Go to content

Wybieramy najlepszą szczoteczkę soniczną dla dzieci – opinie blogerów

Zdrowy i zadbany uśmiech to piękny uśmiech. Niestety, znaczny odsetek naszego społeczeństwa cierpi na problemy z próchnicą, co jest dowodem na to, że nie dbamy o nasze zęby tak kompleksowo jak powinniśmy. Pamiętajmy, że większość nawyków kształtuje się u nas jeszcze w dzieciństwie, dlatego tak ważne jest, by od małego dbać o prawidłową higienę jamy ustnej naszych dzieci. Nie trzeba od razu uczyć dzieci nitkowania zębów czy stosowania płynów do płukania jamy ustnej, ale warto wyrobić w nich nawyk systematycznego szczotkowania. Oprócz odpowiednio dobranej pasty do zębów, w codziennej pielęgnacji istotną rolę odgrywa również właściwie dobrana szczoteczka do zębów. Biorąc pod uwagę fakt, iż u dzieci technika mycia zębów pozostawia wiele do życzenia, najlepszym wyborem jest szczoteczka soniczna. Na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jakie modele są najbardziej polecane?

Higiena jamy ustnej dziecka – dlaczego jest taka istotna?

Choć wielu rodziców nie przejmuje się, że ich niemowlak nie chce dać sobie umyć zębów, tak naprawdę nie powinniśmy tego problemu bagatelizować, nawet jeśli jest to dla nas spore wyzwanie. Do kształcenia prawidłowych nawyków należy dążyć od samego początku, zwłaszcza że wśród niektórych wciąż panuje błędne przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba specjalnie dbać skoro i tak wypadną. To mit, ponieważ próchnica jest chorobą bakteryjną, która powoduje dyskomfort i uciążliwy ból zęba. Co więcej, może ona przyczyniać się do przedwczesnego wypadania zębów mlecznych, co w efekcie powoduje u dzieci częste wady zgryzu. Sam proces próchniczy toczący się w obrębie zębów mlecznych skutecznie osłabia też wyrastające pod nimi zęby stałe. Dlatego warto nie tylko od pierwszych miesięcy życia dziecka przyzwyczajać go do codziennego mycia zębów, ale również po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia, udać się z nim na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Optymalnie powinno się ją powtarzać co pół roku, tak by nie tylko oswoić dziecko z fotelem dentystycznym i samym lekarzem, ale również możliwie jak najwcześniej dostrzec ewentualne nieprawidłowości.

Szczoteczka soniczna dla dziecka – jak działa?

Na rynku znajdziemy zarówno klasyczne modele szczoteczek sonicznych dla dzieci, o podłużnej główce, wykorzystujących fale dźwiękowe i ruch wymiatający, jak i innowacyjne, i bardziej zaawansowane, szczoteczki soniczno-rotacyjne, z których wiele wykonuje ruchy 3D, czyli oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Dzięki emisji fal dźwiękowych o częstotliwości 200-400Hz szczoteczki soniczne dla dzieci są w stanie wytworzyć wraz z pastą i śliną chmurę bąbelków, efektywnie i wyjątkowo dokładnie czyszczącą nie tylko zęby, ale również dziąsła i całą jamę ustną. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usunięcie resztek jedzenia nawet z trudno dostępnych miejsc, takich jak wąskie przestrzenie międzyzębowe czy zakamarki aparatów ortodontycznych. Stosowanie szczoteczek sonicznych pozwala również na uniknięcie tworzenia się płytki nazębnej.

Szczoteczki soniczne dla dzieci wykonujące ruchy 3D posiadają okrągłą główkę, która idealnie obejmuje całą powierzchnię zęba, dzięki czemu nie wymagają specjalnej techniki szczotkowania.

Szczoteczki soniczne dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szczoteczki soniczne dla dzieci mogą być stosowane u wszystkich maluchów powyżej 3-ego roku życia, choć ograniczenie to wynika przede wszystkim z faktu, iż niektóre z nich są zasilane bateriami i istnieje ryzyko ich połknięcia. Dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenie odnośnie wieku na opakowaniu, które może mieć związek z innymi parametrami, takimi jak:

 • wielkość główki,
 • rodzaj i stopień twardości zastosowanych włókien,
 • ilość ruchów oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych wykonywanych na minutę,
 • wielkość korpusu szczoteczki.

