Lifestyle

Wyraź swoją miłość wyjątkowym prezentem z dedykacją

Redakcja
Redakcja
24 maja 2021
 

Avon wprowadza nowy wariant zapachu do swojej kultowej linii Today Tomorrow Always. Perfumy This Love opowiadają historię szczęśliwego romansu, przesyconego pięknym i prawdziwym uczuciem. To wyjątkowe połączenie aromatu płatków kwiatów i soczystych owoców stworzyła mistrzyni perfumiarstwa Honorine Blanc. Sięgnij po nowe perfumy od Avon, dodaj im osobistego akcentu dzięki personalizowanemu grawerunkowi i spraw, by ktoś poczuł się dzięki nim wyjątkowo.

Linia, którą pokochały miliony

Wszyscy mamy swoją wizję miłości i każda z nich jest wyjątkowa. Avon wierzy, że nie ma uniwersalnego sposobu kochania, bo każdy tworzy swoją własną niepowtarzalną historię. Perfumy mogą być doskonałym sposobem na wyrażenie uczuć, dlatego ponad 15 lat temu powstała seria zapachów inspirowana pięknem prawdziwych emocji – Today Tomorrow Always. Trylogia zapachowa od Avon symbolizuje różne etapy historii miłosnej – zapach Today mówi o początkach relacji, Tomorrow o składaniu obietnic między dwojgiem ludzi, a Always o uczuciu odwzajemnionej miłości, którą należy pielęgnować. Dzisiaj ta linia jest jedną z ulubionych wśród konsumentów na całym świecie. Tylko w 2020 roku sprzedano aż 2 miliony butelek perfum z tej kolekcji. To średnio 4 flakony 1 na minutę!

To właśnie miłość

Avon zaskakuje nową odsłoną perfum Today Tomorrow Always – This Love. Kupując ten zapach, można będzie skorzystać z usługi grawerowania i napisać na flakonie krótką dedykację dla ukochanej osoby, którą chcielibyśmy nim obdarować. To także idealny prezent z okazji zbliżającego się Dnia Matki – w końcu miłość niejedno ma imię! Dzięki grawerunkowi, za każdym razem, gdy ktoś spojrzy na te perfumy, będzie o nas pamiętać i myśleć ciepło. Można tam także napisać coś specjalnie dla siebie, co spersonalizuje nasz egzemplarz perfum i nada mu unikatowego charakteru.

Opcja z personalizowanym grawerunkiem będzie dostępna już w maju, za dodatkową opłatą 10 zł. W kolejnych miesiącach pojawi się także możliwość dodania napisów na innych perfumach.

Kompozycję perfum TTA This Love otwierają nuty soczystego, różowego grejpfruta oraz tropikalnego arbuza połączonego z egzotyczną gujawą, które zapewnią przyjemne orzeźwienie. Z kolei w sercu zapachu znajdziemy białe płatki kwiatu frangipani, jaśminu i irysa, a także rozgrzewające nuty kremowego bursztynu, drewna tekowego oraz zmysłowego piżma. Ten czarujący zapach jest obietnicą romansu, prawdziwego uczucia i spełnionej miłości. Może być również inspiracją do pokochania samej siebie czy spędzenia chwil z bliskimi. Do stworzenia tych perfum zainspirowały mnie romantyczne uczucia, których doświadczamy, gdy chcemy wyrazić swoją miłość w szczególny sposób. Chciałam, aby ten zapach był symbolem 1 Wewnętrzne dane sprzedażowe marki Avon dla Europy Środkowej, 2020.

zakochania zamkniętym w butelce, zawierającym w sobie to, czego nie da się oddać słowami, ale odczuwamy je jako wyjątkowe doznanie – mówi Honorine Blanc, mistrzyni perfumiarstwa.

Woda perfumowana Avon TTA This Love 50 ml będzie dostępna w katalogu Avon 05/2021 w cenie od 65,99 zł. Można zamówić ją u Konsultantek Avon lub kupić za pośrednictwem strony www.avon.pl. Kupując produkty Avon, wspierasz biznes naszych Konsultantek.


Lifestyle

Kłótnie nie zawsze są złe. Mają swoją anatomię i wiele mówią o naszym związku

Redakcja
Redakcja
24 maja 2021
Photo by Ayo Ogunseinde on Unsplash
 
Kłótnie nie zawsze są złe. Często oznaczają, że nam zależy, że próbujemy załatwić coś istotnego. Ale kłócić się trzeba umieć – w przeciwnym razie stają się destruktywne. Sprawdź, co o anatomii kłótni mówi psycholog Marta Wróbel-Rakowska z Centrum Terapii Dialog.

