Lifestyle

Wojna o cyc nad kawiarnianym stołem. Karmienie piersią postawione na równi z pierdzeniem i pluciem

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 sierpnia 2016
Fot. iStock/Halfpoint
 

Marek Migalski znany jako były europoseł na swoim Twiterze napisał:

I rozpętał wojnę „Cyc a sprawa polska”. I o ile w sprawę polską mieszać się nie mam ochoty, o tyle próba wyjaśnienia swojej uwagi przez pana Migalskiego już mnie rozdrażniła. Mówi, że rozumie argumenty zwolenników karmienia piersią, ale chyba tylko mówi, bo jego wypowiedź ze zrozumieniem nie ma nic wspólnego. „Nie życzę sobie, by kobiety wyciągały nad moim talerzem cycek (przypomnijmy, że sprawa stała się głośną po incydencie w restauracji, a nie na przykład w parku). Czy zatem klienci kawiarni mają prawo do tego, by pewnych widoków nie oglądać, czy też prawo karmiącej matki jest ponad wszystkim?” pisze pan Migalski i idzie dalej proponując kobietom odwracanie się tyłem do sali, kiedy karmią swoje pociechy i porównuje wypracowanie kompromisu z bekaniem, mlaskaniem i sikaniem – nie wiem, kiedy był świadkiem sikania przy stole, ale okej. Każdy ma różne doświadczenie.

Moi synowie są w takim wieku, kiedy o tym, że cycek służył do ich karmienia nie pamiętają. To znaczy wiedzą, ale to dla nich bardzo odległa przeszłość. I niby sprawa mnie nie dotyczy, niby mogłabym machnąć ręką, ale nie potrafię przejść obok tego obojętnie mając koleżanki, przyjaciółki w ciąży, mając siostrę która swoje trzecie dziecko owym cyckiem karmi.

Pomijam wszystkie kampanie namawiające mamy do karmienia piersią, depresję tych mam, które karmić nie mogą. Bo o tym, jak jest to ważne dla dziecka, wie każda kobieta i wielu facetów, a przede wszystkim ci, którzy są ojcami.

I zastanawiam się, co czułaby mama pana Migalskiego, gdyby ktoś jej kazał karmić syna tyłem do sali lub wyprosił z miejsca publicznego, bo ośmieliła się swojemu krzyczącemu wniebogłosy i głodnemu dziecku włożyć pierś do buzi.

Zdaje się, że w całej tej dyskusji pan Migalski o jednym zapomniał – my nie mówimy tutaj o prawie kobiety do karmienia piersią, my tu mówimy o dziecku i jego prawie do życia takiego, jakie jest w stanie pomieścić w swoim maluczkim ciałku.

A jego życie kręci się właśnie wokół tego cycka, który Pana tak bardzo razi w kawiarnianej atmosferze. Proszę mi uwierzyć, znam wiele kobiet, które tuż obok mnie karmiły piersią i nikt by się nawet nie domyślił, że to robią.

A jeśli nawet wyciągały swoją pierś z ciasnego stanika, to nie robiły tego po to, żeby Pana czy inne osoby oburzyć, czy zniesmaczyć, lecz by dać swojemu dziecku to, czego w danym momencie potrzebuje.

Tak, znam kilka kobiet, które przez takie uwagi takie, jak Pana wpadały w wyrzuty sumienia. Bo z jednej strony bały się ostracyzmu i wytykania palcami za karmienie dziecka w publicznym miejscu piersią, a z drugiej leciały z wrzeszczącym w niebogłosy dzieckiem w wózku, któremu nie były w stanie wytłumaczyć: „Kochanie, poczekaj chwilkę, jeszcze trochę, mamusia znajdzie ustronne miejsce, może w zamkniętej śmierdzącej publicznej toalecie, żeby cię nakarmić i żeby nikt się do niej nie przypie*dolił”.

Nożesz. Krew mnie zalewa. Bo z jednej strony tyle się mówi o prawach dziecka, o jego poszanowaniu, o wychowaniu w wysokim poczuciu wartości, własnej tożsamości. Ale cycek to już za dużo. Nie, cycek i dziecko to dwie osobne sprawy. Cycek to po prostu bezwstydna kobieta, która ośmiela się karmić swoje dziecko w kawiarni i to ona jest tą naznaczoną nie facet, który siedzi obok i widać mu pół tyłka, bo spodnie nie są w stanie się na nim utrzymać. Albo ten, któremu na modnej brodzie zwisają kawałki jedzenia.

