Lifestyle

Wyjątkowa sesja ślubna, na której nie pojawił się… Pan Młody

Redakcja
Redakcja
11 października 2018
https://web.facebook.com/142206792609300/photos/a.1122736474556322/1122737877889515/?type=3&theater
 

Na pierwszy rzut oka moglibyśmy pomyśleć, że to zdjęcia ze ślub, sesja, jakich wiele. Ta jednak jest szczególna, bo nie pojawił się na niej Pan Młody. Był strażakiem, zginął w akcji ratunkowej potrącony przez pijanego kierowcę…

Pomimo tej tragedii Jessica Padgett zdecydowała się w dniu ślubu założyć białą suknie, zaprosić najbliższe jej osoby na sesję fotograficzną, w której jej narzeczony pojawia się na zdjęciach… Zobaczcie.

 


Lifestyle

Siedem wskazówek, jak radzić sobie z narcyzem, który nie widzi nic więcej oprócz czubka własnego nosa

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 października 2018
narcyz
Fot. iStock/GCShutter
 

Choć chcemy wierzyć, że on się zmieni, że w końcu zrozumie, jak krzywdzi nas swoim zachowaniem, przestańmy się łudzić – to nigdy nie nastąpi. Ktoś, kto jest przekonany o swojej wyższości nad innymi, kogo nie obchodzą uczucia innych, kto wyzuty jest z empatii, nigdy nie przejdzie cudownej metamorfozy, bez względu na to, jak nasza miłość nie byłaby wielka. To manipulator, ktoś, kto dla własnych korzyści używa innych i nie ma przy tym żadnych wyrzutów sumienia.

Jak radzić sobie z takim człowiekiem? Jest kilka sposobów, które warto rozważyć, jeśli nie chcesz zostać doszczętnie skrzywdzona.

Oddalaj się

Czasami najlepszym podejściem jest odejście. Podobno szczęśliwy jest człowiek, który może odepchnąć na bok obraźliwe uwagi na swój temat i ruszyć dalej Ruszaj dalej. To najlepsze, co możesz dla siebie zrobić mają co czynienia z kimś, kto używa cię, dominuje, krzywdzi.

Ignoruj

Ignorowanie oznacza zminimalizowanie ryzyka krzywdy. Kiedy ktoś cię ignoruje, pokazuje, że to, co robisz lub mówisz, nic dla niego nie znaczy. W przypadku narcyzów ignorowanie służy temu samemu celowi. Uważaj, on na pewno będzie się wściekł, będzie się odgrażał, bo pokazałaś mu, kim naprawdę jest. Pamiętaj – on się nie zmieni, cokolwiek by ci obiecywał.

Unikaj konfrontacji

Nie ma sensu reagować, gdy narcyz próbuje cię wciągnąć w kłótnię, dyskutować, bo on zrobi wszystko, byś to ty poczuła się winna i ciebie obarczy odpowiedzialnością za konfliktową sytuację, ty będziesz najgorsza, bo przecież on nigdy się nie myli.

Trzymaj się faktów

Zawsze w rozmowie trzymaj się faktów, narcyz będzie grał na emocjach, ale ty się nie daj. Pokaż mu jak się zachowuje, co mówi, niech nie będzie tam rzeczy, których nie możesz udowodnić, bo te skrupulatnie wykorzysta.

Unikaj poczucia wina lub odpowiedzialności

Kiedy zaczynasz czuć się „winna” , kiedy obarczasz siebie winą za wszystko, co zarzuca tobie narcyz, zmień swój punkt widzenia. On tobą manipuluje, chce wykorzystać twoje słabości, byś zawsze śpiewała tak, jak on zagra.

Postaw swoje granice

Narcyzi często są oderwani emocjonalnie i psychicznie od potrzeb, przekonań i wartości innych. Uważają, że każdy jest im coś winien. Owszem oni proszą, ale nie zakładają sprzeciwu, starają się nad tobą dominować. Pamiętaj, by pozostać wierną sobie i ustal twarde granice, które sprawią, że poczujesz się silna, niezależna. Są rzeczy, na które nie musisz się godzić.

Pozostań sobą

Pozostanie wiernym sobie jest najlepszą sposobem na radzenie sobie z narcyzem. On ma słabą lub żadną tożsamość, choć stara się stworzyć wrażenie, że jest zupełnie inaczej. Kiedy wiesz, kim jesteś, za czym stoisz i dlaczego, pozostajesz w silnej pozycji autorytetu, przede wszystkim dla samej siebie. To nie jest arogancja, jak będzie chciał ci narcyz udowodnić, to pewność siebie, która idąc w parze z pokorą, jest najlepszym, co możesz sobie dać.


źrodło: Psychcentral


Lifestyle

Dowiedz się jak właściwie dobrać oświetlenie, by zadbać o komfort twoich oczu

Redakcja
Redakcja
11 października 2018
Fot. iStock / CoffeeAndMilk

W okresie jesienno-zimowym prawie wszyscy odczuwamy obniżenie odporności i doświadczamy pogorszenia nastroju. Sezonowe ograniczenie dostępu do światła dziennego, nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Stajemy się bardziej senni i melancholijni, często brakuje nam siły, chętniej sięgamy po słodycze i ciężkostrawne posiłki. Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, nie zdając sobie sprawy, że nieodpowiednie oświetlenie może być przyczyną zmęczenia oczu, ich łzawienia, problemów z koncentracją, bólów głowy a nawet nudności, czy depresji.

