Lifestyle

Lista właściwości mogłaby sugerować, że to jakiś boski napój. Tymczasem to tylko… woda cynamonowa

Redakcja
Redakcja
9 sierpnia 2021
fot. porosolka/iStock
 

Skutecznie obniża poziom cholesterolu, wspiera pracę serca, a także stymuluje metabolizm, dzięki czemu pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Ten orzeźwiający i łatwy w przyrządzeniu napój warto popijać jak najczęściej. Korzyści zauważysz całe mnóstwo.  

Nawadnianie organizmu to sprawa kluczowa, szczególnie latem, kiedy wysokie temperatury dają się nam we znaki – to wiemy wszyscy. Jak to robić? Oczywiście najlepiej pić odpowiednio dużo wody, jeść nawadniające organizm warzywa i owoce. Jednak dla wielu z nas wypijanie dwóch litrów wody dziennie stanowi prawdziwe wyzwanie. Czy można jakoś sobie pomóc? Oczywiście! Jeśli nie przepadasz za smakiem czystej wody, dodaj do niej cynamon. Poza niezaprzeczalnymi walorami smakowymi, ma ona szereg prozdrowotnych właściwości.

„Jest wiele powodów, dla których warto dodawać do wody cynamon. Taki napój fantastycznie nawadnia i gasi pragnienie, a zarazem smakuje lepiej niż zwykła woda. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie, że woda cynamonowa ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża poziom złego cholesterolu i sprzyja utracie wagi, gdyż przyspiesza metabolizm – nie będzie trzeba nas specjalnie namawiać do jej picia. Niektórzy twierdzą, że picie takiej wody przed snem wspomaga odchudzanie. Inni wskazują na ajurwedyjską zasadę picia rozgrzewającej wody z samego rana, aby pobudzić trawienie. Warto wypróbować obie wersje” – wyjaśnia w rozmowie z serwisem „Well & Good” dietetyczka i szefowa kuchni Serena Poon.

Jak przygotować taki napój? Nic prostszego – wystarczy mieć wodę i laskę cynamonu.

„Zagotuj szklankę wody w rondelku, zmniejsz temperaturę, wrzuć laskę cynamonu i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż woda stanie się ciemnobrązowa. Po tym czasie wyjmij cynamon i ostudź napój”

Ekspertka zastrzega jednak, że nie należy stosować wody cynamonowej jako magicznego remedium na nadwagę czy inne dolegliwości. „Jestem przekonana, że o zdrowie należy dbać w sposób holistyczny. Nie możemy zatem oczekiwać spektakularnych rezultatów picia cynamonowej wody, jeśli nie wdrożymy zasad zdrowego stylu życia, które obejmują zbilansowaną dietę, odpoczynek, redukcję stresu i aktywność fizyczną” – podkreśla dietetyczka.

Czy są jakieś przeciwwskazania? Okazuje się, że tak – nie zaleca się picia wody z cynamonem osobom, które mają chorą wątrobę oraz ciężarnym.


Lifestyle

Sześć prostych, choć nieoczywistych rytuałów, które wzmocnią wasz związek. Ile to kosztuje? 6 godzin tygodniowo

Redakcja
Redakcja
9 sierpnia 2021
fot. jacoblund/iStock
 

Lubimy wierzyć w „braterstwo dusz”, dopasowanie puzzli, drugie połówki i inne mistyczne, czy mistyczne połączenia w związkach. Tymczasem dobry związek to praca, włożona w niego przez oboje partnerów. Czy dbanie o relację jest pracochłonne? Tak. Czy wymaga uważności na partnera? Tak. Ale co to tak naprawdę znaczy? Przed tymi pytaniami Gottamowie stawali tak często, że w końcu postanowili przeprowadzić badania, które miały na celu dać tym ogólnikom prawdziwe życie. 

Obserwacja par sprawiła, że udało im się wysnuć teorię, że poświęcając zaledwie sześć godzin tygodniowo i pamiętając o sześciu prostych rytuałach można znacznie poprawić i wzmocnić swój związek.