Pan Migalski tłumacząc się tym razem już na Facebooku pisze:

Fanatycy publicznego karmienia piersią właśnie o tym zapominają – o przekonaniu inaczej myślących lub o zawarciu z nimi zadawalającego obie strony kompromisu. Czytaj więcej

A ja się pytam, jaki to miały być kompromis. Może po prostu nie patrzeć i nie przyglądać się kobiecie, która chce nakarmić dziecko, a może pozostanie w restauracji z krzyczącym, bo głodnym niemowlakiem? A może wszyscy ci, których to oburza w momencie, kiedy kobieta ten cycek wyciąga, powinni odwrócić się tyłem i uszanować dziecka prawo do karmienia go piersią, do dokonania się tego, co jest całkowicie naturalną rzeczą. Co jest cudem. Bo ta nić porozumienia między dzieckiem a jego matką, ta magia, która powstaje między nimi dla pana Migalskiego nigdy nie będzie rozumiana.

Fot. iStock/ evgenyatamanenko

Fot. iStock/ evgenyatamanenko

Proszę tylko pomyśleć o tym, jak te zasady przekazać przychodzącemu na świat dziecku. Proszę mu wpoić: „Kochany, pamiętaj nie możesz domagać się cycka w kawiarni, restauracji, podczas spaceru, to nieładne, to się nie godzi, bo inni, ci dorośli mają prawo być głodni, ale ty tego prawa nie masz”. Powodzenia!

I tak wiem, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. I proszę mi wybaczyć, ale pierdzenie i plucie w miejscach publicznych trudno mi porównać do karmienia piersią, tak jak czyni to pan Migalski. Bo jak widać dla niego te rzeczy są równie naturalne, jak ten cycek na wierzchu i z pierdzeniem porównywalne. I na zgodę karmienia piersią pan Migalski oczekuje powszechnego ustalenia zasad. To może ustalmy od razu, że reklamy i billboardy z na wpół rozebranymi kobietami powinny być zakazane. A kelnerki obsługujące klientów w kawiarni czy w restauracji powinny chodzić w golfach?


Lifestyle

Podsumowanie akcji „Prawdziwa przyjaźń rodzi się w dzieciństwie”

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2016
Fot. iStock / wundervisuals
 

Nie spieszy się, nie znika nagle, nie krzywdzi i uczy wzajemności… i jeszcze długo możnaby wymieniać, jaka naprawdę jest prawdziwa przyjaźń – bo dla każdego nieco odmienna. Serdecznie dziękujemy wam za to, że byliście z nami. Że podjęliście wyzwanie – bardzo trudne wyzwanie, pokazania swoim dzieciom skarbów prawdziwej przyjaźni.

Dlatego z ogromną przyjemnością ogłaszamy zwycięzców naszej akcji – i wszystkim gratulujemy włożonej pracy i wspólnie spędzonego z dziećmi czasu!

Laureaci:

Iza Steffens
Kasia Cieśluk
Patrycja Tomaszewska 

Laureatów prosimy kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników, tj do dn.: 11.08.2016 roku. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

3 x razy zestaw 6 książek autorstwa Roalda Dahla, z urodzinowj edycji

Fot. Materiały prasowe

linia 2px

BFG – Najnowszy film od ludziołków, którzy stworzyli E.T. oraz od autora Charliego i fabryki czekolady i Matyldy. Bardzo Fajny Gigant nie jest takim sobie zwykłym olbrzymem. On jest aż nadto miły i w dodatku mocno zakręcony. Sophie doprawdy ma szczęście. Gdyby w środku nocy porwał ją inny gigant, szybko zostałaby jego śniadaniem. Gdy Sophie dowiaduje się, że olbrzymy knują niecny wypad, razem z BFG postanawiają raz na zawsze położyć temu kres.


