Lifestyle

Wokół wrzawa, a w sercach pokój. Jesteśmy w świetnych nastrojach

Redakcja
Redakcja
31 grudnia 2016
Fot. iStock / pixelfit
 

Przedstawiamy wam wyniki naszej ankiety za kolejny tydzień – tuż po Świętach, a jeszcze przed końcem roku. Okazuje się, że w tym świątecznym czasie jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego życia.

Wyniki ankiety przygotowane przez Inemo

Koniec roku nie należał do najbardziej spokojnych. A jednak test zadowolenia Polaków wykazuje niezbicie – nasz nastrój nie opada. A nawet wzrasta.

W polityce awantura wokół „puczu”, na świecie katastrofa lotnicza, śmierć Georga Michaela, a w domach odwieczne zatargi wokół świątecznych stołów. Mimo to czujemy się zaskakująco dobrze.

„Czy jesteś zadowolony/a ze swojego życia? „Tak” deklaruje 61 proc. badanych (40 proc. według naszej metodologii jest tego niezbicie pewna). To prawie identycznie, jak  tydzień temu, gdy było 61 i 39 proc. Zadowolony/a z pracy? Owszem, twierdzi 60 proc. – 9 proc. więcej niż ostatnio. Ale różnica jest tylko w głowie, bo z serca w obu testach zadowolonych było i jest tylko 35 proc. Skąd ta dziwna różnica? Cóż, wracamy do biurek po krótkiej świątecznej przerwie i naprawdę chcemy, żeby było fajniej. Ale jest jak zawsze i serce to wie, choć my nie zawsze to sobie uświadamiamy.

Co ciekawe, na znacząco wyższym poziomie jest ocena naszego kraju. Zadowolonych, że tu mieszka jest 66 proc. badanych, w tym 42 proc. deklaruje to „prosto z serca”.  Tydzień temu było odpowiednio 59 proc. i 37 proc. Wygląda na to, że żadne utarczki polityczne w czasie Świąt nie są w stanie popsuć nam przyjemności bycia Polakiem. Wręcz przeciwnie: nastrój patriotyczny rośnie!

Czy to się zmieni, kiedy wrócimy na dobre do pracy? Zobaczymy – od poniedziałku znowu zaczybamy wypełnianie ankiety razem z NEUROHM Polska!

Bądźcie z nami koniecznie!


Lifestyle

Koncertowo spartolić życie potrafimy tylko my sami. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi

Anika Zadylak
Anika Zadylak
31 grudnia 2016
Fot. iStock/AleksandarGeorgiev
 

Pewnie nie raz słyszeliście od siebie samych, że coś lub ktoś mąci wam w życiu. Że wszystkim nieszczęściom i niepowodzeniom winny jest tajemniczy ktoś. Przez niego wszystko nam się wali, nic nie układa, a od rana do ciemnej nocy toczy nas wstrętna depresja. I snujemy się z kąta w kąt tracąc resztki nadziei na jakąkolwiek dalszą perspektywę, bo za naszym horyzontem tylko ciemność. Tymczasem prawda jest gorzka i każdy powinien ją poznać. Każdy, kto ma ochotę codziennie oglądać przed lustrem szczęśliwego człowieka.  Dlatego wbijcie sobie koniecznie do głowy jak najszybciej, że żaden „ktosiek” nie istnieje. Bo koncertowo spartolić życie potrafimy tylko my sami. A uświadomienie sobie z jaką łatwizną to robimy, jest jedyną szansą na to, żeby z radością witać każdy nowy dzień. Jak to możliwe? Już wyjaśniam. 

Nałogi

Pewnie, po co się pytać o radę, poprosić o pomoc, poszukać rozwiązań. Lepiej na starcie obalić teorię, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Najlepiej od razu dużą butelką wina albo paczką fajek. A może nawet białą ścieżką, do wątpliwego raju.  Nakarmić się złudną ulgą i przegonić problemy… aż do dnia kolejnego, gdy nagle z przerażeniem odkrywamy, że wcale nie jest lepiej. Za to gorzej owszem, bo oto właśnie spóźniliśmy się do pracy przez nasz cudowny „procentowy  lek”, szef nas zrównał z ziemią na wejściu, a głowa błaga o to, żeby ją odciąć.