Kochamy się, jesteśmy razem, a jednak się kłócimy. Dlaczego?

Najczęściej kłócenie się jest sposobem na wyrażenie emocji takich jak gniew i złość. Czasami powodem kłótni są emocje i stres w ogóle niezwiązane z sytuacją, o którą się kłócimy, czy z naszym związkiem. Tak się dzieje, gdy w ciągu dnia zbieramy i przeżywamy różne emocje, napięcia i z całym tym bagażem docieramy do domu. On tam nie znika. Radzimy sobie z nim na różne sposoby. Zdarza się, że w sposób konstruktywny i zdrowy – na przykład bierzemy kąpiel, uprawiamy sport, ale czasem robimy też mniej pożyteczne rzeczy i jedną z nich jest kłótnia, która bywa najszybszym i dość łatwym sposobem wyładowania napięcia.

Zwykle jednak, kiedy się kłócimy, to znaczy, że coś jest dla nas ważne, na czymś, na kimś nam zależy. W relacji często kłócimy się dlatego, że chcemy, aby nasz związek był „jakiś”, np.  czuły, romantyczny albo pełen przygód. Ponadto zwykle chcemy, aby był idealny i na początku nawet taki nam się wydaje. Ale z biegiem czasu okazuje się, że wcale nie jest idealnie i nasze marzenia się nie spełniają. Pojawia się więc złość, zaczynamy walczyć o nasze niezaspokojone potrzeby. Nie zawsze jednak jasno zdajemy sobie sprawę, czego nam tak naprawdę brak, czego potrzebujemy lub czego byśmy nie chcieli.

Czy kłótnie są lepsze niż ich brak?

Najczęściej tak. Jeżeli się kłócimy, to znaczy że nam zależy. Próbujemy coś z tym zrobić, więc jest to element działania. Oczywiście zdarza się, że kłótnie są destrukcyjne – jeśli jest ich za dużo, jeśli w trakcie dzieją się rzeczy, które niszczą relację, np. krytyka, poniżanie drugiej strony. To nie prowadzi do niczego dobrego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kłótnia może być energią dającą szansę na to, żeby otworzyć się przed partnerem i zakomunikować coś ważnego, pokazać – nie tylko za pomocą słów, ale też emocji i zaangażowania.

Ale kłótnie nie zawsze są dobre…

Oczywiście, nie każda kłótnia przynosi coś dobrego. Te niedobre często są wynikiem tego, że nie umiemy mówić o swoich potrzebach i pragnieniach. Pokazują, że mamy kłopoty w komunikacji. Kiedy czujemy, że tak jest, warto przyjrzeć się, o co tak naprawdę nam chodzi.

Bo czasami nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dla nas ważne. Często kłótnie dotyczą rzeczy, wydawałoby się, błahych, na przykład nieposprzątania po kolacji. Czasem warto się zastanawiać, z czego ta kłótnia wynika, dlaczego te wydawałoby się – proste do rozmowy tematy – wcale w tej najbliższej relacji takie nie są.

Jak możemy się tego dowiedzieć?

Kiedy nie możemy dojść do porozumienia, czy idziemy dzisiaj do knajpy z włoskim czy z hinduskim jedzeniem, albo czy pójdziemy na rower, czy popływać i zaczynamy się o to kłócić, a ta kłótnia eskaluje, to warto zatrzymać się i zastanowić się dlaczego tak jest.

Świetne efekty daje metoda porozumienia bez przemocy. To sposób komunikowania się, którego twórcą jest Marshall Rosenberg. Polega na skupieniu uwagi na uczuciach i potrzebach własnych oraz rozmówcy, a posługuje się także specyficznymi formami języka, co pozwala na ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu.

Taki empatyczny wobec siebie i partnera sposób komunikacji ma doprowadzić do pojednania, do rozwiązania konfliktu, przy jednoczesnym pozostaniu uważnym na własne potrzeby oraz emocje.

Jak to się odbywa?