„Zastanawialiśmy się, dlaczego jedne związki się poprawiają, a inne nie. Odpowiedź nas zaskoczyła. Odkryliśmy, że pary, których związki są coraz lepsze, poświęcają na swoje relacje dodatkowe sześć godzin tygodniowo” – napisał na stronie internetowej The Gottam Insitute dr John Gottman.

Julie i John Gottman przyznają, że wszystkie te punkty wykorzystują w codziennej pracy z parami podczas terapii, ale stosują też we własnym związku, który trwa już niemal 40 lat.

Pożegnania

Szczęśliwe pary starają się dowiedzieć jednej rzeczy, która zadzieje się w życiu ich partnera danego dnia, zanim pożegnają się rano. Mogą to być spotkanie z przyjaciółką, wizyta u lekarza lub początek kursu na prawo jazdy – to bez znaczenia. Celem jest zadawanie pytań i poznawanie ekscytujących i nie tak ekscytujących rzeczy związanych z dniem partnera.

Czas: 10 minut tygodniowo (2 minuty dziennie x 5 dni roboczych)

Spotkania

Kiedy spotkacie się pod koniec dnia, przytulcie się i pocałujcie. Co najmniej  na sześć sekund. Dr John Gottman nazywa to „pocałunkiem potencjału”. Sześciosekundowy pocałunek to rytuał połączenia, dla którego warto wrócić do domu. Po sześciosekundowym pocałunku przeprowadź rozmowę redukującą stres przez co najmniej 20 minut. Zapewnia to przestrzeń dla empatii i nieseksualnej intymności, a także zachęca do zrozumienia stresów i problemów poza związkiem, z którymi oboje się borykacie.

Czas: 1 godzina i 40 minut tygodniowo (20 minut dziennie x 5 dni roboczych)

Uznanie i podziw

Nie chodzi o to, żeby wciąż komplementować się nawzajem, chodzi o autentyczne wzajemne docenienie starań. Nawet jeśli odnosi się to do pozmywania naczyń i ugotowania obiadu. „Zachęcam pary, z którymi pracuję, do wyrażenia swojej wdzięczności i łączenie jej z cechą, którą podziwiają u partnera. To nie tylko sprawia, że twój partner czuje się doceniony, ale także stymuluje twój umysł do dostrzegania jego pozytywnych cech. Oto przykład: 'Dziękuję za pomoc w zmywaniu naczyń i umożliwienie mi dokończenia projektu do pracy. Jesteś taką troskliwą kobietą”, 'Dziękuję za kolację, jesteś doskonałym kucharzem'” – podpowiada psycholog.

Czas: 35 minut tygodniowo (5 minut dziennie x 7 dni)

Bliskość

Pamiętajmy o bliskości. Przytulenie partnera, pocałunek na dobranoc, trzymanie się za ręce w kinie – te drobne gesty nie zrujnują naszego harmonogramu, a jak przyznają badacze są ważnym krokiem na drodze do lepszej relacji. „Podkreślanie fizycznej bliskości, jest niezbędne do wzmocnienia więzi” – dodają naukowcy, sugerujac, że takie rytuały działają również zbawiennie na nasze samopoczucie, pozwalając zredukować stres.

Czas: 35 minut tygodniowo (5 minut dziennie x 7 dni)

Randka

Raz w tygodniu wygospodarujcie dwie godziny na randkę – to może być wspólny spacer, romantyczny wieczór z lampką wina, wyjście na kolację, albo poranny piknik – to czas, w którym warto ze sobą rozmawiać, omawiać plany na przyszłość lub to, co wydarzyło się w minionym tygodniu. „Ten ważny 'czas dla nas’ to relaksujący i romantyczny sposób na pozostawanie ze sobą w kontakcie. Podczas randki zadawaj pytania otwarte i skup się na partnerze” – zachęcają eksperci.