Tymczasem mniej inwazyjne, a już na pewno zdrowsze i bezpieczniejsze metody na skuteczne, przegonienie kolejnych stresów i zmartwień, są na wyciągnięcie ręki. Można na przykład, rozłożyć się na wygodnej kozetce i, wylać z siebie zaległą żółć. Uzyskać fachową poradę, wskazówkę, w którą iść stronę, żeby znowu nie zabłądzić. I usłyszeć, że to co wydawało się takie straszne, wcale takie nie jest. A jeśli nawet, to jest milion różnych i dobrych rozwiązań. Albo zwyczajnie zadzwonić do kogoś życzliwego lub pobiegać, popływać albo wszystko przetańczyć. Popatrzeć w niebo i uwierzyć, że czasem wystarczy się dobrze rozejrzeć. Bo wyjście nawet z najgorszej sytuacji, jest tuż obok.

Naiwność

Czasy mamy co najmniej dziwne, bo za lajka na fejsie jesteśmy w stanie sprzedać duszę samemu diabłu. Jakby nagle ktoś odebrał nam możliwość trzeźwego myślenia. Ufamy ślepo, każdemu i bez sensu. Żeby się tylko nikomu nie narazić, żeby tylko nas ktoś nie usunął z grona znajomych. I nieważne, że kompletnie się nie zgadzamy na czyjeś zachowania, że z kilometra czujemy naciąganą sympatię, że połowie naszych znajomych brakuje odwagi do bycia szczerym, jakby za prawdę palono na stosie. I kisimy się w toksycznych przyjaźniach, które nas niszczą. Pozwalamy się poniżać ludziom, dla których znaczymy kompletne nic. W imię czego? Bo samotność? Przecież najgorsza jest właśnie ta, w tłumie obcych nam ludzi. Tych, których na siłę nazywamy znajomymi, a o których bardzo często guzik wiemy. I w zasadzie nigdy nie możemy na nich liczyć. I po co, skoro oni i tak niczego nie wnoszą do naszego życia.

Za to bardzo chętnie się z niego wynoszą, bez pytania i bezczelnie. I znikają, jak już się nachapią albo dostaną to, po co pojawili się od samego początku. Ufaj, ale ostrożnie i rozsądnie. Bo ludzie, których potrzebujesz po prostu są nie oczekując niczego w zamian. Pamiętają o tobie zawsze, bez względu na to, czy właśnie jesteś na szczycie czy pod wozem. Dajemy się naciągać na fałszywe uśmieszki i serduszka w komentarzach. I nie słyszymy, jak tuż za naszymi plecami rozlega się szyderczy śmiech oszustów. Za to często i niestety zazwyczaj już za późno, odkrywamy, że w oddali widzimy sylwetkę. To znikająca postać kolejnej wartościowej osoby, która nawet nie została zauważona. Bo zniknęła w gronie 5 tysięcy znajomych, z których nie znasz nawet połowy.

Miłość na siłę

Bo babcia Stasia znowu całkiem nie złośliwie  przypomni, że wszystkie już się wydały za mąż, tylko nie ty. I zaczynasz w panice szukać kogokolwiek, żeby tylko zmienić status na „zajęta”. I tłumaczysz to wszystkim i sobie strachem, że lata lecą, że nie ma na co czekać. Jakby miłość przychodziła tylko do 25-tego roku życia, a potem montowała w sercu ogromne, metalowe drzwi. Bez klamki.

Albo wiążemy się z byle kretynem, bo blado wypadamy na tle swoich koleżanek, które już dawno noszą obrączkę i cudze nazwiska. I w czterech ścianach naciąganego, rodzinnego gniazdka fruwamy aż pod sufit, wmawiając sobie z całych sił, że sine oko się może zdarzyć. Nie ma co robić tragedii, w końcu uczucia bywają burzliwe. Szkoda tylko, że nie mają niczego wspólnego ze spełnieniem.

Najważniejsze przecież, że już nie gadają o tobie, że pewnie będziesz starą panną.  Jakby przez wszystkie lata naszego żywota można było zakochać się tylko raz. Jakby zabronione było czekać i próbować.  Tymczasem serce lubi zgłupieć w najmniej oczekiwanym momencie nie pytając nikogo o zdanie i nie  zaglądając w metrykę. A skoro nie jest ci źle samej, nie bardzo jeszcze też wiesz, jakby ten jedyny miał wyglądać i kim być, wystarczy odpuścić i robić swoje. To co najbardziej oczekiwane, i tak nas w końcu znajdzie. A babcię Stasie uspokój i zapytaj, dlaczego siedzi tak daleko od dziadka Franka. Bo trzeba było się wydać nie dla siebie tylko dla innych? Kiepski pomysł na resztę życia. A chyba nie o to ci w nim chodzi.