Większość modeli posiada ciekawą szatę graficzną, często z bajkowymi motywami, które zachęcają dzieci do mycia zębów. Posiadają także liczne usprawnienia i przydatne funkcje, które pomagają w nauce prawidłowego mycia zębów. Mogą to być między innymi:

 • wbudowany timer,
 • zróżnicowane tryby pracy,
 • kontroler siły nacisku,
 • możliwość połączenia z aplikacją pomagającą doskonalić prawidłowe nawyki, stanowiącą jednocześnie dla dziecka atrakcyjny i zabawny dodatek.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto również zwrócić uwagę na czysto praktyczne aspekty, takie jak:

 • sposób zasilania i długość pracy urządzenia na jednym ładowaniu,
 • automatyczne wyłączanie,
 • możliwość i cenę wymiany końcówek na nowe.

https://www.youtube.com/watch?v=9xnZ3A9TooM

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci – poznaj opinie blogerów i wybierz najlepszą

Jeżeli chodzi o szczoteczki soniczne i szczoteczki soniczno-rotacyjne dla dorosłych, na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych modeli, z mniej lub bardziej zaawansowanym wyposażeniem i w różnych kategoriach cenowych. Jeżeli celem naszego zakupu jest szczoteczka soniczna dla dzieci, wybór jest już zdecydowanie mniej obszerny, choć wciąż do sprawdzenia mamy co najmniej kilka różnorodnych opcji. W przypadku szczoteczek soniczno-rotacyjnych, zdecydowanym liderem, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, jest marka Oral-B. W portfolio firmy znajdziemy szczoteczki dopasowane wyglądem i technologią do wieku użytkownika, takie jak seria Kids dla dzieci od 3. roku życia, z zębami mlecznymi, Junior powyżej 6. roku życia dla dzieci, które przechodzą stopniową wymianę zębów z mlecznych na stałe, a także Teen dla nastolatków, które często borykają się z problemami ortodontycznymi.

Każda szczoteczka soniczna dla dziecka Oral-B dostępna jest w różnych kolorach, a także posiada możliwość personalizacji za pomocą dołączonych do zestawu naklejek z ulubionymi motywami lub bajkowymi bohaterami, które nadają szczoteczce niepowtarzalny charakter.

Co ważne i podkreślane przez wielu blogerów, szczoteczki wykonane są z wysokiej jakości materiałów i dopasowane odpowiednio do rozmiaru jamy ustnej. Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt wygodnie leży w dziecięcej dłoni i zapewnia komfort użytkowania. Są one w pełni bezpieczne i nie powodują podrażnień dziąseł ani uszkodzeń delikatnego szkliwa mleczaków. W razie konieczności, końcówkę szczoteczki możemy odpowiednio dobrać do potrzeb naszego dziecka. Co więcej, ruch 3D pozwala na proste i przyjemne dla użytkownika, a jednocześnie skuteczne pod względem higieny jamy ustnej mycie zębów. Jeśli połączymy je dodatkowo z treningiem w ramach aplikacji Disney Magic Timer (dla mniejszych dzieci) lub Oral-B Fun Zone (dla nastolatek), będzie ono stanowiło niezłą zabawę.

Szczoteczki soniczne dla dzieci marki Oral-B polecane są przez wiele mam, między innymi w polskiej blogosferze. Blogerka z podrozujacarodzina.pl wraz ze swoimi dzieckiem przetestowała model szczoteczki soniczno-rotacyjnej Oral-B Junior, zwracając uwagę m.in. na prostotę użytkowania i ciekawe rozwiązania, jak np. aplikacja Disney Magic Timer, który mobilizuje i nagradza dziecko za sumienne mycie zębów. Podkreśla ona również korzyści wynikające z pojemnej baterii szczoteczki, która świetnie sprawdzi się na wyjazdy rodzinne poza miasto.

Z kolei właścicielka bloga jednospojrzenie.pl podkreśla, że szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci Oral-B to doskonały wybór dla dziecka, które chce naśladować rodziców i mieć „szczoteczkę dla dorosłych”. Dzięki bajkowym motywom ze znanych animacji takich jak Kraina Lodu czy Auta, dzieci samodzielnie ochoczo sięgają po szczoteczki, oszczędzając rodzicom zmartwień. Wystarczy tak niewiele, by codzienna higiena jamy ustnej stała się super zabawą, a nie tylko przykrym obowiązkiem.