Czas: dwie godziny, raz w tygodniu

Rozmowa o związku

Ostatnim i niezwykle ważnym rytuałem jest rozmowa o samym związku. O tym, co budzi nasze obawy, jak załagodzić spory. To czas na uważne wysłuchanie, zrozumienie bez osądzania i wyciągnięcie wniosków, co można zmienić, poprawić i zrobić inaczej następnym razem.

– Polecam, aby stało się to cotygodniowym rytuałem w twoim związku, który odbywa się o tej samej porze każdego tygodnia. To święty czas, ponieważ jest transformacyjny, nawet jeśli w tej chwili może nie być zabawny – radzi dr Gottam.

Oto jak to zrobić: Zacznijcie od rozmowy o tym, co poszło dobrze od ostatniej rozmowy. Następnie przekażcie sobie po pięć wyrazów uznania, których jeszcze nie wyraziliście w ciągu tygodnia. Starajcie się być konkretni i podawajcie przykłady. Teraz omów wszelkie problemy, które mogły pojawić się w związku. Aby rozmowa była skuteczna, na zmianę bądź mówcą i słuchaczem.

Jako mówca używaj delikatnych start-upów, które unikają wyzwalania partnera. Jako słuchacz postaraj się naprawdę zrozumieć, co mówi twój partner bez osądzania. Jeśli staniesz się defensywny lub zalany, zrób sobie 20-minutową przerwę i wróć do rozmowy.

Czas: godzina raz w tygodniu

 


Lifestyle

Diastema – dla jednych znak rozpoznawczy, dla innych niedoskonałość. Co warto o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 sierpnia 2021
Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami
fot. SanneBerg/iStock

Diastema, czyli osławiona już przerwa między zębami, to charakterystyczny element wyglądu. Jedni uważają, że to uroczy znak rozpoznawczy, którego nie należy się wstydzić, inny traktują ją jako defekt wymagający specjalistycznej korekty. Diastema wyróżnia z tłumu, o czym świadczy choćby uśmiech Madonny czy Kate Moss. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest diastema?

Diastema to przerwa występująca między siekaczami przyśrodkowymi górnymi spowodowaną rozsunięciem się ich. Można ją zauważyć nie tylko podczas uśmiechu, ale także podczas mówienia, czy po prostu otwierania ust.

Diastema, biorąc pod uwagę ułożenie rozsuniętych zębów, dzielona jest na:

  • zbieżną – w sytuacji, gdy korony zębów są do siebie nachylone;
  • równoległą – mówimy o niej, jeśli korony zębów i ich korzenie są ustawione prosto;
  • rozbieżną – ten rodzaj diastemy pojawia się, gdy korony zębów są od siebie oddalone.
Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami

Fot. iStock/Diastema

Przyczyny diastemii

Powstanie szczeliny między zębami może mieć kilka przyczyn, które wpływają na jej podział:

Diastema prawdziwa – powoduje ją nisko przyczepione i rozbudowane wędzidełko wargi górnej;

Diastema rzekoma — powodują ją:

  • wady ortodontyczne;
  • brak siekaczy bocznych,
  • nieprawidłowo małe zęby (mikrodoncja),
  • obecność zęba nadliczbowego (w kości od strony podniebiennej za siekaczami),
  • wcześniej przebyty uraz, na którego skutek doszło do przemieszczenia jednego lub obu siekaczy;

Diastema fizjologiczna –  pojawia się pomiędzy 7. a 9. rokiem życia, w czasie, gdy zęby mleczne wypadają, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Ten rodzaj szpary między zębami nie wymaga ingerencji, ponieważ zamyka się samoistnie.

Innym powodem formowania się diastemy może być ssanie kciuka w dzieciństwie lub istniejące choroby dziąseł.

Diastema — leczenie. Czy jest konieczne?