Pierwszym szalenie ważnym etapem jest skupienie się na sobie, przyjrzenie się sytuacji, temu, co ja w danym momencie/sytuacji czuję, czego ja potrzebuję. Więc gdy kłócimy się na przykład o urlop – w górach czy nad morzem i mamy poczucie, że nigdy nie możemy dojść w tej kwestii do porozumienia, że utknęliśmy we wzajemnej złości i żalu, że druga osoba nie chce nam dać tego, na czym nam zależy, że coś na nas wymusza, to przyjrzyjmy się najpierw temu, jakie potrzeby stoją za tym, że tego chcemy. Jeśli moją propozycją był wyjazd nad morze i o to walczę i nie chcę odpuścić, to jaka potrzeba za tym stoi? Co się ze mną dzieje, kiedy myślę o wyjeździe nad morze, jakie mam skojarzenie z tym miejscem, wspomnienia, wyobrażenia o tym wyjeździe? Niewykluczone, że w rezultacie zobaczę wtedy, że oprócz złości na partnera czuję na przykład jakąś tęsknotę, może potrzebuję odpoczynku, spokoju, ciszy zwolnienia tempa i czuję, że właśnie tam to osiągnę. Kiedy to sobie nazwę, łatwiej będzie mi wyjść z takim komunikatem do partnera i pokazać mu, o co mi tak naprawdę chodzi.

Wtedy jest czas na kolejny krok – przyjrzenie się temu, czego potrzebuje partner. Może jemu zależy na aktywności, ruchu, na jakimś rodzaju zabawy,  działaniu.

Jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, jakie potrzeby związane są z tym, o co walczymy, to okazuje się, że łatwiej jest się dogadać i porozumieć. Chodzi o to, żeby się nawzajem słuchać. Warunkiem jest wrażliwość na to, co druga osoba mówi i zrozumienie. Znacznie łatwiej jest się porozumieć, kiedy rozmawia się o swoich potrzebach. Trudno zaś wtedy, gdy koncentrujemy się na obwinianiu i oskarżaniu drugiej osoby o to, że nie daje nam tego, czego chcemy.

Jednymi z najczęstszych są kłótnie o podział obowiązków domowych. Czy za nimi też kryją się jakieś potrzeby?

W każdej parze taka kłótnia może dotyczyć czegoś innego i ważnego. Warto pamiętać, że znaczenie ma też to, z jakimi doświadczeniami wchodzimy w związek, zarówno z domu rodzinnego, jak i poprzednich relacji. Wyobrażenie podziału obowiązków często wiąże się z przekonaniem co do najlepszego modelu, często tego z domu rodzinnego. Ale doświadczenia partnerów mogą się znacznie różnić: czyli na przykład u mnie w rodzinie było tak, że mama nie pracowała i zajmowała się domem, a tata pracował i w związku z tym nie brał na siebie obowiązków domowych, zaś partner pochodzi z domu, w którym to właśnie ojciec przejął na siebie obowiązki domowe, a matka zajmowała się pracą zawodową, albo dzielili się tymi obowiązkami po równo. Jeśli więc mamy różne doświadczenia i wspomnienia z domu rodzinnego, a także różne oczekiwania, to robi się kłopot.

W takiej sytuacji pomóc może uświadomienie sobie, z czego wynika moje przekonanie, którego się tak sztywno trzymam, a potem odpowiedź na pytanie, czy naprawdę tak musi być w mojej relacji. Uświadomienie sobie odpowiedzi na nie sprawi, że będę skłonna bardziej otworzyć się na to, czego chce partner. Trzeba się nawzajem posłuchać i usłyszeć, jak kto sobie wyobraża podział obowiązków, a potem uzgodnić, jak ma wyglądać to u nas.

Najlepiej oczywiście zrobić to na początku wspólnego zamieszkania, choć częściej nie uzgadniamy takich rzeczy, bo jesteśmy przekonani, że jakoś to będzie albo pewni, że partner ma dokładnie taką samą wizję relacji i podziału obowiązków jak ja. Potem okazać się może, że wcale tak nie jest. Mamy więc wizję związku idealnego, w którym wiele rzeczy układa się samo, życie jednak weryfikuje takie wyobrażenia i często jednak trzeba wiele spraw dogadać. To może pomóc uniknąć wielu trudnych sytuacji później.

Taką rozmowę można odbyć na każdym etapie związku, nie ma tak, że potem już nie wypada wracać do tego tematu. Kiedy zauważamy, że coś jest nie tak potraktujmy to jako impuls do rozmowy i uzgodnienia jak to ma wyglądać. Może taki podział obowiązków rozwiąże część naszych problemów. To, jak się poczujemy po takiej rozmowie, będzie dla nas sygnałem, czy naprawdę o to chodziło.

Co jeszcze może kryć się pod złością na przykład o rozrzucone na podłodze skarpetki?

