszym życiu osób. Marka Delecta podpowiada jak przygotować pyszny poczęstunek, który nie zajmie nam dużo czasu i pozwoli na wygospodarowanie dodatkowych minut dla nas samych, a naszych gości lub gospodarzy, do których udajemy się na sylwestrowo-noworoczną domówkę, z pewnością zachwyci.

Pomysły na sylwestrowo-noworoczne przekąski

Eklerki z ciasta francuskiego z owocami

Delecta - Eklerki z ciasta francuskiego z owocami - sylwestrowo-noworoczne przekąski

Delecta – Eklerki z ciasta francuskiego z owocami

Składniki

 • 1 opakowanie eklerków marki Delecta
 • 350 ml schłodzonego mleka
 • 1 opakowanie posypki kuleczki czekoladowe Decorada
 • dowolne świeże lub mrożone owoce
 • 3 łyżki cukru pudru

Eklerki to pyszny deser w stylu „finger food”, który idealnie sprawdzi się podczas zabawy sylwestrowej.

Na początku nagrzewamy piekarnik do temperatury 180ºC (bez termoobiegu). Blachę z wyposażenia piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto do przygotowania eklerków przygotowujemy zgodnie z przepisem na pudełku. Po upieczeniu studzimy ciasto i przekrawamy je wzdłuż na dwie części. Do wysokiego naczynia wlewamy mleko, wsypujemy zawartość opakowania z kremem i miksujemy na najwyższych obrotach przez klika minut. Za pomocą rękawa cukierniczego nakładamy krem do eklerów. Na wierzchu kremu układamy owoce i posypujemy Decoradą. Na koniec ciasto przykrywamy drugim kawałkiem eklerka. Wierzch prószymy cukrem pudrem.

Słodki eklerek gotowy!

Mimosa cupcakes

Delecta - Mimosa cupcakes - sylwestrowo-noworoczne przekąski

Delecta – Mimosa cupcakes

Składniki

Ciasto:

 • 200 g mąki
 • ½ łyżeczki proszku do pieczenia Delecta
 • ¼ łyżeczki sody oczyszczonej Delecta
 • ¼ łyżeczki soli
 • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
 • 115 g miękkiego masła
 • 200 g cukru
 • 3 białka jaj rozmiar L
 • 2 łyżki skórki cytrynowej
 • opcjonalnie 1 opakowanie cukru cytrynowego Delecta
 • 80 g tłustej śmietany 30%
 • 30 ml soku pomarańczowego
 • 120 ml szampana (lub musującego białego wina jak Prosseco czy Cava)

Krem:

 • 180 ml szampana
 • 200 g sera mascarpone
 • 100 g cukru pudru

Dekoracja:

 • 1 opakowanie skórki pomarańczowej Bakalland
 • plasterki pomarańczy

Czy cupcakes mogą być wykwintnym deserem? Jak najbardziej! Zwłaszcza w towarzystwie szampana, który jest wręcz nieodzownym elementem zabawy sylwestrowej.

Przygotowujemy blaszkę na babeczki wyłożoną papilotkami, a piekarnik nagrzewamy do 180°C (bez termoobiegu). W misce łączymy suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól. W drugiej misce ubijamy masło na krem, a następnie dosypujemy cukier i ubijamy na najwyższych obrotach kolejne 2-3 minuty. Do kremu dodajemy białka jajek i ekstrakt waniliowy, całość miksujemy na średnich obrotach. Następnie wsypujemy do masy skórkę cytrynową i wlewamy śmietanę. Mieszając krem na wolnych obrotach, dodajemy stopniowo suche składniki do momentu, aż masa będzie gładka. Do masy dodajemy sok pomarańczowy i szampana, całość delikatnie mieszamy łyżką i przekładamy do papilotek. Babeczki wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 20 minut, a następnie wyjmujemy i studzimy. Do rondla wlewamy szampana i gotujemy do momentu, aż jego ilość zredukuje się do ¼. Odstawiamy do ostygnięcia. W misce ubijamy ser mascarpone, a następnie dodajemy cukier puder i odparowanego szampana. Krem wykładamy na babeczki łyżką lub szprycą cukierniczą. Wierzch dekorujemy skórką pomarańczową, plastrami pomarańczy.

Jesteśmy pewni, że te babeczki dla dorosłych zrobią furorę na niejednej domówce!

Pinacolada smoothie

Delecta - Pinacolada smoothie - sylwestrowo-noworoczne przekąski

Delecta – Pinacolada smoothie

Składniki

 • 1 średni ananas
 • 100 ml mleka kokosowego
 • 200 ml mleka sojowego
 • 5 łyżek syropu klonowego
 • 1 opakowanie cukru cytrynowego Delecta
 • skórka ananasa
 • kolorowe słomki

Pinacolada smoothie to szybki i prosty przepis na to, aby z owocu ananasa wyczarować pyszny koktajl, który zasmakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym!

Ananasa obieramy ze skóry i kroimy w mniejsze kawałki o kształcie nieregularnej kostki. Kilka większych kawałków i ładniejszą skórkę zostawiamy do dekoracji. Owoce miksujemy lub blendujemy z mlekiem kokosowym, mlekiem sojowym, syropem klonowym i cukrem cytrynowym. Gotowe smoothie przelewamy do szklanek i ozdabiamy kawałkami owoców, skórką, słomkami i pikami.

Pyszny koktajl, który może być elementem imprezy w stylu hawajskim gotowy. Aloha!

Więcej inspiracji można znaleźć na delektujemy.pl


Zobacz także

Jak się starzeje kobiece ciało. Zobacz niezwykły film pokazujący to, jakie jesteśmy

Przemocowi mężczyźni częściej mają synów. Dlatego kobiety bite przez mężów – bądźcie dumne ze swoich siniaków

5 nie zawsze typowych sygnałów, że w twoim ciele rozwija się nowotwór. Nie ignoruj ich, ryzykujesz zdrowiem i życiem