Ważne, że w ogóle jest jakaś praca

Wstajesz przed świtem i nie otwierając oczu, myjesz zęby. Starasz się oddalać myśl, że za chwilę na 8 godzin znikniesz w miejscu, którego szczerze nienawidzisz. Gdzie nikt cię nie zauważa, nie docenia i na dodatek nie płaci. Najłatwiej powiedzieć, że jest bezrobocie i trzeba brać, co dają. Owszem, ale jeśli już to tylko po to, żeby przetrwać i na spokojnie znaleźć coś, co zawsze chcieliśmy robić.

Zainwestować w edukację, ruszyć tyłek, starać się i nie przestawać wierzyć. Bo to prawda co mówią, gdy robisz to co czujesz, z czym się utożsamiasz, to w zasadzie, nie pracujesz. I warto zacisnąć pasa, nie poddawać się na starcie, dążyć skrupulatnie do spełnienia marzeń, o pracy idealnej. Można, da się, jeśli tylko z całych sił się tego chce. I przychodzi dzień, w którym w końcu dzwoni upragniony telefon i przestajesz się bać, otworzyć oczu. Bo jak na skrzydłach lecisz do miejsc i ludzi, których uwielbiasz i gdzie możesz się realizować. Gdzie pod koniec miesiąca z bananem na twarzy, logujesz się na konto bankowe, a na poczcie mailowej czeka na ciebie list od szefa. I dowiadujesz się, że ten miesiąc był twój, że podwyżka się kroi, a awans puka do drzwi. Spróbuj, nic nie tracisz. Za to wiele możesz zyskać. Musisz tylko zapomnieć o istnieniu pojęć : nie uda się, ja się nie nadaję, są lepsi, nie warto. Dla siebie, warto wszystko.

Opinia publiczna i rodzinna loża szyderców

Zupełnie, jakby stryjeczna ciotka od strony wujka Franka, której nigdy na oczy nie widziałeś, była wyrocznią. Tą, która wie najlepiej, pozjadała wszelkie rozumy a w ogóle, to przeżyje wszystko za ciebie. I jeszcze pewnie, sto razy lepiej. Może więc lepiej od razu, położyć się do trumny i nikomu tyłka nie zawracać.  Pani Lodzia spod piątki, która chyba nigdy nie sypia, bo ciągle monitoruje osiedle, też nie może mieć nic do powiedzenia. Jeśli pozwolisz innym mieszać we własnych garach, zapomnij o samodzielności, o własnym zdaniu, o życiu po swojemu. Nie daj się wciągnąć w lawinę porad, które nigdy cię nie uszczęśliwią. Bo najczęściej, nijak się mają do twojej, wizji na resztę życia.   To, że komuś pasuje siedzieć do usranej śmierci w jednym miejscu, nie oznacza przecież, że wszyscy mają zakaz podróżowania w celu, szukania swojego miejsca na ziemi. Rady są po to, żeby ich wysłuchać, ale nikt nie ma prawa żądać, żebyś je stosował. To ty masz wiedzieć czego chcesz, z czym ci dobrze, co cię motywuje i z czym wiążesz plany. Na swoją własną przyszłość. Nie tę, którą krytycznie ocenią sąsiedzi, bo przecież to nie ich wybory. Ty nie komentujesz tego, jaką drogę sobie obrali. Więc dlaczego pozwalasz, żeby oni to robili. A jeśli nie zrozumieją, skreślą cię, to nawet lepiej. Im mniej toksycznych istnień w twoim świecie, tym twój oddech będzie lżejszy. A każdy nowy dzień, oczekiwany z niecierpliwością. Przecież głównie o to ci chodzi. Żeby w każdym momencie, chciało ci się żyć. I koniecznie, po swojemu i według swoich planów.

To jest takie proste, że aż banalne. Wszystko zależy od ciebie, zawsze tak było, jest i będzie. Bo jesteś tym, czego pragniesz. I co z tego, że czasem wszystko się wali. Nawet jeśli, to zawsze możesz to odbudować często tworząc coś o wiele lepszego. Na fundamencie złożonym z twoich marzeń i pragnień. Z ciebie samego, bo nie ma stworzenia silniejszego od człowieka. I nie zapominaj być czasem egoistą. Myślenie o sobie jest bardzo wskazane. I pamiętaj, że jeśli nauczysz się mądrze kochać samego siebie, rozkochasz tym samym cały świat. I będziesz mógł zasypiać z uśmiechem i radosnym, niecierpliwym oczekiwaniem na kolejny dzień. Żyj po swojemu, słuchaj głosu swojego sumienia, szanuj to, co dostałeś. I pragnij z całych sił. To jedyna rozsądna recepta na upragnione przez wszystkich szczęście.