Czasami jest to tylko złość, że znowu skarpetki leżą na ziemi, a nie w koszu na brudną bieliznę. Ale czasami ta bardzo prozaiczna sytuacja może wiązać się z dużo ważniejszymi tematami. Kiedy na przykład widzę, że mój partner nie zmywa po sobie naczyń albo ogląda wieczorem telewizję zamiast położyć się ze mną do łóżka, może to przywoływać skojarzenia z jakimiś doświadczeniami z przeszłości. I zamiast zwykłej złości na to, że tak postępuje poświęcamy tej sytuacji o wiele więcej uwagi niż to warte, np. wyobrażamy sobie, że nasz partner nie dba o nas, nie szanuje nas, nie kocha.

Jeśli miałam w przeszłości takie doświadczenie z rodziną, że czułam się tam nieważna, pomijana, to wtedy łatwo mi pomyśleć, że taki niepozmywany talerz znowu oznacza, że nikt się ze mną nie liczy, jestem nieważna dla swojego partnera. Jeżeli byłam traktowana w sposób agresywny, to mogę to odbierać wręcz jako wrogość albo złośliwość.

Jednak jeśli miałam dobre relacje z bliskimi, dom, w którym byłam słuchana, gdzie moje potrzeby były spełnione, wtedy najczęściej widzę tylko brudny talerz, a nie wyraz braku zaangażowania, pogardy czy złego traktowania.

Jak zacząć rozmowę i nie wywołać  kłótni, kiedy mamy w sobie dużo złości w związku z jakąś sytuacją, gdy jesteśmy zawiedzeni zachowaniem partnera?

Kłótnie są potrzebne, ale takie, w których wyrażamy naszą złość i gniew, a nie takie, w których stajemy się agresywni, przymuszamy i dominujemy drugą osobę. Jeśli oprócz gniewu towarzyszy nam w kłótni rozczarowanie, zawód, to najczęściej okazuje się, że partner albo ten związek czegoś istotnego nam nie daje.

Zawód to uczucie większego kalibru niż sama złość czy gniew, dlatego ważne jest, żeby próbować o tym rozmawiać i wyjaśnić. Tylko to zwiększy szanse na to, że coś się zmieni.

Pierwszym punktem jest sprawdzenie, co wywołało zawód, co to za sytuacja lub zachowanie wywołuje u nas takie uczucie. Np. chcemy umówić się popołudniu na randkę, a partner mówi, że musi zostać dłużej w pracy.  Jeśli oprócz zwykłego rozczarowania odczuwam wtedy złość, smutek i zawód, to dobrze jest sprawdzić, jak interpretuję to zachowanie mojego partnera i jakie moje zawiedzione potrzeby stoją za tymi emocjami. Może to potrzeba bliskości, pobycia tylko razem, a może poczucie odrzucenia? Jeśli już mam te informacje, to mogę skierować do swojego partnera prośbę w tej sprawie. I to leży po mojej stronie, a nie partnera, żeby swoje uczucia i potrzeby zakomunikować, a na dodatek poprosić o coś. Bywa to oczywiście bardzo trudne.

A co, jeśli on na to nie odpowie?

Robi się kłopot. Bo to, co jest ważne w tym momencie, to żeby bliska osoba odpowiedziała tym samym – wyrażeniem swoich uczuć i potrzeb.

Powody odwołania randki mogą być różne – może partner jest bardzo zestresowany pracą, może musi czegoś dopilnować i dlatego odmawia lub ciągle przekłada randki. Ale może powód dotyczy związku, w którym coś nie gra i partner unika konfrontacji. Warto w tym momencie zaznaczyć, że jeśli pojawia się problem, to możemy się kłócić i walczyć, ale możemy też się wycofywać. To jest inny sposób radzenia sobie z czymś, czego nie chcemy. Często nawet sobie tego nie uświadamiamy.

On nie mówi, że coś mu przeszkadza, a my tego „nie zauważamy”?

Dokładnie. To bywa trudne, bo w związku z kimś, kto jest nam bardzo bliski, chcielibyśmy najwięcej dostać, ale też jednocześnie najbardziej boimy się odrzucenia, boimy się odsłonić. Nikt nie może nas tak bardzo zranić, jak ta najbliższa nam osoba. Powiedzenie: „To zachowanie mnie zabolało, przeszkadza mi, boję się ciebie stracić albo brakuje mi czegoś, czuję się niepewny” – bywa tak trudne, że czasami potrzebna jest pomoc terapeuty. Wtedy warto się po nią udać.

Kiedy czujemy, że nie wszystko jest tak, jak sobie wymarzyliśmy, powinniśmy dążyć do idealnego związku?