„Badania pokazują, że aby dostarczyć do organizmu zastrzyk energii wystarczy raz na dobę, łącznie na 30 minut włączyć oświetlenie zapewniające natężenie światła pomiędzy 2 500 – 10 000 luksów. Taki zabieg nie tylko pobudzi nas do działania, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Warto wspomnieć również o tym, że wraz z wiekiem widzimy coraz słabiej. Dlatego im jesteśmy starsi, tym potrzebujemy więcej światła a co za tym idzie odpowiednio dobranego pod względem barwy i ilości oświetlenia.”  – mówi dr Paweł Morawski, specjalista technologii LED Signify.

Często pomijamy kwestię dbania o oczy, zapominając jak ważny jest w naszym codziennym życiu zmysł wzroku. Dzięki niemu odbieramy aż 80% bodźców z otaczającej nas rzeczywistości. To właśnie dlatego jakość naszego życia w ogromnej mierze zależy od tego jak widzimy, a to jak widzimy od światła, które nam towarzyszy.

Fot. Materiały prasowe

Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci wybrać dobre światło dla Ciebie i całej twojej rodziny!

  1. Postaw na wysokiej jakości oświetlenie LED

Wybieraj jedynie sprawdzonych producentów, którzy mają w swojej ofercie wyłącznie bezpieczne oświetlenie. Istotne jest aby źródło światła spełniało, m.in., normę bezpieczeństwa fotobiologicznego, która gwarantuje, że oświetlenie nie stanowi ryzyka dla oczu i skóry. Dlatego warto wybierać renomowanych producentów, których produkty są testowane laboratoryjnie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  1. Dobierz potrzebną Ci ilość światła

Zasada, którą powinniśmy się kierować dokonując wyboru oświetlenia jest zaskakująco prosta – im więcej lumenów, tym więcej światła. Miejscami, w których światło powinno być mocniejsze są płaszczyzny robocze, takie jak powierzchnia biurka lub blat kuchenny. Natomiast w przestrzeniach służących do wypoczynku powinniśmy zamontować źródła światła o łagodniejszym natężeniu.

Fot. Materiały prasowe

  1. Zwiększ swój komfort i wybierz odpowiednią barwę

Wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa pomaga dostosować oświetlenie do naszego nastroju i różnych aktywności. Ciepłe światło pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Idealnie nadaje się do sypialni oraz doświetlenia przestrzeni wypoczynkowej. Chłodne światło o lekko niebieskiej barwie sprzyja skupieniu i ma działanie pobudzające. Warto zastosować je w gabinecie albo w innych miejscach wymagających aktywności. W niektórych przestrzeniach najlepiej sprawdzi się światło maksymalnie zbliżone do naturalnie białego, takich jak garderoba czy łazienka.

Fot. Materiały prasowe

  1. Zwróć uwagę na wskaźnik oddawania barw

Warto wybrać źródła światła, które posiadają najwyższe wartości wskaźnika oddawania barw (Colour Rendering Index – CRI), określanego w skali od 0 do 100. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym lepiej widzimy prawdziwe kolory oświetlanych przedmiotów. Najlepiej zatem wybierać źródła światła ze wskaźnikiem oddawania barw 80-90 w strefie roboczej, a 80 w strefach wypoczynku.

  1. Odkryj technologię dostosowaną do twoich potrzeb

Źródła światła i oprawy LED pozwolą optymalnie oświetlić dom i wykreować niepowtarzalną przestrzeń. Jednym z najwygodniejszych i jednocześnie najprostszych rozwiązań jest zainstalowanie żarówek Philips LED SceneSwitch, które dają możliwość wyboru np.  jednej z dwóch scen świetlnych – od ciepłej i relaksującej barwy, po bardziej chłodną  i motywującą do działania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych instalacji, wystarczy zwykły włącznik. Wśród produktów Philips LED SceneSwitch sa tez takie, które umożliwiają nam wybór jednej z trzech scen świetlnych, gdzie zmieniamy zarówno barwę oraz ilość emitowanego światła, w taki sposób tworzymy np. optymalne warunki do pracy, odpoczynku i relaksu. Jeśli chcesz pójść o krok dalej i zupełnie odmienić atmosferę w swoim domu powinieneś poznać system inteligentnego oświetlenia Philips Hue. Daje on możliwość wyboru spośród aż 16 milionów kolorów, posiada funkcję łagodnego wybudzania z efektem wschodu słońca, pozwala na użycie światła do ustawiania alarmów i powiadomień, a także synchronizację z filmami, grami komputerowymi i muzyką.

Posiadając odpowiednią wiedzę możesz śmiało wybrać oświetlenie, dzięki któremu zatroszczysz się o swój wzrok i jednocześnie zapewnisz komfort sobie i całej swojej  rodzinie!

Korzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów, znajdując więcej informacji na: www.philips.pl/led,  www.philips.pl/3w1 oraz www.meethue.com.

Signify N.V. to nowa nazwa spółki Philips Lighting N.V., macierzystej firmy ogólnoświatowej grupy Philips Lighting. Nazwa Philips Lighting Poland sp. z o.o. zostanie zmieniona z początkiem roku 2019.


Artykuł powstał we współpracy z Signify 


Zobacz także

Pięć sygnałów ostrzegawczych, których nigdy w związku nie powinniśmy ignorować

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego. Sprawdź, czym może cię zaskoczyć

Mamy mniej czasu niż nam się wydaje. Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć