Lifestyle

Wysyłaj pozytywną energię i czerp to, co dobre, od innych. Jak? Zacznij od tych 10 zwrotów

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 grudnia 2016
Fot. iStock
 

Nikt nie lubi narzekaczy, tych, którzy wiecznie są niezadowoleni i widzą tę ciemniejszą stronę życia. Zdecydowanie bardziej wolimy przebywać wśród ludzi pozytywnie nastawionych do świata, którzy z wiarą i nadzieją patrzą w przyszłość. Ogrzewamy się w ich dobrym nastroju, w ich entuzjazmie do życia.Unikamy tych, którzy wysyłają negatywne emocje, bo przebywając wśród takich ludzi jesteśmy bardziej skłonni do kłótni, podatni na fatalny nastrój, a nawet na depresję. Nie ma co ukrywać, że nikt nie lubi takiej ludzkiej szarzyzny i poczucia beznadziejności.

Można ulec tej pesymistycznej aurze, albo się jej przeciwstawić, co wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Bo choć narzekanie przychodzi nam naturalnie, to emanowanie pozytywną energią wcale nie jest jakąś nadzwyczajną umiejętnością.

Pomyśl – chcesz się wpisywać w szaro-bury trend negowania wszystkiego i wszystkich, czy wręcz przeciwnie – zaszczepiać w ludziach uśmiech, chęć do działania i dawać dobrą energię? Wybieraj.

Jeśli stajesz po tej jaśniejszej stronie mocy, zacznij od prostej rzeczy: do rutynowej rozmowy dorzuć zwroty, które ożywią relację z drugą osobą i dzięki którym będziesz emanować dobrymi emocjami.

Tak…

„Tak. To brzmi świetnie”.

„Tak. Zgadzam się”.

Banalne prawda? A to jedno krótkie słowo robi dużą różnicę w odbiorze naszego entuzjazmu. Bo gdyby powiedzieć: „Tak, ale…” – trudno tu o pozytywny wydźwięk.

Zgadzam się

„Zgadzam się, dzisiaj lepiej odpocząć”.

„Zgadzam się, masz rację”.

„Zgadzam się, to nie jest dobry pomysł”.

Niby nic, a jednak każde „zgadzam się” spowoduje, że nasz rozmówca poczuje od nas dobrą energię.

Doceniam

„Doceniam, że chcesz mi pomóc”.

„Doceniam, że stajesz po mojej stronie”

„Doceniam, że to dla mnie zrobiłeś”

Okazywanie wdzięczności zawsze wzbudza pozytywne emocje.

Dziękuję ci za…

„Dziękuję, że mnie zmobilizowałaś do spaceru, inaczej przeleżałabym popołudnie na kanapie”.

„Dziękuję, że namówiłaś mnie na kino”.

Tak rzadko dziękujemy, a przecież to jedno z podstawowych słów, które otwiera przed nami drzwi do budowania pozytywnych relacji.

 Lubię/Cieszę się

„Lubię tę sukienkę. Wyglądasz świetnie!”.

„Lubię, jak wpadasz do mnie na kawę”.

Prosta emocja, a jak ważna i jak bardzo pozytywna. Prawda? Warto o „lubieniu” pamiętać.

To ma dla mnie sens…

„Zamówienie pizzy ma sens, po co stać w korkach”.

„Twoja propozycja wyjazdu ma sens, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna”.

Przyznawanie racji drugiej osobie to ważna umiejętność.

Jestem zachwycona

„Jestem zachwycona twoją propozycją”

„Świetny pomysł, jestem zachwycona”

Okazywanie entuzjazmu to także emanowanie dobrymi emocjami. Nie ukrywajmy ich.

Świetnie/wspaniale/doskonale

Jeśli coś cię cieszy, podoba ci się – po prostu to okaż. Nie ma jak mówienie dobrze o czymś, co nas spotyka, czego doświadczamy.

Otwarte pytania

Warto w rozmowie stosować otwarte pytanie, które pokazują, że jesteśmy zainteresowani tym, co u drugiej osoby. „Co czułeś?”, „Jak się czujesz?”, „O czym ostatnio rozmawiałeś/co czytałeś”. Jeśli pytam, bądźmy zainteresowani odpowiedzią.