Do idealnego nigdy. Warto nie tracić nadziei na bliskość, nawet kiedy czasami nie uda nam się dogadać. Dobrze jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, co jest nie tak, bo wtedy mamy szansę coś z tym zrobić. Jeśli te „niedogadania” nie są nadmiarowe, jeśli raz traci jedna osoba, raz druga, to można zaakceptować, że nasz związek nie zawsze da nam to, czego oczekujemy i że nie jest idealny. To nic złego. Związek z założenia nie jest idealny i jeśli pogodzimy się z tym i pożegnamy z tą iluzją, będzie nam łatwiej. Można mimo to mieć poczucie szczęścia i spełnienia.

Inaczej jest, kiedy zawsze tylko jedna osoba musi z czegoś rezygnować, coś poświęcić – taka nierówność bardzo szkodzi związkowi.

Co zrobić, gdy w czasie kłótni zaczynamy obwiniać  się o błędy i sytuacje, które popełniliśmy w przeszłości?

Najlepiej, aby kłótnia dotyczyła konkretnie tej jednej rzeczy, jednej sytuacji, jednego wydarzenia, jednej sprawy, a nie była kłótnią o wszystko, co się wydarzyło wcześniej. Tylko wtedy ma szansę doprowadzić do rozwiązania, a nie pozostawić nas w poczuciu złości.

Dobrze się trzymać tej zasady, choć to może być trudne. Bo kiedy się kłócimy, często nagle przypominają nam się wszystkie złe momenty z przeszłości naszej relacji. Tak działa nasz mózg, to jest takie nasze ewolucyjne przystosowanie, że trudne, bolesne momenty zapamiętujemy lepiej – ma nas to motywować do ucieczki w sytuacji zagrożenia. I wtedy łatwo o niesprawiedliwe słowa „ty nigdy…”, „ty zawsze…”.

Z pomocą może przyjść tu nasza głowa, żeby próbować namawiać siebie samego, aby tego nie robić. Ale warto też wyciągnąć wnioski, że jeżeli jakiś temat wraca do nas tak często, a z nim złe emocje, to zwykle jest to coś ważnego, co nie zostało odpowiednio rozwiązane, zadbane. Nasze rozczarowanie, żal, który mieliśmy o tę sytuację, nie zostały do końca przepracowane, przeżyte, nazwane. Być może nie dostaliśmy od naszego partnera tego, na co liczyliśmy w tej sytuacji. Może zrozumienia, przeproszenia, albo po prostu wysłuchania. Może jednak warto wrócić do tej sytuacji, bo dotyczy czegoś  głębszego w naszej relacji.

Czasem po prostu nie umiemy odpuścić, wybaczyć…

Tak, i nosimy w sobie te krzywdy, które ciągle do nas wracają. To może być problem w relacji, ale może to być też jakiś nasz problem osobisty, którym warto się zająć bardziej indywidualnie.

Bo może partner nie dał nam tego, co w tej sytuacji było nam potrzebne: nie przeprosił nas za to, źle zareagował. Ale może mam złe doświadczenia z przeszłości, jakieś silne zranienia, które teraz sprawiają, że każda nowa krzywda zostaje we mnie bardzo mocno i choć dostanę to, co powinnam w takiej sytuacji, nadal nie mogę wybaczyć.

W każdym razie jeśli coś do nas często wraca, to jest to sygnał, że chodzi o coś ważnego. Powinniśmy wtedy usiąść z partnerem i porozmawiać, dlaczego to tak często wraca, o co w tym chodzi. Powinniśmy zajrzeć w swoje uczucia, we wspomnienia, przyjrzeć się skojarzeniom i powiedzieć partnerowi wprost: ja potrzebowałam wtedy od ciebie tego czy czegoś innego i tego nie dostałam, porozmawiać o tym, dlaczego tak się stało i dlaczego to w sobie noszę.

Co zrobić w sytuacji, gdy jeden z partnerów podczas kłótni zamyka się  w sobie i nie chce rozmawiać?

To jest bardzo trudne i dość częste. Terapeutka Sue Johnson, która zajmuje się terapią skoncentrowaną na emocjach nazywa taki wzorzec relacji „polką protestacyjną”. Według niej jest kilka wzorców bycia w relacji. Najczęstsza jest taka, kiedy szukamy winnego i nawzajem obwiniamy się i walczymy ze sobą.

Kolejny, gdy oboje się wycofujemy, nie komunikujemy się  ze sobą, nie mówimy o tym co nas boli, dotyka, złości i odsuwamy się od siebie.