 


Lifestyle

Bądźmy po prostu lepszymi ludźmi. Najpierw dla siebie, a zaraz potem dla innych

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
31 grudnia 2016
Fot. iStock/Courtney Keating

To był dziwny rok. Kiedy obok tego, co działo się w naszym prywatnym życiu, działo się wiele na wokół. Jakbyśmy wsiedli do karuzeli i nie mogli się z niej wydostać. To po pierwsze, a po drugie – nigdy do niej nie chcieliśmy wsiąść.

Kończy się 2016 rok i siłą rzeczy – zawsze znajduje się miejsce na podsumowanie. Rzadko oglądam się wstecz, roztrząsam i analizuję po setki razy ,to co się wydarzyło, ale staram się wyciągać wnioski, uczyć się i iść do przodu, by za rok wiedzieć, że nie popełniłam zbyt wielu tych samych błędów, że byłam lepszym człowiekiem.

Dlatego dzisiaj nie myślę, jaki był 2016 rok, ale zastanawiam się, jaki chciałabym, żeby był ten nowy – czający się tuż za rogiem.

Trochę się boję, co przyniesie nam świat w prezencie. W którym miejscu zginą znowu ludzie z rąk fanatycznego zamachowca. Chyba czas zrozumieć, że to się dzieje tuż obok nas, że świat, o którym mówimy, że jest taki mały, kiedy myślimy o wakacjach, o znajomych rozsianych na różnych kontynentach, jest też mały, gdy chodzi o tragedie.

Zastanawiam się, co przyniesie nam Polska, czy ci, którzy decydują o losach naszego kraju naprawdę zrozumieją, że przed upadkiem kroczy pycha? Może i naiwnie, ale chciałabym, żeby otworzyli szeroko oczy i zobaczyli nas wszystkich – z różnymi poglądami, wartościami, opiniami, priorytetami.

Chciałabym w nowym roku nie słyszeć o Aleppo, o dzieciach skatowanych przez dorosłych.

Chciałabym, abyśmy w nowym roku stali się lepszymi ludźmi

Najpierw dla siebie samych

– byśmy polubili siebie,

– byśmy – do znudzenia powtarzane, ale jak ważne – uśmiechali się do siebie,

– byśmy znali swoją wartość

– byśmy byli świadomi swoich słabych i mocnych stron i te mocne pielęgnowali, a ze słabymi się pogodzili

– byśmy nie nienawidzili swoich wad, tylko je akceptowali i pracowali nad tymi, które możemy przezwyciężyć

– byśmy pracowali nad sobą – słuchali swojej intuicji, nie ulegali wpływom, nie byli jak ślepcy podążający za głosem tłumu

– byśmy mieli swoje zdanie i nie bali się mówić o tym głośno.

Bo kiedy my sami staniemy się lepsi, świat wokół też zacznie taki być. Naturalnie.

Kiedy zadbamy o siebie, bądźmy lepsi dla innych:

– byśmy byli wdzięczni za to, co od innych dostajemy

– byśmy byli otwarci na rozmowę, na wymianę poglądów z poszanowaniem odmienności zdań

– byśmy umieli otworzyć buzię, gdy ktoś mówi rzeczy, z którymi się nie zgadzamy i bronić swoich racji

– byśmy dostrzegali tych, którzy potrzebują nasze pomocy

– byśmy rozumieli, że drugi człowiek w naszym życiu jest naprawdę ważny, nie jest nikim gorszym od nas

– byśmy nim kogoś obrazimy, pomyśleli dwa razy, jakich słów używamy

– byśmy to co o kimś myślimy, potrafili zawsze powiedzieć głośno patrząc w prosto w oczy tej drugiej osobie

– byśmy nie chowali się za monitorami i telefonami rozmawiając z innymi

– byśmy mieli więcej czasu, uwagi i cierpliwości dla tych, których kochamy.

Tak, chciałabym jednego – chciałabym, żebyśmy szanowali siebie i drugiego człowieka, byśmy odnosili się do siebie z szacunkiem, by język pogardy tłumaczony nierzadko niewybrednym żartem przestał pojawiać się przy okazji ulicznych, czy tramwajowych spotkań.

Zacznijmy do siebie, a może ten 2017 rok, będzie lepszy, bezpieczniejszy i bardziej wyrozumiały. Dla nas i dla innych.


Zobacz także

Mężczyźni do garów, kobiety do rozwoju. Świat stanął na głowie!

14 sposobów na to, by dotrzymać swoich postanowień noworocznych

Świąteczny prezentownik

Świąteczny prezentownik Oh!me, czyli, co chciałybyśmy dostać