 Niewerbalne pozytywy

Oprócz samych zwrotów ważna jest mowa naszego ciała: uśmiech, patrzenie w oczy, bliskość. O ile lepie rozmawia się z nam z kimś, kto podtrzymuje kontakt wzrokowy, a nie patrzy w czubki swoich butów, kto gestykuluje okazując swój entuzjazm i zainteresowanie. Z takim człowiekiem chcemy rozmawiać, chcemy go słuchać, czerpiemy do niego pozytywną energię.

Kiedy rozmawiasz unikaj sarkazmu, oceny i obwiniania. Twoja dobra energia pozwoli ci budować dobre i szczere relacje z innymi. Ludzie będą lubili przebywać w twoim towarzystwie, a ty sama będziesz coraz częściej spotykać uśmiechnięte osoby niż ponuraków. Optymiści przyciągają ludzi do siebie podobnych, z pozytywnym nastawieniem do życia.


Lifestyle

Są takie rzeczy, które cieszą bardziej… Wzruszający i dający do myślenia film

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 grudnia 2016
Fot. Screen z Facebooka
 

Kampanii pod tytułem „kupuj mądre prezenty” powstało naprawdę wiele, ale tę reklamę firmy John Lewis, po prostu trzeba obejrzeć! 

Nie kupujcie nigdy rzeczy, nigdy. Zastanówcie się, czy wychodzicie ze sklepu z przedmiotem czy z „radością”.


Lifestyle

Ratunku! Pomocy! Singielka przy świątecznym stole

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
21 grudnia 2016
Singielka przy świątecznym stole
Fot. iStock/ vm

Boże Narodzenie – czas kolędowania, objadania się, obdarowywania prezentami i spotkań w rodzinnym gronie. No właśnie, ten ostatni punkt niejednego przyprawia o ból głowy i gęsią skórkę. Nie jest łatwo mierzyć się z oceniającym wzrokiem matki, dobrymi radami ojca, czy wścibskimi pytaniami dalekiej ciotki. Nie jest łatwo, zwłaszcza, gdy twój serdeczny palec wciąż świeci pustakami, a  zamiast obowiązków rodzicielskich pochłaniają cię te zawodowe i towarzyskie.

Pytania, ach pytania!

Trzydziestka na karku, doświadczeń w życiorysie już kilka, życie na pełnej parze, ale… Ale nie ma „tego jedynego”, królewicza wyśnionego, drugiej połówki, czy jak go tam zwał. Na umywalce wciąż jedna szczoteczka do zębów, a gdy nożyki w maszynce do golenia stępieją trzeba gnać do sklepu i kupić nowe, bo pożyczyć od kogo nie ma. Bycie singlem wcale nie jest tak różowe i słodziutkie jak na filmach i często ten temat jest nieco drażliwą i delikatną kwestią. Nie dla twojej rodziny, oczywiście.

Zapewne jeszcze przed barszczem usłyszysz pytania o to, czy ktoś się pojawił w twoim życiu, czy miłość już znalazłaś i czy masz kogoś na oku. Przy pierogach, ośmielony kompotem z suszu wujek zapyta wprost, czy chcesz zostać starą panną, przypomni wszystkim twoją datę urodzenia i ze zmartwioną miną powita wjeżdżającego na stół karpia. Wracając z pasterki stara ciotka weźmie cię pod rękę i zaklinając się,  że możesz jej zaufać i ona nikomu nie powtórzy, weźmie cię na miłosne spytki, o seks może nawet zapyta (w jej wieku pruderia nie istnieje), swoimi doświadczeniami niby niechętnie, a jednak z lekkim rumieńcem, podzieli.

I tak przez trzy dni będą podpatrywać, zerkać, pytać i wyciągać strzępki miłosnych informacji, więc przygotuj się na ewentualne pytania: Czy z kimś się spotykasz? Czy jest ktoś, kto ci się podoba? Kiedy chcesz mieć normalny dom, męża i dzieci? Jak wyobrażasz sobie swoją starość? Kto na stare lata poda ci szklankę wody?