I następny to właśnie polka protestacyjna, która polega na tym, że jedna osoba walczy, domaga się czegoś, chce ustaleń, a druga się wycofuje, co najczęściej wywołuje jeszcze większą złość u tej pierwszej osoby i jeszcze większe wycofywanie się jej partnera. Takie wycofanie jest bardzo często reakcją obronną na atak. Nie umiemy sobie radzić ze złością, która nas dotyka, często  ma to korzenie w przeszłości  i teraz powielamy taki wzorzec.

Paradoks polega na tym, że im bardziej jeden partner naciska, tym bardziej drugi się wycofuje. A im bardziej ten drugi się wycofuje, tym bardziej pierwszy naciska. I mamy błędne koło.

Co więc zrobić żeby z tego wyjść?

Często osoba atakowana myśli: „Skoro ona/on mnie rani, atakuje, ciągle jest ze mnie niezadowolona/y, jedyne co mogę zrobić to odsunąć się”. A ta druga ma przekonanie: „Muszę naciskać, wymuszać jakąś reakcję, bo on/ona ciągle nie reaguje”. Trzeba wtedy zajrzeć głębiej. Często osoba, która walczy, robi to dlatego, że kocha, że jej zależy i taki ma sposób domagania się tego czego potrzebuje, np. poczucia bezpieczeństwa czy uwagi. I równie często ta druga osoba także chce tego samego, ale tak bardzo boi się to pokazać i tego że może zostać zraniona, że woli się odsunąć, aby nie odczuwać bólu. Jeżeli udrożnimy komunikację między sobą najczęściej udaje się dogadać. W rozmowie najlepiej skupiać się jednak na sobie, a nie na partnerze.

Jak to?

Bo to, co nas pozytywnie wzmacnia, napędza, nakręca, gdy mamy dużo złości w sobie, to mechanizm szukania winnego. Dlatego, gdy złoszczę się, kiedy partner milczy, gdy znowu nie wrócił do sypialni na noc, najczęściej krzyczę na niego z tego powodu. A on właśnie wtedy się wycofuje i ucieka. Zamknięte koło.

Trzeba się zastanowić się, co ja takiego czuję, czego się boję, że unikam. A kiedy czuję złość, próbować dotrzeć do tego co jest pod tą złością. Najczęściej są to obawy o to, że ktoś nas zrani, że coś stracimy, że nie będziemy blisko, że nie będziemy ważni dla drugiej osoby. Jeśli dotrzemy do tej obawy, to mamy już drogę do tego, żeby zacząć o tym mówić. Jeśli powiemy o swojej obawie, to mamy szansę na to, że ta druga osoba nas zrozumie.

Można wyjść z narastającej kłótni?

Dobrze jest się zatrzymać. Oczywiście zależy to od naszych temperamentów i naszego wyposażenia neurologicznego. Bo możemy być „gorącymi” osobami, u których to napięcie szybko narasta i szybko je wyładowujemy. Wtedy rzeczywiście może dochodzić do eskalacji kłótni, która doprowadza do wzajemnego ranienia się i dewastacji związku.

Osoba z gorącym temperamentem może szukać metod zatrzymania się. Liczymy do 10, wychodzimy z pokoju na pięć minut albo czasami na dłużej. Ale zawsze zapowiadamy to drugiej osobie, żeby nie uznała, że uciekamy. Zresztą, jeśli zauważamy taki problem, warto ustalić zasady kłótni wcześniej. Możemy przecież powiedzieć drugiej osobie: „Jak poczuję, że już się we mnie gotuje i zaraz zrobię coś takiego, co zepsuje naszą relację, albo powiem coś, co zrobi spustoszenie, to muszę się zatrzymać, nie odbierz tego źle”. Można ustalić sobie jakieś hasło, które będzie oznaczało przerwę, ale nie dlatego, że ja się odwracam i nie chcę więcej rozmawiać, ale tylko dlatego, że nie chcę popsuć bardziej. Szukamy sposobów na wyciszenie się, skonfrontowanie z tym, co mnie aż tak wzburzyło. Kiedy to odkryję, idę krok dalej – szukam, jak to nazwać i jak zakomunikować to partnerowi, jakich słów użyć, by powiedzieć o swoich uczuciach i potrzebach. A więc studzę emocje i wracam do rozmowy, gdy poczuję, że jestem już spokojna.

Jeśli mamy dwoje takich złośników, to podczas kłótni pojawiają się burze z piorunami, które bardzo trudno jest okiełznać i zatrzymać, przy czym niektórzy to lubią. Bywa, że wyładowanie przynosi ulgę. Jeśli podstawą jest głęboka więź, takie gorące kłótnie nie muszą psuć relacji. Ale myślę, że takie wyładowania nie zastąpią prawdziwej, szczerej rozmowy, która potrzebuje lepszych warunków pogodowych. Oczywiście jest jeszcze trudniej, bo oni nawzajem mogą się nie rozumieć, choć są podobnie skonstruowani.