Diastema traktowana jest jako defekt urody, ale jej pozostawienie lub decyzja o leczeniu zależy wyłącznie od decyzji posiadacza takiego uśmiechu. Jeżeli nie przeszkadza, nie trzeba jej na silę usuwać, choć stomatolodzy zachęcają do podjęcia takiej decyzji, ze względu na ryzyko powikłań z obecności szczeliny między zębami. Diastema może być przyczyną wad zgryzu, chorób przyzębia, problemów z wyraźną mową.

U dzieci, jak wspomniano wyżej, diastema fizjologiczna z reguły zamyka się sama. U dorosłych ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymaga interwencji lekarza stomatologa lub ortodonty.

Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami

Fot. iStock/Diastema

Szybkie leczenie diastemii

Leczenie kompozytem. Jest to niedrogi, najłatwiejszy i jednocześnie najszybszy sposób na w miarę możliwości estetyczną korektę szczeliny, bez naruszania zębów. Zakrycie wady materiałem kompozytowym wymaga „doklejenia” materiału do zębów tak, by wyglądał naturalnie przy zębach równomiernie poszerzonych. Takie rozwiązanie ma jednak też minusy. Takie wypełnienie nie zawsze wygląda idealnie, a po pewnym czasie może dojść do zmiany koloru kompozytu. Innym niebezpieczeństwem jest ryzyko skruszenia lub złamania materiału, choć akurat naprawa naprawy uszkodzeń w takiej sytuacji jest możliwa, podobnie jak korekta koloru.

Licówka porcelanowa.  Jest to inny sposób, bardziej kosztowny, ale też dający lepszy wizualnie efekt. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga jednak zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa, aby wkomponować w to miejsce licówkę. Należy tę czynność wykonać bardzo precyzyjnie i delikatnie, aby nie ingerować za bardzo w szkliwo i nie naruszyć zębiny, co może doprowadzić do osłabienia zęba.

Korona protetyczna porcelanowa. Ten sposób najbardziej ingeruje w strukturę zębów, ponieważ wymaga najpierw oszlifowania całości zdrowych lub wyleczonych zębów, a następnie założenia na nie koron porcelanowych, które dokładnie je pokryją.

Jeśli przyczyną diastemy są braki w uzębieniu (zęby rozsunęły się po utracie zęba/zębów) pomocne mogą być w takiej sytuacji implanty.

Diastema - przyczyny, rodzaje, leczenie szpary między zębami

Fot. iStock/Diastema

Diastemia a leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne to propozycja leczenia najmniej inwazyjnego w stosunku do tkanek zęba, ale wymagająca cierpliwości i czasu. Im szybciej zostanie założony aparat na zęby, tym lepszy i trwalszy będzie efekt leczenia ortodontycznego. Należy wziąć pod uwagę, że wraz z upływem lat wada jest trudniejsza do leczenia i może wymagać po zdjęciu aparatu stałego wsparcia aparatu ruchomego lub przyklejonego do wewnętrznej powierzchni zębów drucika, aby zęby utrzymały nowe położenie.

W przypadku leczenia ortodontycznego niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się na wizyty, aby kontrolować przemieszczanie się zębów.

Diastema u dzieci

Diastema u dzieci pojawia się między 7. a 9. rokiem życia, gdy wyrzynają się zęby stałe. Jest to diastema fizjologiczna i nie wymaga interwencji specjalisty, ponieważ zamyka się samoistnie. Jedną z możliwości zapobiegania wykształcenia się diastemy u dziecka jest wczesne wycięcie nadmiernie rozbudowanego wędzidełka wargi górnej bądź usunięcie zęba nadliczbowego, jeśli taki zostanie stwierdzony. W przypadku, gdy diastema u dziecka będzie wymagała podjęcia leczenia ortodontycznego u dziecka, ortodonta wyda odpowiednie zalecenie.


źródło:  www.mp.pl 

Zobacz także

MegaMisja Fundacji Orange pomoże świetlicom szkolnym

8 zdrowych nawyków, które zajmą ci minutę (lub mniej)

Lista skarg i zażaleń do byłego faceta. Żałuję…