Go to content

Wygodne buty sportowe damskie – jak wybrać idealny model?

Wygodne buty sportowe damskie są na wagę złota zarówno podczas codziennych spacerów, jak i intensywnej aktywności fizycznej. Przekonaj się, jakie parametry decydują o tym, czy sportowe obuwie jest wygodne!

Wygodne buty sportowe damskie są ważniejsze niż myślisz

Stopa jest fundamentem dla ciężaru całego ciała. Wybór odpowiedniego obuwia to znacznie istotniejsza kwestia niż dobór ubrania. Zbyt obcisła koszulka lub zbyt luźne spodnie nie narobią szkód w Twoim organizmie, a źle dobrane obuwie tak. Szczególnie w przypadku butów sportowych.

Podczas uprawiania sportów Twoja stopa intensywnie pracuje. Jeśli założysz zbyt ciasne obuwie, to cały ciężar Twojego ciała będzie napierał na „wadliwy fundament”. Wszelkie biegi czy podskoki będą przenosić ciężar ciała na stopę ułożoną w nienaturalnej pozycji, co może prowadzić do deformacji kostnych stóp (haluksy), a w perspektywie długoterminowej także do nieprawidłowego napięcia mięśniowego w całym ciele.

Właśnie dlatego wygodne buty sportowe damskie są priorytetem przy każdej aktywności fizycznej.

Jak wybrać wygodne buty sportowe damskie?

Idealny wybór obuwia sportowego możliwy jest wyłącznie z pomocą podologa. Sportowcy często korzystają z personalizowanych wkładek ortopedycznych, które ustawiają ich stopę w pozycji jak najbardziej zbliżonej do wzorcowego modelu stopy.

Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Jeśli więc chcesz wybrać odpowiedni model spośród tysiąca produktów dostępnych na Modago, to koniecznie zwróć uwagę na poniższe parametry.

Szeroki czubek

W ostatnich kolekcjach marek pojawił się niezdrowy dla neutralnej pozycji stopy trend na wąski czubek. Buty sportowe z wąskim noskiem podnoszą ryzyko wrastania paznokci, a także predysponują kościec do haluksów. W neutralnej pozycji palce u stóp rozstawione są szeroko, dlatego znacznie lepszym wyborem będą buty z szerokim czubkiem.

Zasada: Wygodne buty sportowe damskie powinny dawać możliwość swobodnego poruszania palcami.

Elastyczna i amortyzująca podeszwa

Do niedawna panowało przekonanie, że wygodne buty sportowe powinny mieć twardą podeszwę. To prawda, że w takim obuwiu mniej odczujesz nierówności, ale uniemożliwi prawidłową pracę mięśni stóp.

W naturalnym środowisku stopa była często narażona na nierówności i to kształtowało jej prawidłową krzywiznę. Częsta aktywność w butach sportowych o bardzo twardej podeszwie będzie się przyczyniać do nieprawidłowego napięcia mięśni.

Zasada: Wygodne buty sportowe dla kobiet powinny mieć elastyczną i amortyzującą podeszwę. Najlepszym wyborem będzie podeszwa gruba od zewnątrz i miękka od środka.

Oddychający materiał

Pot jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek fizyczny. Jeśli nie zadbasz o przewiewny materiał obuwia, to nawet najwygodniejsze buty sportowe damskie okażą się niewypałem. Materiał powinien odprowadzać wilgoć, gdyż wyłącznie wtedy zapewnisz sobie komfort podczas uprawiania sportów.

Zasada: Wybieraj wygodne obuwie sportowe damskie z oddychającym materiałem.

Wygodne buty sportowe damskie a podwyższona podeszwa – hit czy kit?

W ostatnich latach producenci obuwia sportowego mocno promują buty z podwyższoną podeszwą. Ta drobna modyfikacja – według ich reklam – miałaby odpowiadać za lepsze wyniki w sporcie i wygodniejsze uprawianie aktywności fizycznej. Ile jest w tym prawdy?

Buty sportowe z podwyższoną podeszwą powodują całkowitą zmianę obciążenia, gdyż pięta jest wyżej niż palce. Taka pozycja przeciąża śródstopie i skraca staw skokowy. Po dłuższym użytkowaniu może to doprowadzić do nienaturalnego napięcia łydki i stopy, które będą objawiać się promieniującym bólem.

Co prawda, takie „wygodne” buty sportowe damskie pomogą Ci pobić rekord w przysiadach czy martwym ciągu, lecz ze względów fizjologicznych nie jest to korzystne rozwiązanie.