Znając siebie nawzajem można wiele dogadać, o ile jest szacunek dla partnera, także w czasie kłótni. Jeśli szanujemy się, chcemy poznać siebie nawzajem, jeśli chcemy się rozumieć i współpracować ze sobą, jest duża szansa, że zbudujemy dobry związek na lata.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Marta Wróbel-Rakowska, psycholog i psychoterapeutka,

Zajmuje się psychoterapią par, psychoterapią zaburzeń osobowości i nastroju, pracą z osobami, które wychowywały się w dysfunkcyjnych rodzinach (DDA i DDD), obecnie w Centrum Terapii Dialog. Ma ponad 12 lat doświadczenia pracy z pacjentami, które zdobywała m.in. w Warszawskim Domu pod Fontanną – ośrodku wsparcia dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego, w Akademickim Ośrodku Psychoterapii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ośrodku Psychoterapii „Ogród” Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Ukończyła czteroletnie podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Instytutu Psychologii Zdrowia akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Lifestyle

Olejek migdałowy. Jak i do czego stosować olej ze słodkich migdałów?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 maja 2021
Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci
Fot. iStock

Olejek migdałowy to naturalny produkt, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. W jego składzie obecne są cenne tłuszcze, witaminy i minerały, które dobrze wpływają na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Czym jest olejek migdałowy i w jaki sposób można go stosować w domowej pielęgnacji urody?

Olejek migdałowy 

Olejek migdałowy pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion drzewa migdałowego (Prunus dulcis), które porasta obecnie obszary Morza Śródziemnego, Północnej Afryki, Kalifornii oraz Azji Środkowej. Istnieją dwie odmiany migdałowca – słodka i gorzka, z których tłoczy się olejek. Słodkie migdały, uprawiane na szerszą skalę, wykorzystywane są najczęściej w kosmetyce, natomiast gorzkie migdały częściej wykorzystuje się do celów kulinarnych. Nasiona gorzkich migdałów zawierają toksyczną amidgalinę, nadającą im  charakterystyczny smak (nasiona odmiany słodkiej zawierają jedynie śladowe ilości). Amigdalina, która jest glikozydem cyjanogennym, w środowisku wodnym ulega rozkładowi, więc przez destylację można usunąć ją z olejku i uzyskać bezpieczny w zastosowaniu produkt.

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci

Fot. iStock

Nierafinowany olejek migdałowy posiada bardzo delikatny słodkawy orzechowy aromat i bursztynowy kolor. Olej rafinowany ma barwę jaśniejszą, bladożółtą. Zaliczamy go do tzw. suchych olejków, które świetnie wchłaniają się w skórę, bez zostawiania na niej tłustego filmu. Nie wywołuje podrażnień i nie uczula, choć osoby uczulone na orzechy powinny do pierwszego użycia podejść ostrożnie. Jest delikatny dla skóry i może być stosowany w pielęgnacji skóry noworodków.

Skład olejku migdałowego

W olejku migdałowym nie brakuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym kwasu oleinowego (62-86%) i linolowego (20-30%). W jego składzie obecne jest także białko, węglowodany, w tym błonnik. Zawiera również witaminy: A, D, E i witaminy z grupy B, a także minerały: żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk.

Jak stosować olejek migdałowy?

Olejek migdałowy wykorzystuje się do produkcji kremów, balsamów, olejków do masażu, perfum, a także mydeł. Można go stosować również samodzielnie, w czystej postaci, prosto na skórę, jako olejek do twarzy i ciała. Sprawdzi się dodany do kąpieli, lub wykorzystany do odprężającego masażu. Nadaje się do wzbogacenia innych, gotowych kosmetyków, oraz do olejowania włosów. Po olejek migdałowy mogą sięgać bezpiecznie kobiety w ciąży, jak i dzieci.

Olejek migdałowy do twarzy i ciała

Olejek migdałowy do twarzy i ciała to naturalny produkt, który świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry. Pełni funkcję emolientu zapobiegającemu odwadnianiu się komórek skóry. Ponadto odżywia skórę, zmiękcza i regeneruje. Jest doskonałym wsparciem przeciw szkodliwemu wpływowi słońca, wiatru i niskich temperatur. Dzięki regularnemu stosowaniu olejku skóra odzyskuje świeży wygląd i dobrą kondycję.