Wujek dobra rada

Oczywiście, na samych pytaniach się nie skończy, bo za każdym wędrować będzie dobra rada, a nawet kilka z nich. O tym gdzie poderwać idealnego mężczyznę, jak podrywać, co zmienić w swoim wyglądzie i zachowaniu. Twoje atuty zostaną podkreślone (głośno i wyraźnie, wprawiając cię często w zakłopotanie, a nawet wywołując rumieniec niczym u pensjonarki), ale nieodłącznie z nimi pojawi się lista twoich wad, przez które pewnie ci się nie układa w życiu miłosnym.

Bo za wybredna jesteś – stanowczo, to na pewno to, chciałabyś dobrego, inteligentnego, zaradnego, przystojnego i odpowiedzialnego w jednym, ale takich nie ma. Bo za bardzo niezależna – utrzymujesz się sama, decydujesz sama, masz swobodę intelektualną i emocjonalną, błąd! Bo się wstydzisz niepotrzebnie, bo szukasz za daleko, bo za blisko patrzysz, a to trzeba wyjść do ludzi, poznawać ciągle nowych. Na dyskotekę ci trzeba, albo przez Internet spróbować, jak wszyscy teraz (choć według części rodziny tam to sami psychopaci, mordercy i gwałciciele czyhają). Najlepiej zaopatrz się w kajecik i długopis, bo mnogość dobrych i skutecznych porad może cię przytłoczyć i nie daj Bóg, coś zapomnisz, nie zastosujesz i za rok znowu sama będziesz (sobie winna).

Singielka przy świątecznym stole

fot. iStock/ eclipse_images

Życzenia z podtekstem

„Oby w przyszłym roku było nas przy stole więcej” powie wujek zerkając na ciebie i puszczając znaczące oczko. „I żebyś faceta fajnego sobie znalazła, a nie tak ciągle sama” będzie życzyć ci wprost kuzynka zatroskana twoim stanem cywilnym. „No i seksu, bo bez seksu to bez sensu” wypali brat, nieco mniej zatroskany, za to bardzo rozbawiony rodzinnym szumem wokół twojego staropanieństwa. Będziesz łamać się ze wszystkimi opłatkiem życząc samej sobie tylko jednego – by dali ci już spokój i spojrzeli na ciebie, jak na człowieka, a nie starą pannę, czarną owcę bez barana i jagniątek, buntowniczkę przeciwko instytucji małżeństwa i macierzyństwu.

A może święta solo?

Jest jednak prosty i skuteczny sposób na ominięcie tych pytań, rad i życzeń – Boże Narodzenie z dala od rodziny. A czemu by nie? Będzie tak jak chcesz, w twoim rytmie, bez wymagań i dostosowywania się do innych. W końcu nadrobisz zaległości czytelnicze, obejrzysz w telewizji coś fajnego, z przyjaciółmi się spotkasz na świątecznych pogaduchach. Pierogi możesz kupić, sernik jakoś się upiecze, choinkę małą w rogu pokoju postawi. Karp? Sushi zamówisz, będzie bardziej nowocześnie! Choć z drugiej strony…

W końcu będziesz otoczona innymi ludźmi, będzie gwarno, niespokojnie i nieprzewidywalnie. Ktoś poda ciepłą herbatę, przygotuje dobry obiad, przytuli, po ręce pogłaszcze. Może i zada kilka niewygodnych pytań, ale będzie też wspominać stare czasy, a ty uśmiejesz się z dawnych historii i zdjęć, na których nikt dobrze nie wygląda. Wreszcie poczujesz się częścią większego układu, a nie bezludną wyspą gdzieś na środku wielkiego oceanu. Ech, ta rodzina – z nią źle, a bez niej jeszcze gorzej…

Zapisz

Zapisz


Zobacz także

Cała Polska programuje! – wstąp do „Klubu Młodego Programisty”!

6 rzeczy, o których musisz pamiętać, kiedy czujesz się niewystarczająco dobra

A ty? Czego się boisz? Oswój swoje demony. Akcja #MiesiącKobiet