Lifestyle

Zaplanuj swój jadłospis. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2016
Fot. iStock/Eva Katalin Kondoros

Wiesz, co jest naszą największą zmorą – pośpiech i bylejakość, która z niego wynika. Dlatego ta trudno nam wytrwać przy diecie, ćwiczeniach. Wiecznie na coś brakuje nam czasu. A gdyby tak jednak zaplanować sobie to i owo. Zacząć można od tego, co jemy. Zobacz, jak często wrzucasz w siebie masę jedzenia kompletnie tego nie kontrolując. Bo jesteś głodna, bo masz na coś ochotę, a sama nie wiesz na co. To kanapka, to kawałek wędliny, sera, jakiś batonik, przecież tylko jedno ciastko.

A gdyby tak pokusić się o zaplanowanie sobie jadłospisu. Pięciu posiłków. I taką listę wywiesić w kuchni, przygotować się do jej realizacji robiąc odpowiednie zakupy. To naprawdę może się udać. Przykładowo, jeśli na śniadanie zaplanujesz owsiankę, na drugie śniadanie sałatkę z pomidorów, obiad – pierś z kurczaka z ryżem i toną warzyw, przekąską niech będą owoce (chyba, że zależy ci na diecie, można je przesunąć na II śniadanie), a na kolację twarożek ze szczypiorkiem, to zapełnij swoją lodówkę takimi produktami, żeby niczego ci nie zabrakło.

Zaplanuj dwa, albo trzy dni i przekonaj się, o ile łatwiej jest zapanować nad posiłkami, nad tym co zjadasz. Nie dość, że są to rzeczy, które lubisz – w końcu nie będziesz się zmuszać do jedzenia czegoś, co ci nie smakuje, to jeszcze często zdrowe i nie zjadane przypadkiem.

Spróbuj, przecież nie masz nic do stracenia, a takie planowanie może wejdzie ci w krew. Daj nam znać, jaki jest twój sposób na kontrolowanie (zdrowe kontrolowanie) tego, co jesz i prawidłowe odżywianie się.

Postawiłaś na zmiany? Nie poddawaj się! Zrób dziś z nami ten pierwszy, mały krok – i napisz nam jak ci poszło!

Wśród najaktywniejszych z was wybierzemy i nagrodzimy najfajniejsze komentarze! Po trzech tygodniach – rozdamy pierwsze nagrody, a po zakończeniu naszej akcji wyłonimy pozostałe laureatki! Bądźcie z nami!

Co trzeba zrobić?

Przez kolejne sześć tygodni będziemy specjalnie dla was pisać jak odmienić swoje życie – jak żyć zdrowiej, piękniej; jak schudnąć, jeść zdrowiej, ćwiczyć; jak uwolnić swoją głowę; nauczyć się czegoś nowego. Jak odmienić swoje życie – na lepsze! W komentarzu pod tym tekstem, napisz, co udało ci się zrobić, jakie masz plany i i sukcesy? To lato jest nasze, razem sięgniemy po gwiazdkę z nieba!


Nagrody:

Od marki Diu Vitam

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  tygodniowy pakiet wody Diu Vitam (3 kartony)

Od marki Eveline:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 zestaw składający się z:
– kremu z lini Express Face Care
– kremu z lini AquaHybrid
– kremu z lini LiftHybrid krem 40+

Od marki NOVA Kosmetyki:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw kosmetyków zawierający:
– pianka do mycia twarzy GoCranberry
– maseczka do twarzy GoCranberry
– krem ochronny z SPF 10

Od marki Bioline

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 x  wybrany produkt do pielęgnacji ciała (body oil coconut, body oil monoi lub balsam sweet almond ) + mydełko aleppo

Od marki by Insomnia

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  T-shirt Nell z nadrukiem

Od marki FootMedica

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x konsultacja podologiczna (wraz z drobnym zabiegiem w przypadku potrzeby)
2 x  badanie stóp (obejmujące badanie manualne i badanie komputerowe stóp)

Partnerzy akcji:

logotypy akja lato

Czas trwania akcji: od 04.07.2016 do 15.08.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane: cz. 1) po 3 tygodniach trwania akcji, cz. 2) do 10 dni od jej zakończenia.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji

 


Zobacz także

30 ciekawostek o osobach leworęcznych

Portret macierzyństwa przez duże M

Pielęgnacja na lato: nawilżenie, ochrona i lekki kolor