Olejek migdałowy zapobiega pękaniu drobnych naczyń włosowatych, czyli tworzeniu się „pajączków”. Poleca się go kobietom ciężarnym w profilaktyce rozstępów, oraz do redukcji cellulitu i widoczności blizn. Olejek został także doceniony ze względu na działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, uelastyczniające i wygładzające. Sprawdzi się także przy przesuszonej, pękającej skórze zrogowaciałych pięt i rąk, uelastyczni i zapobiegnie łuszczeniu się spierzchniętej skóry ust.

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci

Fot. iStock/Olejek migdałowy

Można go stosować z powodzeniem pod oczy, ponieważ nadaje się on do łagodzenia problemu zasinień pod oczami i opuchlizny. Niewielką ilość olejku wystarczy regularnie i delikatnie wklepywać w skórę pod oczami, co poprawi krążenie krwi w tych obszarach, a co za tym idzie, także wygląd skóry.

Olejek migdałowy do twarzy świetnie sobie radzi z usuwaniem nawet wodoodpornego makijażu. Trzeba tylko nasączyć olejkiem bawełniany wacik kosmetyczny, przyłożyć go do skóry i po 2-3 minutach delikatnymi ruchami usunąć make-up. Przy okazji skóra jest nawilżona i odżywiona.

Olejek ze słodkich migdałów może posłużyć jako baza do peelingu złuszczającego martwy naskórek, także na twarzy. Wystarczy łyżeczkę cukru lub zaparzonych fusów kawy ziarnistej połączyć z kilkoma kroplami olejku migdałowego, następnie delikatnymi ruchami pocierać skórę twarzy i całego ciała. Po spłukaniu peelingu można nałożyć dodatkowy kosmetyk, który lepiej się po takim zabiegu wchłonie.

Warto pamiętać, by olejku migdałowego nie podgrzewać powyżej temperatury 70°C, aby zachował pełnię dobroczynnych właściwości.

Olejek migdałowy na włosy 

Olejek migdałowy to doskonałe wsparcie dla włosów. Stosowany jest do produkcji szamponów, odżywek i masek, szczególnie dedykowanych włosom mocno przesuszonym. Tłoczony na zimno olej zawiera wiele cennych substancji, które poprawiają kondycję zniszczonych kosmyków. Nadaje się do domowej pielęgnacji każdego rodzaju włosów, w tym włosów o szczególnych potrzebach — suchych, zniszczonych i łamliwych. Wygładza i wzmacnia włosy, przywraca im naturalny blask. Chroni również przed promieniowaniem UV, oraz przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Można go stosować na suche końcówki włosów, z tendencją do rozdwajania. Można dodawać go w niewielkich ilościach do kosmetyków do włosów, olejować nim włosy przez noc, albo wcierać  w końcówki włosów, jako sposób na zapobieganie ich rozdwajaniu.

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci

Fot. iStock

Olejek migdałowy na paznokcie 

Regularne stosowanie olejku migdałowego na płytkę paznokci wzmacnia je w naturalny sposób. Wystarczy kropelkę podgrzanego nieco olejku nanieść na paznokieć i delikatnie wmasować go w płytkę. Zabieg ten należy wykonywać regularnie, by przyniósł oczekiwane efekty.

Olej migdałowy spożywczy

Olej migdałowy spożywczy, jak nazwa wskazuje, stosowany jest w kuchni, jako źródło zdrowego tłuszczu i witaminy E. Można go kupić w postaci rafinowanej, i wówczas nadaje się on do smażenia, lub nierafinowanej, tłoczonej na zimno, sprawdzającej się w daniach przygotowywanych na zimno. Po otwarciu olej migdałowy należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Olejek migdałowy — ile kosztuje i gdzie można go kupić?

Olejek migdałowy dostępny jest w sklepach zielarskich, aptekach, drogeriach, oraz w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Jego cena za 100 ml waha się od 20 do 40 zł. Warto zwrócić przy zakupie uwagę, czy wybrany produkt jest czystym olejkiem migdałowym, czy stanowi mieszankę różnych olejków.


źródło: www.elle.pl, www.poradnikzdrowie.pl, poznajsienatluszczach.pl

Zobacz także

Marcin Kydryński: Natura to moje źródło niekończonych się inspiracji. Nowy ambasador inicjatywy Czujesz Klimat?

Dlaczego niektórzy z nas lubią dominujących partnerów i czy takie związki są szczęśliwe

Jakie są najpopularniejsze rodzaje karmy dla psów?