Go to content

Jak wychować chłopca na dobrego mężczyznę. 10 wskazówek dla rodziców

Fot. iStock/AleksandarNakic

Mówią, że chłopcy pozostaną zawsze chłopcami – ale czy jesteś matką, żoną, dziewczyną, czy siostrą, chciałabyś, żeby to powiedzenie było jedynie stereotypem. To ciekawe, zazwyczaj uważamy, że „dobrych kobiet” nie brakuje, za to znaleźć „dobrego faceta” o wiele trudniej. Tak, czy inaczej, rodzice dziewczynek i chłopców mają przed sobą trudne zadanie: pomóc wyrosnąć swoim dzieciom na dorosłych, odnoszących się do bliskich z szacunkiem i miłością. Jak sprawić by twój syn stał się w przyszłości „dobrym mężczyzną”?

10 wskazówek dla rodziców:

1. Bądź przykładem 

Ojciec powinien konsekwentnie pokazywać swojemu synowi, jak traktować innych ludzi z szacunkiem i życzliwością. Wyrażać miłość do swojej żony i dzieci, pomagać zrozumieć, jak doceniać ludzi, których kochamy. Jeśli popełniasz błąd, naucz, że trzeba za niego przeprosić tych, których się zraniło. A w twoim domu powinny panować dobroć, szacunek, miłość i troska, a także dbałość o równy podział obowiązków.

2. Nie toleruj niewłaściwego zachowania

Niezależnie od tego, czy masz syna czy córkę. Nie pobłażaj agresji, tłumacząc, że „chłopak musi się wyszaleć, pobić, pokrzyczeć”.

3. Traktuj tak samo córkę i syna – nie rób różnicy ze względu na płeć 

To, jak chłopcy postrzegają siebie w relacjach z dziewczętami, zależy od tego, co widzą w domu. Nie traktuj syna tak, by czuł się kimś lepszym niż jego siostra.

4. Nie rozpieszczaj 

Dobra miłość nie polega przecież na spełnianiu wszystkich zachcianek, nawet w stosunku do bardzo małych dzieci. Zamiast tego, ucz od małego jak ważna jest praca i wytrwałość – uniwersalne wartości, które każdemu pomogą osiągnąć życiowy sukces.

5. Ucz podejmowania decyzji

Podejmowanie decyzji jest ważną życiową umiejętnością, która wymaga nie lada praktyki. Przygotuj swojego syna do tego, aby jako dorosły człowiek umiał podejmować dobrze przemyślane i rozsądne decyzje – zacznij od przenoszenia na niego odpowiedzialności w najprostszych, codziennych sprawach (wybór ubrania, proste zakupy itd.).

6. Pomóż mu radzić sobie ze swoimi emocjami

Pomóż twojemu synowi zidentyfikować i nazwać emocje, które odczuwa w różnych okolicznościach. Niech wie, że to jest normalne, że potrafi radzić sobie z nimi w sposób pozytywny. Pokazuj mu jakie metody są tu dopuszczalne, jak można „bezpiecznie” wyrazić swój gniew.

7. Promuj dobre wzorce

Pokazuj swojemu synowi dobre, męskie wzorce. Pomóż mu rozwijać i pielęgnować relacje z innymi ludźmi, takimi jak dziadek, wujek lub przyjaciel rodziny. Jeśli możesz, posłuż się literaturą i postaw za wzór książkowego bohatera.

8. Przydziel mu obowiązki

Bycie odpowiedzialnym to coś, czego twoje dziecko musi nauczyć się odpowiednio wcześnie. Możesz pomóc swojemu synowi, przydzielając mu domowe obowiązki, odpowiednie do wieku i możliwości (przyzwyczajanie syna do wykonywania domowych obowiązków jest jasnym sygnałem, że za dom odpowiedzialni są oboje partnerzy).

9. Bądź czuły i słuchaj

Jednym z najbardziej zaniedbanych aspektów wychowywania synów jest ten emocjonalny. Nie zaniedbujmy emocji naszego dziecka, pozwólmy mu być wrażliwym, słuchajmy, kiedy mówi o swoich uczuciach.

10. Naucz go być dżentelmenem

Nie tylko w stosunku do kobiet, ale także w stosunku do innych ludzi. Mów i pokazuj swojemu synowi jak ważny jest honor, przyjaźń i pomoc słabszym.